8-calowy czytnik i notatnik w jednym? – test Onyx Boox Nova 3

Onyx Boox Nova 3 to lekki niemal 8-calowy czytnik e-booków oraz elektroniczny notatnik, który dopiero co ukazał się na rynku.  Jego zalety to  Google Play, rysik oraz mobilność. Poza tym jest o 33% szybszy niż Onyx Boox Nova 2, głównie dzięki mocnemu procesorowi Snapdragon.

Onyx Boox Nova 3 czytnik e-booków z 7,8 calowym ekranem i Androidem 10

Onyx Boox Nova 3 posiada pojemnościowy ekran dotykowy E Ink Carta HD o przekątnej 7,8-cala i rozdzielczości 1872 x 1404 (300 PPI). Jego powierzchnia wykonana jest ze szkła, co bardzo ułatwia rysowanie i interakcje z ekranem dotykowym. Do tego oczywiście otrzymamy podświetlenie oraz system temperatury barwowej, nieoceniony podczas wieczornej lektury. Łącznie jest 17 diod LED, z których 8 to bursztynowe.

Nova 3 to w zasadzie dwa urządzenia połączone w jedno. Z jednej strony jest to tablet E-Ink, za pomocą którego można instalować aplikacje, dzięki Google Play. Na przykład ulubione komiksy, ebooki, gazety czy magazyny. Z drugiej elektroniczny notatnik, ponieważ pod warstwą szkła posiada ekran WACOM. Towarzyszący mu  rysik ma 4096 stopni czułości na nacisk, co oznacza, że im mocniej naciśniemy, tym grubsze linie uzyskamy. Wyposażono go również w technologię odrzucania dłoni, więc nie rozpozna dłoni opierającej się o ekran jako interakcję.

Onyx to marka, która skupia się na tworzeniu notatek, odręcznym  rysowaniu oraz edycji plików PDF. Jeśli rozważasz przesiadkę z iPada lub Samsunga Galaxy Note – Note 3 jest świetnym urządzeniem do tworzenia notatek. Dużą zaletą jest to, że e-papier jest naprawdę przyjemny dla wzroku i  wygodny w użytkowaniu nawet w bezpośrednim świetle słonecznym. I co ważne,  bateria zwykle wystarcza na kilka tygodni, zanim trzeba będzie ją naładować.

Onyx Boox Nova 3czytanie mangi komiksów i publikacji naukowych

Specyfikacja Onyx Boox Nova 3

Novę 3 zasila ośmiordzeniowy procesor Qualcomm Snapdragon 636, 3 GB pamięci RAM DDR4X i 32 GB pamięci wewnętrznej. Ma port USB-C z OTG, a także Quick Charge 4.0, dzięki czemu czytnik można  naładować do pełna w mniej niż godzinę. W przeciwieństwie do Nova 2 wyposażono go w głośniki i Bluetooth 5.0 zamiast 4.1. Nie ma gniazda słuchawkowego 3,5 mm, dlatego podczas słuchania audiobooków będziemy zmuszeni do podłączenia pary słuchawek lub głośnika zewnętrznego. Novę 3 wyposażono także w mikrofon. Aplikacja do robienia notatek umożliwia konwertowanie notatek audio na tekst, a następnie ich zapisywanie. Nova 3 zasilana jest baterią 3150 mAh, ma wymiary 196 mm, 137 mm, 7,7 mm i waży 265 g.

 

Design

Jeśli chodzi o design, to kolorystyka sprowadza się do czerni i szarości. Ramka i tył urządzenia są czarne, z kolei spód, gdzie znajduje się przycisk home, jest ciemnoszary. Z tyłu ulokowano mikrofon, natomiast na samej górze znajdziemy przycisk zasilania i kontrolka stanu, a na dole port USB-C i port mikrofonu.

Onyx Boox Nova 3 nowoczesny tablet E-Ink wyposażony w mikrofon i głośnik.

Google Play

Nova 3 korzysta z Google Android 10, który gwarantuje mnóstwo funkcji zabezpieczających, aktualizowanych automatycznie, bez konieczności pobierania ich z Google. Wiele urządzeń do robienia notatek cyfrowych nie ma preinstalowanego sklepu z aplikacjami. Jednak Onyx ma Google Play, ale trzeba nieco wysiłku, aby go poprawnie zainstalować. Dlatego przygotowaliśmy instrukcję, która przeprowadza  przez cały proces konfiguracji.

Menu główne Onyx Boox Nova 3

Główny interfejs użytkownika udostępnia bibliotekę, menu ustawień, zakładkę aplikacji, aplikację do robienia notatek i księgarnię. Dostępnych jest również kilka typowych funkcji Androida, takich jak przesuwanie palcem w dół od góry ekranu, aby wyświetlić powiadomienia, skonfigurować sieć bezprzewodową i inne ustawienia.

Onyx Boox Nova 3 tysiące aplikacji do pracy i nauki dzięki Google Play

Różne tryby prędkości – dostosowane do zadań

Dostępne są także różne tryby prędkości, które znacznie poprawiają wydajność. Jest to ważne, jeśli zamierzamy korzystać z aplikacji do e-czytania zaprojektowanych na smartfony. Większa prędkość przyda się też w momencie, gdy będziemy chcieli, aby przewijanie w Sklepie Play i przeglądarce było płynniejsze. Domyślnym trybem jest tryb czytania, świetny do e-booków, obsługi ustawień lub rysowania. Tryb A2 jest dobry do edycji plików PDF, ta opcja nieznacznie obniża jakość obrazu, zwiększając wydajność. Tryb prędkości to podwyższona forma A2, jest dobry do surfowania po internecie, dostępu do Sklepu Google lub odtwarzania skomplikowanych animacji w aplikacjach. Tryb X jest idealny, aby naprawdę zwiększyć liczbę klatek na sekundę, dzięki czemu można grać w gry czy oglądać filmy z YouTube. Niektóre z trybów mają swoje wady, takie jak ghosting na ekranie, jednak można włączyć odświeżanie całego ekranu, aby się go pozbyć.

Trackball

Na ekranie głównym znajdziemy trackballa, który po kliknięciu zapewnia szereg skrótów. Dostępnych jest sześć domyślnych, od uruchamiania pojedynczych aplikacji po odświeżanie całej strony. Można go umieścić w dowolnym miejscu lub całkowicie wyłączyć

Onyx Boox Nova 3 ustawienia czytania

Notowanie na Onyx Boox Nova 3

Jedną z najciekawszych rzeczy w Onyx Boox Nova 3 jest spora liczba funkcji dodanych do notatnika. Ma teraz warstwy, podobne do tych w Remarkable lub Adobe Photoshop. Można utworzyć 5 różnych warstw, które pozwolą wykonywać takie czynności, jak rysowanie różnych rzeczy w tle i na pierwszym planie. Obejmuje to, grafikę postaci, wzory przemysłowe i inne. Dostępnych jest także wiele nowych długopisów i ołówków. Podobnie jak pozostałe czytniki od Onyx Boox z Androidem 10, Nova 3 pozwala także na jednoczesne uruchamianie 2 aplikacji w trybie poziomym.

Interfejs użytkownika znajduje się głównie na pasku bocznym, ale jest też pasek górny, który umożliwia zwiększenie liczby stron w dokumencie, zapisywanie, wysyłanie i ustanawianie szablonów tła, takich jak nuty.

Onyx Boox Nova 3 notowanie po pliku rysikiem

Długopisy i ołówki pozwalają na rysowanie w różnych odcieniach szarości. Można wybrać kolor czarny, szary, średni szary, jasnoszary, biały, czerwony, zielony i niebieski. Kolory nie będą wyświetlane na wyświetlaczu E INK, ponieważ Nova 3 ma wyświetlacz czarno-biały, a nie kolorowy. Jeśli chcemy rysować w RGB, można po prostu wyeksportować notatkę lub szkic jako plik PNG lub PDF i skopiować na komputer. Po otwarciu na komputerze można wyświetlić dokument w pełnym kolorze. Jest przydatne np. dla nauczycieli oceniających materiały przesłane przez uczniów.

Aby rozpocząć rysowanie, można wybrać pióro, pędzel, długopis, ołówek, marker lub tekst. Każdy z nich ma różne stopnie grubości, ale nie zapominajmy, że rysik jest wrażliwy na nacisk, więc im mocniej naciskamy, tym grubsze będą linie

Po zakończeniu sporządzania notatki lub innego pliku można je eksportować na komputer w formacie PNG lub PDF. Jest to przydatna funkcja np. podczas spotkań biznesowych. Onyx zapewnia również 1 GB miejsca w chmurze online, w której można przechowywać pliki.

Onyx Boox Nova 3 przeglądarka internetowa

Notowanie jest także możliwe bezpośrednio po e-bookach i dokumentach. Możemy edytować i dodawać adnotacje do plików PDF, chociaż mniejszy ekran ma pewne wady. Mianowicie nie jest to polecane urządzenie, jeśli ktoś będzie go używać TYLKO do edycji plików PDF. Wtedy sugerujemy ekran o przekątnej 10,3 lub 13,3 cala, ponieważ większość plików PDF to dokumenty w formacie A4 lub A5. Nova 3 radzi sobie z nimi dobrze, ale w przypadku dokumentów technicznych z bardzo małym tekstem, można spodziewać się, że będziemy zmuszeni do “powiększania palcami”. Jednak jeśli chcemy je po prostu przeczytać, podpisać się pod umową lub ocenić pracę domową, to Nova 3 w zupełności wystarczy.

Onyx Boox Nova 3 dzielenie ekranu

Podsumowanie

Nova 3 to urządzenie, którego rozmiar mieści się między rozmiarem większego smartfona i tabletu, dzięki czemu jest naprawdę mobilny i lekki. Sprawdzi się u osób, które szukają zarówno czytnika e-booków do czytania, jak i elektronicznego notatnika mającego służyć do rysowania i notowania na matowym, bezpiecznym dla oczu ekranie. Będzie także nieoceniony w pracy zawodowej. Można na nim np. podpisać umowę i odesłać ją pocztą e-mail  lub przez Dropbox czy Google Drive. 

Oczywiście, jak to bywa w przypadku zaawansowanych urządzeń – cena nie należy do najniższych. Urządzenia E INK są często droższe w porównaniu z kompatybilnymi tabletami z Androidem. Dzieje się tak, ponieważ na świecie są tylko 3 lub 4 fabryki, które produkują tę technologię ekranu i niewielu dostawców dysponuje pamięcią wewnętrzną, płytami głównymi czy bateriami kompatybilnymi z e-papierem. Poza tym Onyx to jedyna marka, która wyposaża swoje urządzenia w Androida 10 na urządzeniach E INK i poświęca mnóstwo pracy, aby zapewnić jak najlepsze wrażenia podczas użytkowania. 

Onyx Boox Nova 3

 

 

źródło: Goodereader.com

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *