PocketBook Touch Lux 5 – test

PocketBook Touch Lux 5 to kolejna odsłona czytnika z topowej serii Touch Lux. Dzisiaj przyjrzymy się mu nieco bliżej, aby przekonać się, czym różni się od swojego poprzednika PocketBook Touch Lux 4.

PocketBook Touch Lux 5 test recenzja

1. Design

Jeśli chodzi o aspekty wizualne to jedyną, dla niektórych dość istotną nowością jest kolor – Ruby Red (bordowy). Jednak jeśli ktoś woli bardziej stonowaną kolorystykę nie ma powodów do zmartwień – PocketBook Touch Lux 5 dostępny jest także w kolorze czarnym. Przypomnijmy, że Lux 4 ma cztery wersje kolorystyczne – czarną, turkusową, miedzianą oraz złotą. 

pocketbook touch lux 5 bordowy ruby red

Obudowa została wykonana z tworzywa sztucznego, w porównaniu np. do aluminium, nie nagrzewa się ono tak bardzo na słońcu oraz nie reaguje gwałtownie na chłodne temperatury. Niestety plecki obudowy się palcują – dlatego warto zaopatrzyć się w dedykowane etui. Czytnik standardowo posiada cztery klawisze fizyczne – menu głównego, dwa do zmiany stron oraz jeden do wywoływania szybkich ustawień (oraz do włączania i wyłączania ekranu dotykowego – należy kliknąć dwukrotnie).

Z kolei na dole znajduje się port micro-USB, wejście na kartę SD oraz gumowy przycisk, za którego pomocą z łatwością włączymy czytnik.

PocketBook Touch Lux 5 recenzja test opinie

2. Pierwsze uruchomienie PocketBook Touch Lux 5

Przy pierwszym włączeniu czytnika zobaczymy ekran wyboru języka – możemy wybrać polski lub dowolny inny z kilkunastu do wyboru. Następnie zostaniemy poproszeni o skonfigurowanie sieci Wi-Fi. Wybieramy naszą sieć i wpisujemy hasło (można też pominąć ten krok). Po połączeniu się z siecią ukaże nam się ekran warunków prawnych. Po zaakceptowaniu klikamy Dalej. Po odczekaniu kilkunastu sekund wyświetla się ekran główny i gotowe! Możemy zacząć naszą przygodę z e-czytaniem.

3. Ekran główny

Na ekranie głównym wyświetlą nam się ostatnio czytane książki, dzięki czemu do lektury możemy wygodnie przejść w dowolnej chwili, od razu po włączeniu czytnika. Co ważne, gdy nagle wyłączymy e-booka, czytnik zapamięta, na której stronie skończyliśmy czytać.

Pod ostatnio czytanymi książkami można zauważyć trzy kropki. Po przesunięciu palcem zobaczymy podgląd całej biblioteki (druga kropka) oraz ostatnio dodane książki (trzecia kropka). Z tych ekranów również możemy przejść bezpośrednio do wybranego e-booka.

PocketBook Touch Lux 5 ekran główny

U góry znajdują się skróty: Powiadomienia, Wi-Fi, podświetlenie oraz bateria. Ponadto klikając w strzałkę, ukażą nam się szybkie ustawienia, gdzie m.in. możemy włączyć lub wyłączyć Wi-Fi, czy ustawić preferowane ustawienia podświetlenia. Ten sam ekran zobaczymy, naciskając pierwszy klawisz od lewej strony.

Z kolei na dole ekranu zobaczymy 5 ikon: książki, notatki, Legimi, Przeglądarkę oraz Aplikacje. 

3. Książki (Biblioteka)

W bibliotece na różne sposoby możemy sortować wgrane na czytnik e-booki – wg daty otwarcia, daty dodania, tytułu oraz autora. Po prawej stronie znajduje się lupka, która umożliwia szybkie znalezienie konkretnej książki. Można także zmienić widok podglądu – do wyboru mamy listę oraz kafelki.

Touch Lux 5 biblioteka

4. Notatki

Aplikacja Notatki umożliwia szybki podgląd zrobionych do tej pory notatek w książkach. Innymi słowy, po dodaniu komentarza słownego lub graficznego (rysując za pomocą palca) zobaczymy je w folderze Notatki z podziałem na tytuły, w których poszczególne notatki się znajdują.

PocketBook Touch Lux 5 notatki recznePocketBook Touch Lux 5 notatki

5. Legimi

Następną aplikacją, jaką mamy do dyspozycji jest Legimi, o której więcej przeczytasz TUTAJ.

6. Przeglądarka

Po włączeniu przeglądarki (nie zapomnij włączyć Wi-Fi) od razu zostajemy przekierowani do wyszukiwarki Google. Strona z wynikami po wpisaniu hasła wyświetla się po około 3 sekundach. Trzeba przyznać, że działa ona przyzwoicie (jak na czytnik e-booków!). Co prawda nie zrobimy za jej pomocą zakupów lub przelewu bankowego (chyba że jesteśmy bardzo cierpliwi), ale przeczytanie artykułu jest jak najbardziej możliwe. W porównaniu z Touch Lux 4 wydaje się działać szybciej – prawdopodobnie jest to zasługa dwukrotnie mocniejszego procesora.

Touch Lux 5 przeglądarka

7. Aplikacje

W zakładce aplikacje znajdziemy: 

Chociaż Scribble to po prostu notatnik, w którym możemy tworzyć notatki za pomocą klawiatury lub palca, jednak pisanie palcem (jak można sobie wyobrazić) nie należy do najbardziej wygodnych. Uprzedzając pytania, rysik dla ekranów pojemnościowych również nie sprawdzi się zbyt dobrze ze względu na słabą responsywność i małą dokładność przy styczności z ekranem czytnika.

pocketbook touch lux 5 aplikacje

8. Czytanie

Przewijanie i otwieranie standardowych e-booków jest bardzo sprawne – tekst również prezentuje się nienagannie, zarówno pod względem ostrości obrazu, jak i kontrastu.

Funkcje czytania pb touch lux 5

Jeśli chodzi o funkcje, to tekst możemy zaznaczać za pomocą “markera”, zakreślać ręcznie (do wyboru mamy kilka grubości “ołówka”), dodawać komentarze za pomocą klawiatury oraz wyszukiwać frazy w przeglądarce Google (zaznaczamy słowo, klikamy G i pojawiają się wyniki wyszukiwania Google). Możemy także korzystać z wgranych słowników lub wgrać własne (tłumaczenie wyświetla się po zaznaczeniu słowa). Więcej o nauce języków z czytnikiem przeczytasz TUTAJ.

Z kolei po dwukrotnym kliknięciu dołu ekranu pokazują się Ustawienia tekstu (dostosowanie marginesów, czcionki [około 30 do wyboru z możliwością wgrania własnych] oraz jej rozmiaru), funkcja obracania tekstu (z orientacji pionowej do poziomej albo na odwrót), tworzenia notatek oraz słownik, w którym możemy tłumaczyć wpisane przez nas słowa. W tym miejscu widoczna jest także pinezka, która umożliwia przypięcie słownika do ekranu na stałe (dopóki nie odepniemy pinezki).

PocketBook Touch Lux 5 czytanie

9. Podświetlenie

Do tej pory oprócz szybszego działania przeglądarki oraz nieco sprawniejszej reakcji nie zauważyliśmy znaczących różnic między Touch  Lux 5 oraz Touch Lux 4, jednak jeśli chodzi o podświetlenie, różnica jest dostrzegalna. Po pierwsze, PocketBook Touch Lux 5 posiada funkcję SMARTlight (jako pierwszy z serii Touch Lux). Dla nowicjuszy krótkie wyjaśnienie –funkcja SMARTlight umożliwia dostosowanie temperatury podświetlenia (od standardowej białej, po bursztynową). Po co? Aby wieczorna lektura była bardziej komfortowa i mniej męcząca dla oczu. Według niektórych teorii takie podświetlenie (w przeciwieństwie do białego) dobrze wpływa na sen. Dlatego też jest to doskonała funkcja dla nocnych marków.

To nie wszystko. Standardowe podświetlenie również znacznie się różni między Touch Lux 4 a Touch Lux 5. Nie trzeba się nawet specjalnie przypatrywać, aby zauważyć, że to, które oferuje Lux 5, jest bardziej równomierne oraz mocniejsze (gdy ustawimy maksymalnie natężenie podświetlenia). Przy maksymalnej wartości jest ono także nieco bardziej chłodne niż w Touch Lux 4, ale tym nie musimy się przejmować, dzięki funkcji SMARTlight.

Podświetlenie pocketbook touch lux 5 vs pocketbook touch lux 4

Po lewej PocketBook Touch Lux 5, po prawej PocketBook Touch Lux 4.

podświetlenie pocketbook touch lux 4 pocketbook touch lux 5 smartlight

Po lewej PocketBook Touch Lux 5 (z wlączoną funkcją SMARTlight), po prawej PocketBook Touch Lux 4.

10. Specyfikacja techniczna

Ekran: 6″ E Ink Carta
Rozdzielczość: 1024 x 758 px, 212 ppi
Podświetlenie: Tak, inteligentne podświetlenie SMARTlight (regulowana barwa podświetlenia)
Procesor: Dual Core (2x1GHz)
RAM: 512 MB
Wewnętrzna pamięć flash: 8 GB
System operacyjny: Kernel Linux
Obsługiwane formaty: PDF, PDF (DRM), EPUB, EPUB(DRM), DJVU, FB2, FB2.ZIP, DOC, DOCX, RTF, PRC, TCR, TXT, CHM, HTM, HTML, MOBI, ACSM, JPEG, BMP, PNG, TIFF
Bateria: Li-Ion 3,7V, 1500 mAh
Waga: 155 g
Wymiary: 161,3 x 108 x 8mm
Cena: 549 zł

Czy warto kupić PocketBook Touch Lux 5?

PocketBook Touch Lux 5 przeglądarka

Główną różnicą między PocketBook Touch Lux 5 a PocketBook Touch Lux 4 jest szybkość działania oraz podświetlenie. Zatem jeśli dużo czytasz wieczorami prawdopodobnie PocketBook Touch Lux 5 będzie lepszym wyborem, jednak jeśli wieczorami czytasz okazyjnie, wystarczy Ci zwykłe podświetlenie – oferowane przez Lux 4. 

PocketBook Touch Lux 5 to czytnik, który sprawdzi się u fanów beletrystyki (ze względu na 6-calowy ekran) oraz tych, którzy lubią czytać o każdej porze dnia i nocy (podświetlenie z funkcją SMARTlight). Atutem jest duża ilość odtwarzanych formatów (nie trzeba martwić się o konwersję) oraz polskie menu.

Zastanawiasz się między tymi dwoma modelami i jesteś bardziej skłonny do zakupu Touch Lux 4?  Lepiej nie zwlekać, ponieważ niebawem zniknie ze sprzedaży.

A na koniec niespodzianka! PocketBook Touch Lux 5 będzie oferować możliwość korzystania z aplikacji Empik Go (możliwe, że Touch Lux 4 oraz inne modele również)! Oficjalna data premiery aplikacji nie jest jeszcze znana, jednak powinna pojawić się w ciągu miesiąca.

Jeśli chcecie, abyśmy przetestowali konkretne funkcje PocketBook Touch Lux 5, dajcie znać w komentarzach!

PocketBook Touch Lux 5 Ruby Red

PocketBook Touch Lux 5 black

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *