Jaki rysik wybrać? Test rysików na czytnikach Onyx Boox i Remarkable 2

Na rynku dostępnych jest wiele rysików stworzonych w technologii EMR, które będą kompatybilne z czytnikami Onyx Boox i notatnikiem Remarkable. Przez to zapewne wiele osób zastanawiało się, czy lepiej wybrać oryginalny rysik, czy może jednak jego zamiennik.

Nam również to pytanie nie raz przeszło przez myśl. Postanowiliśmy przeprowadzić testy kilku dostępnych na rynku rysików, aby dowiedzieć się, jak działają, czym się różnią i który z nich wybrać?

Rysiki do czytników E Ink

Rysiki do czytników E Ink

Rysiki, które przetestowaliśmy:


Czytniki, na których testowaliśmy:

Co to jest EMR?

Wszystkie wybrane przez nas rysiki opierają się o wspomnianej wcześniej technologii EMR czyli opatentowanej przez Wacom technologii rezonansu magnetycznego. Umożliwia ona bezprzewodowe rysowanie, bez konieczności ładowania rysika. Zasada działania urządzeń w tej technologii jest dość prosta do zrozumienia. Piórko emituje sygnały elektromagnetyczne, które wchodzą w interakcję z warstwą elektromagnetyczną znajdującą się za ekranem czytnika. Jeśli więc rysik jest blisko ekranu odbierany jest jego sygnał.

Najlepsze rysiki EMR

Najlepsze rysiki EMR

Onyx Boox Pen Plus

Jako pierwszy przetestowaliśmy oryginalny rysik Onyx Boox Pen Plus. Posiadacze czytników tej firmy są z nim zapewne dobrze zaznajomieni, ponieważ można go znaleźć w zestawie z większością nowych czytników Onyx Boox. Jest to ciemnoniebieski rysik od długości 155mm, średnicy 9,5mm oraz wadze 15g. Nie posiada gumki, jednak wyposażony jest w magnes, dzięki któremu przyczepia się do ramki czytników Note 5 i Note Air 2. Sam rysik kosztuje 199 zł, w zestawie nie dostajemy zapasowych końcówek, a ta znajdująca się w piórku należy do twardych. Onyx Boox oferuje jeden rodzaj wymiennych końcówek, jednak jeśli okażą się niekomfortowe możliwa jest wymiana na końcówki pasujące do innych piórek. Rysik Onyx Boox Pen Plus jest kompatybilny z końcówkami każdego piórka opisanego w tym artykule.

Rysik nie jest za lekki, ani za ciężki. Jego wymiary sprawiają, że wygodnie leży w dłoni. Dobrze sprawdzi się do codziennych notatek czy rysunków.

Onyx Boox Pen Plus

Onyx Boox Pen Plus

Onyx Boox Pen 2 Pro

Jako drugiemu przyjrzeliśmy się rysikowi Pen 2 Pro, który również został wyprodukowany przez Onyx Boox. Tak jak poprzednik, występuje w kolorze ciemnoniebieskim. Jego długość to 165mm, średnica to 9,6mm, a waga to 19g. Posiada gumkę w tylnej części rysika oraz magnes, którym może przyczepiać się do ramek wspomnianych wcześniej czytników. Wbudowana gumka jest jednak kompatybilna jedynie z czytnikami Onyx Boox, nie działa na reMarkable. Piórko nie jest dostępne w żadnym zestawie z czytnikiem. Można je kupić osobno, za 339 zł, bez zapasowych końcówek. Oba rysiki od firmy Onyx Boox korzystają z takich samych końcówek, więc ponownie jest ona twarda. Jednak, tak samo jak poprzednik, Onyx Boox Pen 2 Pro jest kompatybilny z innymi końcówkami. 

Rysik jest dobrze wyważony i wygodnie trzyma się go w dłoni. Należy do wyższej półki cenowej, jednak dodatkowo zawiera gumkę.

Onyx Boox Pen 2 Pro

Onyx Boox Pen 2 Pro

Onyx Boox Pen 2 Pro

Remarkable Marker

Jako pierwszy zamiennik rysików Onyx Boox sprawdziliśmy Marker, piórko stworzone przez firmę Remarkable. Jest to jasnoszary rysik o długości 159mm, średnicy 9mm i wadze 15g. Jego obudowa jest matowa, dzięki czemu nie ślizga się w dłoni. Został wyposażony w magnes, którym może przyczepiać się do obudowy czytnika, jednak nie posiada wbudowanej gumki. Piórko dostępne jest do zakupu na stronie producenta w cenie 79€ czyli około 367 zł. Tym razem do zestawu dołączone zostało 9 zapasowych końcówek. Tak jak w poprzednikach, są one twarde, a rysik jest kompatybilny ze wszystkimi końcówkami, które zostały wymienione w tym artykule. 

Rysik jest o takiej samej wadze i podobnych wymiarach co Onyx Boox Pen Plus, dzięki czemu wygodnie się nim pisze. Jego cena jest najwyższa ze wszystkich przedstawionych rysików, mimo, że jest mniej rozbudowany niż tańsze modele. 

reMarkable Marker

reMarkable Marker

Rysik do reMarkable

Wacom One Pen

Kolejny rysik, który przetestowaliśmy to One Pen wyprodukowany przez firmę Wacom. Jest to czarno-szary rysik o długości 150mm i wadze 9g. Jest on okrągły, w większości o średnicy 9mm, jednak rozszerza się zbliżając się do końcówki. Zastosowanie takiego kształtu tworzy wygodne oparcie na palce. Nie posiada magnesu, jednak wyposażono go w gumkę, która również jest kompatybilna wyłącznie z czytnikami Onyx Boox. Została ona stworzona w formie przycisku, którego przytrzymanie sprawia, że pociągnięcia rysika są odbierane przez czytnik jako zmazywanie. Piórko dostępne jest do zakupu za około 145 zł. Końcówka rysika należy do bardzo twardych, przez co delikatnie ślizga się po ekranie czytników. W zestawie dostajemy 3 zapasowe końcówki, o takiej samej twardości. Możliwa jest jednak ich wymiana, Wacom One Pen jest kompatybilny z końcówkami każdego z przedstawionych rysików.

Jest to najtańszy model z tych, które przetestowaliśmy, jednak jego jakość wykonania nie odbiega zbytnio od pozostałych. Minusem są ślizgające się końcówki, które mogą przeszkadzać podczas notowania.

Wacom One Pen

Wacom One Pen

Samsung S Pen

Piątym rysikiem w naszym zestawieniu jest S Pen firmy Samsung. Jest to najcieńsze i najlżejsze piórko z tych, które przetestowaliśmy. Jego długość to 144,8mm, szerokość to 8mm, a waga to zaledwie 8g. Rysik został wyposażony w gumkę, która ponownie nie jest kompatybilna z czytnikiem reMarkable, magnes oraz baterię. Jednak nie trzeba się tym przejmować, bateria jest konieczna jedynie podczas łączenia rysika z urządzeniami Samsung. Używanie go z czytnikami Onyx Boox czy Remarkable nie wymaga ładowania, a wbudowany magnes pozwala na wygodnie przyczepienie rysika do ramki czytnika. Można go kupić w cenie około 150 zł, końcówka fabrycznie włożona do rysika jest miękka, a w zestawie dodatkowo znajduje się po jednej miękkiej (czarna) i twardej (biała). Jest to jedyny rysik z naszego zestawienia, który oferuje różne rodzaje końcówek. Rysik jest również kompatybilny z innymi końcówkami.

Samsung S Pen jest niewielki, przez co nie sprawdzi się dla każdego. Dla osób z większymi dłońmi jego waga i średnica mogą okazać się niewygodne, jednak posiadacze mniejszych dłoni mogą uznać go za najwygodniejszy ze wszystkich przedstawionych.

Samsung S Pen

Samsung S Pen

Lamy AL-Star

Jako ostatni pod lupę wzięliśmy rysik AL-Star stworzony przez firmę Lamy. Jest on najkrótszy ze wszystkich przedstawionych, bo razem z zatyczką ma 139mm, a zarazem najgrubszy ze średnicą 13mm. Wagą 24 g również przewyższa wszystkie pozostałe piórka. Wyglądem przypomina pióro wieczne. Jest cały czarny, z zatyczką, wyposażoną w klips, który pozwala zaczepić rysik o etui czytnika lub kieszeń koszuli. Nie ma magnesu, jednak został wyposażony w gumkę, która również nie działa na czytniku reMarkable. Można ją znaleźć w formie przycisku, po ściągnięciu zatyczki. Jego cena wynosi około 185 zł, a w zestawie dostaje się 2 zapasowe końcówki. Są one bardzo twarde, przez co, podobnie do rysika Wacom ślizgają się nieco po ekranie. Tak jak większość rysików w tym zestawieniu, Lamy jest kompatybilny z końcówkami innych piórek.

Rysik, ze względu na nietypowy kształt będzie miał swoich przeciwników i zwolenników . Nie można mu jednak odjąć tego, że wygląda najciekawiej ze wszystkich, które przetestowaliśmy.

Lamy AL-Star

Lamy AL-Star

Staedtler Noris Digital Jumbo

Następny sprawdziliśmy Noris Digital Jumbo stworzony przez firmę Staedtler. Piórko również należy do niewielkich, jego długość to 140mm, szerokość to 9,1mm, a waga to 10g. Rysik wyglądem przypomina ołówek, obudowa jest czarno-żółta, a część z końcówką przypomina drewno. Po drugiej stronie znajduje się czerwona, plastikowa gumka, która, podobnie jak we wcześniejszych rysikach jest kompatybilna jedynie z czytnikami Onyx Boox. Można go kupić za około 160 zł. Do zestawu dołączono 5 zapasowych końcówek. Są one miękkie i podobnie jak poprzedni rysik stawiają przyjemny opór podczas pisania. Staedtler Noris Digital Jumbo jest pierwszym i jedynym rysikiem z naszego zestawienia, który nie jest kompatybilny z innymi końcówkami, mimo, że jego końcówki pasują do wszystkich pozostałych piórek. 

Ponownie jest to dość krótkie piórko, więc nie sprawdzi się dla każdego. Również brak kompatybilności z innymi końcówkami może być minusem. Musimy jednak przyznać, że w naszej grupie testowej spodobał się największej ilości osób.

Steadler Noris Digital Jumbo

Steadler Noris Digital Jumbo

Na co zwracać uwagę kupując rysik?

Testując rysiki usłyszeliśmy opinie 10 osobowej grupy testowej. Część była do siebie bardzo zbliżona, a część kompletnie odbiega od głosów większości. Trzeba pamiętać, że nie ma rysika idealnego, który będzie pasował każdemu. Nawet odpowiedź na zadane tutaj pytanie nie jest łatwa, ponieważ każdy zwraca uwagę na coś innego. Chcemy jednak przybliżyć kilka kwestii, nad którymi warto się zastanowić kupując rysik.

 • Końcówka

  Każdy rysik, który przetestowaliśmy miał nieco inną końcówkę, jednak generalnie można je rozdzielić na bardzo twarde, twarde i miękkie. Twarde i bardzo twarde łatwiej przesuwać po ekranie. Można przyjąć, że im twardsza końcówka tym mniejszy opór w kontakcie z powierzchnią ekranu i bardziej odczuwalne zjawisko ślizgania. Używanie bardzo twardych końcówek na ekranie bez matowego wykończenia będzie dość mocno odbiegać od wrażenia pisania po tradycyjnym papierze. Natomiast miękkie końcówki stawiają opór podczas pisania, przez co dają wrażenie zbliżone do pisania miękkim flamastrem.

 • Obudowa

  Każdy rysik wygląda nieco inaczej, więc jest to najbardziej subiektywna kwestia. Warto zwrócić szczególną uwagę na wielkość i wagę piórka i dopasować je do swojej dłoni. Osoby o większych dłoniach częściej postawią na większy i cięższy rysik, a te z drobnymi dłońmi wybiorą odpowiednio mniejszy rysik.

 • Gumka

  Czytniki Onyx Boox i reMarkable oferują cyfrowe narzędzie gumki, więc posiadanie jej fizycznie w rysiku  nie jest konieczne. Jeśli jednak się na nią zdecydujemy do wyboru będą dwa główne rodzaje – koniec rysika lub przycisk boczny. Ponownie nie ma tutaj lepszego i gorszego wyboru, a jedynie kwestia preferencji i przyzwyczajenia.

 • Magnes

  Magnes do bardzo ważnych kwestii nie należy, jednak posiadając Note 5 lub Note Air 2 warto go mieć. Dzięki niemu można przyczepić rysik do obudowy czytnika, co zmniejsza szansę zgubienia piórka.

 

Test rysików do czytników e-booków

Test rysików do czytników e-booków

Tak jak wspominaliśmy wcześniej, nie ma rysika idealnego. Wybierając piórko należy przede wszystkim patrzeć na swoje preferencje. Najlepiej, jeśli jest taka możliwość, przetestować różne warianty i wybrać te, które są najwygodniejsze. Kwestią, o której warto pamiętać, jest kompatybilność rysików z różnymi końcówkami. Pozwala to na idealne dopasowanie dwóch – według nas – najważniejszych kwestii rysika.

Mamy nadzieję, że przedstawiony test rysików oraz kilka dołączonych porad pomogą i sprawią, że kupno następnego rysika będzie przyjemnością.

Opinie naszych testerów, oraz te, znalezione na internecie:

Nasi testerzy* Internauci** 
Onyx Boox Pen Plus 2 4,75/5
Onyx Boox Pen 2 Pro 2 4,17/5
Remarkable Marker 0 N/A
Wacom One Pen 0 4,5/5
Samsung S Pen 1 4,6/5
Lamy AL-Star 1 4,4/5
Staedtler Noris Digital Jumbo 4 4,7/5

*Nasi testerzyIlość osób, które subiektywnie uznały dany rysik za najlepszy.

**Internauci – Średnia ocena w skali 5 stopniowej użytkowników, którzy zakupili produkt.

Na koniec przedstawiamy porównanie najważniejszych kwestii w jednej tabelce:

Marka Onyx Boox Onyx Boox Remarkable Wacom Samsung Lamy Staedtler
Model Pen Plus Pen 2 Pro Marker One Pen S Pen AL-Star Noris Digital Jumbo
Cena 199 zł 339 zł ok. 367 zł ok. 145 zł ok. 150 zł ok. 185 zł ok. 160 zł
Długość 155mm 165mm 159mm 150mm 144,8mm 139mm 140mm
Szerokość 9,5mm 9mm 9mm 9mm 8mm 13mm 9,1mm
Waga 15g 19g 15g 9g 8g 24g 10g
Końcówka twarda twarda twarda bardzo twarda twarda + miękka bardzo twarda miękka
Osobny zakup końcówek 30 zł* / 5 szt = 6 zł / 1 szt 30 zł* / 5 szt = 6zł / 1 szt 65 zł / 9 szt = 7,22 zł / szt 59 zł / 5 szt = 11,8 zł / szt 24 zł / 5 szt = 4,8 zł / szt 24 zł / 4 szt = 6 zł / szt 32 zł / 6 szt = 5,3 zł / szt
Gumka Nie Tylna część rysika Nie Przycisk Przycisk Przycisk Tylna część rysika
Gumka kompatybilna z reMarkable Brak gumki Tak Brak gumki Nie Nie Nie Tak
Magnes Tak Tak Tak Nie Tak Nie Nie
Kompatybilny z innymi końcówkami Tak Tak Tak Tak Tak Tak Nie

*Cena w zestawie promocyjnym dostępnym w dniu publikacji. Cena regularna: 79 zł

Autor: K.P.

Źródła: Zasada działania EMR, Opinie Onyx, pozostałe

5 thoughts on “Jaki rysik wybrać? Test rysików na czytnikach Onyx Boox i Remarkable 2

 1. S-pen

  Czy każdy s-pen pasuje do onyxa? Jestem na etapie kupna – rodzajów tego rodzaju jest mnóstwo 🙂 niestety w instrukcjach nie ma nic na temat ekranu e-ink, więc nie chcę wtopić w ciemno 🙂

 2. Janusz Filimon

  Dzień dobry
  Czy moglibyście podać dokładny model rysika Samsunga S Pen? Bo okazuje się, że jest kilka, a bardzo zależy mi i na gumce, i na magnesie.
  Pozdrawiam

 3. Michał

  Juz Wam odpowiada, bo to przerobiłem i miałem podobne pytania.
  Pen od S6 Lite.
  Ważę, zeby od Lite. Zwykły S6 jest owalnie prostokątny, średnio to w reku leży.
  Ogólnie miałem oba piórka Onyxa, S6, S6 Lite i Standler.
  S6 Lite najlepsze, potem Standler.

 4. S Pen Fold Edition

  Jak coś to S Pen fold edition nie jest kompatybilny z Onyx Boox. Ogólnie działa okej, ale w notatkach jest odczytywany tylko i wyłącznie jako gumka do ścierania i nie da się z tym nic zrobić

 5. S Pen S23 Ultra

  S Pen z S23 Ultra działa na Onyx Boox Nova Air- pisze i marze. Moja subiektywna opinia- twarda końcówka ze standardowego rysika jest wygodniejsza. Zapewne oczywiście jest to kwestia przyzwyczajenia. S Pen z telefonu jest mały i raczej nie jest przeznaczony do codziennego użytkowania na e-inku – ale działa ;).

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *