Onyx Boox Tab Ultra i Tab X – praktyczny poradnik

Z końcem zeszłego roku firma Onyx Boox wypuściła na rynek pierwszy model nowej serii tabletów E-Ink. W przeciwieństwie do tego, jak to było dotychczas, seria Tab posiada urządzenia, różniące się od siebie wielkością ekranu. Łączy je jednak procesor graficzny oraz nowa technologia odświeżania, które wpływają na ulepszone wyświetlanie oraz całkiem nowy interfejs.

Onyx Boox Tab Ultra i Tab X - praktyczny poradnik

Onyx Boox Tab Ultra i Tab X – praktyczny poradnik

Czytniki Onyx Boox, zarówno te starsze, jak i najnowsza seria Tab, są bardzo rozbudowane. Liczba dostępnych funkcji jest ich dużym atutem, jednak dla kogoś, kto dotychczas nie miał do czynienia z takim oprogramowaniem całość może wydawać się początkowo trudna do opanowania. 

Przychodzimy z pomocą! Przedstawiamy najważniejsze elementy tabletowego interfejsu, opisujemy, jak je znaleźć i do czego wykorzystać.

 

Oprogramowanie Onyx Boox

Zarówno dotychczasowe e-notatniki, jak i seria Tab posiadają bardzo rozbudowane oprogramowanie, oparte na systemie operacyjnym Android. Interfejs najnowszych czytników został jednak znacznie zmieniony. Zamiast znanych nam, 6 zakładek postawiono na pulpity, na których znajdziemy ikony wszystkich zainstalowanych aplikacji.

Onyx Boox Note (z lewej) i Tab (z prawej) - porównanie interfejsów

Onyx Boox Note (z lewej) i Tab (z prawej) – porównanie interfejsów

Pulpit

Tak, jak na przykład w telefonach, pulpit może posiadać wiele stron, a na każdej z nich możliwe jest dowolne układanie ikon, folderów i widgetów. Jedyną znaczącą różnicą jest to, że na tabletach Onyx Boox nie można ustawić tapety, tło zawsze jest białe. Siatka pulpitu ma wielkość 6×4 (Tab Ultra) lub 6×5 (Tab X). Ikony aplikacji oraz foldery mają rozmiar 1×1.Oznacza to, że na pulpicie można umieścić 6 ikon w jednym rzędzie oraz 4 w jednej kolumnie. Widgety mogą mieć różne rozmiary, w zależności od tego, co wyświetlają. 

Onyx Boox Tab - układ pulpitu

Onyx Boox Tab – układ pulpitu

Ikony

Po krótkim przytrzymaniu ikony wybranej aplikacji możemy przeciągnąć ją po pulpicie. W ten sposób zmienimy jej położenie na ekranie, przeniesiemy do paska ulubionych aplikacji lub wybranego folderu. Przytrzymanie ikony wyświetli również listę opcji, spośród którym możemy wybrać Dodaj do grupy, a następnie nazwę wybranego folderu. 

Onyx Boox Tab - dostosowywanie ikon

Onyx Boox Tab – dostosowywanie ikon

Widgety

Widgety również można przytrzymać, a następnie przesunąć w wybrane miejsce. Lista, która zostaje wyświetlona po dłuższym naciśnięciu pozwala je usunąć lub zmienić ich rozmiar (jeśli obsługuje wiele rozmiarów). Aby dodać nowy widget, należy przytrzymać pustą część pulpitu (bez aplikacji, folderów lub widgetów), a następnie wejść w Widgety pulpitu. Tutaj wyświetlane są wszystkie dostępne obiekty, wraz z informacją co wyświetlają oraz jakiej są wielkości. 

Onyx Boox Tab - dostosowywanie widgetów

Onyx Boox Tab – dostosowywanie widgetów

Foldery

Foldery tworzymy przytrzymując dowolną ikonę aplikacji, a następnie klikając Dodaj do grupy -> Nowa grupa->OK. Kolejne aplikacje można dodać na kilka sposobów:

 • Przytrzymaj ikonę aplikacji, na wyświetlonej liście wybierz: Dodaj do grupy, a następnie kliknij nazwę folderu.
 • Przytrzymaj ikonę i przesuń ją w miejsce, gdzie znajduje się folder
 • Otwórz folder i kliknij opcję Dodaj. Spośród wyświetlonych aplikacji wybierz te, które mają zostać dodane, a następnie zaakceptuj wybór przyciskiem OK.
Onyx Boox Tab - foldery

Onyx Boox Tab – foldery

Edycja pulpitu

Onyx Boox Tab - edycja pulpitu

Onyx Boox Tab – edycja pulpitu

Aby włączyć tryb edycji pulpitu należy przytrzymać dowolny, pusty obszar na ekranie głównym. W tym miejscu można zaznaczyć i odinstalowywać wiele aplikacji na raz. W lewym dolnym rogu dostępna jest opcja sprzątanie, która zmieni położenie aplikacji i folderów w taki sposób, aby nie było pomiędzy nimi pustych przestrzeni. W dolnej części znajdziemy również opcje Widgety pulpitu (opisana wyżej) oraz Ustawienia pulpitu.

Ustawienia pulpitu

Poza wejściem poprzez tryb edycji pulpitu, ustawienia znajdziemy również wchodząc w Ustawienia -> Pulpit i wygaszacz ekranu. Opcja Skonfiguruj pulpit pozwala wybrać, która strona ma być ekranem głównym. Blokada układu pulpitu sprawia, że dodawanie widgetów oraz zmiana położenia elementów na pulpicie nie jest możliwa. 

Ustawienia pulpitu

Ustawienia pulpitu

Ulubione aplikacje

Poniżej obszaru pulpitu znajdziemy pasek zawierający nasze ulubione aplikacje. Jest on niezmienny dla wszystkich stron pulpitu. Aby dodać do niego aplikacje wystarczy przeciągnąć ich ikonę na dolną część ekranu. Pasek może zawierać od 0 do 6 dowolnych aplikacji. Nie da się go usunąć, nawet jeśli jest pusty. 

Onyx Boox Tab - ulubione aplikacje

Onyx Boox Tab – ulubione aplikacje

Inteligentny asystent

Asystent znajduje się po lewej stronie pierwszego pulpitu, wchodzimy w niego dokładnie tak, jakbyśmy chcieli przejść na poprzedni ekran (przesuwając palcem w prawo). Zarządzanie wyświetlanymi tam widgetami możliwe jest poprzez kliknięcie znaku “+” w prawym górnym rogu. 

 • Szybki program uruchamiający – zawiera odnośniki do wybranych aplikacji. Zawartość możemy edytować klikając ikonę długopisu w prawym górnym rogu.
 • Biblioteka – wyświetla 4 ostatnio czytane książki. Kliknięcie okładki otwiera dany plik, a strzałka w prawym górnym rogu przenosi do biblioteki.
 • Rekomendacje księgarni – wyświetla 4 proponowane książki pochodzące ze sklepu Onyx. Zarówno kliknięcie dowolnej okładki, jak i strzałka w prawym górnym rogu przenoszą do sklepu.
 • Dzisiejsza notatka – wyświetla notatkę z kalendarza z danego dnia.
 • Notatki – wyświetla 2 ostatnio otwarte notatki, Kliknięcie okładki otworzy dany plik, a strzałka w prawym górnym rogu przeniesie do notatnika.
 • Statystyka czytania – wyświetla statystyki dla danego konta (wymaga zalogowania na konto Onyx) lub urządzenia (bez logowania). Znajdują się tu informacje o liczbie czytanych i przeczytanych książek, czasie czytania czy adnotacjach.
Inteligentny asystent

Inteligentny asystent

Skanowanie dokumentów (Tab Ultra)

Nowością, dostępną na ten moment wyłącznie w modelu Tab Ultra jest aparat pozwalający na skanowanie dokumentów. Po otwarciu aplikacji Scan Documents możliwe jest utworzenie nowych zdjęć lub przeglądanie i edycja dotychczasowych. 

Onyx Boox Tab Ultra - skaner

Onyx Boox Tab Ultra – skaner

Zanim utworzymy nowy skan zostaniemy poproszeni o nadanie mu nazwy. Następnie będziemy przeniesieni do aparatu. Tutaj możemy wykonać nowe zdjęcie lub dodać wybraną grafikę z pamięci, korzystając z opcji import, która znajduje się w dolnej części ekranu, po lewej stronie. W prawym górnym rogu znajdują się ikony pozwalające na włączenie / wyłączenie siatki oraz dźwięku tworzenia zdjęcia. Każda utworzona fotografia oraz dodana grafika uznawana jest za nową stronę, można ich dodać maksymalnie 100. Aby zakończyć robienie zdjęć należy kliknąć strzałkę w prawym dolnym rogu. 

Tworzenie skanu

Tworzenie skanu

W kolejnym kroku możliwe jest edytowanie, zastępowanie oraz usuwanie zdjęć. Edycja pozwala dodać odręczne notatki, tekst elektroniczny, a nawet pikselizację, która pozwoli na np. ocenzurowanie danych wrażliwych. Można tu również przyciąć oraz obrócić daną grafikę. Po przejściu do kolejnego kroku ponowna edycja zdjęć w aplikacji Scan Documents nie będzie już możliwa. Można je jednak dostosowywać w programie Galeria.

Przechodząc do kolejnego ekranu ponownie możemy dodać oraz usunąć zdjęcia. Pozostałe funkcje pozwalają na:

 • OCR – rozpoznawanie tekstu ze zdjęcia i przerabianie go na tekst cyfrowy. rozpoznaną treść możemy skopiować, a następnie udostępnić za pomocą wybranej aplikacji.
 • To Note – dodaje zdjęcia skanów do wybranej notatki. Każdy obraz dodany jest na innej stronie.
Rozpoznawanie skanu oraz dodanie zdjęcia do notatki

Rozpoznawanie skanu oraz dodanie zdjęcia do notatki

 • To PDF – Rozpoznaje tekst, a następnie tworzy z niego plik PDF. W przeciwieństwie do funkcji OCR, której działanie jest bardzo dobre, ta opcja pozostawia wiele do życzenia. Rozpoznawana jest jedynie mała część tekstu, która w pliku zapisana jest w nieczytelny sposób. Problem ma jednak zostać rozwiązany wraz z kolejną aktualizacją systemu.
Konwertowanie skanów do pliku PDF

Konwertowanie skanów do pliku PDF

Ustawienia Onyx Boox Tab

Pulpit oraz Ustawienia to dwa miejsca, gdzie najbardziej zauważamy zmiany w wyglądzie interfejsu. Z tego powodu, na początku użytkowania czytnika możemy mieć problem znaleźć odpowiedniego ustawienia. Aby nieco ułatwić to zadanie przedstawiamy listę, gdzie znajdują się najważniejsze z nich:

Wyświetlacz

 • Automatyczne usypianie
 • Automatyczne wyłączenie tabletu
 • Częstotliwość odświeżania ekranu

Nawigacja w systemie

 • Przełączenie pomiędzy paskiem nawigacyjnym a gestami

Ustawienia systemowe

 • Zmiana języka 
 • Zmiana daty i czasu
 • Aktualizacja oprogramowania
 • Kalibracja rysika 
 • Przywracanie ustawień fabrycznych 

O urządzeniu

 • Model urządzenia
 • Wersja oprogramowania
 • Instrukcja (j.angielski)

Jeśli nadal nie jesteśmy w stanie znaleźć jakiejś opcji, warto skorzystać z możliwości wyszukiwania ustawień. Pasek wyszukiwania znajduje się u góry, po lewej stronie.

 

Klawiatura z polskimi znakami

Zmiana klawiatury

Zmiana klawiatury

Domyślnie ustawiona klawiatura Onyx nie umożliwia pisania polskich znaków diakrytycznych. Można to jednak łatwo naprawić. Wystarczy wejść w Ustawienia -> Ustawienia systemowe -> Język i wprowadzanie. Tutaj, w rubryce Aktualny należy zamienić Klawiatura Onyx na Klawiatura Android (AOSP). 

Ustawienia te wpływają jednak wyłącznie na klawiaturę ekranową. Na ten moment, etui z klawiaturą (Tab Ultra) ani żadna inna zewnętrzna klawiatura nie obsługuje polskich znaków diakrytycznych i nie da się tego zmienić. Problem ma jednak zostać naprawiony wraz z najbliższą aktualizacją oprogramowania. Z aktualnych informacji wynika, że ma się ona pojawić w pierwszej połowie marca 2023 r. 

Poradnik pisano w oparciu o oprogramowanie 3.3.1, pewne funkcje mogą różnić się w stosunku do innych wersji.

Autor: K.P.

Onyx Boox Tab Ultra

Onyx Boox Tab X

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *