reMarkable 2 vs Onyx Boox Note 5 – porównanie czytników

Nie raz zostaliśmy zapytani o to, które urządzenie jest lepsze: reMarkable 2 czy 10,3-calowe czytniki Onyx Boox? Postanowiliśmy dokładnie opisać czytniki obu firm, aby jak najlepiej odpowiedzieć na to pytanie.

W pierwszym artykule porównaliśmy funkcje notatek z czytnikiem Note Air 2. Teraz skupimy się na pozostałych funkcjach oferowanych przez czytniki reMarkable 2 i Note 5. Opisane czytniki Onyx Boox są do siebie bardzo podobne, więc zachęcamy do przeczytania obu wpisów, nawet jeśli pod uwagę brany jest tylko jeden z nich. Dodaliśmy również linki prowadzące do osobnych artykułów na temat każdego z czytników, by móc jeszcze lepiej się z nimi zapoznać.

Zdjęcie czytników Onyx Boox i reMarkable

 

Wygląd

Zacznijmy od tego, jak czytniki się prezentują. ReMarkable 2 jest w większości jasno-szary, z grafitowym paskiem po lewej stronie. Na tylnej obudowie nadrukowano logo firmy oraz kilka informacji o czytniku. Znajdują się tam również cztery antypoślizgowe podstawki, które dodatkowo zabezpieczają czytnik przed zarysowaniami od podłoża. Przycisk włączania znajduje się na lewej górnej krawędzi, a port USB-C na dolnej ramce. Wymiary czytnika to 187 × 246 mm oraz zaledwie 4,7mm grubości, a waga to 403,5 g.

W Onyx Boox Note 5 postawiono na ciemniejsze kolory. Przednia ramka jest czarna, z pomarańczowym logiem firmy w dolnej części. Tylna obudowa jest granatowa i również prezentuje logo firmy i kilka informacji o czytniku. Przycisk włączania umieszczono na prawej górnej krawędzi obudowy, a port USB-C na środku dolnej części. Note 5 różni się od reMarkable 2 zaledwie kilkoma milimetrami, jego wymiary to 176,5 × 249 × 5,8 mm. Jest też niewiele cięższy, waży 420 g.

Różnica 1,1mm grubości na korzyść Remarkable może być myląca, ponieważ model ten nie oferuje podświetlenia ekranu, które wymaga dodatkowej warstwy światłowodowej do rozprowadzenia oświetlenia. Naszym zdaniem 1,1mm różnicy to niewiele, za tak istotną i przydatną cechę jak podświetlenie.  To, który z czytników wygląda lepiej jest oczywiście kwestią subiektywną. My możemy powiedzieć, że oba będą się dobrze prezentować w szkole, pracy lub przy każdej innej okazji.

Podświetlenie ekranu na czytniku Onyx Boox

Podświetlenie ekranu na czytniku Onyx Boox

Zakup

Czytnik reMarkable 2 można kupić jedynie na oficjalnej stronie producenta. Jego cena to 399€, czyli około 1 850 zł plus zakup rysika, etui i subskrypcji, jeśli się na nie zdecydujemy. Rysiki i etui opisaliśmy dokładnie w poprzednim artykule. Żadne z wymienionych pokrowców nie wspiera funkcji automatycznego usypiania i wybudzania czytnika. Subskrypcja nie jest konieczna do korzystania z czytnika, jednak udostępnia przydatne funkcje. Wersja podstawowa kosztuje 3.99€ (ok. 19 zł)/miesiąc i odblokowuje nielimitowane miejsce w chmurze. Pełna wersja za 5.99€(ok. 28 zł)/miesiąc wydłuża gwarancję do 36-miesięcy, pozwala na integrację z Google Drive, Dropbox i OneDrive oraz nielimitowane miejsce w chmurze. Opis usługi wspomina również o funkcjach zamiany tekstu odręcznego na cyfrowy, udostępniania ekranu oraz wysyłania plików mailem.

Onyx Boox Note 5 dostępny jest w wielu sklepach w Polsce, z możliwością zakupu przez internet lub stacjonarnie. Kosztuje 2 749 zł, a w zestawie z czytnikiem dostaje się rysik Onyx Boox Pen Plus o wartości 199 zł. Możliwy jest osobny zakup rysika Onyx Boox Pen 2 Pro, który posiada dodatkowo gumkę, jego cena wynosi 339 zł. Poza tym w ofercie znajdują się dwa etui na czytnik, zamykane oraz wsuwane, typu Sleeve. Zamykany pokrowiec kosztuje 219 zł, jest szaro – pomarańczowy i posiada magnetyczne mocowanie. Jest również wyposażony w funkcję automatycznego usypiania i wybudzania czytnika. Gwarancja na Note 5 wynosi 24 miesiące. Pozostałe funkcje, które reMarkable blokuje płatną subskrypcją Onyx Boox ma domyślnie bezpłatne.

Po zsumowaniu kosztów czytnika, zamykanego szarego etui, rysika bez gumki oraz subskrypcji na rok zakup reMarkable 2 wyniósł 678,88€ czyli ok. 3 155 zł. Cena Note 5 z etui zamykanym wynosi 2 968 zł. Zakup akcesoriów nie jest konieczny, jednak wiele osób się na nie decyduje, więc warto wiedzieć, z jakimi kosztami się to wiąże.

Ceny czytnika i akcesoriów Onyx Boox pochodzą z naszego sklepu i nie uwzględniają żadnych promocji, mogą się różnić od cen innych sprzedawców.

Wygląd czytników reMarkable 2 i Onyx Boox Note 5

Wygląd czytników reMarkable 2 i Onyx Boox Note 5

Podzespoły i oprogramowanie

Pod obudową reMarkable 2 znajduje się procesor 1.2 GHz Dual core, 1 GB pamięci RAM i 8 GB pamięci wewnętrznej. Pamięć można rozszerzyć korzystając z nielimitowanego miejsca w chmurze. Jest ono dostępne po zakupie subskrypcji, o której wspominaliśmy wcześniej. Wbudowana litowo-jonowa bateria o pojemności 3000 mAh, według zapewnień producenta ma wytrzymywać do 2 tygodni. Czytnik został wyposażony w oprogramowanie Codex, specjalnie zaprojektowany system operacyjny oparty na Linuxie. To rozwiązanie niestety nie umożliwia pobierania aplikacji zewnętrznych na czytnik. W ustawieniach możliwa jest zmiana języka klawiatury oraz rozpoznawania pisma odręcznego na jeden z kilku dostępnych (w tym polskim), jednak językiem menu jest angielski i nie da się go zmienić.

W Onyx Boox Note 5 znajduje się procesor 2 GHz Octa-core, 4 GB pamięci RAM oraz 64GB pamięci wewnętrznej. Dostępne jest również 5 GB miejsca w chmurze oraz możliwość podłączenia karty pamięci lub pendrive za pomocą USB-C Hub. Bateria jest litowo-polimerowa, również o pojemności 3000 mAh, która ma wytrzymywać do 4 tygodni. Onyx Boox postawił na system Android 11, z możliwością zainstalowania Sklepu Google Play, co pozwala na pobieranie aplikacji zewnętrznych. Możliwa jest zmiana języka menu, klawiatury czy TTS na jeden z wielu dostępnych, w tym język polski.

Onyx Boox oferuje więcej pamięci RAM oraz wbudowanej pamięci wewnętrznej. Bateria, pomimo takiej samej pojemności, ma działać nawet dwa razy dłużej, a procesor ma czterokrotnie większą moc. System pozwalający na pobieranie aplikacji zewnętrznych jest dużą zaletą, szczególnie dla osób, które często korzystają z maila, dysków w chmurze, czy pakietu Office. Zaletą reMarkable 2 jest kilka sekund szybsze włączanie się od Note 5, jednak podczas korzystania z czytników ich prędkość działania jest porównywalna.

Zakłądka Pamięć na czytnikach

Zakłądka Pamięć na czytnikach

Biblioteka

ReMarkable 2 pozwala na otwieranie plików PDF, EPUB, JPG i PNG, co jest dość niewielkim wyborem, jednak dostępne są najpopularniejsze formaty. Po otwarciu książki możliwe jest formatowanie tekstu:

 • 6 wielkości czcionek
 • 6 różnych czcionek
 • 2 wyrównania linii
 • 3 rodzaje marginesów
 • 3 wielkości interlinii

Możliwe jest również wyszukiwanie po tytule lub autorze oraz po fragmencie tekstu bezpośrednio w książce. Pozostałe ustawienia są takie same, jak w notatkach.

Onyx Boox Note 5 umożliwia otwieranie plików PDF, TXT, HTML, RTF, FB2, FB2.zip, DOC, DOCX, PRC, MOBI, CHM, PDB, EPUB, JPG, PNG, GIF, BMP, DjVu, MP3. Jest to o wiele więcej niż reMarkable i przy takiej liczbie obsługiwanych formatów trudno znaleźć coś, czego nie będzie dało się otworzyć. Również sposobów na formatowanie tekstu jest więcej:

 • 11 wielkości czcionek
 • 41 grubości czcionek
 • Kilkadziesiąt różnych, domyślnie wgranych czcionek oraz możliwość dodawania własnych
 • Zmiana odstępów pomiędzy literami, liniami, akapitami
 • 21 wielkości marginesów, osobno dolne i górne

Wyszukiwanie po tytule lub autorze jest dostępne w zakładce biblioteki, a po wejściu do książki można wyszukiwać po fragmencie tekstu. Poza tym Onyx Boox udostępnia wiele innych opcji i ustawień dotyczących personalizacji biblioteki. Wśród nich znajdziemy m.in. słowniki czy TTS, które nie są dostępne na norweskim czytniku.

Możliwości formatowania tekstu

Możliwości formatowania tekstu

ReMarkable oferuje niewiele funkcji, jednak wszystkie niezbędne do komfortowego czytania są na nim dostępne. Sprawdzi się dla osób szukający prostych rozwiązań, gdzie wszystkie ustawienia są przejrzyste i łatwe do znalezienia. Onyx Jest bardziej rozbudowany, dzięki czemu sprawdzi się dla wymagających użytkowników. Spełni oczekiwania klientów, którzy chcą dokładnie dopasować czytnik do swoich wymagań lub otwierać wiele formatów plików.

 

Połączenie z innymi urządzeniami

ReMarkable oferuje pięć sposobów na połączenie się z innymi urządzeniami:

 • Wtyczka internetowa Read on reMarkable pozwala na przesyłanie stron internetowych na czytnik, jako pliki PDF.
 • Strona my.remarkable.com umożliwia importowanie plików na czytnik.
 • USB Interface pozwala na eksport plików z czytnika na komputer, jednak wszystkie pliki są automatycznie konwertowane na PDF. Można również dodawać pliki na czytnik.
 • Aplikacja na komputer pozwala na otwieranie i przeglądanie plików, importowanie na czytnik oraz pobieranie na komputer, w formacie PDF, PNG lub SVG.
 • Aplikacja na telefon/tablet pozwala na import plików z telefonu na czytnik.
Aplikacja reMrkable na telefonie

Aplikacja reMrkable na telefonie

Onyx Boox oferuje sześć możliwości:

 • BooxDrop, dostępny na każdym urządzeniu z przeglądarką internetową pozwala na import oraz eksport plików.
 • Push2Boox (strona internetowa) oraz Boox Assistant (aplikacja na telefon) umożliwiają przesyłanie plików, wygaszaczy ekranu oraz stron internetowych.
 • Wtyczka internetowa send2boox oferuje import na czytnik.
 • Bluetooth, poza możliwością przesyłania plików pomiędzy czytnikiem a telefonem, pozwala na połączenie się ze słuchawkami, głośnikami, klawiaturą czy pilotem. Wszystkie te opcje są niedostępne na reMarkable.
 • Ostatnim i najprawdopodobniej najlepszym sposobem jest połączenie się z komputerem za pomocą kabla USB. Czytnik jest wykrywany jako pamięć zewnętrzna, co pozwala na otwarcie i zarządzanie każdym elementem znajdującym się w pamięci czytnika.

Większość z opisanych funkcji wymaga zalogowania się na czytniku oraz urządzeniu, z którego korzystamy. Na reMarkable konto trzeba najpierw otworzyć na stronie my.remarkable.com, Onyx wymaga jedynie zalogowania się dowolnym adresem email.

Aplikacja BOOX Assistant na telefonie

Aplikacja BOOX Assistant na telefonie

Oba czytniki oferują wiele sposobów na połączenie się z czytnikiem, jednak te dostępne na Note 5 bardziej do nas przemawiają. Łatwiejsze przesyłanie plików na telefon, pełna kontrola nad pamięcią z poziomu komputera i możliwość połączenia się z innymi urządzeniami dzięki Bluetooth sprawiły, że taka decyzja nie była trudna.

 

Dodatkowe funkcje

reMarkable 2:

 • Blokada czytnika hasłem
 • Przybliżanie przez szczypanie powiększa dany fragment strony, jednak tekst nie dopasowuje się do przybliżenia
 • Dwa rozmiary czcionki systemowej
 • Wybór trybu prawo- lub leworęcznego
 • Wyszukanie wybranej strony w książce

Onyx Boox Note 5:

 • Możliwość zabezpieczenia hasłem lub odciskiem palca (czytnik linii papilarnych znajduje się na przycisku włączania)
 • Przybliżanie przez szczypanie na plikach tekstowych powiększa i dostosowuje tekst do widoku
 • Cztery rozmiary czcionki systemowej
 • NeoBrowser – wbudowana przeglądarka internetowa
 • Możliwość instalacji aplikacji od dedykowanych wydawców
 • Dostępny Sklep Play pozwalający pobrać dowolne aplikacje, jak OneNote, Gmail, Dropbox, Dysk Google, Legimi czy EmpikGO
 • Różne tryby odświeżania
 • Automatyczne wyłączenie/włączenie Wi-Fi i Bluetooth
 • Wybór niestandardowej strony głównej
 • Zmiana wygaszacza ekranu, obrazu wyłączenia
 • Kulka nawigacyjna
 • Gesty
 • Podświetlenie ekranu
 • I wiele innych
Blokada czytników hasłem

Blokada czytników hasłem

Podsumowanie

Jak widać czytnik Onyx Boox jest dużo bardziej rozbudowany. Poza czytaniem książek i tworzeniem notatek udostępnia wiele więcej funkcji, które sprawiają, że jest on zbliżony do tabletu. ReMarkable postawiło na prostotę. Czytnik i elektroniczny notatnik, to oferuje producent i dokładnie to dostajemy. Oba urządzenia będą miały swoich zwolenników. Widać jednak, że reMarkable 2 wcale nie jest tańszy, a przy podobnej cenie Note 5 oferuje znacznie więcej.

 

Specyfikacja techniczna

Na koniec przedstawiamy specyfikację techniczną obu czytników:

 

  reMarkable 2 Onyx Boox Note 5
Ekran 10,3” E Ink Carta E Ink Mobius Carta
Rozdzielczość 1872 × 1404px (227 dpi) 1872 × 1404px (227 dpi)
Podświetlenie ekranu Nie Tak, z regulacją barwy podświetlenia
Obsługiwane formaty plików PDF, EPUB, JPG, PNG PDF, TXT, HTML, RTF, FB2, FB2.zip, DOC*, DOCX*, PRC, MOBI, CHM, PDB, EPUB, JPG, PNG, GIF, BMP, DjVu, MP3

*wymagają instalacji dodatkowego oprogramowania

Interface dotykowy Dotyk pojemnościowy (na palec), warstwa elektromagnetyczna (rysik) Dotyk pojemnościowy (na palec), warstwa elektromagnetyczna (rysik)
Procesor 1.2 GHz Dual core ARM 2 GHz Octa-core
Pamięć RAM 1 GB LPDDR3 4 GB LPDDR4X
Pamięć wewnętrzna 8 GB 64 GB
System operacyjny Codex Android 11
USB USB-C USB-C
Slot SD/MMC Nie Nie
Wyjście słuchawkowe Nie Tak, przez post USB-C
Głośniki zewnętrzne Nie Tak
Wi-Fi 2.4 GHz, 5 GHz 2.4 GHz, 5 GHz
Bluetooth Nie Bluetooth 5.0
Przeglądarka internetowa Nie Tak
G-sensor Nie Nie
Język menu Angielski Wiele języków, w tym polski
Bateria 3000 mAh 3000 mAh
Waga 403,5 g 420 g
Wymiary 187 × 246 × 4,7 mm 176,5 × 249 × 5,8 mm
Współpraca z systemami Możliwość pobrania aplikacji na Windows, MacOS, Android, iOS Windows, Linux, MacOS
Gwarancja Do 36 miesięcy (z subskrypcją) oraz 100 dni na zwrócenie czytnika 24 miesiące
Zawartość opakowania Czytnik, kabel USB-C, instrukcja szybkiego startu, karta gwarancyjna Czytnik, rysik, kabel USB-C, folia ochronna, instrukcja, karta gwarancyjna

Autor: K.P.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.