Czytniki do profesjonalnych zastosowań

Czytniki kojarzone są z elektronicznymi substytutami książek, na których wybrane lektury możemy wygodnie czytać zarówno w podróży, jak i w domu. Najczęściej wykorzystujemy je więc w celach relaksacyjnych. Jednak mogą one także służyć do profesjonalnych zastosowań. Co to oznacza? Czytniki mogą okazać się przydatnym narzędziem także w pracy, na oficjalnych spotkaniach, czy w celach biznesowych.

Onyx Boox Max Lumi 2

Rzecz jasna, nie nadadzą się do tego 6-calowe czytniki, z podstawowymi funkcjami. One są stworzone z myślą o pierwszym przypadku – kiedy faktycznie chcemy czytać wyłącznie w celach relaksacyjnych. Natomiast jeśli szukamy urządzenia bardziej funkcjonalnego, które sprawdzi się zarówno wieczorem, kiedy chcemy odprężyć się przy lekturze, jak i w pracy, gdzie często musimy tworzyć notować albo pokazywać dokumenty klientom warto sięgnąć po czytnik z większym ekranem.

Jednak duży ekran to nie jedyny ich atut. Często czytniki z dużymi ekranami są wyposażone w rysik WACOM, który umożliwia odręczne notowanie. Na najnowszych modelach jest ono niezwykle sprawne, można odnieść wrażenie, że notuje się na prawdziwej kartce, nie marnując przy tam papieru oraz mając wszystkie zapiski w jednym miejscu, wraz z możliwością przenoszenia ich na inne urządzenia. Co więcej, za pomocą piórka można także rysować, zatem e-notatnik sprawdzi się również w biurach projektowych, architektonicznych czy zagospodarowania przestrzennego. Dzięki możliwości notowania na stronach publikacji (dokumentu, książki, artykułu, czasopisma) przyda się też w redakcjach, przy korekcie tekstów czy na uczelni. Nie musimy więc korzystać z kartek, które często się gubią czy też męczyć oczu przed ekranem komputera. Nie jeden dziennikarz czy redaktor zgodzi się, że ręczne poprawianie prac jest dużo bardziej komfortowe niżeli to elektroniczne. Z drugiej strony papierowych dokumentów nie prześlemy mailem i nie dodamy do chmury. Czytniki wyposażone w technologię WACOM łączą jednak walory obu tych sposobów – ręczne tworzenie zapisków oraz wygodne udostępnianie plików.

Sporządzanie notatek to nie jedyne, do czego takie czytniki się przydadzą. Skany umów, artykuły naukowe czy dokumenty również lepiej zaprezentują się na większym ekranie. A dzięki swojej poręczności podróż z e-notatnikiem będzie przyjemniejsza niż z laptopem czy segregatorem dokumentów.

Profesjonalny czytnik brzmi jak coś, co z pewnością ułatwia życie? Przedstawiamy kilka propozycji, aby łatwiej było zdecydować, który z nich wybrać.

  1. Onyx Boox Note 5

Onyx Boox Note 5 to jeden z popularniejszych czytników tego producenta. Posiada 10,3-calowy ekran, który poza obsługą dotyku pojemnościowego kompatybilny jest też z rysikami WACOM. E-notatnik pozwala więc na komfortowe sporządzanie notatek, zarówno w dedykowanej do tego aplikacji, jak i na stronach wybranego pliku. Co więcej, ekran możemy podzielić na pół, aby w tym samym czasie wyświetlić dokument oraz stronę notatki. Jeśli aplikacje wbudowane nie będą wystarczające, to istnieje możliwość pobrania dowolnych ze Sklepu Google Play. Dostępna przeglądarka internetowa pozwoli na bezpośrednie pobieranie plików na czytnik. Wielkość ekranu Onyx Boox Note 5 pozwala na komfortowy odczyt każdego rodzaju dokumentu, bez względu na to czy posiada skomplikowane grafiki lub wykresy. Dostępne są różne tryby odświeżania, dzięki czemu ekran idealnie dopasuje się do aktualnie wykonywanej czynności. W plikach możemy przycinać marginesy, dostosowywać kolory czy skorzystać z funkcji OCR. Dodajmy, że czytnik ma bardzo wydajną baterię 3000 mAh, która pozwala na ładowanie zaledwie raz na miesiąc przy założeniu, że będziemy czytać ok. 30 min dziennie przy wyłączonym WIFi, Bluetooth i podświetleniu. Czytnik Onyx Boox Note 5 obsługuje także wszystkie popularne formaty ebooków, a więc nie będziemy musieli myśleć o konwersji.

Onyx Boox Note 5

Onyx Boox Note 5

  1. Onyx Boox Max Lumi 2

Niemalże takie same parametry ma większy Onyx Boox Max Lumi 2. Różnicą jest oczywiście przekątna ekranu, która w tym przypadku wynosi 13,3-cala. Taka wielkość odpowiada rozmiarom kartki A4, więc wszystkie skany, dokumenty i pliki PDF będą wyświetlane wyraźnie, a tworzone notatki nie będą ograniczone niewielkim obszarem roboczym. Co więcej, czytnik poza obsługą rysika elektromagnetycznego oraz dotyku dłonią posiada również jeden przycisk funkcyjny. Biblioteka z łatwością obsłuży wszystkie najpopularniejsze formaty plików, a wbudowana przeglądarka internetowa pozwoli na przeglądanie stron i bezprzewodowe pobieranie plików. Wgrany na czytnikach Sklep Google Play udostępnia obszerną bibliotekę aplikacji do pobrania. Funkcje notowania również są takie same jak w Onyx Boox Note 5. Poza notowaniem w książkach i dokumentach, dostępna jest dedykowana aplikacja notatek, która oferuje rozbudowane narzędzia i funkcje. Tak duży ekran szczególne przyda się przykładowo w biurach, redakcjach czy biurach projektowych. Gorzej wypadnie jednak w sytuacjach, gdzie często będzie transportowany. Nie jest to jednak nie możliwe, czytnik jest dość lekki i względnie poręczny. Zastosowana w Max Lumi 2 bateria również jest wytrzymała, jej pojemność to 4300 mAh, co wystarczy na wiele godzin używania e-notatnika. 

Onyx Boox Max Lumi 2

Onyx Boox Max Lumi 2

  1. Remarkable 2

Remarkable 2 to kolejne urządzenie z ekranem E-Ink 10,3-cala, czyli rozmiarze idealnie nadającym się do celów biznesowych. Pozwala na odczyt plików PDF i EPUB oraz tworzenie notatek. Szczególnie powinien przypaść do gustu osobom, które często rysują i szkicują, ponieważ jego ekran ma bardzo wysoką czułość, a funkcje notowania wiele opcji. Poza tym pozwala na tworzenie folderów, które pomogą utrzymywać porządek w notatkach. Do wyboru w opcjach notowania są długopis, ołówek i marker, a także zakreślacz. Wszystkie narzędzia mają trzy grubości do wyboru i trzy kolory – czarny, szary i biały. Dużą zaletą e-notatnika jest szeroka gama szablonów do wyboru. Znajdziemy tu podstawową linię i kratkę, ale też szablony rysunków technicznych, czy wzory perspektywy.  Warto też dodać, że czytnik, tak samo jak Onyx Boox, pozwala na notowanie i rysowanie po dokumentach. Niestety nie skorzystamy na nim z Internetu czy Sklepu Google Play. Wbudowana bateria ma taką samą pojemność jak Note 5 (3000 mAh), jednak ze względu na ograniczone funkcje Remarkable 2 powinna wystarczyć na nieco dłużej. Obsługa zaledwie dwóch formatów, bark przeglądarki czy Sklepu Google Play to największe minusy tego czytnika. Sprawdzi się jednak, kiedy potrzebujemy urządzenia głównie do sporządzania notatek za pomocą rysika.

reMarkable 2

reMarkable 2

  1. Kobo Elipsa

Ekran tego modelu jest taki sam jak w Onyx Boox Note 5 i reMarkable 2, zarówno pod względem wielkości (10,3-cala), jak i rozdzielczości (1872 x 1404 px, 227dpi). Czytnik poza dotykiem pojemnościowym (na palec) obsługuje rysik, jednak wyłącznie dedykowany model od firmy Kobo – Kobo Stylus. W przeciwieństwie do poprzednich firm, piórko Kobo wymaga zasilania wymienną baterią AAAA. Nie wiemy, na jak długo wystarcza jedna bateria, jednak w zestawie dostajemy jedna zapasową sztukę w razie potrzeby wymiany. Ciekawym elementem rysika są za to dwa przyciski funkcyjne, które służą do m.in. wymazywania zapisków czy zaznaczania elementów. Ponownie spotykamy się tutaj z szeroka gamą obsługiwanych formatów, włącznie z popularnymi PDF, EPUB czy MOBI. Notowanie w książkach jest możliwe, a kiedy przyjdzie taka potrzeba, niezależne notatki stworzymy w dedykowanym do tego programie. Kobo Elipsa nie posiada Sklepu Google Play, jednak jest kompatybilny z przestrzenią dyskową Dropbox. Pozwala to na wygodne, bezprzewodowe przesyłanie plików na i z czytnika. Pojemność baterii modelu Elipsa nie jest podana przez producenta, jednak zapewnia on, że z e-notatnika można korzystać nawet do kilku tygodni.

Kobo Elipsa w zestawie

Kobo Elipsa w zestawie

Podsumowanie

Czytniki z dużymi ekranami z pewnością będą świetnym narzędziem pracy w niejednym zawodzie. Pozwalają na wyświetlanie różnych rodzajów dokumentów w ich pełnym wymiarze. Zarówno artykuły naukowe, dokumenty czy pliki PDF. Szczególnie przydatna może okazać się funkcja notowania za pomocą rysika WACOM. Dzięki niej, nie będziemy zmuszeni do drukowania i noszenia za sobą całej sterty papieru. Notatki z czytników możemy zapisywać i przenosić na komputer, a następnie usuwać z dokumentu. Zatem po spotkaniu biznesowym możemy je wymazać i udać się do kolejnego klienta, notując na tym samym pliku. Poza tym gdy jesteśmy zmuszeni długotrwałej pracy z wyświetlaczem, ekran E-Ink pozwoli zrelaksować nasz wzrok. Zatem jeśli mamy środki i poświęcamy pracy dużo czasu, a zarazem chcemy dbać o komfort i zdrowie naszych oczu, to warto zastanowić się nad zakupem jednego z przedstawionych, profesjonalnych czytników.

Artykuł zaktualizowany dnia 30.10.2022 r.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *