Onyx Boox Note Air 2 Plus – test 10,3-calowego e-notatnika cz.1

Onyx Boox nie tak dawno wypuścił na rynek nowy czytnik ze swojej 10,3-calowej serii –  model Note Air 2 Plus. Jest do bliźniaczy model do e-notatnika Note Air 2, co zauważamy ze względu na niewielką ilość różnic pomiędzy nimi. Dostęp do Sklepu Play, rozbudowane funkcje książek i notatek czy antyodblaskowy ekran to tylko początek tego, co znajdziemy na obu e-notatnikach. Jak wygląda, jakie podzespoły oferuje i który model warto kupić?  

Onyx Boox Note Air 2 Plus z Lewej oraz standardowa wersja z prawej

Onyx Boox Note Air 2 Plus z Lewej oraz standardowa wersja z prawej

Pytań jest wiele, a my chcemy dokładnie odpowiedzieć na każde z nich. Dlatego test najnowszego e-notatnika podzieliliśmy na 3 części. W pierwszej z nich opiszemy to, co widzimy, kiedy po raz pierwszy weźmiemy czytnik do ręki – wygląd, ekran i interfejs urządzenia, ale też porównamy oba modele Note Air 2.

Druga część opisywać będzie techniczne aspekty e-notatnika, jego oprogramowanie oraz podzespoły. Najważniejsze, czyli część użytkową zostawiliśmy na koniec, sprawdziliśmy jak Note Air 2 Plus sprawdza się do czytania, słuchania i notowania.

 

Wygląd

Już na pierwszy rzut oka zauważamy, że Onyx Boox odszedł od popularnego wśród modeli z serii Note granatu. Tym razem obudowa jest ciemnozielona, jednak nadal pojawiają się na niej pomarańczowe akcenty. 

Podobnie do poprzednika, centymetrowa ramka wokół ekranu jest czarna, zlicowana z wyświetlaczem. Poszerzono ją z jednej strony, dla wygodniejszego trzymania urządzenia. Ta szersza część obudowy jest zielona, z pomarańczowym logiem BOOX w dolnej części. Na bocznej krawędzi z tej samej strony znajdziemy: głośnik, mikrofon, port USB-C oraz przycisk włączania. 

Wygląd czytnika Onyx Boox Note Air 2 Plus

Wygląd czytnika Onyx Boox Note Air 2 Plus

Tylna obudowa jest metaliczna, w kolorze wspomnianej wcześniej ciemnej zieleni. Powierzchnia jest gładka, przez co łatwo zbiera odciski palców, ale na szczęście czyszczenie jej również do trudnych nie należy. W prawym dolnym rogu umieszczono kilka informacji, w tym nazwę modelu, logo firmy i numer seryjny czytnika. 

Wygląd Note Air 2 Plus jest ciekawy i niespotykany, a zarazem bardzo stylowy i elegancki. 

 

Ekran

Model Note Air 2 Plus oferuje ten sam ekran, co jego poprzednik. Jest to 10,3-calowy E Ink HD Carta o rozdzielczości 1872 x 1404 (227 dpi). Wyświetlacz jest czarno-biały, z możliwością wyświetlania 16 odcieni szarości. Taka liczba może wydawać się niewielka, jednak nawet komiksy czy zdjęcia są wyraźne i czytelne. Czytnik wyposażono w podświetlenie ekranu z regulacją barwy, od białej, idealnej w ciągu dnia, po bursztynową, która wieczorami zrelaksuje nasz wzrok.

E-notatnik nie tylko obsługuje dotyk pojemnościowy (na palec), ale dzięki technologii WACOM jest też kompatybilny z rysikiem elektromagnetycznym. Dołączone do zestawu piórko, Onyx Boox Pen Plus jest ciemno zielone, dopasowane kolorem do obudowy czytnika. Wygodnie leży w dłoni, a dzięki wbudowanemu magnesowi przyczepia się do krawędzi urządzenia, zapewniając wygodny transport. O tym, jak działają oryginale rysiki Onyx Boox oraz ich zamienniki pisaliśmy już na naszym blogu.

Wyświetlanie grafik na Onyx Boox Note Air 2

Wyświetlanie grafik na Onyx Boox Note Air 2

Powierzchnia ekranu jest nieco większa od kartki A5. Pokryto ją specjalną, antyodblaskową folią, której matowa struktura oddaje uczucie pisania po papierze. Szorstkość ekranu można zwiększyć korzystając z dedykowanej folii DooDroo. Uważamy jednak, że oryginalna powierzchnia została tak dobrze dopracowana, że nie jest to konieczne. 

 

Interfejs

Strona główna

Po włączeniu czytnika naszym oczom ukazuje się strona główna, która domyślnie została ustawiona na zakładkę Biblioteki. Po lewej stronie wyświetlacza znajduje się pasek funkcji, który pozwala poruszać się pomiędzy dostępnymi zakładkami. Znajdziemy na nim kolejno: Bibliotekę, Sklep, Notatki, Pamięć, Aplikacje i Ustawienia. To, która zakładka będzie stroną główną oraz w jakiej kolejności będą one ustawione można zmienić wchodząc w Ustawienia / Wyświetlanie systemu / Niestandardowa strona główna. Kliknięcie zmieni wybraną zakładkę na stronę główną, a przytrzymanie pozwala przesunąć ją na inną pozycję.

Niestandardowa strona główna

Niestandardowa strona główna

Pasek systemowy 

Centrum kontroli

Centrum kontroli

W górnej części ekranu głównego umiejscowiono pasek systemowy. Po przeciągnięciu go w dół pojawią się kolejne elementy. Z lewej strony będzie to Centrum powiadomień, a z prawej Centrum kontroli. To, jakie elementy pojawią się na tym drugim ponownie jesteśmy w stanie dowolnie dostosować. W tym celu, po rozwinięciu Centrum kontroli należy kliknąć ikonę ołówka w prawym górnym rogu. Po wyświetleniu wszystkich dostępnych ikon wystarczy przytrzymać i przeciągnąć wybraną z nich, aby z łatwością dodawać, usuwać i zmieniać kolejność dostępnych funkcji. 

Nawigacja

Poruszanie się po czytniku (jak np. powrót do menu głównego czy opcja wstecz) możliwe jest za pomocą gestów lub Paska nawigacyjnego. Dany sposób wybieramy podczas pierwszego uruchomienia czytnika, a następnie możemy go zmienić wchodząc w Ustawienia / Ustawienia gestów. 

  • Gesty – umożliwiają ustawienie 3 wybranych funkcji do poszczególnych stref dolnej krawędzi ekranu (lewo-środek-prawo). Wywołanie funkcji następuje po przeciągnięciu w górę od dolnej części ekranu.
  • Pasek nawigacyjny – możliwe jest wybranie jednego z czterech układów. Po włączeniu tej funkcji, pasek nawigacyjny pojawi się wzdłuż dolnej krawędzi ekranu. Dostępne jest na nim pięć funkcji: wstecz (trójkąt), powrót na stronę główną (kółko), przełącznik wielozadaniowy (kwadrat), Centrum E-Ink (suwaki) i odświeżanie ekranu (strzałki).
Dwa sposoby nawigacji po czytniku

Dwa sposoby nawigacji po czytniku

Interfejs jest przejrzysty i dość intuicyjny w obsłudze. Nie znajdziemy tu zbędnych przejść czy dekoracji, które zmniejszyłyby czytelność wyświetlanego obrazu. Dużą zaletą interfejsu stworzonego przez Onyx Boox jest wysoka konfigurowalność wielu elementów, a co za tym idzie możliwość dostosowania czytnika do swoich preferencji.

 

Onyx Boox Note Air 2 Plus a Note Air 2

Widząc dwa czytniki, których nazwa i wygląd są podobne od razu przychodzi do głowy pytanie: Czym się różnią? Możemy zdradzić, że ekran, oprogramowanie czy większość podzespołów są takie same. Czytniki nie mogą jednak być identyczne. Oto elementy, wśród których podobieństw nie znajdziemy:

  • Kolor – Granatową obudowę zamieniono na ciemną zieleń.
  • Bateria – Z 3000 mAh akumulator powiększono do 3700 mAh.
  • Waga – Nowy czytnik jest cięższy o ok. 25g, waży 445g.
  • Magnes – Zamontowano magnesy pozwalające na korzystanie z magnetycznej obudowy.
  • Cena – Podstawowa wersja e-notatnika kosztuje 2 299 zł, nowszy model znajdziemy w cenie 2 699 zł.
Note Air 2 Plus (z lewej) i Note Air 2 (z prawej)

Note Air 2 Plus (z lewej) i Note Air 2 (z prawej)

Jak widać nowsza wersja czytnika nie wprowadziła wielu zmian. Jest nieco lepsza, jednak nie na tyle, żeby użytkownicy posiadający Onyx Boox Note Air 2 chcieli ją kupować. Różnica w cenie również nie jest zachęcająca. Standardowy dla niejednej osoby okaże się więc trafniejszym wyborem.

 

Pierwsze myśli o Onyx Boox Note Air 2 Plus

Z zewnątrz czytnik prezentuje się bardzo dobrze. Postawiono na wyszukany, jednak uniwersalny i atrakcyjny wygląd. Minimalistyczny design i ciekawa kolorystyka z pewnością dopasują się do gustu każdego użytkownika. 

Ekran czytnika to wysoka jakość bez kompromisów. 10,3-cala wyraźnie wyświetli każdą książkę, dokument czy magazyn. Specjalnie dostosowana powierzchnia nie odbija refleksów światła, a podczas notowania rysik nie ślizga się. Rysik elektromagnetyczny jest odczytywany bez opóźnień i przesunięć, co pozytywnie wpływa na komfort pisania.

W porównaniu do standardowej wersji czytnika nie znajdujemy wielu zmian. Te, które wprowadzono odbiły się jednak na cenie. Kupując E-notatnik warto więc zastanowić się, na czym bardziej nam zależy: model Plus z większą baterią czy standardowa wersja w niższej cenie. 

A jak prezentują się pozostałe elementy czytników Onyx Boox Note Air 2? Na odpowiedź nie musicie długo czekać, kolejna część testu pojawi się już za tydzień!

Autor: K.P.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *