Onyx Boox Leaf 2 vs PocketBook Era

W jednym z poprzednich artykułów porównywaliśmy nowy Onyx Boox Leaf 2 ze znanym Kindle Oasis 3. Tym razem zamiast czytnikowi amerykańskiego producenta przyjrzymy się modelowi PocketBook Era i sprawdzimy, jak prezentuje się zestawiony z lekkim Onyx Boox Leaf 2. 

Onyx Boox Leaf vs PocketBook Era

Onyx Boox Leaf vs PocketBook Era

Wygląd

Onyx Boox Leaf 2 dostępny jest w dwóch wersja kolorystycznych, czarnej oraz białej. Ramka wokół ekranu jest cienka, pogrubiona z lewej strony, gdzie zamontowano przyciski. W przypadku czarnej wersji została ona scalona z ekranem, podczas gdy w białej wystaje nieco ponad wyświetlacz. Na lewej krawędzi umiejscowiono port USB-C, mikrofon, gniazdo microSD oraz głośnik. Tylna obudowa jest matowa, z błyszczącym logiem BOOX. Wymiary Onyx Boox Leaf 2 to 156 x 137 x 6 mm, a waga wynosi 185 g (wersja czarna) lub 170 g (wersja biała).

Wygląd Onyx Boox Leaf 2

Wygląd Onyx Boox Leaf 2

PocketBook Era również znajdziemy w dwóch wersjach, które poza kolorem różnią się pojemnością pamięci. Srebrny model oferuje 16 GB pamięci, podczas gdy w miedzianym są to 64 GB. Wspomniane kolory widzimy wyłącznie na bocznych krawędziach czytnika, przód i tył obudowy są czarne. Podobnie do czarnej wersji Leaf 2, ramka została zlicowana z ekranem oraz pogrubiona z jednej strony, gdzie zamontowano przyciski. Tylna obudowa jest czarna, prążkowana ze specjalnym panelem pozwalającym na zamontowanie etui Flip lub etui Charge z opcją ładowania bezprzewodowego. Na krawędziach czytnika znajdziemy port USB-C oraz głośnik. PocketBook Era ma wymiary 134,3 x 155 x 7,8 mm oraz waży 228g.

Wygląd PocketBook Era

Wygląd PocketBook Era

Oba czytniki są eleganckie, a ze względu na swoje niewielkie wymiary i wagę, bardzo poręczne. Leaf 2 jest lżejszy, dzięki czemu długie trzymanie w dłoni może być nieco wygodniejsze niż w przypadku PocketBook Era. Różnica nie jest jednak duża, a szwajcarski czytnik nadal jest poręczny i komfortowy.

 

Ekran 

Oba czytniki posiadają 7-calowy ekran HD E Ink Carta o rozdzielczości 1680 x 1264 (300 dpi). Jest on monochromatyczny i wyświetla 16 odcieni szarości. Domyślnie obraz jest nieco ciemniejszy na Onyx Boox Leaf 2, jednak dzięki dostępnym funkcjom, jak Centrum E-Ink czy optymalizacja aplikacji możemy dokładnie dostosować odcienie do wykonywanej czynności. Obrazy na PocketBook Era są nieco jaśniejsze, a dostosowanie kolorów możliwe jest jedynie w niektórych plikach (np. PDF, DJVU, CBR). Nie będziemy więc w stanie zmienić odcieni w przeglądarce, aplikacjach czy podczas korzystania z innych formatów plików.

Podświetlenie ekranu

Podświetlenie ekranu

Oba czytniki obsługują dotyk pojemnościowy (dłonią) i raczej nie różnią się pod względem responsywności. Spotkamy na nich również podświetlenie z regulacją barwy oraz natężenia. Zamontowane diody LED emitują nieco mocniejsze światło w przypadku czytnika Leaf 2, jednak decydując się na ciepłe barwy to Era jest bardziej zbliżona do bursztynu. Onyx Boox oferuje raczej jasno żółte światło. Wyniki mogą się jednak różnić w przypadku innych egzemplarzy, ponieważ właściwości podświetlenia zależą od partii produkcyjnej diod LED.

 

Podzespoły

Onyx Boox Leaf 2 posiada czterordzeniowy procesor oraz 2 GB pamięci RAM, które odpowiadają za jego szybkie działanie. Pamięć wewnętrzna ma pojemność 32 GB, jednak możemy ją rozbudować korzystając z zamontowanego slotu na karty microSD lub podłączając nośniki do USB OTG. Bateria ma pojemność 2000 mAh i wystarcza na wiele godzin czytania na jednym ładowaniu. W czytniku znajdziemy również głośniki, mikrofon oraz akcelerometr.

PocketBook Era posiada nieco słabsze podzespoły od rywala, jednak odbija się to na niższej cenie. Pod obudową czytnika znajdziemy dwurdzeniowy procesor, 1 GB pamięci RAM oraz 16 GB lub 64 GB pamięci wewnętrznej (w zależności od wersji). Bateria o pojemności 1700 mAh również zapewnia długie działanie na jednym ładowaniu. Czytnik jest wodoodporny, posiada wbudowany głośnik oraz akcelerometr.

Krawędź boczna czytników

Krawędź boczna czytników

Ze względu na więcej pamięci RAM oraz lepszy procesor, Leaf 2 działa szybciej od swojego konkurenta. Również wbudowany akcelerometr jest bardziej responsywny w tym czytniku. W przypadku głośników nieco lepszą jakość spotkamy za to w PocketBook Era. Pod względem pamięci ponownie Leaf 2 prezentuje się lepiej. O ile miedziana wersja PocketBook Era oferuje więcej wbudowanej pamięci, to możliwość zwiększenia pojemności za pomoca wbudowanego slotu microSD oraz gniazda USB OTG działaja na korzyść Onyx Boox.

 

Szybkość działania

Pod względem szybkości działania Onyx Boox Leaf 2 zdecydowanie przeważa nad swoją konkurencją. Szybciej otwiera książki, bez względu na ich format oraz wielkość, włącza funkcje i aplikacje. Również działanie przeglądarki jest sprawniejsze na tym czytniku. Jedynie włączanie urządzenia zajmuje więcej czasu niż na PocketBook Era. Dzieje się tak ze względu na bardziej rozbudowane oprogramowanie i funkcje, które muszą zostać uruchomione, zanim użytkownik będzie mógł z nich korzystać.

 

W skrócie, podzespoły prezentują się tak:

 

Onyx Boox Leaf 2 PocketBook Era
Ekran 7” HD E-Ink Carta  7” HD E-Ink Carta 
Rozdzielczość 1680 x 1264 (300 dpi) 1680 x 1264 (300 dpi)
Podświetlenie ekranu Tak, mocniejsze Tak
Pamięć RAM 2 GB 1 GB
Procesor Czterordzeniowy Dwurdzeniowy
Pamięć wewnętrzna 32 GB 16 lub 64 GB
Slot microSD Tak Nie
USB OTG Tak Nie
Głośnik Tak Tak, lepszy
Mikrofon Tak Nie
Akcelerometr Tak, bardziej responsywny Tak
Wodoodporność Nie Tak
Bateria 2000 mAh 1700 mAh

 

Oprogramowanie

Onyx Boox jak zwykle wyposażył swój czytnik w system operacyjny Android, co zarazem oznacza kompatybilność ze Sklepem Google Play. Możemy więc instalować na nim aplikacje i programy, tym samym zwiększając jego funkcjonalność. Warto tutaj wspomnieć o popularnych księgarniach Legimi i EmpikGo. Aplikacje obu tych firm są dostępne, jednak ze względu na to, że stworzone zostały z myślą o telefonach, a nie czytnikach, mogą zawierać pewne usterki. 

Wśród wielu dostępnych języków systemowych znajdziemy polski, co gwarantuje komfortowa obsługę. Połączenie Bluetooth pozwala na przesyłanie plików pomiędzy czytnikiem a telefonem lub komputerem oraz połączenie się ze słuchawkami. Wi-Fi wykorzystamy do pobierania aplikacji, przesyłania plików, aktualizacji oprogramowania czy używania przeglądarki internetowej.

Onyx Boox Leaf 2 oprogramowanie

Onyx Boox Leaf 2 oprogramowanie

PocketBook Era posiada system operacyjny Linux, przez co nie jest w stanie pobierać aplikacji zewnętrznych. Na czytniku znajdziemy jednak wszystko, co potrzebne do komfortowego czytania. Są to m.in. aplikacje wspomnianych już księgarni Legimi i EmpikGo. Zostały one dostosowane do urządzeń PocketBook, więc w przypadku e-booków działają bez zarzutów, nie obsługują jednak audiobooków. 

Na PocketBook Era również znajdziemy wiele języków systemowych, spośród których możemy wybrać polski. Dostępne połączenie Bluetooth pozwala jedynie na podłączenie bezprzewodowych słuchawek, a Wi-Fi na korzystanie z przeglądarki oraz aplikacji Legimi i EmpikGo, a także bezprzewodowe przesyłanie plików czy aktualizację oprogramowania.

PocketBook Era oprogramowanie

PocketBook Era oprogramowanie

 

Obsługa

Onyx Boox Leaf 2

Onyx Boox Leaf 2 kompatybilny jest z 24 formatami plików: PDF , TXT, HTML, RTF, FB2, FB2.zip, PRC, MOBI, CHM, PDB, EPUB, JPG, PNG, GIF, BMP, DjVu, WAV, MP3, a dostęp do Sklepu Google Play pozwala na zwiększenie tej liczby. Na przykład, pobierając Microsoft Office otwierać będziemy mogli DOC, DOCX, PPT, PPTX, XLS czy XLSX.

Po włączeniu wybranej książki uzyskamy dostęp do ustawień czytania, które różnią się w zależności od otwartego pliku. Zakładka Format oferuje dostosowanie czcionki, odstępów oraz sposobu wyświetlania tekstu. W przypadku dokumentów, w tym samym miejscu znajdziemy opcję zmiany marginesów, powiększenia obrazu oraz wzmocnienia tekstu. Pliki PDF, DjVu, czy CBR posiadają również zakładkę Nawigacja, która pozwala podzielić stronę książki na kilka mniejszych sekcji oraz wyświetlać je kolejno na całej wielkości ekranu. W zakładce Kontrast znajdują się opcje pozwalające na dostosowanie wyświetlanych odcieni szarości, co sprawdzi się szczególnie, kiedy plik zawiera obrazy.

Onyx Boox Leaf 2 ustawienia biblioteki

Onyx Boox Leaf 2 ustawienia biblioteki

Jeśli przytrzymamy palec na wybranym słowie pojawi się okno zawierające kolejne funkcjonalności. Możemy dzięki niemu tworzyć podkreślenia, dodawać notatki lub załączniki, tłumaczyć słowa lub wyrażenia, wyszukiwać je w tekście, a nawet sprawdzać w Wikipedii

Czytnik kompatybilny jest z plikami MP3, a więc z łatwością obsłuży audiobooki czy muzykę. Treści odsłuchać możemy za pomocą wbudowanych głośników, bezprzewodowo, korzystając z połączenia Bluetooth, lub podłączając słuchawki przewodowe do gniazda USB-C.

Czytnik Onyx Boox Leaf 2

Czytnik Onyx Boox Leaf 2

 

PocketBook Era

Pocketbook Era również obsługuje wiele rodzajów plików. Są to: PDF, PDF(DRM), EPUB, EPUB(DRM), DJVU, FB2, FB2.ZIP, DOC, DOCX, RTF, PRC, TXT, CHM, HTM, HTML, MOBI, ACSM oraz MP3. Jak widać otworzymy na nim wszystkie niezbędne formaty, jednak brak możliwości pobierania aplikacji zewnętrznych działa na korzyść modelu Leaf 2

Po otwarciu e-booka znajdziemy ustawienia książki, w których można dostosować interlinię, marginesy oraz wielkość i rodzaj czcionki. W przypadku dokumentów ustawienia dotyczą trybu wyświetlania (przewijanie, pojedyncza strona, kolumny i rozpływ), przycinania marginesów oraz regulacji kontrastu. We wszystkich plikach możemy również wybrać, jakie elementy będą wyświetlane na ekranie podczas czytania.

PocketBook Era ustawienia biblioteki

PocketBook Era ustawienia biblioteki

Po przytrzymaniu wybranego słowa możemy je podkreślić, dodać notatkę, wyszukać w Google lub słowniku. Dostępna jest również funkcja Scribbe, która pozwala na tworzenie odręcznych notatek. Jest to ciekawy dodatek, jednak ze względu na tworzenie zapisków palcem nie są one dokładne ani wygodne.

Czytnik szwajcarskiego producenta nie odbiega od konkurenta również w aspekcie dźwiękowym. Posiada wbudowane głośniki, które oferują dobrą jakość. Bluetooth pozwala na bezprzewodowe podłączenie słuchawek, a port USB-C oraz dołączona do zestawu przejściówka przyda się tym, którzy wolą łączyć się za pomocą kabla.

Czytnik PocketBook Era

Czytnik PocketBook Era

 

Przeglądarka

Oba czytniki posiadają wbudowaną aplikację przeglądarki. Działają one dość dobrze, bez problemu jesteśmy w stanie np. przeczytać ulubiony blog, choć jak wspomnieliśmy wyżej działanie na czytniku Onyx Boox jest trochę szybsze. Większą różnicę zauważymy korzystając ze stron, które zawierają treści dynamiczne. Leaf 2 wyświetli animacje dość płynnie i czytelnie, czego nie możemy powiedzieć o PocketBook Era. Kolejnym minusem starszego czytnika jest to, że włączona strona nie jest zapamiętywana, więc kiedy np. przypadkiem wyjdziemy z aplikacji będziemy musieli ponownie wyszukiwać witrynę, na której byliśmy. 

Działanie przeglądarki na czytnikach

Działanie przeglądarki na czytnikach

Przyciski

Leaf 2 oferuje 2 przyciski, których działanie dostosowujemy w Ustawienia / Ustawienia przycisków (Side key settings). Pojedyncze kliknięcie odpowiada za zmianę stron w książce. Możemy wybrać, który przycisk przechodzi do następnej strony, a który do poprzedniej. Dodatkowo, w przypadku niektórych aplikacji, klawisze mogą odpowiadać za zmianę głośności. Długie przytrzymanie przycisku domyślnie jest bez funkcyjne, jednak możemy to zmienić wybierając jedną z 14 dostępnych opcji.

Onyx Boox Leaf 2 ustawienia przycisków

Onyx Boox Leaf 2 ustawienia przycisków

PocketBook Era posiada 4 przyciski, których funkcje możemy konfigurować wchodząc w Ustawienia / Ustawienia osobiste / Mapowanie klawiszy. Każdy przycisk oferuje kilkanaście funkcji, które dodatkowo możemy dostosować osobno do e-booków, dokumentów oraz całego systemu (globalnie). Poza krótkim kliknięciem, funkcje przypisać można również do dwukrotnego naciśnięcia lub przytrzymania klawisza.  

PocketBook Era ustawienia przycisków

PocketBook Era ustawienia przycisków

Podsumowując, oprogramowanie czytników prezentuje się tak:

 

Onyx Boox Leaf 2 PocketBook Era
System Android Linux
Polski język systemowy Tak Tak
Sklep Google Play Tak Nie
Legimi / EmpikGo Tak, niezoptymalizowane Tak, zoptymalizowane
Bluetooth Tak, przesyłanie plików, łącznie z urządzeniami audio, klawiaturą, pilotem itp. Tak, połączenie z urządzeniem audio
Wi-Fi Tak, przeglądarka, przesyłanie plików, pobieranie aplikacji, aktualizacja systemu Tak, przeglądarka, pobieranie plików, aktualizacja systemu
Obsługiwane pliki PDF , TXT, HTML, RTF, FB2, FB2.zip, PRC, MOBI, CHM, PDB, EPUB, JPG, PNG, GIF, BMP, DjVu, WAV, MP3 + więcej za pomocą aplikacji zewnętrznych PDF, PDF(DRM), EPUB, EPUB(DRM), DJVU, FB2, FB2.ZIP, DOC, DOCX, RTF, PRC, TXT, CHM, HTM, HTML, MOBI, ACSM, MP3
Przeglądarka Tak, lepsze działanie Tak
Przyciski 2 4
Krótkie naciśnięcie Zmiana stron Dowolna funkcja
Długie naciśnięcie / podwójne kliknięcie Dowolna funkcja Dowolna funkcja

 

Cena

Onyx Boox Leaf 2 dostępny jest w cenie około 1 200 zł niezależnie od koloru obudowy. PocketBook Era to koszt około 1 000 zł w przypadku srebrnej wersji z pamięcią 16 GB lub około 1200 zł w miedzianej wersji o pojemności pamięci 64 GB.

 

Dlaczego warto kupić Onyx Boox Leaf 2?

 • Mniejsza waga
 • Pojemniejsza bateria
 • Szybsze działanie (Lepszy procesor, więcej pamięci RAM)
 • Wbudowany mikrofon
 • Możliwość dowolnego rozbudowania funkcjonalności czytnika (Sklep Google Play)
 • Slot microSD
 • USB-C OTG
 • Przesyłanie plików za pomocą Bluetooth
 • Szybsze działanie
 • Lepsze działanie przeglądarki

Onyx Boox Leaf 2

Dlaczego warto kupić PocketBook Era?

 • Ciekawy wygląd
 • Więcej pamięci wewnętrznej (wersja 64 GB)
 • Większa kompatybilność z Legimi i EmpikGo
 • Wodoodporność
 • Większa funkcjonalność przycisków
 • Niższa cena (wersja 16 GB)

PocketBook Era

Podsumowanie

W tym przypadku trudno wybrać lepszy czytnik, ponieważ oba zostały stworzone z myślą o różnych wymaganiach. 

Onyx Boox Leaf 2 to czytnik do profesjonalnych zastosowań, który pozwala na pobieranie aplikacji zewnętrznych. Takie rozbudowywanie funkcjonalności czytnika w połączeniu z wieloma ustawieniami i możliwościami dostosowania do swoich zastosowań spodoba się wymagającym klientom, którzy szukają wielozadaniowego czytnika. 

PocketBook Era to intuicyjne i łatwe w obsłudze urządzenie stworzone z myślą o komfortowym czytaniu i słuchaniu. Trafi więc do osób które szukają prostego urządzenia, oferującego jedynie najważniejsze funkcje i intuicyjny interfejs.

Autor: K.P.

2 thoughts on “Onyx Boox Leaf 2 vs PocketBook Era

 1. Agata

  Czym dokładnie objawia się niekompatybilność aplikacji legimi/empik go na czytniku onyx boox? Skłaniam się ku temu czytnikowi, ale martwią mnie kwestie praktyczne czytania książek z abonamentu (a takie chcę głównie czytać)

 2. Czytio.pl Autor wpisu

  Niekompatybilność objawia się (zauważyliśmy tylko na aplikacji Legimi):
  – szybszym zużyciem baterii czytnika Onyx Boox,
  – niektóre animacje są dostosowane na standardowe smartfony oraz tablety, więc mogą delikatnie się przycinać
  – pewne odcienie kolorów mogą zostać inaczej przedstawione za pomocą szarości
  – tekst w książce może zostać przycięty

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *