Onyx Boox Tab Ultra – test tabletu

Onyx Boox Tab Ultra – pierwszy tablet najnowszej serii producenta już od kilku miesięcy jest dostępny w sprzedaży. Od tego czasu dokładnie przyglądaliśmy się jego działaniu i funkcjonalności, abyśmy teraz mogli przedstawić Wam dokładny test tego modelu.

Test Onyx Boox Tab Ultra

Test Onyx Boox Tab Ultra

Tablet a czytnik – różnice

To, czym tablet różni się od czytnika znajdziecie w porównaniu Tab Ultra vs Note Air 2.

Dwie największe różnice to zamontowany aparat, służący do robienia zdjęć i skanów oraz poprawiona jakość wyświetlania, widoczna szczególnie w przypadku treści dynamicznych.

Lepsza jakość wyświetlania

Za jakość wyświetlania, szczególnie jeśli chodzi o obrazy dynamiczne, odpowiadają dwa czynniki: procesor graficzny oraz nowa technologia odświeżania BSR. 

Wprowadzają one nie tylko wyższą częstotliwość odświeżania, ale też odpowiednie dostosowanie odcieni obrazu, dzięki czemu animacje czy filmy są płynne, a ghosting nie przeszkadza aż tak bardzo. 

Wyświetlanie napisów na filmach

Wyświetlanie napisów na filmach, źródło: youtube.com/@Niewiemalesiedowiem

Wyświetlanie nie jest oczywiście idealne i nie dorównuje kolorowym ekranom np. smartfonów. Mimo to, oferowana jakość jest, jak na czytniki, zadziwiająco dobra. Jedyne miejsce, gdzie znaleźliśmy pewne niedociągnięcia to napisy na filmach, szczególnie, kiedy tekst ma kontrastowy kolor do tła (biały tekst na czarnym tle lub na odwrót). Zauważyliśmy, że w takich przypadkach, na krawędziach liter pojawiają się piksele w kolorze tła, które mogą być przeszkadzające. W innych przypadkach, kiedy nie pojawiają się napisy, obrazy są czytelne i poprawnie wyświetlane. 

Ze względu na obecny na czytnikach ghosting, najlepiej wyświetlane będą filmy, gdzie obraz nie zmienia się znacznie (np. osoba opowiadająca przed kamerą), a nieco gorzej sprawdzą się te, gdzie często zmienia się kadr czy wyświetlane elementy.

Onyx Boox Tab Ultra - wyświetlanie filmów wideo

Onyx Boox Tab Ultra – wyświetlanie filmów wideo, źródło: youtube.com/@Polimaty

Onyx Boox Tab Ultra

Podzespoły

Tak prezentują się podzespoły tabletu Onyx Boox Tab Ultra:

Ekran E-Ink HD Carta
Przekątna ekranu 10,3-cala
Rozdzielczość ekranu 1404 x 1872, 227 dpi
Podświetlenie ekranu Tak, z regulacją barwy i natężenia
Poziomy szarości 16
Interfejs dotykowy Dotyk pojemnościowy (na palec) oraz elektromagnetyczny (rysik)
Procesor Qualcomm Octa-core + BSR GPU
Pamięć RAM 4GB LPDDR4X
Pamięć wewnętrzna 128 GB
Slot na kartę pamięci Tak
Bateria 6300 mAh
Port USB USB-C OTG
Głośniki Tak, stereo
Mikrofon Tak
Akcelerometr Tak

Bateria

Pomimo dużej, jak na czytniki e-booków, pojemności baterii, nie jest ona tak wytrzymała, jak w innych, mniej rozbudowanych modelach. Czytając książkę offline z wyłączonym podświetleniem wykorzystywane jest około 5%/h. Dzieje się tak ze względu na dodatkowe podzespoły (aparat, procesor graficzny) oraz inne oprogramowanie (technologia BSR). 

Onyx Boox Tab Ultra - zużycie baterii

Onyx Boox Tab Ultra – zużycie baterii

Szybkość działania

Jak to zwykle w przypadku czytników Onyx Boox bywa, działanie Tab Ultra jest szybkie i płynne. Otwieranie książek, zapisywanie notatek czy włączanie aplikacji nie zajmuje więcej niż kilka sekund, a podczas poruszania się po systemie czas reakcji tabletu wynosi mniej niż sekundę. Czas ten jest tak mały, że korzystanie z Tab Ultra jest w pełni komfortowe.

Pamięć

Czytnik oferuje 128 GB pamięci wewnętrznej, z czego realnie dla użytkownika dostępne jest 107 GB. Ilość tę można zwiększyć wykorzystując wbudowany slot na kartę SD lub podłączając zewnętrzne dyski do portu USB-C z funkcją OTG.

Onyx Boox Tab Ultra - pamięć wewnętrzna (z górny) oraz zewnętrzna (z dołu)

Onyx Boox Tab Ultra – pamięć wewnętrzna (z górny) oraz zewnętrzna (z dołu)

Głośniki i mikrofon

Zarówno głośniki, jak i mikrofon wbudowane w czytniku oferują bardzo wysoką jakość. Mikrofon zbiera dźwięk nawet z odległości kilku metrów, a szumy są częściowo zredukowane. Głośniki przewyższyły nasze oczekiwania, nie szumią, a na najwyższych ustawieniach dorównują jakości aktualnych telefonów. 

USB-C OTG

Funkcja OTG pozwala na podłączenie do Tab Ultra wielu urządzeń czy akcesoriów, które pozwalają bardziej rozbudować czytnik lub zwiększyć komfort korzystania z niego. Zaczynając, od wspomnianych już, zewnętrznych nośników pamięci, w postaci kart SD, pendrive’ów czy dysków przenośnych. Na tym jednak nie koniec, tablet będzie kompatybilny również z myszką, klawiaturą czy słuchawkami. Jedynym minusem jest umiejscowienie portu. Znajduje się on tuż przy krawędzi, przez co, w momencie, kiedy tablet nie leży na płasko (bo np. korzystamy z pokrowca z klawiaturą), podłączenie HUBa nie będzie możliwe.

Podłączenie dedykowanego HUBa od Onyx Boox

Podłączenie dedykowanego HUBa od Onyx Boox

Akcelerometr

Akcelerometr jest responsywny i czuły. Wystarczy delikatnie przechylić czytnik, odczekać około 3 sekund, a interfejs tabletu zostanie dostosowany do położenia, w którym się znajduje urządzenie.

Oprogramowanie

Wgrane na tablet oprogramowanie nie zaskakuje, co w tym przypadku jest bardzo pozytywne. Onyx Boox znany jest z rozbudowanych funkcji, ogromu możliwości dostosowania czytnika do swoich wymagań czy otwartego systemu, który pozwala wgrywać na czytniki aplikacje zewnętrzne.

Interfejs Tab Ultra został zmieniony względem poprzednich modeli, o czym więcej możecie przeczytać w poradniku tabletów Onyx Boox.

Onyx Boox Tab Ultra - pulpit

Onyx Boox Tab Ultra – pulpit

Na czytniku dostępny jest polski język systemowy (oraz 24 inne), a jego tłumaczenie możemy uznać za bardzo dobre. Pojedyncze błędy się zdarzają, jednak nie są irytujące, ani nie komplikują korzystania z czytnika. 

Dostępne połączenie Bluetooth pozwala połączyć się z zewnętrznymi urządzeniami, jak głośniki, słuchawki, klawiatura czy pilot. Posłuży również do sparowania się z komputerem lub telefonem i przesyłania plików pomiędzy nimi.

Wi-Fi wykorzystamy do przeglądania internetu, pobierania aplikacji ze Sklepu Google Play czy instalowania aktualizacji oprogramowania. Pozwala ono również bezprzewodowo przesyłać pliki, korzystając z domyślnych aplikacji Boox Drop oraz Push Boox, ale też zewnętrznych programów czy stron internetowych.

Połączenia bezprzewodowe

Połączenia bezprzewodowe

Testując Onyx Boox Tab Ultra nie napotkaliśmy żadnych błędów dotyczących połączeń bezprzewodowych. Strony internetowe i aplikacje wymagające połączenia Wi-Fi działają bardzo dobrze, przesyłanie plików, niezależnie od sposobu zajmuje zazwyczaj kilkadziesiąt sekund (w zależności od rozmiaru pliku), a połączenia z urządzeniami zewnętrznymi również są szybkie i bezproblemowe.

Aplikacje

Czytnik posiada domyślnie wgrane wszystkie niezbędne aplikacje. Przeglądarka, Odtwarzacz audio, Galeria, Biblioteka czy Notatnik z łatwością spełnią podstawowe wymagania. Tablet oferuje również inne programy, które nie są niezbędne, jednak z pewnością są bardzo dobrym, użytecznym dodatkiem. Co więcej, czytnik posiada domyślnie zainstalowany Sklep Google Play, a do tego pozwala na wgrywanie plików aplikacji (format APK) bezpośrednio do pamięci Tab Ultra, a następnie instalowanie ich na urządzeniu.

Onyx Boox Tab Ultra - możliwość pobierania aplikacji

Onyx Boox Tab Ultra – możliwość pobierania aplikacji

Wszystkie aplikacje zewnętrzne, ale też część z domyślnie zainstalowanych, posiadają opcję Optymalizacji aplikacji. Znajdziemy w niej możliwość dostosowania wyświetlania wielu elementów, jak pogrubienie tekstu, przyciemnienie/rozjaśnienie kolorów czy zmiana DPI. Ustawienia te są bardzo przydatne, szczególnie, kiedy korzystamy z aplikacji dostosowanych do urządzeń z ekranem LCD/LED, a nie E-ink (np. pobrane ze Sklepu Google Play). Nawet jeśli domyślne ustawienia programu nie gwarantują czytelnego obrazu, to z łatwością jesteśmy w stanie to dostosować i wygodnie korzystać z aplikacji.  

Onyx Boox - optymalizacja aplikacji

Onyx Boox – optymalizacja aplikacji

Skaner

OCR - rozpoznawanie tekstu

OCR – rozpoznawanie tekstu

Aplikacji Skanera dokładniej przyjrzeliśmy się w poradniku obsługi tabletów Onyx Boox Tab. Od tamtego czasu, producent wypuścił aktualizację oprogramowania, która poprawiła kilka elementów związanych z tym programem. Cały interfejs został poprawnie przetłumaczony na język polski. Niestety, z ojczystym językiem nie spotkamy się za to podczas korzystania z funkcji OCR, na ten moment rozpoznawany jest jedynie angielski i chiński. 

Kolejną zmianą po aktualizacji jest lepsze działanie opcji “Do PDF”, którą znajdziemy po wykonaniu i zatwierdzeniu zdjęć. Dotychczas bardzo nieudolnie rozpoznawała treść i dodawała ją do pliku tekstowego. Po ostatniej aktualizacji, działanie zostało znacznie poprawione. Kiedy zdecydujemy się na dodanie skanów do pliku PDF najpierw zostaniemy zapytani, czy dodany ma być obraz, czy przekonwertowany tekst. W przypadku pierwszej opcji, bez zaskoczeń, każde zdjęcie zostanie dodane na osobnej stronie utworzonego pliku. 

Druga opcja, która przed aktualizacją była jedyną dostępną, została za to znacznie poprawiona. Rozpoznawanie nie jest idealne i nadal wymaga dopracowania, jednak jest lepsze od tego, z czym spotkaliśmy się dotychczas. Największą różnicą jest to, że rozpoznany zostaje cały tekst, a nie tylko pojedyncze słowa, a po a po dodaniu do pliku, treść nie zostaje losowo rozrzucona po stronie. Tekst jest umieszczany w taki sam sposób, jak wygląda na utworzonym zdjęciu, więc im lepiej sami ustawimy aparat podczas skanowania, tym lepiej później plik będzie wyglądał. Warto zauważyć, że elementy takie jak tabele, wykresy czy strzałki nie są rozpoznawane. Niezależnie od tego, jaki skan zrobimy, plik PDF będzie zawierał wyłącznie tekst. 

Minusem jest to, tak jak w przypadku funkcji OCR, że tutaj również polskie litery nie są rozpoznawane. Spacje, szczególnie obok znaków interpunkcyjnych często są pomijane, podobnie jak litery na końcu linijek. Błędów tych niestety nie da się ręcznie poprawić.

Onyx Boox Tab Ultra - działanie skanera

Onyx Boox Tab Ultra – działanie skanera

Sklep Google Play

Na tablecie domyślnie zainstalowany jest Sklep Google Play. Za jego pomocą możemy komfortowo pobierać dowolne, dostępne aplikacje mobilne. 

Należy jednak pamiętać, Sklep Google Play, a zarazem aplikacje i programy w nim dostępne dostosowane są do telefonów i tabletów z ekranem LCD/LED, a nie czytników E-Ink. Możliwe, że podczas korzystania z zewnętrznych aplikacji, pojawią się na nich błędy, za które zarówno Onyx Boox, jak i twórca aplikacji nie biorą odpowiedzialności.

Onyx Boox Tab Ultra - Sklep Google Play

Onyx Boox Tab Ultra – Sklep Google Play

Przeglądarka

Działanie przeglądarki jest naprawdę dobre. Wszystkie elementy wyświetlane są poprawnie, treść stron internetowych jest czytelna, a dostępne ustawienia optymalizacji aplikacji pozwalają sprawić, aby wyglądała jeszcze lepiej. Dzięki nowszej technologii odświeżania, scrollowanie i wyświetlanie animacji jest płynne, nie zacina się, a ghosting został w dużym stopniu zmniejszony, dzięki czemu obrazy są jeszcze wyraźniejsze. 

Dobre wyświetlanie zależy od wybranego trybu odświeżania ekranu. Korzystając z trybu HD narażamy się na klatkowanie czy pełne odświeżanie przy każdym ruchomym elemencie. Z drugiej strony, tryb Ultraszybki zmniejsza kontrast oraz ostrość obrazu, co również nie będzie oferowało w pełni komfortowego przeglądania stron internetowych. Najlepszym, według nas, będzie w tym przypadku tryb Zrównoważony. Dzięki niemu uzyskujemy płynne przewijanie, średni ghosting, a zarazem dość ostry obraz.

Onyx Boox Tab Ultra - różne tryby wyświetlania

Onyx Boox Tab Ultra – różne tryby wyświetlania, źródło: bankier.pl

BooxDrop

Aplikacja BooxDrop pozwala na bezprzewodowe przesyłanie plików. Możliwe jest to za pomocą połączenia LAN lub Wi-Fi. Pierwsza opcja pozwala na przeglądanie, pobieranie, konfigurowanie oraz usuwanie plików znajdujących się w pamięci czytnika, a także dodawanie nowych na urządzenie. Poprzez stronę push.boox.com/eur.boox.com możliwe jest pobieranie i zarządzanie notatkami, a także przeglądanie i przesyłanie książek. Bezprzewodowe dodanie plików do chmury zajmuje kilkanaście sekund, po czym znajdziemy go na tablecie, w zakładce Push. Stamtąd możliwe jest pobranie go na czytnik, co ponownie zajmuje mniej niż pół minuty. 

Przesyłanie za pomocą aplikacji BooxDrop

Przesyłanie za pomocą aplikacji BooxDrop

Czytanie, notowanie i słuchanie

Pomimo tego, że cały interfejs tabletu został zmieniony, to najważniejsze funkcje, takie jak obsługa ebooków, audiobooków czy tworzenie notatek pozostały takie same, jak w poprzednich modelach. Oferowanych możliwości jest wiele, a dokładnie opisaliśmy je w teście Onyx Boox Note Air 2 Plus.

Chcielibyśmy jednak zwrócić uwagę na element, który dotychczas przysparza nieco problemów. Mowa tu o braku języka polskiego zarówno w klawiaturze ekranowej, jak i podczas korzystania z dedykowanego etui. Podobnie, jak w przypadku skanera, działanie zostało poprawione wraz z najnowszą wersją oprogramowania. W przypadku klawiatury ekranowej, naciśnięcie wybranej litery (a, e, o, n, z, itd.) wyświetla na pasku nad klawiaturą dany znak oraz jego diakrytyczny odpowiednik. Jeśli notatki tworzymy za pomocą zewnętrznej klawiatury w pokrowcu, kodowanie polskich znaków wygląda identycznie jak podczas pisania na komputerze, wystarczy nacisnąć Alt oraz daną literę. 

Notatka tekstowa z polskimi znakami

Notatka tekstowa z polskimi znakami

Cena

Koszt czytnika (z rysikiem w zestawie) to ok. 3 200 zł. Etui ochronne to kolejny wydatek ok. 260 zł, a pokrowiec z klawiaturą to niecałe 500 zł. Ceny, jak widać, nie są niskie, jednak w tym przypadku płacimy za jakość. Aktualnie, na polskim rynku nie ma konkurencji dla czytnika Onyx Boox Tab Ultra, jest to najbardziej rozbudowany tablet E-Ink z dostępnych. Decydując się na ten, nie tani, zakup wybieramy więc najlepsze możliwe urządzenie.

Zalety Onyx Boox Tab Ultra

 • Wbudowany aparat
 • Bardzo dobre odświeżanie ekranu
 • Rozbudowane funkcje notatek
 • Dopracowana biblioteka
 • Dostęp do Sklepu Google Play
 • Ekran dobry do dokumentów
 • Możliwość rozszerzenia pamięci
 • USB OTG (podłączanie urządzeń wejścia/wyjścia)
 • Wiele sposobów przesyłania plików
 • Dobra jakość wbudowanych głośników
 • Dobrej jakości mikrofon
 • Płynne działanie
 • Możliwość dostosowywania kolorów wyświetlanych obrazów (Centrum E-Ink, optymalizacja aplikacji)
Onyx Boox Tab Ultra

Onyx Boox Tab Ultra

Wady Onyx Boox Tab Ultra

 • Duża waga, szczególnie w połączeniu z etui z klawiaturą
 • Wysoka cena
 • Rozbudowane oprogramowanie może być trudne do opanowania
 • Mniej wydajna bateria w porównaniu do innych czytników

Podsumowanie

Onyx Boox Tab Ultra to rozbudowany czytnik, w wysokiej cenie, więc zdecydują się na niego ci, którzy szukają najlepszego dostępnego urządzenia. Po pierwsze, jest on bezpieczny dla wzroku, a więc zostanie doceniony przez osoby, które spotkały się z suchymi i przemęczonymi od ekranów LCD oczami. Jego możliwości ułatwią pracę tym, którzy na co dzień mają do czynienia z dokumentami, notatkami, czy innymi formami tekstowymi. Studenci, dziennikarze, analitycy danych, lekarze i nie tylko, lista jest bardzo długa. 

Oferowana przez Onyx Boox jakość od lat jest bardzo dobra i przewyższa inne dostępne na rynku e-notatniki, a wraz z czytnikiem Tab Ultra stała się jeszcze lepsza. Decydując się na ten model zapewniamy sobie, że dostajemy najlepszy dostępny na rynku, wielofunkcyjny czytnik.

Onyx Boox Tab Ultra

Autor: K.P.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *