PocketBook Touch Lux 5 – test

PocketBook Touch Lux 5 to kolejna odsłona czytnika z topowej serii Touch Lux. Dzisiaj przyjrzymy się mu nieco bliżej, aby przekonać się, czym różni się od swojego poprzednika PocketBook Touch Lux 4.

PocketBook Touch Lux 5 test recenzja

1. Design

Jeśli chodzi o aspekty wizualne to jedyną, dla niektórych dość istotną nowością jest kolor – Ruby Red (bordowy). Jednak jeśli ktoś woli bardziej stonowaną kolorystykę nie ma powodów do zmartwień – PocketBook Touch Lux 5 dostępny jest także w kolorze czarnym. Przypomnijmy, że Lux 4 ma cztery wersje kolorystyczne – czarną, turkusową, miedzianą oraz złotą. 

pocketbook touch lux 5 bordowy ruby red

Obudowa została wykonana z tworzywa sztucznego, w porównaniu np. do aluminium, nie nagrzewa się ono tak bardzo na słońcu oraz nie reaguje gwałtownie na chłodne temperatury. Niestety plecki obudowy się palcują – dlatego warto zaopatrzyć się w dedykowane etui. Czytnik standardowo posiada cztery klawisze fizyczne – menu głównego, dwa do zmiany stron oraz jeden do wywoływania szybkich ustawień (oraz do włączania i wyłączania ekranu dotykowego – należy kliknąć dwukrotnie).

Z kolei na dole znajduje się port micro-USB, wejście na kartę SD oraz gumowy przycisk, za którego pomocą z łatwością włączymy czytnik.

PocketBook Touch Lux 5 recenzja test opinie

2. Pierwsze uruchomienie PocketBook Touch Lux 5

Przy pierwszym włączeniu czytnika zobaczymy ekran wyboru języka – możemy wybrać polski lub dowolny inny z kilkunastu do wyboru. Następnie zostaniemy poproszeni o skonfigurowanie sieci Wi-Fi. Wybieramy naszą sieć i wpisujemy hasło (można też pominąć ten krok). Po połączeniu się z siecią ukaże nam się ekran warunków prawnych. Po zaakceptowaniu klikamy Dalej. Po odczekaniu kilkunastu sekund wyświetla się ekran główny i gotowe! Możemy zacząć naszą przygodę z e-czytaniem.

3. Ekran główny

Na ekranie głównym wyświetlą nam się ostatnio czytane książki, dzięki czemu do lektury możemy wygodnie przejść w dowolnej chwili, od razu po włączeniu czytnika. Co ważne, gdy nagle wyłączymy e-booka, czytnik zapamięta, na której stronie skończyliśmy czytać.

Pod ostatnio czytanymi książkami można zauważyć trzy kropki. Po przesunięciu palcem zobaczymy podgląd całej biblioteki (druga kropka) oraz ostatnio dodane książki (trzecia kropka). Z tych ekranów również możemy przejść bezpośrednio do wybranego e-booka.

PocketBook Touch Lux 5 ekran główny

U góry znajdują się skróty: Powiadomienia, Wi-Fi, podświetlenie oraz bateria. Ponadto klikając w strzałkę, ukażą nam się szybkie ustawienia, gdzie m.in. możemy włączyć lub wyłączyć Wi-Fi, czy ustawić preferowane ustawienia podświetlenia. Ten sam ekran zobaczymy, naciskając pierwszy klawisz od lewej strony.

Z kolei na dole ekranu zobaczymy 5 ikon: książki, notatki, Legimi, Przeglądarkę oraz Aplikacje. 

3. Książki (Biblioteka)

W bibliotece na różne sposoby możemy sortować wgrane na czytnik e-booki – wg daty otwarcia, daty dodania, tytułu oraz autora. Po prawej stronie znajduje się lupka, która umożliwia szybkie znalezienie konkretnej książki. Można także zmienić widok podglądu – do wyboru mamy listę oraz kafelki.

Touch Lux 5 biblioteka

4. Notatki

Aplikacja Notatki umożliwia szybki podgląd zrobionych do tej pory notatek w książkach. Innymi słowy, po dodaniu komentarza słownego lub graficznego (rysując za pomocą palca) zobaczymy je w folderze Notatki z podziałem na tytuły, w których poszczególne notatki się znajdują.

PocketBook Touch Lux 5 notatki recznePocketBook Touch Lux 5 notatki

5. Legimi i Empik Go

Następną aplikacją, jaką mamy do dyspozycji jest Legimi, o której więcej przeczytasz TUTAJ. Dostępna jest także aplikacja Empik Go, więcej informacji TUTAJ.
PocketBook Touch Lux 5

6. Przeglądarka

Po włączeniu przeglądarki (nie zapomnij włączyć Wi-Fi) od razu zostajemy przekierowani do wyszukiwarki Google. Strona z wynikami po wpisaniu hasła wyświetla się po około 3 sekundach. Trzeba przyznać, że działa ona przyzwoicie (jak na czytnik e-booków!). Co prawda nie zrobimy za jej pomocą zakupów lub przelewu bankowego (chyba że jesteśmy bardzo cierpliwi), ale przeczytanie artykułu jest jak najbardziej możliwe. W porównaniu z Touch Lux 4 wydaje się działać szybciej – prawdopodobnie jest to zasługa dwukrotnie mocniejszego procesora.

Touch Lux 5 przeglądarka

7. Aplikacje

W zakładce aplikacje znajdziemy: 

Chociaż Scribble to po prostu notatnik, w którym możemy tworzyć notatki za pomocą klawiatury lub palca, jednak pisanie palcem (jak można sobie wyobrazić) nie należy do najbardziej wygodnych. Uprzedzając pytania, rysik dla ekranów pojemnościowych również nie sprawdzi się zbyt dobrze ze względu na słabą responsywność i małą dokładność przy styczności z ekranem czytnika.

pocketbook touch lux 5 aplikacje

8. Czytanie

Przewijanie i otwieranie standardowych e-booków jest bardzo sprawne – tekst również prezentuje się nienagannie, zarówno pod względem ostrości obrazu, jak i kontrastu.

Funkcje czytania pb touch lux 5

Jeśli chodzi o funkcje, to tekst możemy zaznaczać za pomocą “markera”, zakreślać ręcznie (do wyboru mamy kilka grubości “ołówka”), dodawać komentarze za pomocą klawiatury oraz wyszukiwać frazy w przeglądarce Google (zaznaczamy słowo, klikamy G i pojawiają się wyniki wyszukiwania Google). Możemy także korzystać z wgranych słowników lub wgrać własne (tłumaczenie wyświetla się po zaznaczeniu słowa). Więcej o nauce języków z czytnikiem przeczytasz TUTAJ.

Z kolei po dwukrotnym kliknięciu dołu ekranu pokazują się Ustawienia tekstu (dostosowanie marginesów, czcionki [około 30 do wyboru z możliwością wgrania własnych] oraz jej rozmiaru), funkcja obracania tekstu (z orientacji pionowej do poziomej albo na odwrót), tworzenia notatek oraz słownik, w którym możemy tłumaczyć wpisane przez nas słowa. W tym miejscu widoczna jest także pinezka, która umożliwia przypięcie słownika do ekranu na stałe (dopóki nie odepniemy pinezki).

PocketBook Touch Lux 5 czytanie

9. Podświetlenie

Do tej pory oprócz szybszego działania przeglądarki oraz nieco sprawniejszej reakcji nie zauważyliśmy znaczących różnic między Touch  Lux 5 oraz Touch Lux 4, jednak jeśli chodzi o podświetlenie, różnica jest dostrzegalna. Po pierwsze, PocketBook Touch Lux 5 posiada funkcję SMARTlight (jako pierwszy z serii Touch Lux). Dla nowicjuszy krótkie wyjaśnienie –funkcja SMARTlight umożliwia dostosowanie temperatury podświetlenia (od standardowej białej, po bursztynową). Po co? Aby wieczorna lektura była bardziej komfortowa i mniej męcząca dla oczu. Według niektórych teorii takie podświetlenie (w przeciwieństwie do białego) dobrze wpływa na sen. Dlatego też jest to doskonała funkcja dla nocnych marków.

To nie wszystko. Standardowe podświetlenie również znacznie się różni między Touch Lux 4 a Touch Lux 5. Nie trzeba się nawet specjalnie przypatrywać, aby zauważyć, że to, które oferuje Lux 5, jest bardziej równomierne oraz mocniejsze (gdy ustawimy maksymalnie natężenie podświetlenia). Przy maksymalnej wartości jest ono także nieco bardziej chłodne niż w Touch Lux 4, ale tym nie musimy się przejmować, dzięki funkcji SMARTlight.

Podświetlenie pocketbook touch lux 5 vs pocketbook touch lux 4

Po lewej PocketBook Touch Lux 5, po prawej PocketBook Touch Lux 4.

podświetlenie pocketbook touch lux 4 pocketbook touch lux 5 smartlight

Po lewej PocketBook Touch Lux 5 (z wlączoną funkcją SMARTlight), po prawej PocketBook Touch Lux 4.

10. Specyfikacja techniczna

Ekran: 6″ E Ink Carta
Rozdzielczość: 1024 x 758 px, 212 ppi
Podświetlenie: Tak, inteligentne podświetlenie SMARTlight (regulowana barwa podświetlenia)
Procesor: Dual Core (2x1GHz)
RAM: 512 MB
Wewnętrzna pamięć flash: 8 GB
System operacyjny: Kernel Linux
Obsługiwane formaty: PDF, PDF (DRM), EPUB, EPUB(DRM), DJVU, FB2, FB2.ZIP, DOC, DOCX, RTF, PRC, TCR, TXT, CHM, HTM, HTML, MOBI, ACSM, JPEG, BMP, PNG, TIFF
Bateria: Li-Ion 3,7V, 1500 mAh
Waga: 155 g
Wymiary: 161,3 x 108 x 8mm
Cena: 549 zł

Czy warto kupić PocketBook Touch Lux 5?

PocketBook Touch Lux 5 przeglądarka

Główną różnicą między PocketBook Touch Lux 5 a PocketBook Touch Lux 4 jest szybkość działania oraz podświetlenie. Touch Lux 5 uwzględnia potrzeby osób czytających wieczorami.

PocketBook Touch Lux 5 to również czytnik, który sprawdzi się u fanów beletrystyki (ze względu na 6-calowy ekran) oraz tych, którzy lubią czytać o każdej porze dnia i nocy (podświetlenie z funkcją SMARTlight). Atutem jest duża ilość odtwarzanych formatów (nie trzeba martwić się o konwersję) oraz polskie menu.

Jeśli chcecie, abyśmy przetestowali konkretne funkcje PocketBook Touch Lux 5, dajcie znać w komentarzach!

PocketBook Touch Lux 5 Ruby Red

PocketBook Touch Lux 5 black

29 thoughts on “PocketBook Touch Lux 5 – test

 1. Nawojka

  Kupiłam PocketBook Touch Lux 5, ale albo ja nie nie umiem obsługiwać takich technologii, albo zakupiony czytnik jest wadliwy (?) :
  – z założenia do dyspozycji mam tradycyjne przyciski i/lub ekran dotykowy – niestety ani jeden sposób poruszania się po ekranie nie działa właściwie ( dotykowy jest nieczuły, tradycyjny nie zawsze reaguje, przewijanie/ przesuwanie palcem jest nieskuteczne)
  – sam ekran przy próbie wykonania jakiejkolwiek czynności jest niestabilny, pływa, zmienia się natężenie światła, czcionki się rozmywają, naprzemiennie ciemnieje i jaśnieje, jest niewyraźny
  – po rejestracji do legimi, założeniu konta zgodnie z instrukcją, wyszukiwanie książek jest utrudnione z powodu wyżej wymienionych ograniczeń i trudności, powrót do strony głównej niemożliwy
  Mając nadzieję „wejścia na wyższy poziom” technologii jestem zdegustowana, zniechęcona i zawiedziona, urządzenie nie spełnia moich oczekiwań, nie tego się spodziewałam za takie pieniądze. Przy takich usterkach nie da się z niego korzystać, stąd chciałabym zwrócić urządzenie lub je zareklamować

 2. mateusz

  Dzień dobry
  Proszę o odpowiedź dlaczego przy przesunięciu suwakiem o nawet kilka stron do przodu książki system nie potrafi sobie z tym poradzić i wychodzi do ekranu głównego, a po ponownym wybraniu książki okazuje się, że zresetował pamięć podręczną i książka otwiera się na pierwszej stronie.
  Klikanie czasami kilkaset razy żeby przejść na interesującą stronę to nie jest technologia za 600 zł

 3. Sboolek

  Hej, szukam swojego pierwszego czytnika i jest kilka spraw, które mnie interesują, odnośnie Lux 5:
  – czy w danym ebooku mogę wybrać stronę, którą chcę czytać (wprowadzam na klawiaturze np. stronę nr 245, nie muszę „przewijać”)?
  – jest dostępny słownik definicji polsko – polski? Ewentualnie Wiki albo coś podobnego. To funkcja, która w czytniku jest dla mnie priorytetowa 🙂

 4. Admin Autor wpisu

  Dzień dobry,
  po wywołaniu menu książki można przejść do danej strony poprzez przesuwanie suwaka na dole ekranu.
  Z kolei słownik polsko-polski wymaga wgrania takiego słownika. My jedynie udostępniamy dwukierunkowe, typu eng-pol, pol-eng; de-pl, pl-de itd. nie mamy słowników pl-pl – musiałby Pan pobrać i wgrać takie słowniki we własnym zakresie.
  Jeśli nasuną się Panu jeszcze jakieś inne pytania, zapraszamy do kontaktu na adres: kontakt@czytio.pl.
  Pozdrawiamy.

 5. Ryszard

  Dzień dobry, interesuje mnie czy jeśli posiadam notatki z uczelni w formacie pdf, to czy mogę je odtworzyć na czytniku bez żadnych większych komplikacji przykładowo używając karty pamięci.

 6. Admin Autor wpisu

  Dzień dobry, tak. Jednak jeśli myśli Pan o zakupie czytnika głównie do czytania pilików w formacie PDF, rekomendujemy wybranie większego ekranu. Pliki PDF mają stały format i są praktycznie nieedytowalne – nie można dostosować ich do własnych preferencji. Oznacza to, że nie zmienimy rozmiaru czcionki, kroju, paginacji i kierunku tekstu, aby dopasować go do rozmiaru ekranu przez co odczyt na zbyt małym ekranie, może okazać się niewygodny. Pozdrawiamy.

 7. Karola

  Dzień dobry
  System nie radzi sobie z przesuwaniem stron suwakiem i powraca do ekranu głównego. A książka ponownie otwiera się na stronie, od której zaczynało się . Co można tym zrobić?

 8. Damian

  Mam podobny problem. Brak możliwości przesunięcia stron lub przejścia do wybranej strony. System wywala do menu głównego i resetuje ostatnie czytanie.

 9. wampiXX

  Czytnik dostałam pod choinke. To mój pierwszy czytnik e-booków, miałam wcześniej pożyczony na kilka dni od koleżanki.
  Może jestem zbyt przyzwyczajona do błyskawicznej pracy smartfona, stąd praca czytnika jest dla mnie baaaardzo wolna. Często się zawiesza, czasem klepsydra z ładowaniem książki czy strony widnieje zdecydowanie za długo i nic się nie dzieje. Nie wiem czy mam wadliwy czytnik, czy to jest normalne. Proszę o info.

 10. Admin Autor wpisu

  Dzień dobry, to prawda, że czytniki e-booków działają wolniej od urządzeń takich jak tablety i smartfony, ponieważ technologia e-papieru (E-Ink) jest wolniejsza od technologii LCD. Po czasie można się przyzwyczaić :). Nowo wgrane książki na PB Touch Lux 5 faktycznie potrzebują trochę czasu na załadowanie, jednak przy kolejnym otwarciu danej publikacji powinna się ona wczytywać krócej. Pozdrawiamy.

 11. Rafal

  Dzień dobry,
  Czy można na ten czytnik przegrywać większe pliki tj. ok 110mb?
  Czy można przegrywać pliki za pomocą drug and drop? np. podłączając czytnik do laptopa lub na kartę SD którą podpiąłbym bezpośrednio do laptopa?
  Chciałbym uniknąć koszmaru jakim jest z przegrywaniem plików na kindle paperwhite

 12. Menu książki problem

  Witam, mam problem z Touch Lux 5.
  Kiedy klikam na ikonkę książki na sekundę pojawia się menu główne (katalogi, wyszukiwanie itp.) a zaraz po tym przeskakuje na obrazki książek bez możliwości wyboru innych. Co robić?

 13. Problem z zakładkami

  Witam
  Mam czytnik pocketbook touch lux 5 i mam problem z zakładkami. Np dodaję zakładkę na str 81 następną na 123 i następną na 150. Po ponownym uruchomieniu czytnika w menu są 3 zakładki ale wszystkie str 81. Usunięcie wszystkich zakładek i dodanie na jakiejkolwiek stronie skutkuje tym że po uruchomieniu jest zakładka ale znów na str 81??
  Proszę o pomoc bo jest to denerwujące ciągle wyszukiwać gdzie się skończyło czytać
  Mirek

 14. Problem z zapamiętaniem ostatniej strony

  Dobry artykuł i sam mam taki czytnik. Mam pytanie, co jeśli dana książka w formacie epup nie zapisuje ostatniej strony na której przestaliśmy czytać? ja myślałem, że coś jest nie tak w czytniku, więc przywracałem do ustawień fabrycznych, a później wyczyściłem pamięć. Choć inne książki epup, zapisują ostatnią stronę, na której zakończyliśmy czytanie. Jak to jest?

 15. pocketbook touch 5 lux

  Dzień dobry!
  Mam czytnik e book pocketbook touch 5 lux.Jestem bardzo niego zadowolony. Mam pytanie jak w nim ustawić polskie menu (soft). Mam tylko po angielsku i do wyboru parę innych jeżyków bez języka polskiego.Proszę o pomoc. Serdecznie pozdrawiam. Zapaśnik Rafał

 16. Ilona

  Dzień dobry, zastanawiam się nad kupnem touch 5 i mam pytanie czy mając dostęp do internetu mogę ściągnąć książki z np. chomikuj.pl i zapisywać je w formacie pdf,epub, mobi? Pozdrawiam Ilona

 17. Czytio.pl

  Dzień dobry,
  czytnik PocketBook Touch Lux 5 posiada dostęp do przeglądarki internetowej i pozwala na pobieranie książek bezpośrednio na czytnik, jednak nie jesteśmy w stanie zagwarantować, że każda strona będzie na nim poprawnie działać.
  Trzeba mieć również na uwadze, że strony internetowe działają na czytniku zauważalnie wolniej niż np. na smartfonach.

 18. Maria

  Dzień dobry mam pytanie czytnik od jakiegoś czasu nie zapamiętuje ostatniej strony co należy zrobić aby to usprawnić?

 19. Czytio.pl

  Potencjalnie można spróbować resetu fabrycznego. Jeśli to nie pomoże, może to być problem z pamięcią, więc warto w ten czas wysłać do serwisu czytnik.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *