Test 10-calowego tabletu E-Ink – Onyx Boox Note Air

Onyx Boox Note Air to ponad 10-calowy czytnik do zadań specjalnych, który pokochają fani nietuzinkowego designu. Jest nieco tańszą alternatywą Note 3, ale mimo to wciąż zadziwia szybkością działania i niemal niezliczonymi możliwościami. Surfowanie po sieci, wygodne czytanie PDF, notowanie czy pobieranie aplikacji… Można by jeszcze wymieniać, ale zaraz poznacie dokładniej jego nieprzeciętne możliwości.

onyx boox note air przeglądarka internetowa

Design Onyx Boox Note Air

Onyx Boox Note Air wyposażono w 10,3-calowy szklany ekran E-Ink Carta HD o zadowalającej rozdzielczości 1872 × 1404 i 227 PPI. Tył wykonano z niebieskiego (chabrowego) aluminium, któremu ekstrawagancji dodaje cienki, pomarańczowy paseczek. Z boku ulokowano głośnik, przycisk zasilania i port USB-C, co jest bardzo wygodne, bo pozostałe boki są wolne od tego typu usprawnień. Cienka ramka wokół ekranu jest czarna, z kolei prawy bok jest w kolorze tyłu obudowy, w tym miejscu znajduje się również pomarańczowe logo BOOX. Trzeba przyznać, że jest to najbardziej wyróżniający się pod względem designu czytnik w ofercie producenta. Jego wymiary wynoszą 229 mm na 195,4 mm na 5,8 mm, a waga 420 g.

 

Ekran i podświetlenie

Jeszcze niedawno można było pomarzyć o większym ekranie z podświetleniem. Obecnie jest już standardem i to w dodatku z możliwością regulacji barwy. Note Air zaoferuje nam aż 18 białych diod LED i 18 bursztynowych, co łącznie daje nam 36 diod. Takie rozwiązanie jest nieocenione podczas wieczornej lektury. Podobnie jak inne, nowoczesne urządzenia Note Air pozwala na regulację natężenia poziomu oraz barwy podświetlenia (od klasycznej bieli po bursztyn). To, co odróżnia Note Air i inne czytniki od np. tabletów, to to, że światło nie jest skierowane prosto w nasze oczy, co znacznie poprawia komfort codziennej lektury. Podświetleniem można manewrować za pomocą intuicyjnych suwaków. Wywołuje się je poprzez dotknięcie górnej części ekranu. Ukażą nam się jeden ze słoneczkiem (standardowe) oraz drugi z księżycem (ciepła barwa). Można je również całkowicie wyłączyć.

Onyx Boox Note Air zaawansownay czytnik e-booków do notowania z Androidem 10.

Notowanie na Onyx Boox Note Air

Onyx Boox Note Air umożliwia notowanie na czułym ekranie WACOM. W przeciwieństwie do standardowych ekranów LCD jest bezpieczny dla oczu, a także o wiele dłużej wytrzymuje na jednym ładowaniu. Do modelu dołączono rysik, który bardzo wygodnie leży w dłoni. Jedyną jego wadą jest brak gumki. Jednak tę niedogodność wynagradza magnes pozwalający na przymocowanie czytnika do rysika bez konieczności zakładania futerału. Warto też dodać, że rysik posiada wymienną końcówkę. Jeśli chodzi o same wrażenia z notowania to sporo na ich temat pisaliśmy w porównaniu Note Air z Remarkable 2

Aplikacja do robienia notatek jest bardzo rozbudowana i powinna zadowolić nawet profesjonalistów. Dużą, istotną nowością są warstwy, które działają podobnie jak w programie Adobe Photoshop. Dzięki temu zyskujemy możliwość np. usuwania tylko części projektu, znajdującego się na danej warstwie oraz umieszczania rzeczy w tle lub na pierwszym planie. Funkcja ta z pewnością zostanie doceniona przez osoby, które lubią rysować odręcznie, tworzyć złożone krajobrazy, projekty lub po prostu sporządzać listy lub notatki.

Wszystkie rodzaje pisaków i ołówków mają 4096 stopni czułości na nacisk, więc im mocniej naciśniemy, tym grubsze stają się linie.  Z kolei jeśli zrobimy to lekko, linie będą cieńsze. Co ważne, ekran ma technologię odrzucania dłoni, a nawet można go całkowicie wyłączyć i po prostu używać rysika.

Dostępne są też nowe kolory – czarny, szary, średni szary, jasnoszary, biały, czerwony, zielony i niebieski. Oczywiście nie będą one wyświetlane w oryginale na wyświetlaczu E INK, ale po wyeksportowaniu notatki do pliku PNG lub PDF można wyświetlić kolory na ekranach LCD. Note Air umożliwia także dostęp do nowych pędzli i  piór. 

onyx boox note air rysowanie za pomocą rysika

Edycja PDF

Jeśli chodzi o pliki PDF, to w przybliżeniu wyświetlane są one w formacie A5. Dla porównania, 13,3-calowy ekran Onyx Boox Max Lumi, może z powodzeniem prezentować format A4 w oryginale. Z racji tego, że  Air ma mniejszy ekran trzeba się przygotować na manualne powiększanie plików poprzez “szczypanie” lub nieco mniejszy tekst. Jednak mimo wszystko odczyt plików PDF jest znacznie bardziej komfortowy niż w przypadku ekranów 6-calowych. 

Dokumenty w tym formacie można także edytować. Nie ma problemu, aby coś ręcznie podpisać, zapisać, a następnie wysłać. Warto też zaznaczyć, że jeśli mamy zainstalowany Dropbox, Onedrive lub inne rozwiązania chmurowe, to tam również możemy wysłać przedytowane pliki PDF, a następnie uzyskać do nich dostęp na innym urządzeniu. Ogólne doświadczenia związane z obsługą plików PDF są bardzo pozytywne. 

Oprogramowanie

Zostając jeszcze w temacie plików PDF, bardzo przydatną funkcją, która pojawiła się na czytnikach Onyx Boox wraz z Androidem 10, jest możliwość otwierania dwóch widoków (plików lub aplikacji)  jednocześnie. Dzięki czemu można korzystać naraz z dwóch plików PDF, piku PDF i notatnika lub dwóch aplikacji. Opcja ta działa zarówno w widoku poziomym, jak i pionowym. Jednak jak można się domyślić, dużo wygodniej korzysta się z tej funkcji, trzymając czytnik poziomo.

Podobnie jak inne, nowe czytniki od Onyx Boox, Note Air umożliwia korzystanie z Google Play, który trzeba samodzielnie aktywować. Zajmuje to kilka minut. 

Czytnik tak naprawdę nie ma dedykowanego ekranu głównego. Pierwszy widok to biblioteka, w której przechowywane są wszystkie ebooki i pliki PDF. W Notatkach umieszczone są rysunki, projekty i zapiski. Pamięć pełni funkcję menedżera plików, pokazuje wszystkie katalogi utworzone przez użytkownika na urządzeniu. Z kolei Aplikacje to zbiór wszystkich standardowych aplikacji Onyx, domyślnej przeglądarki internetowej, słownika,  muzyki, dyktafonu, galerii itp. W tym miejscu pojawiają się również nasze aplikacje, które zainstalujemy samodzielnie. W ustawieniach znajdziemy: ustawienia języka, czasu, informacje o baterii, ustawienia sieci, aplikacji, konta, zakładkę więcej ustawień, aktualizacja oprogramowania oraz feedback.

onyx boox note air notowanie

Tryby

Warte uwagi są również tryby odświeżania. Tryb normalny to domyślny tryb e-czytania lub przeglądania plików PDF. Tryb prędkości powoduje nieco więcej ghhostingu. Przeznaczony jest do szybkiego przeglądania zdjęć oraz Internetu za pomocą przeglądarki Chrome lub Firefox. Tryb A2, obiża jakość obrazu zwiększając wydajność. Natomiast X-Mode to nowy tryb, został zaprojektowany do oglądania filmów na Youtube. Trzeba przyznać, że działa zadowalająco.

Onyx Boox Note Air ma również trackballa, czyli małą ikonę w kształcie kółka, którą można dowolnie przesuwać. Po dotknięciu oferuje różne szybkie ustawienia. Można je dostosować samodzielnie, w zależności od potrzeb. Jednak jeśli komuś trackball nie przypadnie do gustu, to może go całkowicie wyłączyć. 

Oprogramowanie Onyx Boox jest bardzo dobrze przemyślane, dość często można korzystać z jego aktualizacji. Wprowadzają one nowe funkcje, ulepszenia, poprawki błędów, aktualizacje zabezpieczeń itp. Co ważne, często tworzone są z myślą także o starszych urządzeniach producenta.

Onyx Boox Note Air czytnik e-booków na którym można pracować z plikami PDF.

Podzespoły Onyx Boox Note Air

Wyjątkowo na koniec zostawiliśmy podzespoły. Czas zdradzić tajemnicę, jak to wszystko działa. Onyx Boote Note Air jest wersją light Onyx Boox Note 3. Dlatego też został wyposażony w podobne podzespoły, które są nieco słabsze. Jednak nadal są o wiele bardziej zaawansowane od tych stosowanych w większości czytników e-booków. Mowa tu o procesorze Qualcomm Snapdragon 636, 3 GB pamięci RAM i 32 GB pamięci wewnętrznej. Poza tym Note Air posiada nowoczesne Bluetooth 5.0 do podłączania akcesoriów bezprzewodowych, takich jak słuchawki lub głośnik. Oprócz tego ma również wbudowany głośnik, jeśli akurat nie mamy ochoty lub możliwości podłączać dodatkowych akcesoriów. Do zasilania i ładowania czytnik wyposażono w USB-C, który również ma OTG do podłączania klawiatury, myszki itp. Note Air zasilany jest baterią 3000 mAh i umożliwia surfowanie po Internecie za pomocą Wi-Fi (2,4 GHz + 5 GHz)

To, co wyróżnia Note Air na tle pozostałych nowych modeli to żyroskop. Dzięki niemu można zmienić orientację widoku ekranu poprzez obrócenie czytnika, co jest bardzo wygodne. Oczywiście, istnieje opcja wyłączenia tej funkcji.

 

Podsumowanie

Onyx Boox Note Air nie bez powodu nazywany jest tabletem z ekranem E-Ink. Znajdzie zastosowanie u osób, które często czytają pliki PDF, mają dość przeglądania sieci na ekranach LCD czy po prostu szukają wielofunkcyjnego urządzenia przyjaznego dla oczu. Znakomicie sprawdzi się do celów prywatnych, nauki i pracy. Jest poważną konkurencją dla Remarkable 2, ponieważ za podobne pieniądze, tak samo oferuje rozbudowanie możliwości tworzenia notatek na e-papierowym ekranie, ale też szereg innych dodatkowych funkcji. Poza tym Note Air przyciąga nietuzinkowym designem, który z pewnością przypadnie wielu osobom gustu. 

Onyx Boox Tab Ultra

źródła: goodereader.com, boox.com

 

3 thoughts on “Test 10-calowego tabletu E-Ink – Onyx Boox Note Air

  1. Admin Autor wpisu

    Niestety, nie ma takiej możliwości. Można zamontować albo etui albo klawiaturę, przy czym nie zalecamy używania klawiatury jako etui.

  2. jacekw10

    Witam.
    Opisy i recenzje czytników na czytio.pl są bardzo pomocne ale brakuje mi jednej informacji (mnie akurat interesuje to w czytnikach 10 calowych) – tam gdzie jest regulowane podświetlenie – jaki jest rodzaj regulacji, czy jest to metoda PWM czy tzw. „flicker free” ?
    Jest to ważne dla komfortu czytania (i zdrowia oczu) a producenci zwykle nie podają takich informacji.
    Pozdrawiam
    jacekw10

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *