Czytniki do profesjonalnych zastosowań

Czytniki kojarzone są z elektronicznymi substytutami książek, na których możemy czytać wybrane lektury zarówno w podróży, jak i w domu. Większość osób wykorzystuje je do czytania beletrystki albo innych książek, w celach relaksacyjnych. Jednak mogą one także służyć do profesjonalnych zastosowań. Co to oznacza? Że możemy je wykorzystywać także w pracy, na oficjalnych spotkaniach, czy w celach biznesowych.

czytniki ebooków do profesjonalnych zastosowań

Rzecz jasna nie nadadzą się do tego 6-calowe czytniki, z podstawowymi funkcjami. One są stworzone z myślą o pierwszym przypadku – kiedy faktycznie chcemy czytać wyłącznie w celach relaksacyjnych. Natomiast jeśli szukamy urządzenia bardziej funkcjonalnego, które nada się nam zarówno wieczorem , kiedy chcemy się odprężyć przy lekturze, jak i w pracy, gdzie często musimy różne rzeczy notować albo pokazywać dokumenty klientom warto sięgnąć po czytnik z większym ekranem.

Jednak duży ekran to nie jedyny ich atut. Często czytniki z dużymi ekranami są wyposażone w rysik WACOM, który umożliwia odręczne notowanie. Na najnowszych modelach jest ono niezwykle sprawne, można odnieść wrażenie, że notuje się na prawdziwej kartce, nie marnując przy tam papieru, mając wszystkie zapiski w jednym miejscu i możliwość przenoszenia ich na inne urządzenia. Co więcej, za pomocą rysika można także rysować zatem nada się także w biurach projektowych, architektonicznych czy zagospodarowania przestrzennego, gdzie zdarza się, że na szybko trzeba zwizualizować projekt i podzielić się nim z innymi. Świetnie sprawdzi się także w redakcjach, przy korekcie tekstów czy na uczelni, dzięki możliwości notowania na stronach publikacji (dokumentu, książki, artykułu, czasopisma). Dzięki temu nie trzeba drukować kartek, które często się gubią czy też męczyć oczu przed ekranem komputera.   Pewnie prawie każdy korektor czy redaktor się zgodzi, że ręczne poprawianie prac jest dużo bardziej komfortowe niżeli to elektroniczne – a czytniki dokumentów z rysikiem WACOM pozwalają na ręczne notowanie w formie elektronicznej!

Jednak jeśli nie potrzebujesz sporządzać notatek, to nie warto się zrażać, bo przydatne są przy wykonywaniu różnych zawodów. Skorzystać mogą na przykład prawnicy, którzy często muszą korzystać z kodeksów prawnych, skanów umów i dokumentów, lekarze oraz inne osoby często czytające artykuły naukowe lub dokumenty.

A może często przedstawiasz oferty klientom, bo na przykład pracujesz w agencji marketingowej? Tu również czytnik nada się idealnie. Będziesz mógł zapisywać uwagi klienta tuż przy punktach, co do których ma wątpliwości lub zastrzeżenia, dzięki czemu niczego nie pominiesz.

A więc jaki czytnik wybrać, aby miał te wszystkie funkcje? Sprawdzi się tu Onyx Boox Note i Onyx Boox Max 2, Remarkable oraz Sony DPT-RP1, a dla mniej wymagających Inkpad 3.

  1. Onyx Boox Note

Onyx Boox Note to jedna z dwóch nowości od tego producenta. Jest to czytnik 10,3″, zatem przypomina wielkością kartkę A4. Wyposażono go w wyżej wspomniany rysik WACOM, który umożliwia niezwykle komfortowe sporządzanie notatek – zarówno w aplikacji Notatnik, jak i na stronach publikacji. Co więcej ekran możemy podzielić na pół, aby na jednej połowie pojawiał się tekst publikacji, a na drugiej czysta strona z miejscem na nasze notatki, rysunki i komentarze. Jeśli aplikacje wbudowane nie będą wystarczające, to istnieje możliwość pobrania dowolnych ze sklepu Google Play. Ponadto możemy sprawnie korzystać z przeglądarki internetowej, zatem jeśli na przykład na spotkaniu biznesowym szybko będziemy chcieli pobrać jakiś dokument albo sprawdzić  informację w Internecie, to będziemy mogli to zrobić bezpośrednio z czytnika. Jego wielkość, jak wszystkich czytników wymienionych w tym zestawieniu pozwala na komfortowy odczyt każdego rodzaju dokumentu, bez względu na to czy posiada skomplikowane grafiki lub wykresy. Posiada też rozmaite tryby, które jeszcze bardziej zwiększają komfort czytania. Możemy przycinać marginesy, zastosować tryb kolumnowy lub dedykowany czasopismom. Dodajmy, że ma bardzo wydajną baterię 4100 mAh, która pozwala na użytkowanie do miesiąca czasu przy założeniu, że będziemy czytać ok 30 min dziennie przy wyłączonym WIFi. Czytnik Onyx Boox Note obsługuje także wszystkie formaty ebooków, a więc nie będziemy musieli martwić się konwersją.

Czytnik Onyx Boox Note dobry czytnik do pdf

  1. Onyx Boox Max 2

Niemalże takie same parametry ma większy brat Onyx Boox Note o nazwie Onyx Boox Max 2, który ma 13,3 calowy ekran. Jednak oprócz panelu dotykowego na rysik i dotyk palca posiada także przyciski funkcyjne. Poza tym może służyć jako dodatkowy monitor, zatem jeśli nagle będziesz potrzebować dodatkowego ekranu bez problemu możesz podłączyć go do swojego komputera lub laptopa portem HDMI. Poza tym także ma sprawnie działająca przeglądarkę internetową oraz aplikacje Google. Funkcje notowania  również są takie same jak w Boox Note. Tak duży ekran szczególne przyda się w biurach, na miejscu, w wyżej wspomnianych redakcjach i biurach projektowych. Gorzej nada się w sytuacjach, gdzie często będzie transportowany, jednak również jest to możliwe, ponieważ jest lekki i względnie poręczny. W tym modelu bateria również jest niezwykle wytrzymała, a jej pojemność równa jest 4100 mAh. Ponadto nie jest dla niego straszny żaden format plików.

Onyx Boox Max Carta świetny czytnik do PDF

  1. Remarkable

Remarkable to kolejne urządzenie z ekranem E-Ink i 10,3″, czyli rozmiarze idealnie nadającym się do celów biznesowych. Jednak pozwala tylko na odczyt plików PDF i EPUB. Szczególnie powinno przypaść do gustu osobom, które często rysują i szkicują, ponieważ jego ekran ma bardzo wysoką czułość, a funkcje notowania wiele opcji. Poza tym notatnik pozwala na tworzenie folderów, które pomogą utrzymywać porządek. Do wyboru w notatniku jest długopis, ołówek i marker, a także zakreślacz. Wszystko narzędzia mają trzy grubości do wyboru i trzy kolory – czarny, szary i biały. Pióro ma trzy różne końcówki, a ołówek – dwie. Zatem podobnie jak w przypadku czytników Onyx, wyżej wspomnianych.  Do tworzenia  profesjonalnej  cyfrowej  grafiki , ujawniają się ograniczenia ReMarkable, lepiej się tu nada tablet graficzny, jednak ten czytnik mimo wszystko naprawdę pozwala tworzyć świetne  szkice.

Istnieją również zestawy szablonów do wyboru. Obejmują one szablony rysunków technicznych, proste linię lub storyboardy (serie obrazków).   Funkcja podglądu na żywo jest w wersji beta i pozwala wyświetlić niemal natychmiast to, co rysujesz na dużym ekranie za pomocą aplikacji.  Warto też dodać, że czytnik tak samo jak Onyxy pozwala na notowanie i rysowanie po dokumentach. Niestety nie skorzystamy na nim z Internetu i aplikacji Sklepu Google Play. Bateria również jest nieco gorsza niż w Onyxach (3000 mAh). Zatem jeśli nie oczekujemy wielu dodatkowych funkcji, a potrzebujemy urządzenia do sporządzania notatek za pomocą rysika, to Remarkable dobrze się nada.

Remarkable odczyt plików pdf

  1. Sony DTP-RP1

Ekran tego modelu jest taki sam jak w Onyx Boox Max 2, zarówno pod względem wielkości, jak i rozdzielczości (1650 x 2200 px, 207 PPI). Czytnik także wyposażono w rysik WACOM, jednak nie reaguje on na dotyk palców. Odtwarza on tylko jeden format, jakim jest PDF, co może być dość uciążliwe. Tu także mamy możliwość pisania i rysowania po dokumentach oraz dzielenia ekranu na pół – po jednej stronie publikacja po drugiej notatnik. Notatki są zapisywanie i możemy je odtwarzać na komputerze. Niestety na czytniku nie można korzystać z przeglądarki, a WiFi działa tylko wtedy, kiedy przesyłamy pliki na komputer. Zatem podobnie jak model Remarkable nada się do notowania i czytania skomplikowanych plików PDF, jednak nie ma zbyt wielu funkcji dodatkowych.

Sony-DPT-RP1 doskonały czytnik do odczytu plików w formacie PDF

 

Podsumowanie

Czytniki z dużymi ekranami z pewnością będą świetnym narzędziem pracy w niejednym zawodzie. Pozwalają na wyświetlanie różnych rodzajów dokumentów w ich pełnym wymiarze. Zarówno artykuły naukowe, dokumenty czy pdf z ofertami. Szczególnie przydatna może okazać się funkcja notowania po publikacji za pomocą rysika WACOM. Dzięki czemu nie będziemy zmuszeni do drukowania i noszenia za sobą wielu kartek papieru. Notatki z czytników możemy zapisywać i przenosić na komputer, a następnie usuwać z dokumentu. Zatem po spotkaniu biznesowym możemy przenieść je na komputer i udać się do kolejnego klienta, notując na tym samym pliku. Poza tym gdy w pracy jesteśmy zmuszeni dużo czytać ekran E-Ink pozwoli odpocząć naszym oczom od ekranów LCD. Jeśli nagle będziemy potrzebować dodatkowego monitora, to Onyx Boox Max 2 da nam możliwość podłączenia go i używania jako drugiego ekranu. Zatem jeśli mamy środki i poświęcamy pracy dużo czasu, a zarazem chcemy dbać o komfort i zdrowie naszych oczu, to warto zastanowić się nad zakupem czytnika z dużym ekranem.

Obejrzyj inne produkty w naszym sklepie Czytio.pl

Kindle Voyage                       Cybook Muse Light                   Bookeen Saga

czytnik Kindle Voyage od Amazonu.               czytnik cybook muse hd             Bookeen Saga oryginalny czytnik z integralną okładką

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.