Pierwsze wrażenia czytnika e-booków Note Air 2

Czytnik Note Air 2 to jeden z najnowszych modeli od Onyx Boox. Jak się sprawdza w praktyce i co nowego może nam zaoferować? 

Sprawdźmy, w czym lepszy od Onyx Boox Note Air jest jego następca.

Czytnik e-booków Note Air 2

Czytnik e-booków Note Air 2

Zacznijmy od samego wyglądu czytnika. Onyx Boox Note Air 2 został zachowany w takim samym stylu jak jego poprzednik – granatowa obudowa z pomarańczowymi wstawkami oraz z czarnymi ramkami. Design notatnika e-ink jest naprawdę unikatowy, dlatego nic dziwnego, że producent postanowił pozostać przy tej samej kolorystyce. Czytnik posiada aluminiową obudowę, przez co wydaje się solidniejszy i bardziej wytrzymały. Note Air 2 nie należy do lekkich czytników – jego waga wynosi aż 420 g. Pełne wymiary szkicownika to 229,4 x 195,4 x 5,8mm. Pomimo swoich nieszablonowych rozmiarów, czytnik jest poręczny i wygodnie leży w dłoni.  

Note Air 2 posiada magnetyczny, grafitowy rysik posiadający 4096 poziomów czułości na nacisk. Co ciekawe, BOOX Pen Plus to połączenie dwóch pisaków od poprzednich modeli czytników marki Onyx. 

Dlaczego? 

Pióro Note Air 2 posiada taką samą końcówkę jak rysik w Note 3. Z kolei jego prążkowana obudowa została stworzona na wzór pisaka do Note Air. Ponadto, wraz z wypuszczeniem BOOX Pen Plus, cyfrowy notatnik został zaopatrzony w mocniejsze magnesy w krawędziach, przez co rysik ma lepszą przyczepność. 

10.3 – calowy czytnik został wyposażony w wyświetlacz E INK Carta HD o rozdzielczości 1872×1404 i 226 PPI. Na ekranie fabrycznie zamontowano matową folię, która umożliwia nam płynne pisanie. Jej gładka powłoka sprawia, że pisanie po e-notatniku daje tak realistyczne wrażenia, jak przy notowaniu na zwykłym papierze. 

Jak w większości czytników Onyx Boox nowej generacji, Note Air 2 również posiada wbudowane podświetlenie ekranu wraz z możliwością regulacji barwy. Można powiedzieć, że bez tej funkcji przyzwoity czytnik E – Ink nie istnieje. Możliwość czytania w złych warunkach oświetleniowych jest naprawdę dużym atutem. Dodatkowo w Note Air 2 zamontowano większą liczbę diod LED – aż 32. 

Czytnik Note Air 2

Czytnik Note Air 2

Jednak czy przez to jest lepsza jakość podświetlenia ekranu? – ciężko określić.

Czytnik Onyx Boox odznacza się mocnym procesorem Qualcomm Snapdragon 662, dzięki czemu zapewnia szybszy i sprawniejszy odczyt plików. Dwukrotnie większa pamięć RAM (4GB) oraz pamięć wewnętrzna (64GB) gwarantuje więcej miejsca na prywatne notatki i dokumenty. Note Air 2 został zaopatrzony w głośniki, które zdają egzamin podczas słuchania audiobooków, podcastów czy muzyki. Wygodną opcją jest możliwość podłączenia bezprzewodowych słuchawek za pomocą funkcji Bluetooth. Jeśli chodzi o ładowanie i przesyłanie danych, posłuży nam do tego port USB-C

Z dodatkowych narzędzi czytnik E-Ink posiada mikrofon, dzięki któremu któremu możemy dyktować tekst lub używać czatu głosowego w aplikacjach takich jak na przykład Whatsapp. Nowa funkcja, wprowadzona do Note Air 2 to widok podzielonego ekranu w pionie. Od teraz możemy wybierać między trybem poziomym, a pionowym. W notatniku znajdziemy również G-sensor, który dopasuje ekran odpowiednio do położenia. Jest to bardzo przydatna funkcja, ponieważ niezależnie od tego jak trzymamy czytnik, ekran szybko reaguje i momentalnie się dopasowuje do naszych potrzeb. 

Pojemność baterii Onyx Boox Note Air 2 wynosi 3000 mAh. Teoretycznie czytnik powinien nam posłużyć przez 4 tygodnie, natomiast w praktyce wygląda to trochę inaczej. Jeśli będziemy korzystać głównie z aplikacji ze sklepu Google Play to poziom baterii spadnie dość szybko. Jednak jeżeli praca będzie opierać się głównie na robieniu e-notatek i czytaniu e-booków, czytnik spokojnie powinien wytrzymać do trzech tygodni. 

Onyx Boox Note Air 2 korzysta z najnowszego Androida 11 – umożliwia to instalowanie przeróżnych aplikacji dzięki Sklepowi Google Play. Szkicownik posiada wgrane najnowsze oprogramowanie Boox, które oferuje m.in. zmodernizowany interfejs użytkownika oraz aplikację Boox Drop

Note Air 2 z aplikacją Boox Drop

Note Air 2 z aplikacją Boox Drop

Czytnik świetnie sprawdzi się do tworzenia dokładnych i precyzyjnych rysunków. Wbudowany notatnik Onyx Boox został zaopatrzony w wiele narzędzi m.in. różnego rodzaju cyfrowe długopisy, szablony, kształty, linie  i wiele innych przydatnych funkcji – takich jak możliwość tworzenia kilku warstw. 

Odręczne notatki Note Air 2 przekonwertuje w bardzo szybkim tempie. Czytnik posiada funkcje odrzucenia dłoni, która powinna dać nam możliwość swobodnego pisania, kiedy oprzemy rękę o ekran. Czy tak jest w rzeczywistości? – nie bardzo. Czasem, przy przypadkowym położeniu dłoni na e-notatniku, czytnik uruchamia niechcianą funkcję z paska bocznego.  Bywa to uciążliwe, ponieważ zamiast kontynuować nasze notowanie, musimy przerwać, aby zamknąć niepotrzebne narzędzie.

Przy okazji tematu notowania, należy wspomnieć, że aplikacje notujące, pobrane ze sklepu Google Play, takie jak: OneNote, Evernote i WPS niestety nie działają wystarczająco płynnie. Dlatego też, lepiej jest korzystać z wbudowanego notatnika Onyx Booxa. Czasami, podczas pisania w aplikacji OneNote, to co zanotowaliśmy – po prostu zanika. Ta sytuacja nie zdarza się często, jednak jest to dość irytujące. Nawet po ponowieniu czynności, OneNote dalej nie rejestruje pisma. 

Personalizacja czytanych tekstów na Note Air 2

Personalizacja czytanych tekstów na Note Air 2

Dodatkowa, bardzo przydatna funkcja, to możliwość personalizacji czytanych tekstów. Dostępność wielu narzędzi do edycji czcionki umożliwia pełną swobodę podczas czytania. Przykładowo, możemy wybrać krój pisma lub styl odstępów. Wspomniane opcję są bardzo rozbudowane. Personalizacja tekstów w Note Air 2 jest naprawdę dużym atutem czytnika. 

Onyx Boox Note Air 2 jest wielozadaniowy, można pracować na dwóch ekranach jednocześnie. Dla przykładu, na jednej części wyświetlacza można czytać dokument, a na drugiej notować najważniejsze punkty. Największym plusem widoku podzielonego ekranu jest oszczędność czasu. Nie musimy nieustannie przeskakiwać pomiędzy plikami. Na ekranie 10.3-calowym, nawet po podzieleniu widoku, dwa dokumenty wciąż są dobrze widoczne.

Czytnik Onyx Boox Note Air 2  możemy polecić każdemu kto szuka dobrze wyposażonego, cyfrowego notatnika. Duża liczba narzędzi z pewnością ułatwia pracę. Format A5 ekranu jest również wygodny do przeglądania treści i edycji dokumentów. 

Podsumowując – czym różni się Onyx Boox Note Air 2 od swojego poprzednika? 

  • większa pamięć RAM i flash 
  • ulepszony procesor 
  • najnowszy Android 11 
  • nowy rysik 
  • widok podzielonego ekranu w pionie 
  • mocniejsze magnesy w jednej z krawędzi czytnika 

Note Air 2 czy Note Air – który wybrać? 

Jeśli zależy Ci na szybszym działaniu to powinieneś wybrać Note Air 2. System operacyjny w nowszym modelu został ulepszony. Ponadto pamięć wewnętrzna również może zachęcać do zakupu, gdyż jest dwukrotnie większa. Nowa funkcja widoku podzielonego ekranu w pionie może okazać się dla niektórych znacznie bardziej wygodna niż opcja w poziomie. 

Onyx Boox Note Air 2

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *