Onyx Boox Leaf 2 vs Kindle Oasis 3 – porównanie 7-calowych czytników

Poznaliście już nasze pierwsze wrażenia o czytniku Onyx Boox Leaf 2. Jak wspominaliśmy w tamtym artykule prezentuje się bardzo dobrze, więc naturalnie chcemy go porównać z innymi, 7-calowymi czytnikami. Tym razem zestawimy go ze znanym już czytnikiem firmy Amazon, modelem Kindle Oasis 3.

Kindle Oasis 3 vs Onyx Boox Leaf 2

Kindle Oasis 3 vs Onyx Boox Leaf 2

Wygląd

Onyx Boox Leaf 2 dostępny jest w dwóch kolorach, czarnym oraz białym. Oba posiadają wąska ramkę wokół ekranu, którą z lewej strony pogrubiono oraz umieszczono na niej przyciski. W czarnej wersji czytnika ekran został zlicowany z ramką, a w białej jest on nieco wgłębiony. Na lewej krawędzi znajduje się gniazdo microSD, mikrofon, port USB-C oraz głośnik. Przycisk włączania umieszczono na górnej krawędzi czytnika. Tylna obudowa jest matowa, z błyszczącym logo BOOX. Wymiary czytnika to 154 x 137 x 6 mm a waga to 185 g w przypadku czarnej wersji oraz 170 g w czytnikach w białej obudowie.

Onyx Boox Leaf 2

Onyx Boox Leaf 2

Kindle Oasis 3 również dostępny jest w dwóch kolorach, grafitowym oraz złotym (wersja 32 GB). Ramka została zlicowana z ekranem i również poszerzona z jednej strony, gdzie umieszczono przyciski. Gniazdo micro USB umiejscowiono na dolnej krawędzi, a przycisk zasilania na górnej. Tylna obudowa jest asymetryczna, grubsza z jednej strony, dzięki czemu wygodnie leży w dłoni. Obudowa jest błyszcząca, z logo Amazon na środku. Czytnik ma wymiary 159 x 141 x 3,4-8,3 mm oraz waży 188 g.

Kindle Oasis 3

Kindle Oasis 3

Ekran 

Oba czytniki wyposażono w 7-calowy, dotykowy ekran E Ink Carta o rozdzielczości 1680 x 1264 (300 dpi). Jest to monochromatyczny wyświetlacz obsługujący 16 odcieni szarości. W obu modelach znajdziemy również podświetlenie z regulacją natężenia oraz barwy, od białej po bursztynową.

Podzespoły

Onyx Boox Leaf 2 oferuje 32 GB pamięci wewnętrznej, 2 GB pamięci RAM oraz czterordzeniowy procesor Qualcomm. Wbudowana bateria ma pojemność 2000 mAh, co według zapewnień producenta może wystarczyć nawet na 26 dni na jednym ładowaniu. Czytnik wyposażono w mikrofon i głośnik oraz Bluetooth, który pozwala na bezprzewodowe połączenie się ze słuchawkami lub głośnikiem. Dostępny jest również G-sensor oraz slot na kartę SD.

W przypadku Kindle Oasis 3, producent nie ujawnia informacji odnośnie procesora ani pojemności pamięci RAM. Nie znamy również parametrów zamontowanej baterii, jednak producent deklaruje nawet 6 tygodni działania na jednym ładowaniu. Wbudowana pamięć wewnętrzna, w zależności od wybranej wersji, ma pojemność 8 GB lub 32 GB. Czytnik nie został wyposażony w głośniki ani mikrofon, jednak możliwe jest połączenie się ze słuchawkami bezprzewodowymi za pomocą Bluetooth. Czytnik jest wodoodporny (IPX8) oraz posiada wbudowany akcelerometr. 

Oprogramowanie

Jak w przypadku wszystkich urządzeń Onyx Boox, również Leaf 2 posiada system operacyjny Android oraz jest kompatybilny ze Sklepem Google Play. Pozwala to na pobieranie dowolnych aplikacji, tym samym rozbudowując jego możliwości. Czytnik oferuje wiele języków systemowych, w tym polski, który od oprogramowania 3.3 został dobrze przetłumaczony. Jak wspomnieliśmy wyżej, dostępne jest połączenie Bluetooth, które pozwala na połączenie się ze słuchawkami, ale też bezprzewodowe przesyłanie plików. Leaf 2 oferuje również połączenie z Wi-Fi, które wykorzystamy do pobierania aplikacji, aktualizacji oprogramowania, bezprzewodowego przesyłania plików czy korzystania z przeglądarki internetowej

Onyx Boox Leaf 2 - Ustawienia

Onyx Boox Leaf 2 – Ustawienia

Kindle Oasis 3 również nie odbiega oprogramowaniem od innych modeli stworzonych przez Amazon. Posiada on system operacyjny Linux, co nie pozwala na pobieranie aplikacji zewnętrznych. Pośród domyślnie zainstalowanych na czytniku aplikacji znajdziemy przeglądarkę, Sklep Kindle Books oraz Audible. Czytnik nie posiada polskiego języka systemowego, więc konieczne będzie korzystanie z jednego z dostępnych (np. angielski, niemiecki). Ponownie jest tutaj dostępny Bluetooth, jednak pozwala jedynie na połączenie się ze słuchawkami. Dostępne Wi-Fi wykorzystamy do zakupów we wspomnianych sklepach Amazon, korzystania z przeglądarki czy bezprzewodowego przesyłania plików. 

Kindle Oasis 3 - Ustawienia

Kindle Oasis 3 – Ustawienia

Opisując oprogramowanie chcielibyśmy zwrócić szczególną uwagę na wbudowane przyciski oraz ich funkcje. W obu czytnikach służą one do zmiany stron, a wchodząc w ustawienia możemy dostosować, który z nich będzie przechodził do przodu, a który do tyłu. Na tym kończą się możliwości Kindle Oasis 3, w przeciwieństwie do Onyx Boox Leaf 2, który oferuje o wiele więcej. Możemy wybrać, jaka czynność zostanie wykonana po krótkim naciśnięciu, osobno do każdej aplikacji oraz włączyć funkcję długiego naciśnięcia i dobrać jedną z 15 opcji dla obu przycisków.

Ustawienia przycisków na obu czytnikach

Ustawienia przycisków na obu czytnikach

Czytanie

Onyx Boox Leaf 2 obsługuje 24 formaty plików: PDF, DJVU, CBR, CBZ, EPUB, AZW3, MOBI, TXT, DOC, DOCX, FB2, CHM, RTF, HTML, ZIP, PRC, PPT, PPTX, PNG, JPG, BMP, TIFF, WAV oraz MP3. Po otwarciu wybranego pliku w bibliotece uzyskujemy dostęp do wielu ustawień, z których część dostosowana jest do danego formatu. E-booki (MOBI, EPUB) pozwalają na dostosowanie czcionki, marginesów czy interlinii, a dokumenty (PDF, DJVU) oraz komiksy (CBR, CBZ) posiadają ustawienia związane z dostosowywaniem wyświetlania obrazów i tekstu oraz przycinaniem marginesów. Znajdziemy tu również wiele trybów wyświetlania, które pozwolą podzielić jedną stronę na 2, 4, 6 lub 9 elementów a następnie będą je kolejno wyświetlać na całej powierzchni ekranu. W trakcie czytania możliwe jest dodawanie podkreśleń czy tłumaczenie wybranych słów za pomocą zainstalowanych słowników.

Onyx Boox Leaf 2 - Rozdzielenie jednej strony na kilka części

Onyx Boox Leaf 2 – Rozdzielenie jednej strony na kilka części

Kindle Oasis 3 obsługuje nieco mniej, bo 14 formatów: AZW, AZW3, TXT, PDF, MOBI, PRC, HTML, DOC, DOCX, JPEG, GIF, PNG, BMP oraz AAX. Jak widać nie znajdziemy tu formatu MP3. Dzieje się tak ponieważ czytnik obsługuje audiobooki wyłącznie zakupione ze sklepu Audible. Przesyłanie i odtwarzanie własnych plików dźwiękowych nie jest możliwe. Ustawienia książek również zmieniają się w zależności od formatu otwartego pliku. E-booki pozwalają na dostosowanie czcionki, interlinii i marginesów oraz włączenie lub wyłączenie funkcji związanych z informacjami o książce, podkreśleniami czy wyświetlaniem zegara w trakcie czytania. W przypadku plików PDF ustawienia zostały ograniczone do zmiany marginesów, orientacji oraz kontrastu. Ponownie mamy tutaj dostęp do podkreśleń, notatek, słownika, a także wyszukiwania słów w Wikipedii.

Kindle Oasis 3 - Ustawienia czytania

Kindle Oasis 3 – Ustawienia czytania

Szybkość działania

Prędkość czytników jest do siebie dość zbliżona. Leaf 2 szybciej otwiera i obsługuje pliki PDF oraz przeglądarkę, a Oasis 3 lepiej sobie radzi z formatem MOBI. Różnice wynoszą maksymalnie kilka sekund, chociaż zazwyczaj jest to sekunda lub mniej. Nie jesteśmy więc w stanie wybrać jednego z nich jako lepszego. Oba oferują dobrą prędkość w każdej sytuacji.

 

Cena

Onyx Boox Leaf 2 znajdziemy w cenie ok. 1 200 zł. Kindle Oasis dostępny jest w kilku wersjach, w cenie ok. 1 300 zł (8 GB pamięci), 1 500 zł (32 GB pamięci) oraz 1 700 zł (32 GB pamięci + 4G). Jak widać nowszy czytnik, Leaf 2 prezentuje się dużo lepiej pod względem ceny. Oferując 32 GB pamięci jest tańszy od Kindle Oasis 3 w wersji 8 GB.

 

Dlaczego warto kupić Onyx Boox Leaf 2?

 • Możliwość rozszerzenia pamięci kartą SD
 • Zamontowane głośniki oraz mikrofon
 • Dostęp do Sklepu Google Play
 • Odtwarzanie dowolnych audiobooków
 • Przesyłanie plików za pomocą Bluetooth
 • Większa funkcjonalność przycisków
 • Polski język systemowy
 • Niższa cena
 • 2 lata gwarancji

Onyx Boox Leaf 2

Dlaczego warto kupić Kindle Oasis 3?

 • Ciekawy wygląd
 • Kompatybilność z księgarnią Amazon i Audible
 • Wodoodporność

Kindle Oasis 3

Podsumowanie – który wybrać?

Jak widać w tym porównaniu Onyx Boox Leaf 2 prezentuje się znacznie lepiej. Jest tańszy, a zarazem oferuje więcej funkcji. Kindle Oasis 3 może być lepszym wyborem, jeśli większość swoich książek i audiobooków pobieramy z dedykowanych księgarni Amazon. W pozostałych przypadkach Onyx Boox Leaf 2 będzie lepszą inwestycją.

Autor: K.P.

 

2 thoughts on “Onyx Boox Leaf 2 vs Kindle Oasis 3 – porównanie 7-calowych czytników

 1. MichalCh

  Brakuje jednej kluczowe składowej – bateria? Ile wytrzymuje Onyx bo jednak stoi na androidzie

 2. Czytio.pl Autor wpisu

  Wszystko zależne od użytkowania oraz włączonych funkcji. Podczas naszych testów, gdzie mieliśmy wyłączone podświetlenie, Wi-Fi oraz Bluetooth schodziło około 1/2% na godzinę.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *