Onyx Boox – tablet czy czytnik? Tab Ultra vs Note Air 2

Nieco ponad miesiąc temu pisaliśmy o tym, jakie pierwsze wrażenia zrobił na nas Onyx Boox Tab Ultra. Od tamtego artykułu korzystaliśmy z tabletu, aby jeszcze lepiej poznać jego mocne i słabe strony, a zarazem porównać go z wcześniej wydanymi czytnikami o przekątnej 10,3-cala. 

Na początek zestawimy go z dostępnym od ponad roku Onyx Boox Note Air 2. Czy Tab Ultra to “bliźniak” serii Note czy może całkiem inne urządzenie? Odpowiadamy!

Onyx Boox Tab Ultra vs Note Air 2

Onyx Boox Tab Ultra vs Note Air 2

Wygląd

Note Air 2 posiada ekran scalony z czarną ramką wokół, która jest szersza z prawej strony. Panel ten jest w kolorze granatowym, z pomarańczowym logiem BOOX w dolnej części i służy do wygodniejszego trzymania czytnika. Tylna obudowa również jest granatowa, z pomarańczowymi detalami. Głośnik, mikrofon, port USB oraz przycisk włączania umieszczono na prawej krawędzi bocznej. 

Wygląd Onyx Boox Note Air 2

Wygląd Onyx Boox Note Air 2

Przednia ramka Tab Ultra wygląda dość podobnie. W tym przypadku również spotkamy się z cienką, czarną ramką, która została scalona z ekranem oraz pogrubionym, tym razem grafitowym panelem z prawej strony. Tylna obudowa jest w tym samym kolorze, co wspomniany panel, z designerskim paskiem przy jednej z dłuższych krawędzi. Po raz pierwszy w historii urządzeń Onyx Boox pojawia się tutaj również aparat!. Na górnej krawędzi tabletu znajdziemy przycisk włączania, a na dolnej port USB-C oraz gniazdo microSD. Obie strony ramki posiadają również głośniki i mikrofony. Prawa krawędź również nie pozostaje pusta, znajdują się na niej piny używane do podłączenia bezprzewodowej klawiatury. 

Wygląd Onyx Boox Tab Ultra

Wygląd Onyx Boox Tab Ultra

Oba czytniki prezentują się bardzo dobrze, przez co nie jesteśmy wstanie wybrać ładniejszego z nich. Musimy jednak zwrócić uwagę na to, że Note Air 2 jest cieńszy (różnica 0,9mm) oraz lżejszy (różnica 60g). Może się to wydawać niewiele, jednak Tab Ultra jest nieco mniej poręczny niż jego konkurent.

 

Ekran

Zarówno Tab Ultra, jak i Note Air 2 posiadają 10,3-calowy ekran E Ink HD Carta o rozdzielczości 227 dpi. Powierzchnia wyświetlacza jest matowa w obu przypadkach, jednak mocniejsze zmatowienie wyczujemy na Note Air 2. Przekłada się to na odczucia podczas pisania. Wyświetlacz Tab Ultra będzie stawiał mniejszy opór, a rysik będzie się trochę  bardziej po nim ślizgał. Pisanie na obu modelach jest wygodne, jednak Note Air 2 jest bardziej zbliżony do kartki papieru.

Porównanie matowości ekranów

Porównanie matowości ekranów

W Tab ultra zastosowano o 50% cieńsze warstwy dotykowe, co przekłada się na nieco wyraźniejszy obraz wyświetlany na ekranie. Jest to jednak na tyle nieznaczna różnica, że trudno ją dostrzec bez porównania obu czytników obok siebie w tym samym momencie.

Modele odbiegają od siebie także pod względem podświetlenia. Oba posiadają diody LED, które pozwalają na regulację barwy oraz natężenia światła, jednak jest ono intensywniejsze w przypadku modelu z serii Note. Włączając ciepłe oświetlenie zauważymy również, że starszy czytnik oferuje bardziej nasyconą barwę światła, która zbliżona jest do koloru pomarańczowego. W przypadku Tab Ultra ciepłe podświetlenie ma kolor zbliżony bardziej do jasnej żółci niż bursztynu. Musimy jednak zauważyć, że te różnice mogą wynikać z partii produkcyjnej, z której pochodzą nasze egzemplarze. Niejednokrotnie mieliśmy już okazję doświadczyć, że nawet dwa egzemplarze tego samego modelu czytnika nieco różniły się między sobą pod względem barwy podświetlenia ekranu. Z tego względu nie jesteśmy w stanie zapewnić, że nasze obserwacje będą się pokrywać z każdym egzemplarzem danego urządzenia.

Porównanie podświetlenia ekranu na czytnikach

Porównanie podświetlenia ekranu na czytnikach

Podzespoły

Pamięć wewnętrzna

Wbudowana pamięć wewnętrzna ma pojemność 64 GB (ok. 51 GB dla użytkownika) w Note Air 2 oraz 128 GB (ok. 110 GB dla użytkownika) w Tab Ultra. Czytniki posiadają dostęp do darmowej pamięci chmurowej o pojemności 5 GB, wystarczy zalogować się na konto Onyx. Pamięć można również rozszerzyć za pomocą zewnętrznych nośników pamięci podłączonych do gniazda USB, na przykład za pomocą kompatybilnego HUBa. Oryginalny HUB od Onyx Boox nie sprawdzi się jednak w przypadku modelu Note Air 2. Ze względu na to, że gniazdo ładowania zostało umiejscowione bardzo pliku przycisku włączania, po podłączeniu HUBa, jedna z jego krawędzi napiera na przycisk, tym samym wyłączając czytnik. Problem można oczywiście rozwiązać korzystając z innej przejściówki. Tab Ultra posiada również dedykowany slot na kartę SD, z którego korzystanie będzie wygodniejsze niż w przypadku HUBa.

Zwiększenie pojemności pamięci

Aparat – Tab Ultra

Tutaj kończą się podobieństwa między czytnikami i przechodzimy do rzeczy, które dostępne są jedynie w nowszym tablecie. Po pierwsze, jest to przede wszystkim aparat. Już opisując nasze pierwsze wrażenia wspominaliśmy, że nie jest on przeznaczony do robienia “zwykłych” zdjęć. Stworzono go w celu szybkiego i wygodnego skanowania. Wybrany dokument wystarczy sfotografować, a następnie rozpoznać (przekonwertować na tekst elektroniczny), dodać do notatki czy utworzyć z niego plik PDF (choć ta funkcja, na ten moment nie działa najlepiej).

Onyx Boox Tab Ultra - aparat

Onyx Boox Tab Ultra – aparat

Procesor graficzny – Tab Ultra

Kolejny będzie procesor graficzny, który w połączeniu z nową technologią odświeżania zapewniają bardzo dobrą jakość obrazu. Znacznie poprawiają one płynność przewijania stron czy wyświetlania wideo, zmniejszają ghosting i sprawiają, że korzystanie z tabletu jest przyjemniejsze. 

Bateria

Zarówno aparat, procesor graficzny, jak i nowa technologia odświeżania wykorzystują jednak więcej baterii niż czytniki, które tych rzeczy nie posiadają. Dlatego Tab Ultra wyposażono w ponad dwa razy większą baterie, o pojemności 6300 mAh! Niestety, nawet z takim akumulatorem zużycie jest większe, niż podczas korzystania z Note Air 2, którego bateria to 3000mAh. Podczas naszych testów czytanie książki offline (z wyłączonym Wi-Fi i Bluetooth) z niewielkim podświetleniem wykorzystywało około 2%/h w Note Air 2 oraz ok. 5%/h w Tab Ultra.

W skrócie, podzespoły czytników prezentują się tak:

 

Onyx Boox Tab Ultra Onyx Boox Note Air 2
Ekran 10,3” E Ink HD Carta 10,3” E Ink HD Carta
Rozdzielczość 1872 x 1404 px, 227 dpi 1872 x 1404 px, 227 dpi
Podświetlenie ekranu Tak Tak, nieco mocniejsze
Procesor Qualcomm Octa-core Qualcomm Octa-core
Procesor graficzny Tak Nie
Pamięć RAM 4 GB LPDDR4X 4 GB LPDDR4X
Pamięć wewnętrzna 128 GB (ok. 110 GB dla użytkownika) 64 GB (ok. 50 GB dla użytkownika)
Port USB USB-C OTG USB-C OTG
Slot SD Tak Nie
Głośniki Tak, nieco lepszy dźwięk Tak
Mikrofon Tak Tak
Akcelerometr Tak Tak
Czytnik linii papilarnych Tak, na przycisku zasilania Nie
Bateria 6300 mAh 3000 mAh
Zużycie baterii ok. 5%/h ok. 2%/h
Aparat Tak Nie

 

Oprogramowanie Onyx Boox

Interface 

Choć system operacyjny i domyślne aplikacje są takie same, to urządzenia posiadają całkiem inne interfejsy. Note Air 2 wyposażono w “czytnikową” szatę graficzną, która nie posiada pulpitu, a za to kilka zakładek pomiędzy którymi możemy się przemieszczać. 

Note Air 2 - zakładka Biblioteki oraz Ustawień

Note Air 2 – zakładka Biblioteki oraz Ustawień

Do wyglądu menu w Tab Ultra producent podszedł z nieco innej strony, tworząc interfejs zbliżony do aktualnych telefonów czy tabletów. Czytnik posiada pulpit, na którym znajdują się ikony wszystkich zainstalowanych aplikacji. Możemy je w dowolny sposób przemieszczać, grupować za pomocą folderów, a nawet dodawać widgety naszych programów. 

Tab Ultra - wygląd strony głównej (pulpitu) oraz ustawień

Tab Ultra – wygląd strony głównej (pulpitu) oraz ustawień

Mimo, że interfejsy czytników całkowicie się od siebie różnią, w obu przypadkach są minimalistyczne i intuicyjne. Plusem dla Tab Ultra jest większa konfigurowalność oraz fakt, że każdy, kto miał już styczność ze smartfonem bardzo szybko się na nim odnajdzie.

BOOX Super Refresh

BSR to najnowsza technologia odświeżania, z którą po raz pierwszy spotkaliśmy się właśnie w Tab Ultra. Oferowane przez nią 4 nowe tryby odświeżania automatycznie dostosowują się do wykonywanej czynności, oferując najlepsze dostępne połączenie płynnego działania oraz jak najmniejszego ghostingu. 

Wyświetlanie wideo na czytnikach

Wyświetlanie wideo na czytnikach

Czytniki Onyx Boox już od pewnego czasu przodowały pod tym względem, jednak z nową technologią stały się jeszcze lepsze. Musimy przyznać, że jakość jest naprawdę dobra. Przewijanie stron internetowych to nie jest już co centymetr przesuwający się obraz (co w połączeniu z odpowiednią prędkością było dotychczas najlepszym dostępnym rozwiązaniem). W Tab Ultra jest to gładkie przemieszczanie się. Również oglądanie wideo jest nie tylko możliwe, ale też komfortowe. Obraz nie miga, zminimalizowany ghosting sprawia, że wyświetlana treść jest czytelna, a całość wygląda jak faktyczne wideo, a nie film poklatkowy.

Działanie nie dorównuje oczywiście wyświetlaczom LCD. Ekrany E-Ink to całkiem inna technologia, która rozwijana jest znacznie krócej. 

 

Rysik i etui

Na koniec zwróćmy uwagę na dostępne akcesoria. Każdy e-notatnik od Onyx Boox posiada w zestawie kompatybilny rysik. W przypadku Note Air 2 jest to wersja podstawowa, Onyx Boox Pen Plus, który posiada magnetyczne mocowanie. Wybierając Tab Ultra dostaniemy rysik premium, Onyx Boox Pen 2 Pro, który poza mocowaniem magnetycznym posiada również gumkę. 

Rysiki Onyx Boox

Rysiki Onyx Boox

Chcąc chronić czytnik Note Air 2 możemy skorzystać z dostępnego składanego etui. Mocuje się ono na zasadzie wciskania, a przednia klapka może zostać złożona i wykorzystana jako podstawka do czytnika. 

Etui Onyx Boox Note Air 2

Etui Onyx Boox Note Air 2

Dla Tab Ultra dostępne są dwa etui, stworzone z myślą o dwóch różnych przeznaczeniach. Pierwszy, magnetyczny pokrowiec ma za zadanie chronić czytnik przed zabrudzeniami oraz zarysowaniami, a składany przedni panel ponownie może służyć jako podstawka. Etui z klawiaturą również ochroni tablet, jednak stworzono je głównie z myślą o szybkim przekształceniu Tab Ultra w laptop E-Ink. Połączenie z klawiaturą następuje poprzez specjalne piny, dzięki czemu jest szybkie i wygodne. Pomimo tego, że klawiatura jest znacznie mniejsza od tego, do czego jestesmy przywyczajeni z np. laptopów, to pisanie po niej jest bardzo wygodne. Producent wykorzystał całą dostępną przestrzeń aby klawisze były jak największe, a używanie ich komfortowe. 

Etui Onyx Boox Tab Ultra

Etui Onyx Boox Tab Ultra

Podsumowanie

Jak widać, pomimo całkiem podobnego wyglądu czy częściowo takich samych podzespołów, czytniki znacznie się od siebie różnią. Oba są bardzo rozbudowane, a do tego Tab Ultra dostarcza nam elementy, z którymi dotychczas się w czytnikach nie spotkaliśmy. Wiąże się to oczywiście z ceną, mniej rozbudowany Onyx Boox Note Air 2 to cena około 2 200 zł. W przypadku Onyx Boox Tab Ultra za rozbudowane funkcje musimy zapłacić ponad tysiąc złotych więcej, bo około 3 300 zł.

 

Dla kogo się sprawdzą? 

Przede wszystkim, dla osób wymagających. Note Air 2 z łatwością spełni zadanie rozbudowanego czytnika i e-notatka, który do tego pozwoli na dość wygodne przeglądanie stron internetowych oraz korzystanie z aplikacji zewnętrznych.

Onyx Boox Note Air 3

Tab Ultra będzie odpowiednim wyborem, kiedy dodatkowo często pracujemy z dokumentami i chcemy je szybko i łatwo skanować. Dzięki procesorowi graficznemu oraz nowej technologii odświeżania zapewni on również wyraźniejszy obraz, co sprawdzi się szczególnie podczas wyświetlania treści dynamicznych. 

Onyx Boox Tab Ultra

Autor: K.P.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *