Onyx Boox Nova Air C – pierwsze wrażenia

Wypuszczona latem zeszłego roku Onyx Boox Nova Air podbiła serca użytkowników. Niewielkie rozmiary, rozbudowane funkcje notatek i elegancki wygląd powodują, że czytnik sprawdzi się w wielu sytuacjach. Niecały rok po premierze tego monochromatycznego modelu doczekaliśmy się jego kolorowego następcy – Onyx Boox Nova Air C. Najnowsza technologia kolorowych ekranów, rozbudowane podzespoły i nie tylko. Co jeszcze przygotował dla nas producent?

 

Onyx Boox Nova Air C

Onyx Boox Nova Air C

Podzespoły

Pod obudową czytnika znajdziemy takie same podzespoły, jak w Onyx Boox Nova Air. Oba oferują 8-rdzeniowy procesor Qualcomm Octa-core, 3 GB pamięci RAM oraz 32 GB pamięci wewnętrznej. Pojemność baterii wynosi 2000 mAh i wystarcza na nawet kilka tygodni regularnego czytania na jednym ładowaniu.

W trakcie naszych testów bateria spadała 2-3% na godzinę z wyłączonym Wi-Fi, Bluetooth oraz oświetleniem. Po włączeniu oświetlenia do połowy zużycie baterii zwiększyło się do 3% na godzinę. Z maksymalnym oświetleniem, włączonym Wi-Fi oraz Bluetooth było to aż 18% na godzinę. Jak widać łączność bezprzewodowa doprowadza do dużo większego zużycia baterii, więc warto o nich pamiętać, kiedy korzystamy z urządzenia Onyx Boox. 

Onyx Boox Nova Air C

 

Oprogramowanie Onyx Boox

Tak jak inne urządzenia Onyx Boox, również ten czytnik został wyposażony w system Android. Tym razem postawiono na wersję 11.0 z 2020 roku. Standardowo czytniki nie są tak bardzo rozbudowanymi urządzeniami jak tablety czy telefony większość z nich korzysta z systemu Linux. Onyx Boox wyłamuje się z tej grupy, zbliżając funkcjonalnością swoje czytniki do tabletów LCD. Oczywiście nadal jest to urządzenie E Ink, które swoją częstotliwością odświeżania ekranu czy kolorami nie jest w stanie im dorównać. Mimo to, dostępność Sklepu Google Play i stosowanie coraz lepszych kolorowych ekranów zbliża urządzenia do siebie.

Kompatybilność ze Sklepem Google Play jest w przypadku czytników przydatnym dodatkiem, którego nie spotyka się zbyt często. Jesteśmy w stanie pobrać aplikacje ulubionych księgarni, jak Legimi czy Empik Go, dodać kalendarz czy aplikacje biurowe jak Microsoft Office. Co więcej, zainstalowane skrzynki pocztowe oraz wirtualne dyski możemy używać do udostępniania i pobierania plików. 

Tworząc swoje czytniki, Onyx Boox pomyślał o swoich międzynarodowych użytkownikach. Do wyboru jest dostępnych ponad 30 języków, dzięki czemu język czytnika możemy ustawić nie tylko na angielski czy niemiecki, ale też polski. Zdarza się wprawdzie, że niektóre elementy nie są poprawnie przetłumaczone, jednak takie wpadki nie są częste, więc nie przeszkadzają w komfortowym użytkowaniu czytnika.

Nova Air C zakładka aplikacje

Nova Air C zakładka aplikacje

Ekran

Wraz z nowym, kolorowym czytnikiem otrzymaliśmy najnowszy, kolorowy ekran E Ink. Jest to E Ink on-cell Kaleido Plus, który przy przekątnej 7,8 cala zapewnia rozdzielczość 1404 x 1872 (300dpi) dla odcieni szarości oraz 468 x 624 (100 dpi) w kolorze. Kaleido Plus poprawia nasycenie kolorów, a zastosowanie technologii On-cell zwiększa głębię kolorów.

Rozdzielczość ekranów Nova Air C oraz Nova 3 Color jest taka sama, jednak patrząc na ich kolory, nowszy model prezentuje się nieco lepiej. Co więcej, nowy czytnik wyposażono w podświetlenie ekranu, z regulacją barwy i natężenia. Jest to pierwszy raz, kiedy regulację barwy zastosowano w kolorowym czytniku. Pozwala ona zwiększyć nasycenie wyświetlanych kolorów zarazem dając przyjemne, żółte światło. Dzięki temu najnowszy czytnik Onyx Boox sprawdzi się idealnie dla każdego, kto preferuje  książki z ilustracjami, pracuje z kolorowymi wykresami lub kolorami chciałby zachęcić do czytania najmłodszych.

Ekran, poza dotykiem pojemnościowym (na palec), został również wyposażony w warstwę EMR. Dzięki temu czytnik kompatybilny jest z rysikiem Onyx Boox. Co więcej, zastosowana technologia jest uniwersalna, więc urządzenie będzie współpracować nie tylko z oryginalnym rysikiem, ale też dowolnym zamiennikiem, który używa tej technologii. 

Nova 3 Color vs Nova Air C

Nova 3 Color vs Nova Air C

Design

Onyx Boox Nova Air C kształtem zbliżony jest do swojego monochromatycznego odpowiednika, Nova Air. Oba są lekkie i poręczne, o wymiarach 194 x 136,5 x 6,3 mm i wadze 235 g. Ramki wokół ekranu są niewielkie, nieco grubsze w górnej i dolnej części niż po bokach. Cały przedni panel został pokryty szklaną warstwą, co nadaje czytnikowi elegancji. Ekran pokryto również folią, która chroni czytnik przed zarysowaniami. Obudowa czytnika jest ciemno-zielona, z matowo czarną wstawką w dolnej części, na której znajdują się informacje o czytniku. Z lewej strony obudowy umieszczone zostało złącze magnetyczne, które jest kompatybilne ze złączem umieszczonym w etui. Z prawej strony zaznaczono położenie magnesu, do którego można przyczepić rysik.

Na dolnej ramce czytnika znajdują się podwójne głośniki, które umożliwiają słuchanie audiobooków lub muzyki. Jakość odtwarzania jest zadziwiająco dobra. Dźwięk jest wyraźny, nie za cichy, a na najgłośniejszych ustawieniach nie trzeszczy. Jakość głośników będzie wystarczająca do codziennego słuchania audiobooków czy muzyki.

Onyx Boox Nova Air C design

Onyx Boox Nova Air C design

Rysik, etui

Do zestawu został dołączony rysik Onyx Boox Pen Plus, który swoim wyglądem jest dopasowany do wyglądu Nova Air C. Plastikowa obudowa piórka jest w takim samym kolorze, co tylna część czytnika dzięki czemu całość wygląda spójnie i elegancko. Rysik wyposażony jest w magnes, którym może przyczepić się do obudowy czytnika, dzięki czemu pisak nie powinien się zgubić. 

Wraz z wypuszczeniem czytnika Nova Air C, firma Onyx Boox dodała do swojej oferty nowe etui. Pokrowiec swoim wyglądem odbiega od tego, co dotychczas proponował producent. Zewnętrzna część jest pomarańczowa z 5 rysunkami kotów, które swoim ułożeniem przypominają fazy księżyca. Wewnętrzną część wypełniono materiałem z fibry, który zabezpiecza czytnik przed zarysowaniami. Zamontowane w środku magnetyczne mocowanie dobrze trzyma czytnik, a brak plastikowej obudowy zmniejsza podatność na usterki. Po włożeniu czytnika w pokrowiec dostępne będą dwa przyciski, których funkcje można dostosować w ustawieniach czytnika.

Nowe etui czytnika Onyx Boox Nova Air C

Nowe etui czytnika Onyx Boox Nova Air C

Czytanie 

Czytnik jest kompatybilny z wieloma formatami plików, możemy na nim otworzyć PDF, TXT, HTML, RTF, FB2, FB2.zip, DOC, DOCX, PRC, MOBI, CHM, PDB, EPUB, JPG, PNG, GIF, BMP, DjVu, WAV, MP3. Jak widać wszystkie najpopularniejsze formaty są dostępne. Dzięki temu wgrywając książki czy audiobooki na czytnik nie trzeba zastanawiać się, czy na pewno będą kompatybilne. 

Po otwarciu książki dostępne jest wiele ustawień, które pozwalają dostosować wygląd czytanego pliku do swoich wymagań. Możemy m.in. zmienić czcionkę i marginesy, włączyć wyświetlanie stanu baterii czy numeru strony, wybrać tryb obszaru dotykowego i nie tylko. Początkowo taka ilość ustawień może być przytłaczająca, jednak już po niedługim czasie użytkowania można się przyzwyczaić i docenić konfigurowalność czytnika.

Onyx Boox Nova Air C sprawdzi się również do edytowania plików PDF czy tworzenia notatek w książkach. Dostępne są automatyczne podkreślenia oraz możliwość wykonywania odręcznych notatek poprzez rysik. Do wyboru jest 5 różnych pędzli, których kolor i szerokość można dostosowywać. Zapisane strony można następnie udostępnić na inne urządzenie w formacie PDF lub PNG.

Nova Air C notatki w książce

Nova Air C notatki w książce

Notatki Onyx Boox

Nie raz zdarza się nam usłyszeć, że część czytników Onyx Boox to e-notatniki. Opinia ta pojawia się ze względu na rozbudowane funkcje notatek, które są dostępne na urządzeniach. Do wyboru mamy 5 pędzli o różnych grubościach, 16 kolorów, w tym 4 odcienie szarości i wiele więcej. Po wejściu w zakładkę Notatki i utworzeniu nowego pliku możemy znaleźć m.in. dodawanie kształtów, obrazów, nagrań głosowych czy tekstu. Utworzone zapiski można następnie wyeksportować jak plik PNG lub PDF oraz udostępnić na inne urządzenie. 

Mimo, że ekran Onyx Boox Nova Air C nie należy do największych, sprawdzi się idealnie do krótszych notatek, list czy rysunków. Dołączony do zestawu rysik wygodnie trzyma się w dłoni, a wbudowane magnesy gwarantują komfort podczas przenoszenia czytnika z piórkiem.

Nova Air C aplikacja notatek

Nova Air C aplikacja notatek

Połączenia bezprzewodowe

Na czytniku dostępne są połączenia Wi-Fi oraz Bluetooth.

W przypadku Wi-Fi dostępne są pasma 2.4 GHz i 5.0 GHz. Dostęp do internetu umożliwia bezprzewodowe przesyłanie plików z i na czytnik, pobieranie aplikacji oraz dostęp do przeglądarki internetowej. Bluetooth znajdziemy w prawie najnowszej wersji, 5.0. Ponownie może być wykorzystany do przesyłania plików, np. na telefon. Inne wykorzystanie to połączenie się ze słuchawkami bezprzewodowymi, jeśli wolimy słuchanie audiobooka w takiej formie lub zewnętrznym głośnikiem, jeśli te wbudowane okażą się niewystarczające.

Onyx Boox Nova Air C

Onyx Boox Nova Air C

Zaawansowane ustawienia

Wspominaliśmy już o rozbudowanych ustawieniach książek oraz notatek. Nie są to jednak jedyne miejsca, które pozwalają na dużą konfigurację. Możliwości dostosowywania elementów czytnika znajdziemy wszędzie. Producent ponownie pokazuje, jakie są ich założenia pod względem czytników. Urządzenia nie należą do najtańszych, jednak są bardzo rozwinięte, przemyślane pod kątem tego, czego może oczekiwać użytkownik. Onyx Boox spędza dużo czasu nad tym, aby ich czytniki dawały jak najwięcej możliwości i były w stanie dostosować się do każdego, kto weźmie je w swoje ręce.

Nova Air C ustawienia

Nova Air C ustawienia

Onyx Boox Nova Air C – czy warto kupić?

Onyx Boox Nova Air C w cenie 2099 zł nie należy do tanich czytników. Jednak nie można się temu dziwić. Urządzenie zostało stworzone w kolorowej technologii E-Ink i przeznaczone dla wymagających użytkowników. Daje wiele możliwości konfiguracji ustawień i dostosowywania czytnika do siebie. Sklep Google Play udostępnia możliwości, które nie są spotykane na modelach innych producentów takich jak Kobo, PocketBook czy Kindle. Podświetlenie ekranu z regulowaną barwą sprawia, że można czytać w każdych warunkach. Z rozbudowanych narzędzi notatek można korzystać w domu, pracy czy szkole. Takiego czytnika nie powstydzi się żaden użytkownik, a jego poręczność to kolejna zaleta w stosunku do większych modeli Boox. 

 

Autor: K.P.

Onyx Boox Nova Air C

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *