Test PocketBook InkPad Color

Rok 2021 zdecydowanie będzie rokiem barw w świecie e-czytania. Czytnik z większym, kolorowym wyświetlaczem wyczekiwany był przez fanów lektury od lat. Dziś sprawdzamy, jak niemal 8-calowy PocketBook InkPad Color z ekranem o ulepszonej technologii E Ink new Kaleido™ sprawdza się w praktyce i czym różni się od poprzedniej generacji kolorowego ekranu.

czytnik e-booków pocketbook inkpad color test

PocketBook InkPad Color ma wszystko, co potrzebne do wygodnej lektury. Podświetlenie, słowniki, obsługę audio, Wi-Fi, bezprzewodowe przesyłanie plików i doskonały 7,8-calowy ekran w rozdzielczości 300 PPI. To wszystko sprawia, że trudno na niego nie zwrócić uwagi przy wyborze czytnika.

Kolorowy ekran – co nowego?

Inkpad Color wykorzystuje technologię e-papieru drugiej generacji E Ink new Kaleido™. Oznacza to, że wyświetla 4096 kolorów przy 100 PPI, czyli tyle samo, co poprzednia generacja. Zatem co się zmieniło? Firma E INK opracowała nową matrycę filtrów kolorów, która poprawia ich wygląd. Ulepszone zostało także podświetlenie, które jeszcze równomierniej podświetla ekran. 

Oczywiście, kolory nadal nie wyglądają jak te, które możemy oglądać na ekranach LCD. Mają one pastelowe odcienie, jednak są bardziej nasycone niż w poprzedniej generacji. Co ważne, widocznie poprawiła się ich rozdzielczość. Przyglądając się szczegółom, można zauważyć, że kontury obrazów są gładsze. 

Znaczą różnice między generacjami ekranu, można dostrzec po włączeniu podświetlenia. Kolory stają się bardziej jaskrawe, co odwzorowują poniższe zdjęcia.

Rozdzielczość tekstu czarno-białego wynosi 1872 × 1404 przy 300 ppi, dzięki czemu prezentuje się on naprawdę dobrze, jest kontrastowy i wyraźny. 

E Ink New Kaleido porównanie kolorowych ekranów w czytnikach e-booków

PocketBook Color vs PocketBook InkPad Color

Czytniki e-booków z kolorowymi ekranami

Czytanie pełne barw w praktyce

PocketBook Inkpad Color obsługuje szereg formatów plików, dzięki czemu można czytać praktycznie wszystkie e-książki od różnych wydawców. Nawet te obcojęzyczne, za sprawą 24 kombinacji językowych, co doskonale sprawdzi się do nauki.

W momencie otwierania e-booka przywita nas kolorowa okładka. To miła odmiana, jeśli wcześniej przez kilka lat czytaliśmy na czarno-białym ekranie E-Ink. Tło jest ciemniejsze niż w innych (czarno-białych) modelach PocketBook, jednak nieco jaśniejsze niż w PocketBook Color. Podobnie jak w przypadku kolorowych obrazów, różnica jest bardziej dostrzegalna po włączeniu podświetlenia.

  • Czcionki i ustawienia tekstu

Do wyboru mamy ponad 30 różnych czcionek. Z powodzeniem możemy  wgrać również własną za pośrednictwem komputera. Tak samo jak większość czytników e-booków, PocketBook InkPad Color pozwala dostosować odstępy między wierszami i marginesy. Zatem jeśli najdzie nas ochota na klasyczną e-książkę, będziemy mogli ją czytać podobnie jak na innych czytnikach e-booków.

  • Ustawienia kolorów

Jednak InkPad Color odróżnia to, że pozwala na czytanie cyfrowych treści także w kolorze. Jedną z jego największych zalet jest obsługa mangi i komiksów w formacie CBR i CBZ. Trzeba przyznać, że kolory wyglądają naprawdę dobrze, a szybkość przewracania stron jest przyzwoita. Możemy mieć całkowitą kontrolę nad jasnością, kontrastem, nasyceniem i wieloma innymi opcjami dotyczącymi kolorów, dzięki którym czytana treść jest taka, jak nam się podoba. W ustawieniach znajdziemy tę funkcję pod ikoną czarno-białego kółka otoczonego kropeczkami. Co ważne, przy dobrym wzroku komiksy można wygodnie czytać w oryginalnym rozmiarze, bez potrzeby powiększania.

  • Kolorowe zakreślacze

Z poziomu e-booka możemy korzystać z kolorowych markerów oraz zakreślaczy i zaznaczać w ten sposób ważne fragmenty. Ta funkcja z pewnością będzie nieoceniona podczas nauki. Szczególnie przypadnie do gustu wzrokowcom. 

  • Obsługa plików w formacie PDF

Jeśli chodzi o format PDF,  przetestowaliśmy e-podręczniki do nauki języków, atlas bogaty w wykresy oraz magazyn. Szybkość przewracania stron jest bardzo dobra w przypadku mniejszych plików, z kolei w  przypadku większych odczuwalne jest lekkie spowolnienie. Większość plików PDF została utworzona z myślą o ekranach A4 / A5, jednak mimo to w większości przypadków bez powiększania możliwa jest komfortowa lektura. Do dyspozycji mamy różne tryby, które nieco usprawniają lekturę. Tzn. możliwość dopasowania szerokości strony, dopasowanie całej strony, tryb kolumnowy oraz rozpływ (reflow). Są one pomocne w zależności od rodzaju pliku. W przypadku magazynu tryb kolumnowy zdał egzamin.

Kolorowy magazyn PocketBook InkPad Color do pdf 8-cali czytnik e-bookówPocketBook InkPad Color do literatury naukowej kolorowe wykresy

Parametry techniczne

InkPad Color wyposażono w dwurdzeniowy procesor 1Ghz, 1 GB pamięci RAM i 16 GB pamięci wewnętrznej. Zasilany jest baterią o pojemności 2900 mAh, która powinna wystarczyć na około 3-4 tygodnie codziennego czytania. Niektórzy mogą być nieco rozczarowani. W końcu żyjemy w świecie zaawansowanych smartfonów wyposażonych w 8-12 rdzeniowych procesorów czy 12 GB pamięci RAM. Trzeba pamiętać, że PocketBook to czytnik e-booków, którego przeznaczeniem jest czytanie e-booków, ewentualnie słuchania audiobooków, przez co nie potrzebuje topowych podzespołów.

  • Pamięć

Na pewno warto zwrócić uwagę na możliwość rozszerzenia pamięci za pomocą  karty SD. Oznacza to do 32 GB dodatkowej przestrzeni, idealnej dla tych, którzy mają pokaźną kolekcję e-publikacji. Obecnie takie rozwiązanie jest niestety coraz rzadziej spotykane, dlatego tym bardziej warto je docenić.

  • Czytanie w sieci – przeglądarka

Przeglądarka internetowa działa zaskakująco dobrze (jak na standardowy czytnik e-booków, nie tablet E-Ink). Umożliwia wygodną lekturę artykułów, wiadomości i innego rodzaju statycznych treści. Wszystko jest oczywiście kolorowe, co w sieci jest szczególnie przydatne. Ogólne wrażenia z użytkowania przeglądarki są pozytywne, mimo że znaczącą odbiegają od tych, do których jesteśmy przyzwyczajeni. Jednak przeglądanie sieci w kolorze na ekranie E Ink zdecydowanie jest warte chwili cierpliwości. 

PocketBook InkPad Color przeglądanie internetu

  • Obsługa audio

Kolejną alternatywą dla tradycyjnego czytania e-booków są książki w formie audio. Wystarczy podłączyć parę bezprzewodowych słuchawek lub głośnik przez Bluetooth 5.1. PocketBook posiada również w zestawie adapter, dla zwolenników tradycyjnych słuchawek. 

Oprogramowanie i interfejs

Pocketbook Inkpad Color działa w oparciu o system Linux. Oferuje on mniej możliwości niż Android, ale za to pobiera mniej energii. 

U góry umieszczono pasek powiadomień, który zawiera informacje, takie jak konta, pamięć w chmurze lub dostępność aktualizacji oprogramowania. Jest też ikona WIFI, którą można kliknąć, aby szybko uzyskać dostęp do sieci. Standardowo PocketBook oferuje łatwy dostęp do ustawień podświetlenia. Jeśli klikniemy środkową górną część ekranu, pojawi się mała strzałka w dół, gdzie znajdują się opcje szybkiego wyboru, a także menu ustawień.

U dołu ekranu znajdziemy główne menu. Do dyspozycji mamy Bibliotekę, w której znajdują się wszystkie wgrane na czytnik e-książki. Stworzono też dedykowaną sekcję audiobooków, w której znajduje się odtwarzacz i gdzie przechowywane są wszystkie treści audio. Można przeskakiwanie do przodu lub do tyłu o kilka sekund albo zmieniać prędkość odtwarzanych dźwięków. Obsługiwane formaty to M4A, M4B, OGG, OGG.ZIP, MP3, MP3.ZIP (przez adapter USB Type-C i Bluetooth). 

Czytnik e-booków z kolorowym ekranem duży ekran

Co z Legimi i Empik Go?

Nowa aktualizacja na PocketBook InkPad Color jest już gotowa. Producent stopniową ją udostępniana na kolejne urządzenia. Oznacza to między innymi możliwość korzystania z dwóch uwielbianych aplikacji abonamentowych – Legimi i Empik Go. Użytkownikom PocketBook InkPad Color rekomendujemy sprawdzanie, czy aktualizacja jest już dostępna na ich urządzeniu.

Notowanie w kolorze

Jedną z ciekawszych aplikacji, które oferuje PocketBook InkPad Color jest Notatnik. Niestety czytnik nie posiada ekranu WACOM, więc do jej używania niezbędny jest pojemnościowy rysik lub po prostu palec. Nie mieliśmy możliwości przetestowania, jak notowanie rysikiem spisuje się w praktyce. Na podstawie recenzji wideo dostępnych w sieci można stwierdzić, że radzi sobie całkiem nieźle. Do wyboru jest 8 różnych kolorów i 5 ustawień grubości. Aplikacja ma podstawowe funkcje i na pewno nie można jej porównywać do tej oferowanej przez czytniki Onyx Boox. Do dyspozycji jest także aplikacja Kolorowanki, która szczególnie przypadnie do gustu najmłodszym czytelnikom. Wystarczy wybrać kolor, a on automatycznie wypełni wybrane puste pole.

PocketBook InkPad Color notowanie w kolorze na ekranie E iNk

Inne aplikacje

W sekcji aplikacji znajdziemy usługi PocketBook, służące do bezprzewodowego przysłania e-booków –  Dropbox PocketBook i Send-to-PocketBook. A także Aktualności RSS, Galerię, Przeglądarkę, Ustawienia, Odtwarzacz audio, Słowniki, Notatnik, Kolorowanki i gry.

InkPad Color kolorowanki dostępne kolory

Podsumowanie

Po premierze 6-calowego PocketBook Color pasjonaci komiksów i mangi apelowali o czytnik z większym ekranem. Inkpad Color jest odpowiedzią na prośby fanów marki. Poza większym ekranem producent zadebiutował także z nową generacją kolorowego ekranu, która jest naprawdę udana i sprawia, że kolory są bardziej nasycone. Będzie doskonałym wyborem dla każdego, kto czyta publikacje zawierające kolorowe ilustracje. Bez względu na to, czy będą to wykresy i grafy, czy animowane postaci. Reasumując, to urządzenie, z którego wspólnie może korzystać cała rodzina.

PocketBook InkPad Color

2 thoughts on “Test PocketBook InkPad Color

  1. BEATA

    w ostatnim czasie mój czytnik przestał wyświetlać okładki książek które ściągam na swój czytnik z legimi, co mam zrobić żeby to naprawić?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *