Kindle Paperwhite 4 vs. PocketBook Touch Lux 5 – porównanie

Szukasz łatwego w obsłudze czytnika do codziennej lektury?  W tym artykule porównamy dwa urządzenia posiadające wszystkie niezbędne funkcje do komfortowego czytania beletrystyki. Mowa o nowości od PocketBook – PocketBook Touch Lux 5 oraz bestsellerze Amazonu – Kindle Paperwhite 4.

PocketBook Touch Lux 5 Ruby Red najnowszy czytnik PocketBook  PocketBook Touch Lux 5 Ruby Red, źródło: PocketBook

Wygląd

Przyglądając się designowi, już na pierwszy rzut oka zauważymy różnice. PocketBook Touch Lux 5 został wyposażony w cztery klawisze fizyczne, dzięki czemu możemy obsługiwać go na dwa sposoby – tradycyjnie oraz za pomocą dotykowego ekranu. Przyciski umożliwiają wygodną zmianę stron, szybkie przechodzenie do menu głównego czy sekcji Ustawień. Możliwa jest także zmiana mapowania klawiszy. Dzięki takiemu rozwiązaniu możemy mieć pewność, że podczas lektury nie przełączymy strony przez przypadek – ekran dotykowy można wyłączyć (dotyczy oprogramowania U628.6.1.901). Z kolei Kindle Paperwhite 4 obsłużymy tylko za pomocą dotykowego ekranu.

Jeśli cenisz sobie klasykę, to oba modele powinny spełnić Twoje oczekiwania co do kolorystyki. Zarówno Lux 5, jak i Paperwhite 4 posiadają czarną, klasyczną obudowę. Jednak PocketBook przygotował także wariant dla osób preferujących bardziej wesołe i wyraziste kolory – Ruby Red. Wielkości obudów są zbliżone, chociaż Kindle jest nieco większy (167 x 116 x 8.2 mm) od PocketBooka (161,3 x 108 x 8mm), co przekłada się też na wagę Lux 5 – 155g, Paperwhite 4 – 182g.

Główne różnice: PocketBook Touch Lux 5 można obsługiwać na dwa sposoby – za pomocą przycisków fizycznych oraz ekranu dotykowego. Kindle umożliwia obsługę tylko za pomocą panelu dotykowego. Lux 5 dostępny jest w dwóch wersjach kolorystycznych, Paperwhite 4 w jednej.

Kindle Paperwhite 4

Kindle Paperwhite 4, źródło: Amazon

Ekrany

Oba czytniki wyposażono w 6-calowe ekrany E-Ink Carta, które doskonale nadadzą się do codziennej lektury, jednak ze względu na swój rozmiar, nie są rekomendowane do czytania plików w formacie PDF. Pod względem rozdzielczości przewagę ma Kindle Paperwhite 4, który oferuje 1448×1072, 300 ppi. Przekłada się to na bardzo ostry i kontrastowy obraz. Z kolei PocketBook Touch Lux 5 ma ekran o rozdzielczości 1024 x 758 px, 212 ppi.  Tutaj tekst również prezentuje się zadowalająco. Pojawia się pytanie – czy w tym przypadku rozdzielczość ekranu ma znaczenie? Tak – ale tylko dla wprawionego oka. Różnicę widać przy bezpośrednim porównaniu ekranów oraz w sytuacji, gdy czytelnik wcześniej używał urządzenia z ekranem 300 ppi i po czasie zmieni je na 212 ppi (ale też nie zawsze).

Główne różnice: Kindle Paperwhite 4 posiada ekran o rozdzielczości 300 ppi, PocketBook Lux 5 – 227 ppi.

Podświetlenie

Podświetlenie w czytnikach e-booków stało się standardem. Pozwala na lekturę bez użycia zewnętrznego światła, co świetnie się sprawdza u nocnych marków, którzy dzielą pomieszczenie z innymi osobami. Podświetlenie pozwala także na podbicie kontrastu tekstu, nawet za dnia.

Kindle Paperwhite 4 wyposażono w 5 diod doświetlających, dzięki którym podświetlenie jest równomierne i niemal nie widać cieni na dole ekranu. Kolor podświetlenia jest neutralny. Z kolei PocketBook Touch Lux 5 poza standardowym, białym podświetleniem, posiada także inteligentną funkcję SMARTlight, umożliwiająca regulację barwy. W praktyce oznacza to, że Lux 5 ma dwa suwaki dostosowujące podświetlenie. Jeden odpowiada standardowo za jego natężenie, z kolei drugi za barwę. Dzięki temu możemy zdecydować, czy chcemy podświetlać tekst białymi diodami, czy ciepłymi oraz wybrać jego dokładny odcień.

Główne różnice: Kindle Paperwhite 4 posiada standardowe podświetlenie, natomiast PocketBook Touch Lux ma 5 wyposażono w podświetlenie z funkcją SMARTlight.

PocketBook Touch Lux 5 porównanie z Kindle Paperwhite 4 Amazon. PocketBook Touch Lux 5 Ruby Red, źródło: PocketBook

Podzespoły + funkcje

Niestety dokładne porównanie podzespołów nie jest możliwe, ponieważ Amazon nie udostępnia części informacji na temat swoich czytników (Kindle).

PocketBook Touch Lux 5 posiada procesor Dual Core, 512 MB pamięci RAM oraz baterię Li-Ion 3,7V, 1500 mAh.

Oba czytniki wyposażono w Wi-Fi, które umożliwia wygodne przesyłanie plików. Kindle ma również Bluetooth. Warto też wspomnieć, że jest dostępny w dwóch wersjach – z pamięcią 8 GB oraz 32 GB. Z kolei PocketBook Touch Lux 5 oferuje 8 GB pamięci wewnętrznej z możliwością rozszerzenia jej o kolejne 32 GB za pomocą karty SD.

Urządzenia mają także przeglądarki.  Jednak jeśli dopiero zastanawiasz się nad zakupem czytnika, musisz wiedzieć, że  te czytniki e-booków nie zostały stworzone z myślą o częstym czytaniu w sieci, raczej tę funkcję można potraktować jako awaryjną, gdy pod ręką nie będziemy mieć np. smartfona. Jeśli chodzi o Kindla to możemy otworzyć w sieci strony nieposiadające wtyczki Flash (np.Wikipedię). Z kolei PocketBook radzi sobie z niektórymi stronami posiadającymi tę wtyczkę i wypada pod tym względem lepiej od Paperwhite. Lektura artykułów w sieci jest możliwa, jednak znacznie wygodniej będzie pobrać interesujący nas tekst standardowo na czytnik.

Kindle Paperwhite 4 będzie także dobrym towarzyszem dla osób, które lubią czytać w wannie lub nad basenem.  Czytnik jest wodoodporny, posiada normę IPX8.

Główne różnice: PocketBook Touch Lux 4 umożliwia rozszerzenie za pomocą karty SD, z kolei Kindle Paperwhite 4 można kupić w wersji 8 GB i 32 GB. Kindle Paperwhite 4 jest wodoszczelny.

wodoporny czytnik kindle paperwhite 4 nowość 2018

Kindle Paperwhite 4, źródło: Amazon

Obsługiwane formaty + języki

Kindle Paperwhite 4                                         PocketBook Touch Lux 5

Obsługiwane formaty plików Kindle Format 8 (AZW3), Kindle (AZW), TXT, PDF, niezabezpieczone MOBI, PRC ; HTML, DOC, DOCX, JPEG, GIF, PNG, BMP przez konwersje, audible audio format (AAX) – audiobooki PDF, PDF (DRM), EPUB, EPUB(DRM), DJVU, FB2, FB2.ZIP, DOC, DOCX, RTF, PRC, TCR, TXT, CHM, HTM, HTML, MOBI, ACSM, JPEG, BMP, PNG, TIFF

Jak widać, oba czytniki obsługują sporo formatów. Niestety na Kindle nie odtworzymy e-książek w popularnym formacie EPUB. Na szczęście znaczna większość księgarni sprzedaje e-booki we wszystkich popularnych formatach (MOBI, EPUB, PDF).

Druga, istotną kwestią jest to, że Kindle Paperwhite 4, tak jak wszystkie czytniki marki Amazon, nie posiada polskiego menu. Dlatego polscy użytkownicy są skazani na obsługę czytnika w języku obcym (dostępny jest m.in. angielski). Jednak obsługa czytnika nie jest skomplikowana i można się jej nauczyć bez znajomości języka.

Główne różnice: Kindle Paperwhite 4 nie obsługuje formatu EPUB i nie posiada polskiego menu.

PocketBook Touch Lux 5 vs Kindle Paperwhite 4 cena funkcje, który wybrać?PocketBook Touch Lux 5 Ruby Red, źródło: PocketBook

Abonament Legimi i Empik Go

Jeśli bardzo dużo czytasz i planujesz korzystać z abonamentu Legimi, to niestety czytnik Kindle Paperwhite 4 prawdopodobnie nie będzie dobrym wyborem.  W abonamencie E-booki bez limitu na czytnikach Kindle można przeczytać maksymalnie 7 książek miesięcznie, z kolei w abonamencie E-booki i audiobooki bez limitu – 10. Z kolei na czytnikach PocketBook nie ma ograniczeń i można czytać faktycznie bez limitu. 

PocketBook Touch Lux 5 od niedawna umożliwia także korzystanie z aplikacji Empik Go, która działa na podobnych zasadach do Legimi.

Główne różnice: PocketBook Touch Lux 5 umożliwia korzystanie z abonamentu Legimi i Empik Go bez ograniczeń, natomiast na Kindle Paperwhite 4 w ramach abonamentu bez limitu można przeczytać maksymalnie 10 książek w aplikacji Legimi.

najnowszy kindle paperwhite 4Kindle Paperwhite 4, źródło: Amazon

Podsumowanie

PocketBook Touch Lux 5

Plusy:

+ atrakcyjna cena – ok 540 zł

+ podświetlenie SMARTlight

+ nieograniczone korzystanie z aplikacji Legimi i Empik Go

+ menu w języku polskim

+ dwa warianty kolorystyczne

+ obsługa na dwa sposoby (przyciski fizyczne i ekran dotykowy)

+ obsługa wszystkich popularnych formatów plików

+ relatywnie szybkie działanie przeglądarki

Minusy:

– brak najwyższej rozdzielczości ekranu

– brak Bluetooth

 

Kindle Paperwhite 4

Plusy

+ ekran o najwyższej rozdzielczości 300 dpi

+ podświetlenie ekranu

+ wodoszczelność

+ Bluetooth

+ obsługa plików audio (tylko w aplikacji Audible)

Minusy

– cena (ok. 700 zł wersja 8 GB,  ok. 830 zł wersja 32 GB)

– ograniczenia w korzystaniu z aplikacji Audible

– brak menu w języku polskim

– brak regulacji podświetlenia

– brak aplikacji Empik Go

PocketBook Touch Lux 5

Kindle Paperwhite 4

PocketBook Touch Lux 5 – test

 

4 thoughts on “Kindle Paperwhite 4 vs. PocketBook Touch Lux 5 – porównanie

 1. Admin Autor wpisu

  Sprawdziliśmy na naszych egzemplarzach testowych – funkcja działa na PocketBook Touch Lux 4 (oprogramowanie U627.6.0.1118) oraz PocketBook Touch Lux 5 (U628.6.1.901). Pozdrawiamy.

 2. Magda

  Testowałam zarówno Kindle Paperwhite 4, jak i Pocketbook Touch Lux 5. Wybrałam dla siebie Pocketbooka.
  Do mnie bardziej przemawia Pocketbook ze względu na bardziej intuicyjne oprogramowanie, które ma znacznie więcej funkcji niż Kindle. Jestem zadowolona ze swojego Pocketbooka, dobrze się sprawdza w użytkowaniu.

 3. Admin Autor wpisu

  Bardzo dziękujemy za opinię i życzymy dalszej satysfakcji z użytkowania PocketBooka. Pozdrawiamy.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *