PDF a ePUB – czym się różnią?

Temat porównań książek tradycyjnych z e-bookami jest nieodzowny, gdy zastawiamy się nad zakupem czytnika e-booków. Podobnie ma się sytuacja z porównaniami dwóch najpopularniejszych formatów e-książek – PDF i ePUB. W tym artykule postaramy się rozwiać wszelkie wątpliwości na ich temat.

czytnik do plików pdf

Co to jest PDF?

PDF ma swoje rozwinięcie w słowach Portable Document Format. Firma Adobe opracowała go w latach 90., aby wyświetlać treści, obrazy i zawartość interaktywną niezależnie od sprzętu czy systemu operacyjnego. Z tego powodu wiele marek decyduje się na prezentowanie informacji właśnie w tym formacie, mając pewność, że każdy użytkownik będzie miał możliwość ich odczytania.

Co ważne, pliki PDF można zabezpieczyć, za pomocą znaków wodnych lub szyfrować DRM  (Digital Right Management), ustawiać ograniczone prawa użytkownika oraz wygaśnięcie dokumentów PDF. W ten sposób właściciele dokumentów mogą zapobiec edycji, kopiowaniu i innym działaniom związanym z reprodukcją.

porównanie epub i pdf na czytniku e-booków

Co to jest ePUB?

ePUB to format pliku dedykowany czytnikom e-booków, można go rozpoznać, dzięki rozszerzeniu „.epub”. Rozwinięcie skrótu to Electronic Publication lub e-publishing files. 

Najważniejszą cechą formatu ePUB jest jego elastyczność. Obsługuje go większość dostępnych czytników e-booków. Czytelnicy mogą  zmieniać układ tekstu i typografię (czcionkę, jej rozmiar, odstępy i paginację).

Podobnie jak pliki PDF, materiały ePUB obsługują XHTML (Extensible HyperText Markup Language), co oznacza, że ​​mogą zawierać treści, obrazy i inne pliki pomocnicze. Można je także zabezpieczać DRM.

Pdf kontra epub - co lepsze do e-booków

Różnice między PDF a EPUB

Pliki PDF mają stały format i są praktycznie nieedytowalne – nie można dostosować ich do własnych preferencji. Oznacza to, że nie zmienimy rozmiaru czcionki, kroju, paginacji i kierunku tekstu, aby dopasować go do rozmiaru ekranu. 

Można tylko powiększać lub pomniejszać. Z tego względu do jego obsługi na czytniku potrzebne będzie dobre oprogramowanie do odczytu plików PDF lub po prostu czytnik z ekranem o rozmiarze formatu A4, taki jak Onyx Boox Max 3 lub Sony DPT-1, który odpowiada oryginalnemu formatowi PDF.

Podsumowując, w porównaniu do PDF, ePUB może idealnie  dopasować się do ekranów o różnych wielkościach.

Epub czy pdf który format lepszy do dokumentów elektronicznych

Tworzenie i edycja plików PDF i ePUB

Stworzenie pliku PDF wymaga kreatora PDF Adobe Acrobat, z kolei do wygenerowania pliku ePub konieczne jest zdobycie podstawowej wiedzy na temat kodowania lub skorzystanie z pomocy dedykowanego oprogramowania. 

A zatem, dla przeciętnego użytkownika, generowanie plików w formacie ePUB jest bardziej skomplikowane niż w przypadku PDF. Jednak jeśli chodzi o edycję, jest ona szybsza w formacie ePUB, o ile potrafimy kodować. Wystarczy zmodyfikować odpowiednie kody, aby zmienić zawartość lub układ pliku, można też użyć dedykowanego programu np. Calibre.

Z kolei, jeśli chcemy edytować zawartość plików PDF, potrzebujemy do tego subskrypcji Adobe. Ale to nie znaczy, że nie da się dodawać adnotacji lub oznaczać plików PDF. Można to zrobić za pomocą odpowiedniego oprogramowania.

Na jakich urządzeniach czytać?

Pliki PDF można odczytać na tabletach i komputerach za pomocą oprogramowania do odczytu plików PDF. Wiele czytników ebooków również obsługują PDF, w tym PocketBook, Kindle, Onyx Boox i Sony. Jednak w większości przypadków ich odczyt na modelach 6-calowych nie jest komfortowy (mimo że obsługują PDF).

Jeśli chodzi o ePUB, jest on przeznaczony do wyświetlania książek elektronicznych, więc większość czytników e-booków z wyjątkiem Kindle go obsługuje. Istnieją także dedykowane aplikacje do otwierania plików ePUB na laptopach i tabletach.

epub czy pdf co wybrać

Który format do czytania jest lepszy – ePub czy PDF? 

Do wyświetlania cyfrowych dokumentów sprawdzi się zarówno formatu ePUB, jak i PDF. Co jest lepsze w przypadku e- książek? To zależy.

Jak wspomnieliśmy wcześniej, ePUB jest przeznaczony stricte dla czytników e-booków. Wielu wydawców stosuje ten format publikacji, aby zapewnić czytelnikom jak najlepsze wrażenia z czytania. Można więc stwierdzić, że większość e-booków jest publikowana z rozszerzeniem „.epub”, zwłaszcza beletrystyka, romanse, powieści i opowiadania.

Pliki PDF mają stałą, stabilną zawartość, często wykorzystywane są do publikacji artykułów, materiałów naukowych i literatury faktu w celu ochrony ich zawartości przed powielaniem. Większość zeskanowanych materiałów cyfrowych również jest w formacie PDF.

epub vs pdf który format e-booków wybrać?

Czytaj wygodnie ePUB i PDF na jednym urządzeniu

Dla użytkowników, którzy czytają zarówno ePUB, jak i PDF, ważne jest znalezienie urządzenia odtwarzającego oba te formaty.

Jedną z możliwości są czytniki Onyx Boox, które odtwarzają ePub i PDF, a także w wielu przypadkach mają duże ekrany, doskonałe do tego formatu. Dzięki temu można czytać bez konieczności przewijania czy przesuwania. Co więcej, za pomocą domyślnej aplikacji do czytania NeoReader dostosujemy reflow, kontrast i usuniemy znak wodny z plików PDF. Można także dodawać do nich adnotacje i robić odręczne notatki. Innym przykładem czytnika e-booków stworzonego do odczytu obu tych formatów jest 10,3-calowy PocketBook InkPad X.

Konwertuj .epub na .pdf i odwrotnie

Jeśli chcesz przekonwertować ePUB na PDF lub odwrotnie, możesz użyć Convertio. Jest to  jeden z wielu darmowych konwerterów plików online, który pomoże Ci przekonwertować pliki ePUB i PDF na dowolny format. Innym przykładowym narzędziem, które wymaga pobrania go na komputer, jest Calibre.

Jeśli jesteś użytkownikiem Kindle lub innych czytników e-booków obsługujących ograniczoną liczbę formatów, mogą się one okazać bardzo przydatne.

czytanie na czytniku ebooków pdf czy epub

Jak czytać pliki PDF na komputerze?

Jeśli często czytasz pliki PDF na komputerze, możesz potrzebować oprogramowania do dodawania adnotacji do dokumentów. Oto kilka propozycji:

  • Preview (Domyślny program do odczytu PDF na komputerach Mac)
  • Foxit Reader
  • Skim
  • Soda PDF

 

Jak czytać pliki ePub na komputerze?

Najlepszym sposobem odczytu plików ePUB jest odtworzenie ich na czytniku e-booków. W końcu ePUB jest kompatybilny i ustawienia tekstu itp. można zmienić na każdym czytniku ebooków. Jednak jeśli chcesz otwierać pliki ePUB na komputerze bez konwersji, możesz skorzystać z programów takich jak:

  • Sumatra PDF
  • FBReader
  • Sony Reader for PC
  • EPUB File Reader
  • Calibre

Przydatne funkcje Onyx Boox czytniki poradnik pierwsze dni z czytnikiem

Podsumowanie

EPUB i PDF to bardzo popularne formaty e-książek i cyfrowych dokumentów. Mają kilka cech wspólnych, jednak należy pamiętać, że format PDF nie dostosowuje się do ekranów. Nawet jeśli dany czytnik posiada tryb reflow, efekt na małym (6-calowym) ekranie może być niezadowalający. Dlatego, jeśli planujemy głównie lekturę w formacie PDF, warto rozważyć zakup czytnika z większym ekranem, który rozmiarem będzie zbliżony do oryginalnej wielkości pliku PDF (A4).

 

źródło: boox.com

One thought on “PDF a ePUB – czym się różnią?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *