Kindle Scribe vs Onyx Boox Note Air 2 – porównanie e-notatników

10,3-calowe e-notatniki stają się coraz popularniejsze. Wielofunkcyjność, wygodne przechowywanie tysięcy plików na jednym urządzeniu, a do tego bezpieczny dla oczu ekran to idealne połączenie do pracy z tekstem. 

Porównanie e-notatników Kindle i Onyx Boox

Porównanie e-notatników Kindle i Onyx Boox

Na rynku pojawia się coraz więcej propozycji, a wraz z nimi wybór, na który model się zdecydować staje się coraz trudniejszy. Tym razem porównujemy Kindle Scribe i Onyx Boox Note Air 2 i podpowiadamy na który się zdecydować.

 

Oprogramowanie

Urządzenia Onyx Boox już od dawna wybijają się na tle konkurencji, dzięki oprogramowaniu opartym na systemie Android. Dzieje się tak głównie ze względu na dostęp Sklepu Google Play, który umożliwia pobieranie na czytnik dowolnych aplikacji zewnętrznych. Możemy więc z łatwością rozbudowywać funkcje Note Air 2, wystarczy kilka kliknięć. Skrzynki pocztowe, dyski chmurowe, aplikacje ulubionych księgarni czy czasopism od tak mogą znaleźć się na e-notatniku. Onyx Boox nie zaniedbał swoich urządzeń również pod względem rozbudowanych ustawień, polskiego języka systemowego czy kompatybilności z wieloma formatami. Z łatwością otworzymy na nim pliki PDF, TXT, HTML, RTF, FB2, FB2.zip, PRC, MOBI, CHM, PDB, EPUB, JPG, PNG, GIF, BMP, DjVu i MP3, ale też możemy pobrać programy, które te możliwości rozbudują (np. Microsoft Office otworzy pliki DOC, DOCX, PPT, PPTX, XLS czy XLSX). Onyx Boox Note Air 2 objęty jest dwuletnią gwarancją, a jego cena wynosi około 2 199 zł.

Dostępny na Onyx Boox Sklep Google Play

Dostępny na Onyx Boox Sklep Google Play

Oprogramowanie Kindle Scribe oparte jest na systemie Linux. Nie oferuje pobierania zewnętrznych aplikacji, a do tego jest mocno zintegrowany z innymi usługami Amazon. Znajdziemy na nim dostęp do księgarni Kindle oraz Audible, a na stronie głównej wyświetlane będą propozycje e-booków do kupienia. Czytnik nie posiada polskiego języka systemowego, a dostępne ustawienia są bardzo ograniczone w stosunku do Note Air 2. Kompatybilność z plikami tekstowymi jest nieco bardziej ograniczona i dostosowana do księgarni Kindle. Możemy obsłużyć formaty AZW, AZW3, TXT, PDF, PRC, HTML, DOC, DOCX, MOBI oraz EPUB (przesłane mailem). Nie mamy jednak dostępu do plików MP3, a żeby posłuchać audiobooka konieczne będzie zakupienie go na platformie Audible. Kindle Scribe oferuje zaledwie rok gwarancji, a jego cena waha się w zależności zakupionej wersji. Najtańsza opcja, czyli czytnik z 16 GB pamięci wewnętrznej oraz podstawowym rysikiem to cena około 2 100 zł, za to najdroższa wersja, oferująca 64 GB pamięci oraz rysik premium to już około 2 600 zł.

Księgarnia Kindle

Księgarnia Kindle

W tej kategori Note Air 2 prezentuje się lepiej do Kindle Scribe. Już domyślnie oferuje więcej funkcji i ustawień, a możliwość pobierania aplikacji zewnętrznych tylko zwiększa przepaść pomiędzy czytnikami. Onyx Boox nie zalewa nas reklamami swoich e-booków, a do tego możemy przesyłać i odtwarzać audiobooki, nie ważne, gdzie zostały zakupione. Dostępny jest również polski język systemowy, a gwarancja jest dwa razy dłuższa niż w przypadku urządzeń Kindle.

Ustawienia na czytnikach

Ustawienia na czytnikach

Ekran

Onyx Boox Note Air 2 posiada 10,3-calowy czytnik E-Ink HD Carta. W przypadku Kindle Scribe wbudowano 10,2-calowy E-Ink Carta. Różnica 0,1-cala w przekątnej nie jest jednak rozpoznawalna. Większą różnicą jest rozdzielczość, która w przypadku Kindle Scribe wynosi aż 300 dpi, czyli o 73 dpi więcej niż Note Air 2. Porównując czytniki obok siebie możemy zauważyć, że obraz wyświetlany na Kindle Scribe jest wyraźniejszy. Różnica jednak nie jest na tyle duża, aby zauważyć ją już na pierwszy rzut oka, a tym bardziej jeśli najpierw korzystamy z jednego czytnika, a później drugiego. Oba e-notatniki oferują podświetlenie ekranu z regulacją barwy, które przydatne jest, kiedy czytamy w ciemnym otoczeniu. Nieco mocniejsze diody LED zamontowano w przypadku modelu Scribe. 

Porównanie podświetlenia ekranów

Porównanie podświetlenia ekranów

Elementami, na które musimy zwrócić uwagę, są wyświetlane odcienie szarości oraz odświeżanie ekranu. W obu tych przypadkach Kindle oferuje tylko jedną, domyślną możliwość, bez względu na to, do czego akurat czytnik jest wykorzystywany. Możemy dostosować jedynie to, czy podczas czytania książek ekran ma zostać odświeżony co każdą stronę. Onyx Boox tutaj ponownie pokazuje swoją przewagę pod względem oprogramowania. Note Air 2 oferuje 4 różne tryby odświeżania, każdy dostosowany do innej czynności, pomiędzy którymi możemy się dowolnie przełączać, korzystając z panelu Centrum E-Ink. W tym samym miejscu znajdziemy dwa suwaki pozwalające na dostosowanie wyświetlanego obrazu. Możemy wzmacniać ciemne kolory oraz zastosować filtr barw światła, który wybiela jasne elementy. Na tym nie kończą się możliwości Onyx Boox. Możliwe jest również dostosowanie wyświetlania każdej aplikacji zewnętrznej i książki, a także wybór, jak często ekran ma zostać odświeżony korzystając z systemu oraz w trakcie czytania. 

Onyx Boox - Centrum E-Ink

Onyx Boox – Centrum E-Ink

Onyx Boox Note Air 2 oferuje również większą płynność wyświetlania w przypadku ruchomych elementów. Zauważymy to na przykład podczas przewijania stron internetowych. Obraz się nie zacina i szybko reaguje na dotknięcia i przesunięcia. Kindle Scribe to zupełnie coś innego. Wszystko się klatkuje, scrollowanie nie jest gładkie i wygląda bardziej jak przełączanie się pomiędzy obrazami, niż przesuwanie się strony internetowej. Reagowanie na dotyk również jest opóźnione i może wydawać się, jakby czytnik się zacinał.

 

Pod względem wyświetlania ciężko znaleźć jednoznacznego zwycięzcę. Kindle Scribe oferuje lepszą rozdzielczość oraz mocniejsze podświetlenie. Onyx Boox Note Air 2 prezentuje się lepiej pod względem odświeżania, płynności działania oraz pozwala na dostosowanie wyświetlania do swoich potrzeb. W praktyce zatem, na kindlu lepiej będą wyglądać tradycyjne ebooki, jednak czytanie bardziej zaawansowanych publikacji, dokumentów, skanów i szczególnie PDFów polecamy na Onyxie. 

 

Podzespoły

A tak prezentują się e-notatniki pod względem podzespołów:

 

Kindle Scribe Onyx Boox Note Air 2
Ekran 10,2” E-Ink Carta 10,3” E-Ink HD Carta
Rozdzielczość 300 ppi 227 ppi
Procesor Brak danych Qualcomm Octa-core
Pamięć RAM Brak danych 4 GB
Pamięć wewnętrzna 16 GB, 32 GB lub 64 GB 64 GB
Gniazdo USB USB-C USB-C
Głośnik Nie Tak
Mikrofon Nie Tak
Wyjście słuchawkowe Nie Tak, przez USB-C
Bateria Brak danych 3000 mAh
Akcelerometr Tak Tak
Bluetooth Tak – połączenie ze słuchawkami Tak – przesyłanie danych, połączenie z urządzeniami (słuchawki, klawiatura, pilot itp.)
Wi-Fi Tak Tak

Jak widać, również pod tym względem Note Air 2 prezentuje się lepiej od konkurenta. W przypadku Kindle Scribe nie wszystkie dane są dostępne, a te komponenty o których mamy informacje prezentują się tak samo lub gorzej od urządzenia Onyx Boox.

 

Konto Amazon i Onyx

Jeśli czytaliście nasze pierwsze wrażenia o Kindle Scribe wiecie, że aby z niego korzystać konieczne jest połączenie urządzenia z kontem Amazon. Rejestracja urządzenia ma oczywiście swoje plusy – synchronizacja z chmurą, wygodne zakupy w sklepach Amazon czy możliwość przesyłania plików przez adres e-mail. Nie podoba się nam jednak fakt, że jest to przymusowe, szczególnie podczas pierwszego uruchomienia. Proces może zająć nawet kilkanaście minut, co na samą myśl jest irytujące. Co więcej, konieczne będzie połączenie Wi-Fi, więc jeśli czytnik odpakowujemy np. poza domem, będziemy musieli poczekać przed pierwszym użyciem.

Logowanie początkowe Kindle Scribe

Logowanie początkowe Kindle Scribe

Dużo lepsze rozwiązanie oferuje Onyx Boox. W tym przypadku połączenie z kontem oferuje podobne funkcje. Zyskujemy możliwość synchronizacji notatek z chmurą, bezprzewodowego przesyłania plików i stron internetowych oraz automatycznie utworzone statystyki czytania. Logowanie się jest jednak dobrowolne i możliwe w dowolnym momencie, a wszystkie funkcje e-notatnika będą dostępne bez względu to, czy zdecydujemy się na rejestrację.

 

Notowanie

Przejdźmy teraz do tego, co w obu urządzeniach najważniejsze – możliwości oferowanych w zakresie notowania. Porównamy dostępne w zestawie rysiki, odczucia podczas pisania oraz oprogramowanie związane z zapiskami.

Zaniemy od Onyx Boox, pioniera wśród e-notatników z ekranem E Ink, który pierwsze urządzenie kompatybilne z rysikiem wypuścił aż 11 lat temu (Onyx Boox M92). Od tego czasu znacznie rozbudował możliwości swoich e-notatników, co widzimy również w przypadku modelu Note Air 2. W zestawie z czytnikiem dostajemy kompatybilny rysik Onyx Boox Pen Plus. Piórko posiada magnes, którym przyczepia się do obudowy e-notatnika. Podczas pisania wykrywany jest nacisk rysika na ekran, co wpływa na grubość tworzonej linii. Notatki możemy tworzyć w dedykowanej do tego aplikacji, na dowolnych plikach tekstowych oraz graficznych, w kalendarzu oraz pobranych na czytnik programach zewnętrznych (np. OneNote, EverNote).

Onyx Boox Pen 2 Pro

Onyx Boox Pen 2 Pro

Kindle Scribe jest pierwszym e-notatnikiem tego producenta. Kupując go, również dostajemy rysik w zestawie. Może to być model Basic, posiadający magnes lub Premium, który dodatkowo oferuje gumkę oraz programowalny przycisk. O ile gumka jest ciekawym dodatkiem i przyjemnie się jej używa, to przycisk spośród 4 funkcji posiada właściwie tylko jedną przydatną. Rysik, Zakreślacz i Gumka, pomiędzy którymi w aplikacji notatnika możemy się zmieniać jednym kliknięciem (lub obróceniem rysika) nie są według nas użyteczne. Czwarta opcja, Sticky notes jest lepsza i pozwala na włączenie karteczki samoprzylepnej za pomocą jednego dotknięcia (zamiast przytrzymania). Rysik nie wykrywa nacisku, a grubość linii możemy ręcznie zmieniać na jedną z 5 dostępnych. Do notatek ponownie stworzono dedykowaną aplikację, a w przypadku książek możemy tworzyć je wyłącznie na plikach PDF przesłanych za pomocą Send-to-Kindle. W przypadku innych książek (nie wszystkich) dostępne są jedynie, wspomniane już, samoprzylepne karteczki (Sticky Notes), które pozwalają na dodawanie odręcznych komentarzy.  

Kindle rysik Premium

Kindle rysik Premium

Oba urządzenia posiadają ekran ze specjalnie dopasowaną, matową powłoką, która wprowadza dwa ważne aspekty. Po pierwsze, jest antyrefleksyjna, dzięki czemu światło zewnętrzne nie odbija się od czytnika, tym samym nie rażąc nas w oczy. Po drugie, stawia ona delikatny opór podczas pisania, dzięki czemu tworzenie notatek staje się łudząco podobne do korzystania z kartki papieru i długopisu. Pomimo tego, że czytniki pochodzą od dwóch różnych producentów, matowa powłoka jest w obu przypadkach prawie taka sama. 

 

Dedykowana aplikacja notatnika

Program znajdujacy się na czytniku Onyx Boox jest bardzo rozbudowany i zawiera wszystkie funkcje niezbędne do tworzenia zaawansowanych notatek. Dostępne jest 5 długopisów, których grubość oraz kolor możemy zmieniać. Oprogramowanie oferuje 16 barw, 5 w odcieniach szarości, od białego do czarnego oraz 11 innych kolorów, które wyświetlone zostaną po eksporcie notatki na urządzenie z kolorowym ekranem. Kolejno znajdziemy funkcję gumki oraz przyciski cofnij/przywróć. Białe tło notatki możemy zmienić za pomocą jednego z 39 domyślnych szablonów lub wgrać dowolne, własne wzory. Ciekawym elementem jest to, że tworząc wiele stron notatki, do każdej z nich możemy dodać inny szablon. Dostępne jest również tworzenie warstw, zmiana wielkości obszaru roboczego oraz dodawanie kształtów. Lasso pozwala edytować i przenosić utworzone elementy. Do notatek możemy dodawać tekst elektroniczny, nagrania głosowe, zdjęcia, załączniki, linki do innej strony notatki oraz odnośnik do witryny internetowej. Ostatnią z dostępnych funkcji jest konwertowanie tekstu odręcznego na cyfrowy.

Utworzone notatki możemy eksportować do pliku PDF lub PNG, a następnie udostępnić do pamięci czytnika, przesłać Bluetoothem, mailem czy skorzystać z zainstalowanych aplikacji zewnętrznych (np. aplikacje chmurowe).

Note Air 2 - Dedykowana aplikacja notatnika

Note Air 2 – Dedykowana aplikacja notatnika

W przypadku Kindle Scribe już na pierwszy rzut oka widzimy, że funkcje są dużo bardziej ograniczone. Tworząc nową notatkę wybieramy jeden z 18 dostępnych szablonów, który zostanie zastosowany do wszystkich stron. Zapiski tworzymy korzystając z czarnego długopisu lub szarego zakreślacza, których grubość możemy ręcznie wybrać. Dostępna jest również gumka oraz przyciski cofnij/przywróć. Na tym niestety kończą się możliwości notatnika. 

Utworzone pliki możemy następnie przesłać mailem w formie pliku PDF. W przeciwieństwie do Onyx Boox pobranie pliku do pamięci czytnika nie jest dostępne. Oznacza to również, że aby jakkolwiek udostępnić notatkę potrzebne będzie połączenie z Wi-Fi

Kindle Scribe - Dedykowana aplikacja notatnika

Kindle Scribe – Dedykowana aplikacja notatnika

Notowanie w książce

Jak wspomnieliśmy wyżej, w przypadku Onyx Boox Note Air 2 notatki możemy tworzyć na wszystkich plikach tekstowych, z którymi czytnik jest kompatybilny. Aby ułatwić to zadanie, producent przygotował dla nas specjalny pasek narzędzi odręcznego pisma. Po otwarciu pojawi się w książce oferując łatwy dostęp do wybranych przez nas funkcji. Możemy do niego dodać pędzel, gumkę, lasso, tworzenie kształtów oraz tekst elektroniczny. Jest to nieco okrojona wersja tego, co oferuje aplikacja notatnika, jednak nadal dostępne są wszystkie funkcje niezbędne do wygodnego notowania, a nawet nieco więcej. Możliwe jest również dodawanie komentarzy elektronicznych oraz podkreśleń (do wyboru 12 rodzajów) poprzez przytrzymanie wybranego słowa.

Note Air 2 - notowanie w książce

Note Air 2 – notowanie w książce

Kindle Scribe oferuje odręczne notatki tylko w przypadku plików PDF, które przesłaliśmy za pomocą Send-to-Kindle (nie jest możliwe na dokumentach przesłanych przewodowo). Dostępne są te same funkcje co w notatkach, jeden długopis, jeden zakreślacz i gumka. 

Kolejną funkcją są karteczki samoprzylepne (Sticky Notes). Te dostępne będą na plikach tekstowych DOC, DOCX, TXT, RTF, HTM, HTML i EPUB, które przesłaliśmy mailem (ponownie nie jest możliwe na plikach przesłanych przewodowo) oraz wybranych książkach z księgarni Kindle. Karteczki możemy dodawać poprzez wybranie tej opcji z bocznego paska narzędzi lub przytrzymanie wybranego słowa oraz kliknięcie Notatki (Note). Następnie pojawi się okienko, w którym możemy wykonać odręczną notatkę. Możliwe jest również dodawanie komentarzy elektronicznych oraz jednego rodzaju podkreśleń.

 

Kindle Scribe - notowanie w książce

Kindle Scribe – notowanie w książce

Udostępnianie notatek z książki

Onyx Boox udostępnia kilka sposobów na eksport notatek, które utworzyliśmy. Sami wybieramy, które strony posiadające zapiski chcemy wysłać, a następnie korzystamy z eksportu do PNG (każda strona będzie wyeksportowana w oddzielnym pliku) lub PDF (wszystkie strony razem). Notatki są domyślnie eksportowane do pamięci czytnika, skąd możemy je przesłać kablem USB lub innym, bezprzewodowym sposobem (mail, Bluetooth, aplikacje chmurowe itp.). Inną opcją, dostępną dla formatu PDF możliwe jest zapisanie notatek bezpośrednio w pliku. Następnie, kiedy prześlemy go na inne urządzenie zapiski będą zawarte w dokumencie.  

Note Air 2 - udostępnianie notatek z książki

Note Air 2 – udostępnianie notatek z książki

Po utworzeniu odręcznych notatek na plikach PDF używając Kindle Scribe możemy je udostępnić mailem. Pierwotny dokument oraz zapiski zostaną scalone w jeden plik, a następnie przesłane w formacie PDF. Karteczki samoprzylepne również możemy udostępniać, jednak napotykamy tu dwa problemy. Po pierwsze, nie możemy wybrać, które z nich chcemy eksportować, możliwe jest udostępnienie jedynie wszystkich na raz. Co więcej, jeśli na danej książce utworzyliśmy podkreślenia lub elektroniczne komentarze również będą one zawarte. Po drugie, będzie to plik PDF zawierający jedynie lokalizacje (Loc X) oraz utworzona notatkę. Fragment tekstu, do którego utworzyliśmy notatkę nie jest zawarty, przez co nie wiadomo, czego dany komentarz dotyczy. Niestety, tak jak w przypadku aplikacji notatnika, tutaj również możliwe jest wyłącznie udostępnianie za pomocą maila. Nie możemy notatek zapisać w pamięci Kindle i przesyłać ich przewodowo, co jest dla nas dużym brakiem.

Kindle Scribe - udostępnianie notatek z książki

Kindle Scribe – udostępnianie notatek z książki

Notatki – podsumowanie

Notatki, to kolejna kategoria, w której Onyx Boox Note Air 2 prezentuje się dużo lepiej. Wiele różnych pędzli, wykrywanie nacisku rysika, dodatkowe funkcje czy eksport notatek do pamięci urządzenia nie są dostępne na Kindle Scribe. Nie są to jedynie ciekawe dodatki, a elementy, które są niezbędne do wygodnego tworzenia rozbudowanych notatek. Wybierając Note Air 2 dostajemy więc czytnik, który nie tylko zastąpi tradycyjny zeszyt, ale też zapewni funkcje, które w przypadku papieru nie są osiągalne (np. odnośniki, nagrania głosowe, lasso). Kindle Scribe nie jest takim urządzeniem. Poza możliwością wielokrotnego cofania i wymazywania zapisków, nie oferuje niczego, co nie byłoby dostępne na papierowej wersji. Co gorsza, jesteśmy bardzo ograniczeni co do dostępnych narzędzi, co nie ma miejsca, kiedy korzystamy z tradycyjnego notatnika. 

Onyx Boox Note Air 2 – nasz zwycięzca

Różnice pomiędzy czytnikami są bardzo duże i prawie za każdym razem działają one na korzyść modelu Note Air 2. Na koniec postanowiliśmy więc wymienić największe zalety tego e-notatnika:

 • Rozbudowane funkcje i ustawienia
 • Znacznie lepsza obsługa PDF
 • Dostęp do Sklepu Google Play
 • Kompatybilność z większą ilością plików
 • Polski język systemowy
 • 2 lata gwarancji
 • Niższa cena (w porównaniu do Kindle Scribe z 64 GB pamięci)
 • Wbudowany głośnik i mikrofon
 • Połączenie ze słuchawkami przewodowymi
 • Przesyłanie plików za pomocą Bluetooth
 • Lepsze rozwiązanie połączenia z kontem Onyx
 • Wykrywanie nacisku rysika
 • Więcej pędzli do tworzenia notatek
 • Możliwość dodawania załączników
 • Rozpoznawanie tekstu odręcznego
 • Więcej szablonów notatek, możliwość dodawania własnych
 • Odręczne notatki na dowolnych plikach
 • Możliwość eksportu notatek do pamięci czytnika
Onyx Boox Note Air 2

Onyx Boox Note Air 2

Kindle Scribe można podsumować jako niewykorzystany potencjał. Możliwości, jakie prezentuje dostępne były na czytnikach Onyx Boox już kilka lat temu, a od tego czasu znacznie się rozwinęły. Możemy to tłumaczyć tym, że jest to pierwszy e-notatnik tego producenta, jednak wchodząc na rynek tak późno liczyliśmy, że będzie w stanie dorównać konkurencji. Mamy jednak nadzieję, że technologia będzie rozwijana przez Kindle i już niedługo pojawią się aktualizacje, które znacznie polepszą jego możliwości.

 

Autor: K.P.

Onyx Boox Note Air 2

Kindle Scribe

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *