Kindle 11 vs PocketBook Touch Lux 5

6-calowe czytniki to popularny wybór wśród czytelników, którzy najchętniej sięgają po beletrystykę, a do tego cenią sobie wygodne i poręczne urządzenia. Nie dziwi więc, że są lubiane, a większość producentów posiada w swojej ofercie przynajmniej jeden czytnik o takiej przekątnej. Szeroka gama produktów może jednak być przytłaczająca, przez co trudno jest zdecydować się na jeden model. Aby nieco ułatwić ten wybór przychodzimy z porównaniem niedawno wypuszczonego na rynek, 6-calowego Kindle 11 z bardzo popularnym wśród polskich czytelników PocketBook Touch Lux 5.

Kindle 11 (z lewej) vs PocketBook Touch Lux 5 (z prawej)

Kindle 11 (z lewej) vs PocketBook Touch Lux 5 (z prawej)

Wygląd

Design Kindle 11 jest bardzo zbliżony do poprzedniego modelu, Kindle 10. Przednia ramka jest wąska, pogrubiona jedynie w dolnej części, dla wygodniejszego trzymania urządzenia. Ekran został zagłębiony w ramce. Na dolnym obramowaniu znajdziemy port USB-C służący do ładowania i przewodowego przesyłania plików oraz przycisk włączania czytnika. Tylna część obudowy jest matowa, z logiem Amazon w górnej części. Rogi urządzenia zostały zaokrąglone, co zapewnia komfortowe trzymanie w dłoni. Kindle 11 dostępny jest w dwóch wersjach kolorystycznych, czarnej oraz niebieskiej (denim). Jego wymiary to 157,8 x 108,6 x 8 mm, a waga to 158g.

PocketBook Touch Lux 5 również posiada wystającą ponad ekran ramkę, pogrubioną w dolnej części. Różnicą jednak są 4 wbudowane przyciski funkcyjne. Port microUSB, przycisk zasilania oraz port na kartę microSD również znajdziemy na dolnym obramowaniu. Tylna część jest matowa, z błyszczącym napisem PocketBook. Poza standardowym, czarnym kolorem czytnik dostępny jest również w odcieniu rubinowym. Podobnie jak u konkurenta, rogi urządzenia zostały również zaokrąglone. Spotykamy się tutaj z wagą zaledwie 155g oraz wymiarami 161,3 x 108 x 8 mm.

Port USB, przycisk włączania oraz gniazdo microSD (PocketBook)

Port USB, przycisk włączania oraz gniazdo microSD (PocketBook)

Ekran 

Kindle 11 posiada 6-calowy, monochromatyczny ekran E-Ink Carta, który po raz pierwszy w podstawowej serii czytników tego producenta ma rozdzielczość 300 dpi. Wyświetlacz obsługuje dotyk pojemnościowy (na palec), jednak nie jest kompatybilny z rysikami elektromagnetycznymi. Czytnik wzbogacono o białe podświetlenie ekranu, które sprawdzi się do czytania w nocy. 

Ekran czytnika PocketBook Touch Lux 5 to 6-calowy, monochromatyczny E-Ink Carta o rozdzielczości 212 dpi. Jednak podczas codziennego użytkowania rozdzielczość ta jest w zupełności wystarczająca i trudno wychwycić gołym okiem różnicę między 212 a 300 dpi. W tym przypadku również obsługiwany jest jedynie dotyk pojemnościowy na palec. Wbudowane podświetlenie, poza regulacją natężenia, pozwala na zmianę barwy, od białej, która sprawdzi się w ciągu dnia, po bursztynową, idealną aby zrelaksować nasz wzrok podczas wieczornej lektury. 

Podświetlenie ekranu na czytnikach

Podświetlenie ekranu na czytnikach

Podzespoły

Jak to często w przypadku czytników od Amazon bywa, nie znamy dokładnych parametrów procesora, pamięci RAM ani baterii, które zamontowano w modelu Kindle 11. Producent gwarantuje jednak 6 tygodni pracy czytnika na jednym ładowaniu (jeśli czytamy pół godziny dziennie z wyłączonym podświetleniem i wyłączonym Wi-Fi i Bluetooth). Pojemność pamięci wewnętrznej jest nam znana i wynosi 16 GB. Czytnik nie ma głośników zewnętrznych, możemy za to łączyć się ze słuchawkami bezprzewodowymi za pomocą Bluetooth.

W przeciwieństwie do poprzednika, PocketBook podaje informacje o wszystkich wbudowanych podzespołach. W modelu Touch Lux 5 znajdziemy dwurdzeniowy procesor (2x1GHz), 512MB pamięci RAM oraz baterię 1500 mAh, która również wystarczy na kilka tygodni czytania na jednym ładowaniu. Dostępne jest 8 GB pamięci wewnętrznej, które możemy zwiększyć nawet o 32 GB za pomocą karty SD. Czytnik nie posiada głośników, ani nie oferuje połączenia Bluetooth do podłączenia słuchawek. 

Zakładka biblioteki

Zakładka biblioteki

Oprogramowanie

Ci, którzy znają czytniki Kindle wiedzą, że nie oferują one polskiego języka systemowego. Jest tak również w tym przypadku. Dostępne języki to m.in. angielski, niemiecki, francuski, hiszpański, więc jeśli chcemy korzystać z Kindle 11 przyda się znajomość przynajmniej podstaw któregoś z nich. Dostępny Bluetooth pozwala na połączenie się ze słuchawkami, a Wi-Fi wykorzystamy podczas używania przeglądarki, księgarni Amazon czy Audible. Kindle 11 jest kompatybilny z Legimi i EmpikGo, jednak w obu przypadkach konieczny jest wybór najdroższego abonamentu, a i tak występują ograniczenia, co do liczby książek, które możemy przeczytać w ciągu miesiąca. Co więcej, ze względu na to, że aplikacje tych księgarni nie są dostępne bezpośrednio na czytniku, konieczne będzie zainstalowanie ich na komputerze. Za pomocą tych aplikacji, po podłączeniu czytnika do komputera kablem USB, będziemy mogli dodawać i usuwać wybrane książki, a następnie wprowadzone zmiany synchronizować z naszym czytnikiem. Warto zwrócić uwagę, że pomimo obsługi Bluetooth czytniki Kindla nie dają wspracia dla wszystkich plików audio. Audiobooki i muzyka będą wyłącznie odtwarzane jeśli kupimy je w serwisie Audible Amazonu, zatem jeśli mamy już jakieś audiobooki z innych źródeł nie odtworzymy ich na żadnym z Kindli.

PocketBook Touch Lux 5 posiada wiele języków systemowych, w tym polski, co jest dużą zaletą w porównaniu do Kindle 11. Jak wspomnieliśmy wyżej, czytnik nie oferuje połączenia z Bluetooth, możemy jednak korzystać z sieci Wi-Fi. Wykorzystamy ją do aktualizacji urządzenia oraz aby skorzystać z dostępnej na czytniku przeglądarki internetowej. Aplikacje Legimi i EmpikGo są zainstalowane bezpośrednio na czytniku, dzięki czemu korzystanie z nich jest wygodne. Dostępne pakiety nie zostały dodatkowo ograniczone, możemy więc w pełni wykorzystać każdy pakiet. Ponadto, na czytnikach Pocketbook działają również bezpłatne kody Legimi pobierane w bibliotekach miejskich. Zatem jeśli czytamy dużo i korzystamy z serwisów abonamentowych PocketBook będzie zdecydowanie tańszy w eksploatacji. 

Wygląd strony głównej

Wygląd strony głównej

Użytkowanie 

Kindle 11

Kindle 11 pozwala na otwieranie formatów: AZW3, AZW, TXT, PDF, MOBI, EPUB, PRC, HTML DOC, DOCX, JPEG, GIF, PNG, BMP oraz AAX. Warto jednak zwrócić uwagę, że jeden z najpopularniejszych formatów w przypadku e-booków, format EPUB, dostępny jest jedynie, kiedy plik przesyłamy za pomocą usługi Send-to-Kindle. 

Po otwarciu wybranego e-booka i włączeniu ustawień, możemy dostosować czcionkę, interlinię oraz marginesy. W trakcie czytania dostępne jest również tworzenie cyfrowych notatek, dodawania podkreśleń, korzystanie z wgranych słowników czy translatora online.

Wspomnieliśmy wyżej, że Kindle 11 można połączyć z bezprzewodowymi słuchawkami. Przydadzą się one jedynie podczas słuchania audiobooków z Audible, ponieważ czytnik nie umożliwia odtwarzania plików audio wgranych do pamięci. 

Na czytniku dostępna jest również przeglądarka internetowa, jednak nie należy ona do najlepszych. Wyszukując wybraną stronę konieczne jest poprawne wpisanie całego adresu URL (np. “czytio.pl”), w innym przypadku (np. wpisując jedynie “czytio”) wyświetlony zostanie błąd. Kiedy już uda się nam coś wyszukać zauważymy, że wygląd przeglądarki dostosowany został raczej do urządzeń z poziomym ekranem, jak komputer, a nie czytnik. Powoduje to, że czcionka jest niewielka i często nieczytelna, a po bokach wyświetlą się niepotrzebne elementy. Przewijanie treści (np. artykułów na blogach) nie jest płynne i sprawia wrażenie, jakby czytnik się zacinał.

Ustawienia czytania

Ustawienia czytania

PocketBook Touch Lux 5

PocketBook Touch Lux 5 obsługuje wszystkie najpopularniejsze formaty: PDF, PDF (DRM), EPUB, EPUB(DRM), DJVU, FB2, FB2, DOC, DOCX, RTF, PRC, TCR, TXT, CHM, HTM, HTML, MOBI, ACSM, JPEG, BMP, PNG oraz TIFF. Decydując się na ten czytnik nie będziemy musieli konwertować naszych plików, ani dostosowywać sposobu przesyłania do formatu, z którego korzystamy. Warto jednak zauważyć, że nie jest kompatybilny z audiobookami.

Dostępne ustawienia są podobne do czytnika Amazon. Pozwalają dostosować czcionkę, interlinię i marginesy. Funkcje adnotacji to podkreślanie, dodawanie komentarzy oraz tworzenie odręcznych notatek (palcem). Nie znajdziemy tu translatora online, jednak możemy korzystać z wgranych na czytnik słowników.

Przeglądarka na czytniku PocketBook Touch Lux 5 prezentuje się znacznie lepiej niż w przypadku Kindle 11. Po pierwsze, automatycznie korzysta z wyszukiwarki Google, dzięki czemu nie wymaga wpisywania całych adresów URL. Wyświetlanie zostało dostosowane do czytników, więc nie pojawiają się tutaj przeszkadzające marginesy, a tekst (np. po wyświetleniu bloga) zajmuje całą szerokość ekranu. Przegladarka nie zacina się podczas przewijania, a działanie generalnie można uznać za płynniejsze.

Dodatkowo na czytniku Pocketbook zostały zainstalowane aplikacje takie jak kalkulator, kalendarz, galeria, czy gry jak pasjans, sudoku i szachy, które również mogą być przydatne lub umilić czas. 

Wygląd przeglądarki na czytnikach

Wygląd przeglądarki na czytnikach

Szybkość działania

Jest to jedna z kwestii, na którą zawsze zwracamy uwagę, kiedy porównujemy ze sobą czytniki. Sprawdzamy, jak szybko urządzenia się uruchamiają, synchronizują, otwierają e-booki czy przeglądarkę. 

W tym przypadku PocketBook wypada lepiej tylko pod jednym względem – synchronizacji po wgraniu książek. Pozostałe wymienione przez nas kwestie zostały wykonane nieco sprawniej na modelu Kindle 11. Różnice wynoszą zazwyczaj około sekundy, a w najgorszych przypadkach jest to zaledwie kilka sekund. Różnice są na tyle niewielkie, że trudno będzie je zauważyć podczas codziennego użytkowania. 

Cena

Pomiędzy czytnikami występuje niewielka różnica w cenie. PocketBook Touch Lux 5 znajdziemy za około 550 zł, a Kindle 11 za około 510-600 zł. 

Kindle 11 (z lewej) i PocketBook Touch Lux 5 (z prawej)

Kindle 11 (z lewej) i PocketBook Touch Lux 5 (z prawej)

Dlaczego warto kupić Kindle 11?

 • Port USB-C
 • Rozdzielczość ekranu 300dpi
 • 16GB pamięci wewnętrznej
 • Nieco szybsze działanie

Kindle 11

Dlaczego warto kupić PocketBook Touch Lux 5?

 • Przyciski funkcyjne
 • Podświetlenie z regulacją barwy
 • Slot na kartę SD
 • Lepsza współpraca z Legimi i EmpikGo
 • Większa kompatybilność z formatem EPUB
 • Polski język systemowy
 • Lepsze działanie przeglądarki
 • Lepsza obsługa PDF i tryb reflow
 • Dwuletnia gwarancja

PocketBook Touch Lux 5

Podsumowanie

Czytniki są podobne pod niektórymi względami, jednak znajdziemy też różnice, które pomogą nam podjąć decyzję, który z nich lepiej się do nas dopasuje. Kindle 11 będzie dobrym wyborem, jeśli często korzystamy z księgarni Amazon, chcemy posłuchać audiobooków z Audible lub posiadamy książki głównie w formacie MOBI. PocketBook Touch Lux 5 przypadnie do gustu tym, którzy szukają urządzenia wielofunkcyjnego, osobom korzystającym z Legimi i EmpikGo lub tym, którzy swoją bibliotekę przechowują na karcie pamięci.  

A Wam, który czytnik bardziej przypadł do gustu, nowy Kindle 11 czy może dobrze znany PocketBook Touch Lux 5?

Autor: K.P.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *