Jak działa czytnik e-booków?

Dlaczego ebooki są tak popularne? Jeśli nie znasz odpowiedzi na to pytanie, prawdopodobnie nie miałeś jeszcze w rękach czytnika ebooków. Sprawdź, jakie korzyści zyskują entuzjaści elektronicznych publikacji.

Jak dziala czytnik ebookow, co to jest czytników e-booków?Na zdjęciu czytnik e-booków PocketBook InkPad 3 Pro

Miłośników tradycyjnych książek często trudno namówić do nowości. Nierzadko pojawiają się zdania, że publikacja elektroniczna traci swoją „duszę”, zanika pewien rytuał związany z zakupem nowej książki. Jeśli natomiast chodzi o czytniki ebooków, opinie bywają skrajne. Od zachwytu, po negację sensu ich istnienia. Nie można jednak zaprzeczyć, że mają one wiele zalet. Sęk w tym, by wiedzieć jaki czytnik ebook wybrać, by książki elektroniczne nie odstraszały, a maksymalnie poprawiały komfort naszego czytania. Poznaj więc zalety ebooków i ich czytników.

Onyx Boox poke 2 regulacja podświetlenia testuNa zdjęciu czytnik e-booków Onyx Boox Poke 2

Najważniejszą zaletą czytników ebooków jest to, że możemy je zabrać wszędzie, dzięki ich niewielkim rozmiarom i wadze (niektóre modele ważą zaledwie 150 gramów). Skorzystamy z nich nie tylko w domu, ale również w podróży, szkole, czy pracy. Ponadto korzystanie z czytnika książek elektronicznych jest dużo wygodniejsze, niż czytanie ebooków na tablecie czy telefonie dzięki specjalnie przystosowanym funkcjom. Mogą też być udogodnieniem dla osób starszych, ze względu na wiele możliwości personalizacji i dopasowania tekstu do potrzeb czytelnika. Stąd też np. czytnik ebooków wyposażony w  8-calowy ekran może okazać się dobrym pomysłem na trafiony prezent dla seniora.

onyx boox nova 2

Ich zaletą jest również różnorodność. Możemy wybierać między urządzeniami najnowszej generacji a czytnikami o podstawowych funkcjach – w zależności od naszych potrzeb i możliwości finansowych. Jednak mimo zróżnicowania funkcji w zależności od ceny, już najtańsze czytniki ebooków zapewniają wysoki komfort czytania. Nawet czytnik ebooków do 400 zł będzie posiadał takie cechy, jak matowy, nieodbijający mocnego światła ekran, który umożliwia wygodne czytanie w świetle słonecznym.

Jak to możliwe? W przeciwieństwie do ekranów LCD, czytniki wyposażone są w e-papier, który nie dość, że jest przystosowany do czytania, to nie męczy oczu nawet po kilku godzinach nieustannej lektury.

    Po lewej stronie tablet, po prawej czytnik e-booków

Niewielkie rozmiary i waga, czy wyjątkowo pojemna bateria, której jedno ładowanie wystarcza na ok. trzy tygodnie to kolejne atuty, których na próżno szukać wśród standardowych tabletów. Jeśli jednak chciałbyś mieć najlepszy czytnik ebook, ze średniej, lub górnej półki, możesz zyskać funkcje, takie jak ekran dotykowy i osobne klawisze do zmiany stron, a także inne zaawansowane rozwiązania technologiczne, np. aplikację skanującą tekst ze zdjęcia, przetwarzanie tekstu na mowę, inteligentny tryb czytania plików PDF, czy wiele przydatnych aplikacji internetowych. Wart polecenia dla osób szukających zarówno mniej i bardziej budżetowego urządzenia, będzie czytnik ebook z podświetleniem przyjaznym dla oczu, gdyż takie połączenie umożliwia czytanie ebooków w dosłownie każdych warunkach.

Znajdziemy także czytniki stworzone z myślą o profesjonalnych zastosowaniach, które posiadają wydajniejsze podzespoły oraz rozbudowane funkcje – takie jak możliwość notowania, pobierania aplikacji za pomocą sklepu Google Play (Android) czy wygodnego przeglądania sieci.

Przydatne funkcje Onyx Boox czytniki poradnik pierwsze dni z czytnikiem

Najnowsze modele czytników umożliwiają nam dostęp do całodobowych, internetowych księgarni, takich jak Legimi, za pośrednictwem kilku kliknięć. Możemy pobierać ebooki online, a także, za pośrednictwem przeglądarki internetowej, wyszukiwać darmowe ebooki. Podobnie, jak w przypadku innych mobilnych urządzeń elektronicznych możemy dobrać również akcesoria do czytników ebooków. Dzięki nim nasz sprzęt nabierze osobistego charakteru.

Czytniki ebooków, podobnie jak inne urządzenia mobilne różnią się od siebie parametrami, interfejsem czy chociażby estetyką obudowy. Istnieje wielu producentów i modeli czytników. Obecnie najpopularniejsze marki to: Kindle, PocketBook czy Onyx Boox. Przed zakupem warto więc zasięgnąć opinii, by zdecydować, jaki czytnik ebook wybrać. W Internecie łatwo trafić na strony takie jak forum czytników ebooków, czy artykuły i filmy, zawierające treści takie jak test czytnika, czy recenzja. Wiele z nich znajdziecie także na naszym blogu.

PocketBook Touch Lux 5

Kindle 10

 

6 thoughts on “Jak działa czytnik e-booków?

 1. Agnieszka

  Czytnik warto mieć również ze względu na bardzo komfortowe czytanie książek obcojęzycznych (szczególnie, jeśli uczymy się języka) – wystarczy nacisnąć na słowo, żeby pojawiło się tłumaczenie 🙂
  Zaznaczenie cytatów też jest bardzo wygodne.

 2. Wiktoria

  Warto też wspomnieć, że czytniki są bardziej przyjazne środowisku. Na jednym urządzeniu możemy przeczytać tysiące książek, które normalnie pochłaniają ogromne ilości papieru, a co za tym idzie, drzew. To dobry sposób żeby walczyć z deforestacją, a w każdym razie nie przyczyniać się do niej ???

 3. Magda

  Czytniki powinny być na wyposażeniu każdego ucznia. Zamiast dźwigać codziennie ciężki plecak z podręcznikami wystarczyłby dziecku jeden czytnik. Dane są przerażające. Plecak ucznia 8 klasy waży nawet 10 kg. Plecaki 58% uczniów przekraczają dopuszczalną wagę 10-15% masy ciała dziecka.
  Nie rozumiem dlaczego MEN i rządzący nie zastąpią czytnikami podręczników drukowanych na papierze kredowym, one też sporo kosztują, zwłaszcza środowisko. Dodatkowo lektury szkolne także przestaną stanowić problem z ograniczoną dostępnością w bibliotekach.

 4. coSteel

  Świetny artykuł! Właśnie planuje przeskoczyć z iPada na Pocketa, bo zdecydowanie spora różnica jest :)! Co do notowania to mam mieszane uczucia – oglądając materiały wideo zauważyłem, że nie działa to tak płynnie jakbyśmy chcieli 🙁

 5. Anita

  Moim zdaniem czytniki są bardzo ekologiczne. Nie wycinamy tyle drzew i produkujemy papieru. No i książki nie kurza się w domu, gdy już je przeczytamy.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *