Kindle Scribe vs Onyx Boox Nova Air 2

Z końcem września zeszłego roku, Amazon Kindle ogłosił wydanie swojego pierwszego e-notatnika, modelu Scribe. Niedługo później, znany z dopracowanych czytników E-Ink Onyx Boox zapowiedział powstanie kolejnego z 7,8-calowej serii, e-notatnika Nova Air 2. 

Kindle Scribe vs Onyx Boox Nova Air 2

Kindle Scribe vs Onyx Boox Nova Air 2

Jak się później okazało, cena najtańszej wersji modelu Scribe zbliżona jest do kosztu mniejszego e-notatnika, Onyx Boox Nova Air 2. Z tego względu, od razu zastanawia nas, jak czytniki prezentują się względem siebie i który z nich lepiej wybrać w przypadku, kiedy jesteśmy ograniczeni budżetem około 2 000 zł.

Wygląd i rozmiary

Onyx Boox Nova Air 2 zdecydowanie lepiej prezentuje się w tej kategorii. Design czytnika jest elegancki i dopracowany. Obudowa w kolorze bieli i szarości ze srebrnymi dodatkami wygląda minimalistycznie, a zarazem przypadnie do gustu każdemu, bez względu na wiek czy płeć. E-notatnik ma wymiary 194 x 136,5 x 6,3 mm i waży zaledwie 235 g. Jest więc wygodny do transportu czy wielogodzinnych lektur.

Onyx Boox Nova Air 2

Onyx Boox Nova Air 2

Kindle Scribe nie prezentuje się tak dobrze. Cała obudowa jest grafitowa, a brak estetycznych detali z połączeniu z zaokrąglonymi krawędziami wygląda ociężale i nieestetycznie. Mamy wrażenie, że producent wcale nie przemyślał designu czytnika, a tylko w ostatnim momencie wygrawerował swoje logo na tylnej obudowie. Jedyny plus, jaki znajdujemy to 4 gumowe nóżki na pleckach, które powstrzymują przed ślizganiem i powstawaniem zadrapań na czytniku. Wymiary wynoszą 196 x 230 x 5,8 mm, a waga to 433g. Rozmiar wiąże się oczywiście z większym ekranem, jednak w porównaniu do Nova Air 2, e-notatnik Kindle Scribe jest dość ciężki i nieporęczny.

Kindle Scribe

Kindle Scribe

Oba czytniki nie posiadają wbudowanych przycisków do zmiany stron. Dla fanów takiego rozwiązania Onyx Boox przychodzi jednak z rozwiązaniem w postaci kompatybilnego etui z klawiszami. Łączy się ono z czytnikiem za pomocą specjalnie stworzonych pinów, dzięki czemu nie wymaga dodatkowego parowania za pomocą np. Bluetooth. Wystarczy włożyć czytnik w magnetyczne etui, a przyciski od razu zaczną działać.

 

Ekran 

W tym porównaniu, największą zaletą Kindle Scribe jest jego duży ekran. Przekątna wynosi 10,2”, a rozdzielczość to 300 dpi. Wyświetlacz Onyx Boox Nova Air 2 jest prawie dwukrotnie mniejszy, o przekątnej 7,8” oraz tej samej rozdzielczości, 300 dpi. Oba obsługują 16 odcieni szarości, więc wyświetlane obrazy są porównywalnie wyraźne. 

Oba czytniki posiadają podświetlenie ekranu, pozwalające na regulację barwy i natężenia. W przypadku czytnika Kindle Scribe jest ono nieco mocniejsze, a po wybraniu ciepłych odcieni otrzymujemy kolor bursztynowy. Onyx Boox Nova Air 2 w tym przypadku oferuje bardziej żółtą barwę. 

Kindle Scribe i Nova Air 2 - podświetlenie ekranu

Kindle Scribe i Nova Air 2 – podświetlenie ekranu

Jak na e-notatniki przystało, oba posiadają zmatowioną powierzchnię ekranu. Zmniejsza ona odbijanie refleksów światła, ale też poprawia odczucia podczas pisania. Bardziej chropowaty wyświetlacz znajdziemy w czytniku Kindle Scribe. Podczas pisania daje on wrażenie zbliżone do notowania po kartce papieru, co jest bardzo wygodne. Onyx Boox Nova Air 2 nie posiada aż tak matowej powierzchni. O ile bardzo dobrze działa na zmniejszenie odbijającego się światła, to właściwie nie wpływa na pisanie. Rysik się delikatnie ślizga, a odczucia podczas notowania zbliżone są bardziej do ekranów tabletów niż papieru.

Kindle Scribe i Nova Air 2 - matowość ekranów

Kindle Scribe i Nova Air 2 – matowość ekranów

Rysiki

Kupując model Kindle Scribe zauważymy, że do wyboru są dwie wersje rysika, Basic i Premium. Różnią się one zamontowaną gumką oraz przyciskiem, które występują tylko w rozbudowanym piórku. Bez względu na to, który z nich wybierzemy, w zestawie dostaniemy również 5 wymiennych końcówek. 

Onyx Boox Nova Air 2 przychodzi do nas wraz z podstawowym rysikiem Pen Plus, który nie posiada udogodnień takich jak gumka czy przycisk. Jest on więc porównywalny do rysika Basic od Kindle. Jeśli jednak wbudowana gumka jest dla nas ważnym elementem piórka, Onyx Boox oferuje rozbudowany rysik Pen 2 Plus, dostępny do oddzielnego zakupu. Minusem jest to, że nie dostajemy zapasowych końcówek, można je jednak kupić w osobnej aukcji.

Rysiki Onyx Boox i Kindle

Rysiki Onyx Boox i Kindle

Piórka obu firm są do siebie dość podobne. Nie są za duże, ani za małe, mają również odpowiednią wagę, dzięki czemu wygodnie leżą w dłoni. Rysiki posiadają magnes, przez który mocują się do bocznej krawędzi ekranu. Końcówki są podobnie twarde, a pisanie nimi jest wygodne.

Gumka zamontowana w rysiku Premium od Kindle jest dość dobra. Została wykonana z plastiku, jednak jej mechanizm gładko chodzi, dzięki czemu nie mamy wrażenia, że zaraz uszkodzimy ekran. Funkcje wbudowanego przycisku można wybrać w ustawieniach czytnika, dostępne są wszystkie wbudowane rysiki, Sticky notes oraz gumka. Przycisk oraz jego przydatność opisywaliśmy w pierwszych wrażeniach oraz teście Kindle Scribe.

Kindle Scribe - rysik Premium

Kindle Scribe – rysik Premium

Podzespoły

Tak prezentują się podzespoły obu czytników:

Onyx Boox Nova Air 2 Kindle Scribe
Przekątna ekranu 7,8-cala 10,2-cala
Rozdzielczość ekranu 1404 x 1872 px, 300 dpi 300 dpi
Podświetlenie ekranu Tak, z regulacją barwy Tak, z regulacją barwy
Poziomy szarości 16 16
Interfejs dotykowy Tak, pojemnościowy (palec) i elektromagnetyczny (rysik) Tak, pojemnościowy (palec) i elektromagnetyczny (rysik)
Procesor Qualcomm Octa-core B/D
Pamięć RAM 3 GB LPDDR4X B/D
Pamięć wewnętrzna 32 GB 16 GB, 32 GB lub 64 GB
USB USB-C z funkcją OTG USB-C
Wyjście słuchawkowe Tak, przez port USB-C Nie
Głośniki Tak Nie
Mikrofon Tak Nie
Akcelerometr Nie Tak
Wi-Fi Tak, 2.4GHz + 5GHz Tak
Bluetooth Tak, 5.0 Tak

Na plus Kindle Scribe wypada tutaj przekątna ekranu oraz pojemność pamięci wewnętrznej (o ile zdecydujemy się na najdroższa wersję). E-notatnik posiada również akcelerometr, jego funkcjonalność nie prezentuje się jednak najlepiej, o czym wspominaliśmy już w teście Kindle Scribe

Nova Air 2 ma znacznie więcej atutów. Zaczynając od tego, o czym wspominaliśmy w poprzednim akapicie, czyli pojemność pamięci. Jeśli porównamy jedną z tańszych wersji czytnika Kindle Scribe, to Nova Air 2 oferuje więcej pamięci. Co więcej, ilość tą, można tym bardziej rozbudować, dzięki USB-C z funkcją OTG, która pozwala na podłączenie dowolnych zewnętrznych nośników pamięci do czytnika. Dyski to też nie jedyne, z czym kompatybilna jest funkcja OTG. Do e-notatnika podłączymy również przewodową myszkę, klawiaturę czy słuchawki. Jakość wbudowanego mikrofonu jest zadziwiająco dobra, jest w stanie wychwycić odgłosy nawet z odległości kilku metrów. W przypadku głośników, ich dźwięk nie powala, jednak zdecydowanie wystarczą do komfortowego słuchania audiobooków. 

Onyx Boox Nova Air 2 - kompatybilność z zewnętrznymi nośnikami pamięci

Onyx Boox Nova Air 2 – kompatybilność z zewnętrznymi nośnikami pamięci

Warto również zauważyć, że Onyx Boox nie ukrywa przed nami żadnych podzespołów, czy dokładnej rozdzielczości ekranu (w pikselach). Uważamy to za bardzo dobrą praktykę, ponieważ dokładnie wiemy, czego się spodziewać, kiedy kupujemy czytnik tej firmy. Za to niewielki, ale plus dla modelu Nova Air 2.

Oprogramowanie

Kindle Scribe posiada zamknięty system Linux, który jest dość mocno skoncentrowany na promowaniu produktów Amazon. Wymagane logowanie na konto Amazon, domyślne aplikacje sklepu Kindle Books oraz Audible, czy wyświetlanie propozycji książek, ze wspomnianej księgarni, na stronie głównej właśnie na to wskazują. Polski język systemowy nie jest dostępny, korzystanie możliwe jest po angielsku, niemiecku i kilku innych językach. Również publikacje we wspomnianych sklepach napisane są głównie w języku angielskim. Czytnik posiada połączenie Wi-Fi oraz Bluetooth, jednak to drugie wymaga zalogowania na konto Amazon. Pomimo wbudowanego akcelerometru, interfejs czytnika (poza książkami) nie obsługuje trybu poziomego. Czytnik jest kompatybilny z plikami audio, jednak te muszą pochodzić ze sklepu Audible.

Oprogramowanie Kindle Scribe

Onyx Boox – wbudowany sklep z książkami i Sklep Google Play

Onyx Boox od lat swoje czytniki wyposaża w otwarty system Android, a co za tym idzie pozwala pobierać dowolne aplikacje zewnętrzne za pomocą wgranego Sklepu Google Play lub dodając plik APK do pamięci czytnika. Korzystanie z konta ONYX jest możliwe, jednak nie jest wymagane. Nova Air 2 posiada domyślny Sklep z książkami, publikacje są tam darmowe, jednak najczęściej napisane w języku angielskim. Zarówno polski język systemowy, jak i połączenia Wi-Fi i Bluetooth są dostępne. Czytnik nie posiada akcelerometru, jednak możliwe jest ręczne ustawienie interfejsu na tryb pionowy lub poziomy. Czytnik jest kompatybilny z dowolnymi plikami WAV oraz MP3 wgranymi do pamięci.

Oprogramowanie Onyx Boox Nova Air 2

Onyx Boox – wbudowany sklep z książkami i Sklep Google Play

Wyświetlanie

Opowiedzieliśmy już o ekranach i oprogramowaniu czytników. Teraz skupimy się na tym, co łączy te dwa elementy, czyli jakość wyświetlania. Tym razem nie mówimy jednak o rozdzielczości, a za to o odświeżaniu, wyświetlanych odcieniach oraz tym, jak bardzo można je dopasować do preferencji użytkownika.

Kindle Scribe

W przypadku Kindle Scribe nie wiemy, czy wszystkie czynności obsługiwane są tym samym trybem odświeżania, czy czytnik sam dostosowuje się pod względem otwieranych aplikacji. Patrząc na to, jak działa np. przeglądarka, możemy jednak domyślać się, że jest to pierwsza opcja. Wiemy jednak, że Kindle Scribe nie udostępnia ręcznej zmiany trybu odświeżania.

Kindle - dostosowanie kontrastu w plikach PDF

Kindle – dostosowanie kontrastu w plikach PDF

Regulacja wyświetlanych odcieni jest bardzo ograniczona. Jedyną funkcją z tym związaną, jaką znaleźliśmy, to Kontrast (Contrast) w ustawieniach książki. Niestety, opcja pojawia się tylko w przypadku plików PDF, które przesłaliśmy na czytnik za pomocą kabla USB. Wszystkie pliki przesłane za pomocą Send-To-Kindle, pobrane z chmury lub niebędące w formacie PDF będą więc wyświetlane w domyślny sposób, który niestety nie zawsze jest idealny. 

Onyx Boox Nova Air 2

Mniejszy czytnik jest pod tym względem znacznie bardziej rozbudowany. Dostępne są 4 tryby odświeżania, każdy stworzony do innych zadań, od czytania książek, przez przeglądanie obrazów, aż po przewijanie stron internetowych czy wyświetlanie treści dynamicznych. Korzystając z funkcji Centrum E-Ink możemy ręcznie przełączać się pomiędzy dostępnymi opcjami. Co więcej, otwarcie każdej aplikacji zewnętrznej oraz części domyślnych, jest wykrywane przez czytnik, a następnie automatycznie zamieniany jest tryb odświeżania. Domyślnie, do większości aplikacji przypisany jest tryb prędkości, jednak do każdej z nich możemy ręcznie przypisać inny tryb odświeżania. 

Onyx Boox - Centrum E-ink

Onyx Boox – Centrum E-ink

Centrum E-Ink nie jest jednak dostępne po otwarciu książki. Dzieje się tak, ponieważ ebooki posiadają własne, lepiej dostosowane do czytania, ustawienia odświeżania. Możemy wybierać jak często i w jaki sposób będą odświeżane strony, a następnie dane ustawienia przypisać do wszystkich plików lub tylko bieżącego dokumentu.

Onyx Boox - ustawienia odświeżania książki

Onyx Boox – ustawienia odświeżania książki

Również pod względem edycji wyświetlanych odcieni mamy dużo więcej możliwości. Ponownie korzystając z Centrum E-Ink globalnie zmienić ciemne szarości w czerń lub jasne odcienie w biel. 

W książkach ponownie znajdziemy dedykowane ustawienia, gdzie możemy Wyostrzyć obraz, Wybielić znaki wodne oraz Wzmocnić ciemne barwy. Konfiguracja zostanie przypisana wyłącznie do danego pliku, dzięki czemu każdy z nich jesteśmy w stanie idealnie dostosować. 

Onyx Boox - wyświetlanie dokumentów

Onyx Boox – wyświetlanie dokumentów

Kolory dostosujemy również w przypadku aplikacji zewnętrznych oraz domyślne wgranej przeglądarki, korzystając z funkcji Optymalizacji. Znajdziemy tam ustawienia, które pozwolą lepiej dostosować tekst czy kolor tła. Przyda się to szczególnie kiedy korzystamy z programów pobranych ze Sklepu Google Play, których interfejs nie jest dostosowany do czarno-białych ekranów. 

Onyx Boox - optymalizacja kolorów aplikacji

Onyx Boox - optymalizacja kolorów aplikacji

Onyx Boox – optymalizacja kolorów aplikacji

Przeglądarka

O tym, jak prezentuje się przeglądarka na Kindle Scribe mówiliśmy już w teście czytnika. Niestety, nie jest ona zadowalająca. Zacina się, działa bardzo powoli, przewijanie stron nie jest płynne. Co gorsza, witryny bardzo często nie wyświetlają się poprawnie, elementy nachodzą na siebie, przez co są niewidoczne lub niemożliwe do kliknięcia, a po bokach znajdują się niepotrzebne marginesy. Jeśli już z internetu mielibyśmy korzystać, to wolelibyśmy sięgnąć po telefon, niż męczyć się z tą przeglądarką.

Onyx Boox Nova Air 2 to zupełne przeciwieństwo. Wchodząc w przeglądarkę automatycznie przełączamy się na tryb odświeżania A2. Zwiększa on ghosting, jednak jednocześnie oferuje płynne przewijanie stron oraz dość czytelne odtwarzanie animacji, bez zacinania się czytnika. Witryny wyświetlane są poprawnie, w taki sposób, jak na telefonach. Co więcej kompatybilność z pobieraniem aplikacji zewnętrznych, sprawia, że jeśli domyślna przeglądarka nie przypadnie nam do gustu, łatwo możemy pobrać inną, dopasowaną do nas.

Kindle vs Onyx Boox - wyświetlanie przeglądarki internetowej

Kindle vs Onyx Boox – wyświetlanie przeglądarki internetowej

Przeglądarki są nieporównywalne. Kindle Scribe prezentuje jakość, która na innych czytnikach dostępne były już lat temu. Onyx Boox to zupełnie coś innego, jakość zaczyna się zbliżać do smartfonów, a przeglądanie blogów czy sklepów jest komfortowe.

E-booki

Wszystkie e-notatniki Onyx Boox z ostatnich lat posiadają takie same funkcje biblioteki, opisaliśmy je dokładnie w teście modelu Note Air 2. Podobnie w przypadku Kindle, funkcjonalność związana z czytaniem jest taka sama bez względu na model. Przeczytacie o niej w teście Kindle 11. Informacje dotyczące notowania w książkach znajdują się za to w teście Kindle Scribe. 

Kindle Scribe - ustawienia książki

Najważniejsze elementy w obu przypadkach prezentują się następująco:

Kindle Scribe:

 • Odręczne notatki dostępne tylko na plikach PDF przesłanych za pomocą Send-to-Kindle
 • Odręczne komentarze (Sticky notes) możliwe tylko na plikach tekstowych przesłanych za pomocą Send-to-Kindle
 • Dostępny jest spis treści
Kindle - ustawienia książki

Kindle Scribe – ustawienia książki

Onyx Boox Nova Air 2:

 • Odręczne notatki dostępne na wszystkich książkach
 • Dostępny spis treści
 • Funkcja podzielonego ekranu pozwala włączać dwie strony tego samego dokumentu, dwa dokumenty, dokument i notatkę lub dokument i tłumacz na raz
 • funkcja Nawigacji pozwala rozdzielić jedną stronę na kilka części, które następnie będą kolejno wyświetlane, jak osobne podstrony.
 • Funkcja OCR rozpoznaje tekst w plikach PDF
 • Dostępna funkcja Text-to-Speech
 • Dostępna funkcja Pokazu slajdów (automatyczne przewracanie stron)
 • Dostępny pływający pasek narzędzi i pływający pasek pisania, z możliwością edycji
 • Rozpoznawanie pisma odręcznego
 • Możliwość własnej konfiguracji ustawień obszaru dotyku
Onyx Boox - ustawienia książek (dokumenty)

Onyx Boox – ustawienia książek (dokumenty)

Onyx Boox - ustawienia książek (pliki tekstowe)

Onyx Boox – ustawienia książek (pliki tekstowe)

Oba czytniki pozwalają dostosować rodzaj, grubość i wielkość czcionki, marginesy czy interlinię. Pozwalają również na dodawanie zakładek, odręcznych komentarzy oraz podkreśleń. Większość z tych ustawień jest jednak znacznie bardziej rozbudowana na czytniku Onyx Boox.

Onyx Boox Nova Air 2 - ustawienia książki

Notatki

Dokładny opis tego, co oferują e-notatniki znajdziecie w artykule o porównaniu funkcjonalności notatek

W skrócie, dostępne możliwości prezentują się tak:

Kindle Scribe:

 • 5 pędzli, 1 kolor, 5 grubości
 • 3 rodzaje gumki
 • 18 szablonów
 • Zmiana nazwy oraz okładki notatki
Kindle Scribe - długopisy

Kindle Scribe – długopisy

Kindle Scribe - szablony

Kindle Scribe – szablony

Onyx Boox Nova Air 2:

 • 5 pędzli, 16 kolorów, ponad 20 grubości
 • 5 rodzajów gumki
 • 39 szablonów + możliwość wgrania własnych
 • 5 warstw
 • zmiana wielkości obszaru roboczego
 • przybliżanie/oddalanie
 • dodawanie załączników
  • kształty
  • pola tekstowe
  • nagrania głosowe
  • grafiki
  • pliki z pamięci
  • linki do witryn internetowych
  • linki do innych stron tej samej notatki
 • edycja treści za pomocą lassa
 • konwertowanie tekstu odręcznego na elektroniczny
 • zmiana nazwy i okładki notatki
 • zarządzanie stronami
  • kopiowanie
  • wklejanie
  • zmiana położenia
  • udostępnianie
  • usuwanie
  • zmiana nazwy 
 • wyszukiwanie w notatce
Onyx Boox - notatki

Onyx Boox – notatki

Szybkość działania

Prędkość działania czytników jest dość porównywalna. Otwieranie książek, czy zmiana stron jest minimalnie szybsza na modelu Scribe, jednak notatki lepiej działają na Nova Air 2. Wygaszanie i wybudzanie trwa właściwie tyle samo. W tych przypadkach, jeśli występują jakieś różnice wynoszą one zazwyczaj nie więcej niż sekundę. Jedyne miejsce, gdzie odczuliśmy znaczną rozbieżność to przeglądarka, szybciej działającym czynnikiem jest oczywiście Onyx Boox.

Kindle Scribe czy Onyx Boox Nova Air 2

Cena

Kindle Scribe dostępny jest w 4 wersjach, kosztują one kolejno 2 049 zł, 2 229 zł, 2 299 zł oraz 2 399 zł. Onyx Boox Nova Air 2 zakupimy w cenie 1 869 zł, czyli prawie 200 zł mniej niż najtańsza wersja 10-calowego czytnika. 

Wspomnieliśmy jednak, że większy e-notatnik posiada w zestawie wymienne końcówki do rysika, których w 7,8-calowym czytniku nie znajdziemy. Oryginalne końcówki Onyx Boox kosztują 79 zł, co razem z czytnikiem daje kwotę 1 948 zł, czyli nadal o 100 zł mniej niż najtańszy czytnik konkurenta. 

Onyx Boox vs Kindle

Dlaczego warto kupić Onyx Boox Nova Air 2?

 • Wygodniejszy transport (lżejszy, mniejszy czytnik)
 • Logowanie się do konta ONYX nie jest konieczne
 • Funkcja OTG
 • Wbudowane głośniki
 • Wbudowany mikrofon
 • Kompatybilność ze Sklepem Google Play (możliwość pobierania aplikacji zewnętrznych)
 • Znacznie bardziej rozbudowane funkcje czytnika
 • Możliwość korzystania z czytnika w poziomie
 • Możliwość przesyłania plików za pomocą Bluetooth
 • Lepsze działanie przeglądarki
 • Bardziej rozbudowane funkcje notatek
 • Bardziej rozbudowane funkcje czytania
 • Możliwość notowania na dowolnych książkach
 • Kompatybilność z dowolnymi plikami audio
 • Niższa cena
 • Dwa lata gwarancji
Kindle Scribe i Onyx Boox Nova Air 2 - porównanie wielkości czytników

Kindle Scribe i Onyx Boox Nova Air 2 – porównanie wielkości czytników

Dlaczego warto kupić Kindle Scribe?

 • Większy ekran
 • Szorstka powierzchnia ekranu
 • Wbudowany akcelerometr
 • Łatwiejsza nauka obsługi (ze względu na mniej funkcji)
 • Kompatybilność z usługami Amazon
 • Możliwość przesyłania plików za pomocą maila (Send-to-Kindle)
 • Odręczne komentarze (Sticky Notes)
 • Końcówki do rysika w zestawie
 • Rysik z gumką i przyciskiem (tylko rysik Premium)
 • Rok gwarancji

Podsumowanie

Według nas, w tym porównaniu, dużo lepiej prezentuje się Onyx Boox Nova Air 2. Posiada znacznie więcej zalet, które są bardziej kluczowe, niż raczej “miłe dodatki” prezentowane przez Kindle Scribe. Mamy na myśli takie elementy jak najważniejsze funkcjonalności (notatki, książki, audiobooki), znacznie bardziej rozbudowane ustawienia, możliwość zwiększenia pojemności pamięci czy pobieranie zewnętrznych aplikacji. 

Onyx Boox Nova Air 2

Jedynym, znaczącym plusem e-notatnika amerykańskiego producenta jest duży ekran. Jeśli jednak wyświetlacz byłby najważniejszym wyznacznikiem, zachęcamy zapoznać się z innymi 10-calowymi czytnikami. Na naszym blogu znajdziecie porównania Kindle Scribe vs reMarkable oraz Kindle Scribe vs Onyx Boox Note Air 2.

Kindle Scribe

Autor: K.P.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *