Onyx Boox Tab Ultra – pierwsze wrażenia

Onyx Boox Tab Ultra to nowy tablet E-Ink tego producenta. Już od momentu, kiedy został ogłoszony nie mogliśmy się doczekać, kiedy trafi w nasze ręce. Od samego początku wydawał się on spełnieniem marzeń każdego fana urządzeń E-Ink: osobny procesor graficzny, nowy system odświeżania, a do tego wbudowany aparat! 

Onyx Boox Tab Ultra - pierwsze wrażenia

Onyx Boox Tab Ultra – pierwsze wrażenia

Tablet E-Ink – czym różni się od czytnika?

Aparat

Zapewne nie jesteśmy jedyni, którzy słysząc o połączeniu monochromatycznego ekranu E-Ink z aparatem zaczęliśmy się zastanawiać, jaki jest jego cel i jak on będzie działać. Główną funkcją aparatu nie jest oczywiście robienie zdjęć z wakacji (chociaż bylibyśmy w stanie). Został on stworzony do wygodnego skanowania dokumentów. Po sfotografowaniu wybranej kartki możemy rozpoznać i skopiować treść funkcją OCR, wykonane zdjęcie dodać do notatki lub zapisać je w pliku PDF. 

Aparat Onyx Boox Tab Ultra

Aparat Onyx Boox Tab Ultra

Odświeżanie

O ile kamera wydaje się być raczej ciekawym dodatkiem o tyle poprawione odświeżanie mamy nadzieję zobaczyć w jak największej ilości nowych czytników. Szybsze działanie wyświetlacza zawdzięczamy dwóm elementom, zintegrowanemu procesorowi graficznemu oraz nowej technologii odświeżania BOOX Super Refresh. 

 

Dzięki nim wyświetlanie treści dynamicznych, jak przewijanie stron internetowych czy odtwarzanie wideo jest płynniejsze, wyraźniejsze i pozostawia mniejszy ghosting niż to, z czym spotkaliśmy się w czytnikach poprzednich generacji. Dostępne są 4 tryby odświeżania, które dopasowane zostały do wykonywania różnych zadań na czytniku. Książki będą oferowały wysoki kontrast i niewielki ghosting, scrollowanie ulubionego bloga będzie płynne, a oglądane filmiki dość wyraźne i szybkie. 

Centrum E-Ink

Centrum E-Ink

Zaraz po odpakowaniu

Firma Onyx Boox przykłada uwagę nawet do najmniejszych szczegółów, co widać już na opakowaniu czytnika. Czarna wsuwka, w której znajduje się pudełko jest matowa, z błyszczącym logiem BOOX oraz powtarzającym się wzorem na bokach. Karton również jest czarny, z pomarańczowym paskiem na krawędziach. W środku znajdziemy tablet, kompatybilny rysik, kabel USB, kluczyk do portu microSD, kartę gwarancyjną oraz skróconą instrukcję obsługi. Całość już od początku prezentuje się bardzo elegancko i profesjonalnie.

Tab Ultra wraz z opakowaniem

Tab Ultra wraz z opakowaniem

Czytnik

Design czytnika również jest dopracowany. Wokół ekranu znajduje się cienka, czarno-grafitowa ramka, która z jednej strony została pogrubiona dla wygodniejszego trzymania. Przednią część pokryto matową, szklaną warstwą. Krawędzie tabletu są grafitowe i znajdziemy na nich przycisk włączania, głośnik, mikrofon, port USB-C, gniazdo microSD oraz piny do podłączenia klawiatury. Z lewej strony zostało również zaznaczone miejsce, w którym umieszczono magnes do mocowania rysika. Na tylnej obudowie umieszczono aparat, czarne logo BOOX oraz panel na którym ponownie pojawia się wzór z pudełka. 

Nie możemy zaprzeczyć, że czytnik prezentuje się bardzo dobrze. Wygląd jest elegancki i uniwersalny, więc będzie się dobrze prezentował w sytuacjach prywatnych, ale też służbowych. Warto jednak zauważyć, że Tab Ultra do lekkich nie należy. Sam tablet to waga 480g, a decydując się na etui jeszcze ją zwiększamy.

Wygląd Onyx Boox Tab Ultra

Wygląd Onyx Boox Tab Ultra

Rysik

Piórko, które dotychczas znajdowaliśmy w zestawie z e-notatnikami to Onyx Boox Pen Plus. Posiadało ono jedynie magnes pozwalający na zamocowanie go do bocznej krawędzi. Tym razem producent postawił jednak na swój rysik premium, Onyx Boox Pen 2 Pro. Piórko jest o 140 zł droższe od podstawowej wersji i zostało rozbudowane o mechanizm gumki. W kolorze rysik jest grafitowy, pasujący do obudowy tabletu.

Rysik Onyx Boox Pen 2 Pro

Rysik Onyx Boox Pen 2 Pro

Ekran

Ekran tabletu to 10,3-calowy E-Ink HD Carta, o rozdzielczości 227 dpi, który dotychczas spotykany był w czytnikach serii Note Air tego producenta. Jest on monochromatyczny, wyświetlający 16 odcieni szarości. Czytnik posiada podświetlenie ekranu pozwalające na regulację natężenia oraz temperatury barwowej od zimnej bieli do ciepło bursztynowej. Tab Ultra obsługuje dotyk dłonią oraz został wyposażony w technologię WACOM, która umożliwia korzystanie z precyzyjnych rysików elektromagnetycznych. Powierzchnia ekranu jest delikatnie matowa, co stawia przyjemny, lekki opór podczas pisania oraz rozprasza światło zewnętrzne nie tworząc refleksów w pełnym świetle słonecznym. 

Tab Ultra - Centrum kontroli

Tab Ultra – Centrum kontroli

Podzespoły

Ośmiordzeniowy procesor Qualcomm w połączeniu z 4GB pamięci RAM odpowiadają za szybkie działanie czytnika, a ulepszony GPU (procesor graficzny), o którym wspominaliśmy wyżej zapewnia szybkie odświeżanie i wyraźny obraz. 128GB pamięci wewnętrznej z możliwością rozbudowy za pomocą karty SD wystarczą na pobranie tysięcy plików i aplikacji. 5GB pamięci chmurowej bezpiecznie przechowa notatki, automatycznie utworzy ich kopię zapasową oraz pozwoli na synchronizację z innymi urządzeniami. Czytnik wyposażono w bardzo pojemną baterię 6300mAh, aby zapewnić wiele godzin działania nawet z wbudowanymi, wymagającymi funkcjami. Ładowanie akumulatora oraz przewodowe przesyłanie plików odbywa się za pomocą zamontowanego portu USB-C. Ostatnim z podzespołów jest akcelerometr pozwalający na automatyczne obracanie ekranu względem położenia czytnika.

Tab Ultra - krawędź boczna

Tab Ultra – krawędź boczna

Oprogramowanie

Onyx Boox Tab Ultra wyposażono w system Android 11, który pozwala na pobieranie bardzo wielu aplikacji za pomocą zainstalowanego Sklepu Google Play. Producent znany jest również z rozbudowanej funkcjonalności swoich urządzeń, co ma miejsce również w tym przypadku. Właściwie każdy element dostępny na czytniku możemy dostosować korzystając z dostępnych ustawień. Personalizacja pulpitu, wybór sposobu poruszania się po czytniku czy dostosowanie sposobu wyświetlania książek i aplikacji to tylko początek długiej listy. Dostępne są połączenia Bluetooth oraz Wi-Fi, które wykorzystamy do bezprzewodowego przesyłania danych, łączenia się z innymi urządzeniami (klawiatura, słuchawki, pilot), pobierania aplikacji czy przeglądania internetu.

Ustawienia tabletu Tab Ultra

Ustawienia tabletu Tab Ultra

Interface

Interface Tab Ultra to połączenie tego, co znajdziemy na czytnikach E-Ink z tabletami LCD/LED. Całość jest czarno-biała, minimalistyczna, pozbawiona wszelkich animacji czy gradientów. Rozłożenie ustawień, wygląd Centrum Kontroli czy pulpity do złudzenia przypominają jednak te, spotykane na kolorowych tabletach. Poruszanie się po Tab Ultra jest więc dość intuicyjne i nie powinno być problemem dla nikogo, kto miał dotychczas do czynienia z tabletem czy telefonem na systemie Android. Dodatkowym atutem jest dostępny polski język systemowy. Nie został on jeszcze idealnie przetłumaczony i zdarzają się angielskie zwroty, jednak są one tak rzadkie, że nie powinny one przeszkadzać w komfortowym korzystaniu z czytnika. 

Ekran Główny Tab Ultra

Ekran Główny Tab Ultra

Czytanie i notowanie

Są to dwie najważniejsze funkcje oferowane przez tablet i prezentują się one tak samo, jak w przypadku innych e-notatników tego producenta. Jest to dobra wiadomość ponieważ Onyx Boox już jakiś czas temu dopracował możliwości aplikacji Notatnika, a do tego oferuje kompatybilność z 24 najpopularniejszymi formatami plików. Kupując Tab Ultra mamy więc gwarancję, że dostaniemy technologię, którą pokochało i na co dzień wykorzystują tysiące osób. 

 

Formaty, które czytnik będzie w stanie obsłużyć to PDF, DJVU, CBR, CBZ, EPUB, AZW3, MOBI, TXT, DOC, DOCX, FB2, CHM, RTF, HTML, ZIP, PRC, PPT, PPTX, PNG, JPG, BMP, TIFF, WAV oraz MP3. Każdy plik tekstowy oferuje szeroka gamę ustawień, dopasowanych do otwieranego formatu. Znajdziemy m.in. zmianę czcionki, marginesów i interlinii, dostosowanie wyświetlanych odcieni, rozdzielenie jednej strony na kilka czy włączenie funkcji TTS. Możemy również tworzyć oraz udostępniać odręczne notatki, dodawać komentarze czy zakładki.

Biblioteka Tab Ultra

Biblioteka Tab Ultra

Osobna aplikacja Notatnika, jak wspomnieliśmy wyżej, oferuje wiele możliwości. Wśród narzędzi pisania znajdziemy 5 długopisów, których grubość oraz kolor możemy zmieniać. Dostępne jest wiele wbudowanych szablonów, a jeśli nie znajdziemy akurat potrzebnego możemy wgrać własne pliki do pamięci. Dostępne warstwy oraz lasso pozwalają na wygodne tworzenie grafik, a załączniki zapewniają, że w notatce znajdzie się wszystko, co niezbędne. Poza tym tablet oferuje rozpoznawanie pisma odręcznego, dodawanie kształtów, zmianę obszaru roboczego oraz tworzenie wielu stron. Utworzone pliki możemy synchronizować z chmurą, eksportować do pamięci oraz bezprzewodowo udostępniać.

Tab Ultra - dedykowana aplikacja notatnika

Tab Ultra – dedykowana aplikacja notatnika

Etui

Do tabletu dostępne są dwa kompatybilne etui. Składany pokrowiec posiada magnetyczne mocowanie i pozwala na ułożenie czytnika pod kątem 12° lub 120°. Jest on czarny, wykonany z wysokiej jakości skóropodobnego materiału, co nadaje mu eleganckiego wyglądu. 

Magnetyczne etui z klawiaturą pozwala zamienić urządzenie w laptop E-Ink. Specjalnie dostosowane piny zapewniają łatwe i szybkie połączenie oraz płynne działanie. Domyślnie zaprogramowane skróty klawiaturowe sprawiają, że obsługa będzie jeszcze łatwiejsza i wygodniejsza. 

Tab Ultra - etui z klawiaturą

Tab Ultra – etui z klawiaturą

Podsumowanie

Tab Ultra posiada wszystkie najważniejsze właściwości e-notatników, a do tego jest bardziej rozbudowany pod względem podzespołów. Wielofunkcyjne oprogramowanie, zaawansowane podzespoły a do tego niespotykany aparat i procesor graficzny sprawiają, że jest to jedno z najbardziej rozwiniętych urządzeń E-Ink na rynku. Pokocha go każdy, kto ceni sobie wygodę i wielofunkcyjność, a na co dzień nie rozstaje się z książkami, dokumentami czy notatkami. 

Już za niedługo na naszym blogu pojawi się test tego tabletu, gdzie dokładniej przyjrzymy się wszystkim jego możliwościom.

Onyx Boox Tab Ultra

Autor: K.P.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *