PocketBook Color – test

Pocketbook Color to długo wyczekiwany czytnik e-booków z kolorowym ekranem nowej generacji – E INK Kaleido. Obsługuje 4096 kolorów, a czarno-biały tekst wyświetla w rozdzielczości 300 dpi. Czy warto dopłacać, aby czytać w towarzystwie kolorów? Zaraz się przekonamy.

pocketbook color ekran

1. Ekran i podświetlenie

Pocketbook Color wyposażono w 6-calowy pojemnościowy ekran dotykowy o rozdzielczości 1072 × 1448- 300 dpi dla tekstu czarno-białego i 100 dpi dla kolorów, których wyświetla aż 4096. Przypomnijmy, że pierwszym czytnikiem marki PocketBook, który kusił kolorami był PocketBook Color Lux, który pojawił się w 2013 roku i korzystał z E INK Triton. Liczba kolorów, które mógł wyświetlić wynosiła około 1 000-2 000, jednak były one dość wyblakłe.  Z kolei PocketBook Color posiada podświetlany ekran z 16 białymi diodami LED, który dodatkowo sprawia, że kolory na ekranie wydają się bardziej nasycone.

2. Specyfikacja techniczna

Pod obudową kryje się dwurdzeniowy procesor Allwinner B288 1GZ, 1 GB pamięci RAM i 16 GB pamięci wewnętrznej. Pocketbook to jedna z tych marek, która prawie zawsze umieszcza w swoich czytnikach slot na kartę SD (z wyjątkiem czytników wodoszczelnych), podczas gdy większość innych firm z nich rezygnuje. Karta SD znajduje się na spodzie obudowy i obsługuje do 32 GB. Poza tym czytnik posiada port Micro USB, do którego w zestawie dołączono specjalny adapter umożliwiający odsłuchiwanie plików audio przez standardowe słuchawki. Czytnik wyposażono również w Bluetooth 5.1, które może posłużyć między innymi do podłączenia słuchawek bezprzewodowych. Ponadto jest zasilany przyzwoitą baterią 1900 mAh.  Jego wymiary to 161,3 × 108 × 8 mm, a waga równa jest 160g.

pocketbook color tył obudowy

3. Design

Przyjrzymy się nieco bliżej obudowie. Została ona wykonana z  wysokiej jakości tworzywa sztucznego. Jest dostępna w jednym kolorze – klasycznej czerni, akcentowanej srebrnymi wykończeniami po bokach, w tym samym kolorze co plecki obudowy, na których umieszczono logo Pocketbook. Z przodu urządzenia, pod ekranem, znajdują się dwa przyciski fizyczne służące do przewracania stron, przycisk strony głównej i przycisk więcej. Korzystanie z przycisków jest opcjonane, ponieważ czytnik posiada ekran dotykowy. Na dole obudowy oprócz portu USB znajdziemy także przycisk zasilania i slot na kartę SD. 

4. Oprogramowanie

Niektórzy użytkownicy narzekają, że kolory w Pocketbook Color są nieco wyblakłe, jednak prezentują się bardzo dobrze na tle innych czytników z kolorowymi ekranami. Nie trzeba koniecznie mieć włączonego podświetlenia, jednak kolor nabiera nasycenia, gdy jest włączone na ¼ całkowitej mocy. 

Pocketbook korzysta z Linuxa, ma podstawowy system operacyjny. Jego zaletą jest to, że łatwo do niego opracowywać aktualizacje, co wiąże się z wprowadzaniem nowych funkcji. Jest również bardzo prosty w obsłudze, jednak w przeciwieństwie do Androida nie pozwala na pobieranie aplikacji.

Warto zaznaczyć, że menu i interfejs użytkownika są czarno-białe, a nie kolorowe. Obejmuje to ikony aplikacji, menu ustawień i bibliotekę (pomijając okładki). Dzięki temu wszystkie treści będą wyglądać naprawdę dobrze, za sprawą rozdzielczości 300 dpi.

PocketBook Touch Lux 5 kolorowe okładki

Jednak to, że Linux nie umożliwia pobierania aplikacji, nie oznacza, że nie ma ich w ogóle. Pocketbook opracował serię aplikacji, z których można wygodnie korzystać. Można czytać wiadomości RSS i wprowadzać własne, synchronizować swoją kolekcję e-booków z kontem Dropbox i grać w podstawowe gry, takie jak szachy.

Poza tym czytnik posiada G-sensor (akcelerometr), który umożliwia wygodne czytanie zarówno w pionie, jak i poziomie. Wystarczy obrócić czytnik, a orientacja tekstu zmieni się automatycznie.

pocketbook color przyciski

5. Aplikacje i przeglądarka

Pocketbook Color posiada w pełni funkcjonalną przeglądarkę internetową. Wszystko jest w pełnym kolorze, logo, obrazy i inne kolorowe elementy. Na PocketBook Color na pewno nie obejrzymy filmów, ale nada się do słuchania muzyki. 

 • Ekran główny

Na ekranie głównym wyświetlane są trzy ostatnio otwierane e-booki oraz ich okładki. Książki można łatwo usuwać, przytrzymując palec na dowolnym tytule. Z kolei jeśli przeciągniemy palcem w dół od góry ekranu, uzyskamy dostęp do szybkich skrótów, takich jak WIFI, podświetlenie czy menu ustawień.

PocketBoo Color 6-calowy czytnik przykład kolorowych obrazów.

 • Legimi i Empik Go

PocketBook Color wraz z aktualizacją otrzymał dostęp do aplikacji Legimi i Empik Go. Działają one na zasadzie abonamentu tzn. po uiszczeniu opłaty, użytkowników uzyskuje dostęp do możliwości wypożyczenia tysięcy e-booków. Więcej na temat aplikacji można przeczytać TUTAJ.

 • Scribble

Czytnik wyposażono także w aplikację do robienia notatek – Scribble, którą mają także inne czytniki producenta z najnowszym oprogramowaniem. Umożliwia ona odręczne rysowanie i pisanie za pomocą wbudowanej klawiatury. Jednak różni się od pozostałych modeli tym, że notatki możemy tworzyć w ośmiu kolorach. Co więcej,  można wybrać kilka różnych typów piór i ołówków, ale nie ma wielu opcji kontrolowania grubości linii. 

pocketbook color podświetlenie

 

 • Kolorowanki

Pocketbook ma również nową aplikację do kolorowania, która jest dostępna wyłącznie dla tego e-czytnika – pod nazwą Kolorowanki. Kształty można wypełniać tzw. “wiadrem z farbą”, pędzlem (5 rozmiarów) oraz spreyem. Tutaj do wyboru również mamy osiem kolorów. Łącznie zainstalowano ponad 30 kolorowanek, które na pewno ucieszą najmłodszych czytelników.

kolorowanki pocketbook color

 • Sklep PocketBook

Po włączeniu Wi-Fi możemy także skorzystać ze sklepu PocketBook, gdzie czekają na nas anglojęzyczne e-booki oraz audiobooki. Jak sama nazwa wskazuje, aby korzystać z większości z nich należy uiścić opłatę, jednak jest także kilka darmowych publikacji – w sam raz do podszlifowania języka. Są to tego samego rodzaju e-booki, które można znaleźć w bezpłatnej sekcji na Amazon, Kobo lub Project Gutenberg. 

pocketbook color obrazek

 

 • Odtwarzacz audio

Jeśli lubisz słuchać podcastów, audiobooków lub muzyki to Pocketbook Color Cię nie zawiedzie. Stworzono dedykowany odtwarzacz muzyki, który obsługuje M4A, M4B, OGG, OGG.ZIP, MP3, MP3.ZIP. Dostępy jest także Text-to-Speech.

pocketbook color bok czytnika

 

 • Obsługiwane formaty

Jedną z mocnych stron marki Pocketbook jest spora liczba obsługiwanych formatów. Tutaj kolejna ważna informacja dla fanów mangi –  PocketBook Color obsługuje dwa z najbardziej znane rozszerzenia dla komiksów i mangi –  CBR i CBZ, Łącznie PocketBook Color obsługuje 17 formatów e-książek; ACSM, CBR, CBZ, CHM, DJVU, DOC, DOCX, EPUB, EPUB (DRM), FB2, FB2.ZIP, HTM, HTML, MOBI, PDF, PDF (DRM), PRC, RTF, TXT oraz 4 formaty graficzne, takie jak JPEG, BMP, PNG, TIFF. 

 • Aplikacje do bezprzewodowego przesyłania e-książek

Wbudowane Wi-Fi wraz z usługami PocketBook Cloud, Dropbox PocketBook i Send-to-PocketBook umożliwia łatwe przesyłanie e-booków na czytnik bez podłączania go do komputera. 

pocketbook color czytanie

6. Czytanie

Jeśli ktoś wcześniej używał innego czytnika e-booków, przy styczności z PocketBook Color może zauważyć, że białe tło jest nieco ciemniejsze niż na przykład w PocketBook Touch HD 3. Jest to spowodowane siatką kolorowych pikseli, która daje taki efekt, nawet jak z niej nie korzystamy (nie wyświetlamy publikacji w kolorze). Jednak mimo to lektura czarno-białego tekstu jest komfortowa, a tło można rozjaśnić, włączając podświetlenie ekranu.

Aplikacja do czytania jest bardzo prosta i funkcjonalna, bez problemu poradzą sobie z nią nawet początkujący użytkownicy. Co ważne, do wyboru mamy ponad 30 czcionek. Jednak jeśli nie znajdziesz swojej ulubionej, możesz samodzielnie wgrać ją na czytnik.  Rozmiar czcionki można dostosować za pomocą przycisku powiększania (od 6 do 40 pt) lub powiększyć ją ręcznie “uszczypnięciem”. Podobnie, jak w przypadku większość czytników e-booków, takie ustawienia jak odstępy między wierszami i marginesy można dobrać do własnych preferencji. Użytkownicy mogą dostosować ustawienia kolorów konkretnych e-książek po wejściu w ilustrację (należy w nią kliknąć, a następnie klikamy ikonę czterech strzałek), pojawi się pytanie czy chcemy dane ustawienia zapisać tylko dla konkretnej książki, czy dla wszystkich książek w tym formacie.  Dzięki temu łatwo można zmienić  parametry, takie jak kontrast, jasność, korekcja gamma i nasycenie.

pocketbook color dostosowanie kolorów

PocketBook Color tak jak inne czytniki producenta umożliwia dodawanie notatek bezpośrednio w tekście. Potem możemy je łatwo znaleźć, dzięki aplikacji Notatki. 

Kolejną dobrą informacją dla pasjonatów nauki języków są wgrane słowniki Abbyy Lingvo, które oferują 24 kombinacje językowe. Możemy również tłumaczyć nieznane słowa bezpośrednio podczas czytania. Nową funkcjonalnością jest możliwość zaznaczania oraz bezpośredniego rysowania po tekście w kolorze, co może być przydatne np. podczas nauki. Aby zaznaczyć tekst, należy dłużej przytrzymać palec w wybranym miejscu.

pocketbook color pisanie po tekście

Czytnik działa płynnie. Aby przewrócić stronę trzeba dotknąć boku ekranu, przesunąć palcem lub nacisnąć jeden z przycisków zmiany strony. Odświeżanie domyślnie ustawione jest co pięć stron, jednak możesz zmienić tę wartość na dziesięć w menu ustawień lub wyłączyć je całkowicie. 

pocketbook color ustawienia

Kolory – podsumowanie

Rozdzielczość koloru 100 dpi może zniechęcać, jednak w rzeczywistości prezentuje się przyzwoicie. Kolory na ekranie PocketBook Color  na pewno nie są porównywalnie żywe i nasycone do tych, które prezentują ekrany LCD. Jednak nie uważamy tego za dużą wadę, ponieważ nadal są one czytelne i po prostu mają swój urok. Poza tym można nadać im nieco nasycenia, dzięki ustawieniom dedykowanym ilustracjom i podświetleniu.

PocketBook Color to świetny czytnik dla tych, którzy czytają publikacje bogate w ilustracje – bajki, albumy czy komiksy, które naszym zdaniem można czytać komfortowo mimo 6-calowego ekranu m.in. dzięki możliwości powiększania obrazów.

Ciekawą funkcją jest także możliwość zaznaczania tekstu kolorem oraz tworzenie kolorowych notatek – co może być przydatne dla wzrokowców podczas nauki języka.

Z kolei dzieci na pewno będą zadowolone z aplikacji Kolorowanki, a rodzice nie będą musieli obawiać się o narażenia wzroku swojej pociechy, dzięki ekranowi E-Ink. 

pocketbook color kolorowy ekran

Podsumowanie testu

Pocketbook Color to sześciocalowy czytnik e-booków, który na długo zapisze się w historii e-czytania. Jego cena na Czytio.pl dzisiaj wynosi 879 zł. W zamian otrzymujemy urządzenie dla czytelnika w każdym wieku o wysokiej funkcjonalności (jak na czytnik). Warto również zaznaczyć, że umożliwia komfortowe korzystanie z aplikacji Legimi oraz Empik Go. Do wad Pocketbook Color można zaliczyć nieco ciemniejszy ekran i lekki ghosting (w przypadku kolorów). Poza tym raczej nie ma się do czego przyczepić. Czytnik działa dość szybko, dzięki czemu możemy nie tylko czytać standardowe publikacje, ale także surfować po sieci i to w towarzystwie kolorów. 

Posiada wszystkie funkcje typowe dla nowszych czytników PocketBook – podświetlany dotykowy ekran, możliwość odtwarzania plików audio, slot na kartę SD, czy możliwość korzystania ze słowników. Dodatkowo, kupując PocketBook Color zyskujemy możliwość czytania w  kolorze, oglądania kolorowych okładek i wszelkich ilustracji.  

Czy warto? Jeśli czytasz publikacje, które zawierają ilustracje lub szukaz czytnika dla dziecka – zdecydowanie tak.

PocketBook Color

PocketBook Touch Lux 5 – test

 

8 thoughts on “PocketBook Color – test

 1. Aneta

  Bardzo podoba mi się jego design 🙂 Taki pały czytnik jest bardzo praktyczny bo bez problemu możemy go zabrać wszędzie ze sobą. Ma dużo fajnych funkcji. Fajna opcja z kolorowankami, nie spotkałam się jeszcze z taką. Ja co prawda na czytniku e-booków czytam jedynie czarno białe książki ale myślę, że ten świetnie się sprawdzi dla rodziców (duży plus za ekran E-Ink) oraz fanów komiksów.

 2. Nertttd

  Tak szczerze jestem bardzo sceptyczny do tego kolorowego e-Inka. To chyba takie połączenie warstwy kolorowych filtrów aktywowanych LCD, ciekłymi krysztalami z technologią klasycznego e-Inka. Problem w tym, że ta warstwa kolorowa też nieustannie flashuje jak cz – biały e-Ink, nawet częściej, tak, że nie da Jej się używać jako np tablet czy choćby czytnik komiksów.
  Przy wyłączeniu podświetlenia te kolory praktycznie znikają i wszystko się robi szaro- brudne (co więc zyskujemy?)
  – każdy nawet najtańszy tablet tu wygrywa w kategorii urządzenia do multimediów, przeglądarki www, ilustracji itp

 3. JN

  W teście zabrakło podstawowych informacji:
  Jak kolory wpływają na zmęczenie oczu przy wielogodzinnym czytaniu?
  Jakie są czasy pracy na jednym ładowaniu przy różnych trybach i wartościach podświetlenia?
  Poproszę o uzupełnienie.

 4. Czytio.pl

  Dzień dobry,

  W przypadku ekranów E-Ink nie ma znaczenia, czy wyświetlana treść jest monochromatyczna, czy kolorowa, we wszystkich przypadkach technologia jest zbliżona do papieru, a dzięki temu bezpieczna dla oczu.

  Czas pracy czytnika zależy od wielu czynników, podświetlenia, odświeżania, połączenia z Bluetooth i Wi-Fi, a nawet aplikacji, która jest używana. To, jak długo można korzystać z czytnika na jednym ładowaniu zależy więc od indywidualnego przypadku. Możemy jednak powiedzieć, że im mocniejsze podświetlenie i częstsze odświeżanie ekranu tym szybciej bateria będzie się rozładowywać. Z drugiej strony warto pamiętać, że bateria w czytniku będzie wydajniejsza niż w przypadku telefonów czy tabletów.

 5. andre

  @czytio.pl Wiadomo, że podświetlenie itp wpływa na czas pracy urządzenia, ale pytanie raczej dotyczyło różnic między monochromatyczną kartką a kolorową. Skoro to jest taka sama technologia e-ink, to rozumiem, że prąd pobierany na zmianę „pigmentu” nie wpływa na czas działania urządzenia, bez względu na to, czy to czarny, czy kolorowy?

 6. BEATA

  ostatnio mój czytnik przestał pokazywać okładki książek które czytam przez legimi , jest tylko pusta ramka. Jak naprawić ten problem ?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *