Legimi czy Empik Go? Aplikacje abonamentowe na czytniki e-booków

Gdy wybór czytnika jest już za nami, zaczynamy się zastanawiać – którą aplikację abonamentową wybrać – Legimi czy Empik Go? A może zostać przy tradycyjnym czytaniu pojedynczych e-booków? W tym artykule porównujemy obie aplikacje i zastanawiamy się,  na którą z nich warto się zdecydować.

co wybrac legimi czy empik go

Czy warto wykupić abonament na czytnik e-booków?

Przed podjęciem decyzji o wyborze aplikacji warto się zastanowić, czy abonament z dostępem do e-booków jest nam w ogóle potrzebny. Takie rozwiązanie na pewno będzie świetną decyzją dla osób, które dużo czytają. Jednak jeśli nasz czas poświęcony książce nie przekracza dwóch pozycji miesięcznie lub czytamy tylko literaturę specjalistyczną, warto dobrze przemyśleć, czy opłaca się uiszczać comiesięczną opłatę.

Jeśli chodzi o korzyści z posiadania abonamentu, to jest ich całkiem sporo. Po pierwsze abonament pozwala na odkrycie nowych pozycji, o których wcześniej moglibyśmy nie usłyszeć lub akurat nie zwróciły naszej uwagi. W abonamentach bez limitu możemy przejrzeć setki, a nawet tysiące książek i dopiero na tej podstawie zdecydować o lekturze. Podobnie jak wybierając nową pozycję w księgarni, czytamy kilka stron przed ostateczną decyzją o zakupie. Z tym że tutaj ostateczna decyzja polega na decyzji o przeczytaniu, bo e-książki (po wykupieniu abonamentu) kupować nie musimy.

Istnieje szansa, że korzystając z abonamentu, będziemy po prostu więcej czytać. Z natychmiastowym dostępem do tysięcy e-booków pomijamy proces zakupowy i od razu możemy zacząć lekturę. Poza tym, jeśli czytamy dużo, zaoszczędzimy także sporo pieniędzy.

Onyx Boox Nova 2 podświetlenie

Podstawowe informacja nt. aplikacji

Legimi

Legimi wiedzie prym od 2012 roku, od momentu, w którym wprowadzili abonament “Czytanie bez limitu”. Aplikacja również jako pierwsza pojawiła się na czytnikach e-booków, a więc nic dziwnego, że ma tylu miłośników. Obecnie Legimi oferuje dostęp do ponad 60 tysięcy e-booków i audiobooków. 

Tutaj można sprawdzić, które czytniki obsługują Legimi. Jest ich zdecydowanie więcej niż w przypadku Empik Go.

1. PocketBook

Większość czytników PocketBook ma aplikację Legimi wgraną domyślnie. Jeśli model otrzyma dostęp po kilku miesiącach od premiery, wystarczy zaktualizować czytnik do najnowszego oprogramowania.

Pozycje możemy wybierać z poziomu aplikacji na urządzenia mobilne lub poprzez zalogowanie się na swoje konto na stronie internetowej.

Warto dodać, że w bibliotece czytników PocketBook e-booki z Legimi są traktowane na równi z książkami wgranymi samodzielnie.

2. Kindle

Czytniki Kindle w abonamencie “bez limitu” umożliwiają pobranie maksymalnie 7 lub 10 e-booków w miesiącu, nie pozwalają na korzystanie z abonamentów bibliotecznych oraz pakietów stron, posiadają także ograniczoną liczbę dostępu do e-booków.

Aby korzystać z Legimi na czytnikach Kindle, konieczne jest zainstalowanie aplikacji na komputerze, przez którą e-booki będą pobierane i przenoszone na czytnik.

Książki na półkę dodaje się tak samo jak na czytnikach PocketBook – poprzez zalogowanie na stronę www lub aplikację.

3. Onyx Boox

Z kolei na czytnikach Onyx Boox skorzystamy z aplikacji podobnie jak na urządzeniach z systemem Android, jednak należy pamiętać, że pobierając aplikację ze sklepu Google Play nie uzyskamy Legimi dedykowanego czytnikom e-booków, a tabletom i smartfonom. Co niekiedy może powodować niepłynne działanie. Za to książki możemy dodawać na półkę bezpośrednio w aplikacji.

Z abonamentu  Legimi na okres próbny oraz w usłudze bez umowy można zrezygnować na podstronie ustawień subskrypcji.

=w której księgarni kupimy najtaniej e-booki

Empik Go

Empik Go to usługa należąca do dużej sieci handlowej i stanowi tylko jeden z obszarów jej działalności. Aplikacja pierwszy raz na czytniku e-booków pojawiła się w 2019 roku, wcześniej można było z niej korzystać na komputerach, smartfonach i laptopach z oprogramowaniem: Windows (7SP, 8, 10), macOS, iOS  oraz Android 4.2 i nowsze.

1. PocketBook

W ostatnim czasie pięć czytników PocketBook pracujących na oprogramowaniu Linux  uzyskało dostęp do aplikacji Empik Go. Trzeba przyznać, że jest to przełomowy moment dla fanów marki.

Czytniki PocketBook obsługujące Empik Go to: PocketBook Touch Lux 5, PocketBook Color, PocketBook InkPad 3, PocketBook X oraz PocketBook Touch HD 3, jednak niewykluczone, że ich lista będzie się rozszerzać.

Aplikacja na Pocketbookach pozwala tylko czytać e-booki, odtwarzanie audiobooków nie jest dostępne. Książki można dodawać na półkę z poziomu aplikacji na urządzenia mobilne oraz przez stronę www. 

2. Kindle

Nie obsługuje aplikacji Empik Go.

3. Onyx Boox

Z Empik Go można również korzystać na czytnikach Onyx Boox. Podobnie jak w przypadku Legimi trzeba zaznaczyć, że nie obsługują one aplikacji stworzonej z myślą o czytnikach e-booków, a tą samą, która przeznaczona jest na tablety i smartfony. Dlatego trzeba mieć na uwadze, że czasami może być problem z płynnością działania.

Empik Go obsługują wszystkie nowsze czytniki Onyx Boox, w tym Onyx Boox Nova 2 i 3, Onyx Boox Poke 2 i 3, Onyx Boox Max 3, Onyx Boox Max Lumi czy Onyx Boox Note 2 i 3. 

Z abonamentu Empik Go można zrezygnować w dowolnej chwili (pozostanie aktywny do końca bieżącego okresu rozliczeniowego).

Onyx Boox Note 3 podgląd e-booków Android 10

Porównanie cen abonamentów Legimi i Empik Go

Zacznijmy od porównania abonamentów bez limitu, które w obu przypadkach oferują dwie możliwości: same e-booki lub e-booki + audiobooki.

Księgarnia E-booki E-booki + audiobooki Liczba urządzeń
Empik Go 34,99 zł 39,99 zł 2
Legimi 39,99 zł

 

44,99 zł 4

 

Cenowo korzystniejsza jest oferta Empiku. Chociaż Legimi pozwala na korzystanie ze swojej aplikacji z 4 urządzeń jednocześnie. Niestety entuzjazm studzi fakt, że wśród nich może być tylko jeden czytnik e-booków certyfikowany przez Legimi.

Legimi oferuje także pakiety z roczną umową. Jak można się domyślić, wtedy opłata miesięczna jest niższa. Wynosi dokładnie:

 

 • 32,99 zł za e-booki
 • 39,99 za e-booki i audiobooki

 

A więc pakiet e-booki jest nieco tańszy od tego, który otrzymamy w Empik Go, z kolei e-booki+audiobooki wychodzą cenowo tak samo.

Legimi ma do zaoferowania także pakiety z limitem stron:

 

 • ebooki 300 (300 stron) za 6,99 zł
 • ebooki 1000 (1000 stron) za 19,99 zł
 • ebooki 1500 (1500 stron) za 24,99 zł.

 

Czyli średnio 1 książka albo  3 książki, albo 5 książek miesięcznie. Czy to się opłaca? Zdecydowanie tak. Średnio jeden e-book kosztuje ok. 20 zł. Tutaj w ten cenie możemy mieć ich trzy. Niestety istnieje prawdopodobieństwo, że Legimi nie będzie miało dostępu do interesującej nas książki, dlatego przed zakupem warto zorientować się w ofercie obu usługodawców i zobaczyć, czy oferują literaturę o interesującej nas tematyce.

Dobra informacja jest taka, że nieprzeczytane strony się sumują i przechodzą na kolejny miesiąc. Z kolei po przekroczeniu limitu stron w danym miesiącu abonament automatycznie się “odnawia” i pobiera kolejną opłatę, doliczając nowe strony. Dlatego trzeba być ostrożnym, jeśli nie chcemy ponosić dodatkowych kosztów.

Z kolei w ofercie Empik Go znajdziemy jeszcze pakiet audiobooki (bez e-booków) w cenie 29,99 zł/miesiąc oraz pakiet lektury szkolne (e-booki i audiobooki) w cenie 9,99 zł/miesiąc.

 legimi cennik lepsze od empik go?empik go darmowe e-booki

 

Porównanie liczby e-booków i audiobooków w aplikacjach Legimi i Empik Go

Legimi 

Na dzień 21.12.2020 w wynikach wyszukiwania po zaznaczeniu filtra  “tylko: w abonamencie Legimi” dostępnych jest 34 764 e-booków w języku polskim, 5655 w języku angielskim i aż 26 688 w języku niemieckim, co daje łącznie 67 107 e-booków.

Jeśli chodzi o audiobooki, to jest 4575 audiobooków w języku polskim i jeden audiobook w języku angielskim, zero w języku niemieckim.

Empik Go

Z kolei w abonamencie Empik Go czeka na nas łącznie 30 850 e-booków. Chociaż po ręcznym dodaniu do siebie pozycji we wszystkich językach wychodzi 31 205. W tym 30 753 w języku polskim, 312 w języku angielskim, 86 w języku francuskim, 22 w języku niemieckim i pojedyncze w innych językach.

Audiobooków w ramach abonamentu jest łącznie 14 729, (według strony Empik Go, po dodaniu wychodzi 15 057) w tym 14 577 w języku polskim i 480 w języku angielskim.

 

Podsumowanie – porównanie liczby e-booków

Jak widać, Legimi przoduje jeśli chodzi o liczbę e-booków, z kolei Empik Go ma przewagę pod względem proponowanych audiobooków. Jednak należy zwrócić uwagę, że przyglądając się tylko pozycjom w języku polskim rozbieżność na korzyść Legimi wynosi ok. 4 tysiące. Czy to dużo, czy mało – każdy musi ocenić sam. 

Niemniej jednak Legimi na pewno będzie lepszą alternatywą od Empik Go, jeśli zależy nam na nauce języka angielskiego oraz niemieckiego w formie czytania e-booków. Empik Go za to oferuje większą rozmaitość językową, jednak niestety tych e-książek nie ma zbyt wiele.

źródło: Amazon

Jak za darmo korzystać z Legimi i Empik Go?

Obie usługi umożliwiają przetestowanie dowolnego abonamentu w ramach okresu próbnego. W przypadku Legimi trwa on 14 dni, z kolei Empik Go pozwala na bezpłatne korzystanie przez 7 dni. Taka forma testu przysługuje osobom, które wcześniej nie korzystały z abonamentu i aby z niej skorzystać należy założyć konto i podpiąć pod nie kartę płatniczą. Dlatego trzeba pamiętać, aby zrezygnować z okresu próbnego, jeśli nie chcemy opłacać abonamentu. W przeciwnym razie po określonym czasie zostanie naliczona opłata.

Innym sposobem na darmowe korzystanie z Legimi są abonamenty biblioteczne. Niektóre biblioteki wykupują pakiety, które następnie udostępniają swoim czytelnikom w formie kodów. Niestety ich liczba często jest ograniczona i działa na zasadzie “kto pierwszy, ten lepszy”. Jednak warto próbować.

Kolejnym sposobem są nasze kody Czytio.pl, które można otrzymać przy zakupie wybranych czytników. Kod do Legimi umożliwia korzystanie z aplikacji za darmo przez 60 dni. Z kolei kod Empik Go przez 30 dni.

 

Podsumowanie – Legimi czy Empik Go?

Obie aplikacje abonamentowe mają ciekawą ofertę i trzeba przyznać, że trudno jednoznacznie wskazać lepszą. Dlatego poniżej przedstawimy plusy i minusy każdej z nich:

Legimi

 • działa na większej liczbie urządzeń
 • dłuższy okres próbny
 • możliwość skorzystania z abonamentu bibliotecznego
 • większa liczba e-booków
 • sporo e-booków w języku angielskim i niemieckim
 • możliwość wykupienia określonej liczby stron

Empik Go

 • niższa cena miesięcznego abonamentu (bez umowy)
 • możliwość wykupienia abonamentu “audiobooki” i “lektury”
 • większa liczba audiobooków w abonamencie
 • e-booki dostępne w różnych językach (nie tylko angielski i niemiecki)

 

Jeśli czytamy głównie określony typ literatury np. fantasy, warto przed zakupem zorientować się, która usługa oferują więcej e-booków danego gatunku. Powinniśmy również zdecydować, czy będziemy czytać głównie w języku polskim, czy może interesuje nas literatura obcojęzyczna oraz w jakim stopniu będziemy słuchać audiobooków. Warto też zwrócić uwagę na to, na ilu urządzeniach będziemy korzystać z aplikacji.

Podsumowując, usługi abonamentowe to doskonałe rozwiązanie dla osób, które nie rozstają się z książką. Motywują do lektury i umożliwiają odkrywanie nowych pozycji. Jednak trzeba liczyć się z faktem, że mogą nie oferować interesujących nas w danym momencie e-booków. Nie znajdziemy tam zbyt wiele pozycji z literatury specjalistycznej, ponieważ zwyczajnie są one drogie. Jednak fani beletrystyki na pewno będą zadowoleni.

Empik Go na czytnikach PocketBook- instrukcja obsługi + test

11 thoughts on “Legimi czy Empik Go? Aplikacje abonamentowe na czytniki e-booków

 1. Slawka

  Zauważyłam niestety ze w legimi zdarza sie pominięcie rozdziału książki. Tak jest np.w książce Dźwięk Rogu w kształcie muszli Sary Lark cz.Znaki brak rozdziału 9

 2. Admin Autor wpisu

  @Slawka, jeśli chce Pani to zgłosić, prosimy w tej sprawie o bezpośredni kontakt z Legimi. Pozdrawiamy.

 3. Mawa

  Czy są czytniki, które obsługują Legimi i Empik?
  Mój aktualny wyzionął ducha.
  Póki co mam abonament w Legimi, waham się nad dokupieniem Empiku ze względu na audiobooki, które w Legimi są jedną wielką porażka (komputerowy głos „czytający”)

 4. Admin Autor wpisu

  @Mawa tak, większość czytników PocketBook obsługuje Legimi i Empik Go (Touch Lux 5, HD 3, InkPad 3/3 Pro, PocketBook Color, InkPad X), niestety nie umożliwiają one odtwarzania audiobooków. Inną alternatywą są czytniki Onyx Boox, jednak trzeba mieć na uwadze, że Legimi i Empik Go pobiera się na nich przez Sklep Google Play. Oznacza to, że te aplikacje nie są dostosowane do ekranów E-Ink, tylko standardowych tabletów. Mimo to wielu naszych Klientów z nich korzysta, ale zdarzają się pojedyncze problemy. W celu uzyskania więcej informacji na ten temat zapraszamy do kontaktu telefonicznego lub na adres: kontakt@czytio.pl. Pozdrawiamy.

 5. Kodex

  A jak wygląda sytuacja z czytnikami firmy inkbook? Chodzi mi o focusa np i czy mają możłiwość odtwarzania audibooków?

 6. Magda

  Jeśli Legimi pozwala na podłączenie do 4 urządzeń, to możliwe byłoby korzystanie np. mojej Mamy, dla której planuję kupno jednego z certyfikowanych przez Legimi czytników i mnie z Kindle z jednego abonamentu? Rozumiem, że ona miałaby dostęp bez limitu, ale czy ja mogłabym korzystać z tego limitowanego do 10 książek równolegle?

 7. Admin Autor wpisu

  Niestety nie. W ramach standardowego abonamentu można korzystać z aplikacji tylko na jednym czytniku e-booków. Ta zasada nie dotyczy na chwilę obecną czytników marki Onyx Boox, ponieważ aplikacja traktuje je jako tablet (działają w oparciu o system Android).

  Te 4 urządzenia o których Pani pisze to: 1 czytnik, 1 tablet (Android lub iPad), 1 tablet lub komputer z Windows i 1 smartfon (Android lub iPhone). Jednak można do abonamentu dodać drugi czytnik za opłatą. Więcej na ten temat można przeczytać tutaj: https://czytio.pl/blog/jak-korzystac-z-legimi-na-dwoch-czytnikach-e-bookow-razem-taniej/. W razie pytań lub wątpliwości rekomendujemy kontakt bezpośrednio z Legimi, ponieważ mają oni największą wiedzę na temat działania usługi. Pozdrawiamy.

 8. Czytelnik

  Porównanie obu aplikacji nie uwzględnia uregulowań wynikających z regulaminu EmpikGo, z którego wynika, że po przeczytaniu 20 książek w abonamencie dostęp do aplikacji jest blokowany. Do tego każde 10% książki traktowane jest jako cała pozycja, skutkiem czego w trakcie czytania dwudziestej książki abonent jest odcinany od dostępu do aplikacji aż do rozpoczęcia następnego okresu rozliczeniowego. Mamy więc w najszerszych abonamentach nieograniczony dostęp w Legimi kontra dwadzieścia książek w EmpikGo. To chyba robi różnicę. I należy dodać, że Empik głęboko zakopał informację o ograniczeniach (chyba w siódmym załączniku do regulaminu).

 9. Marci

  A co dzieje się z książkami na ściągniętymi na czytnik (Kindle) gdy zrezygnujemy z abonamentu Legimi lub Empik Go? Ściągnięte zostaną zapisane na urządzeniu, czy będą skasowane? Z góry dzięki na odpowiedz 🙂

 10. Marcin

  Zakupiłem usługi Legimi dwa tygodnie temu. Nie przedłużam usługi. Produkt Legimi, który mają nie jest dobry, obsługa klienta fatalna. Książki są dobre, ale oni ich nie piszą a na rynku jest już wybór podobnych usług. Może 7 lat temu Legimi to było coś, dawne czasy … Ale kolejno:
  Od początku mam problem z synchronizacją książek na Kindla. Za każdym włączeniem aplikacji do synchronizacji zawieszają się inne programy, które są otwarte na laptopie. Sama aplikacja Legimi też się wiesza. Problem rozwiązuje wyłącznie reset laptopa Pracuje na MacBook Pro, znane są z tego że się po prostu nie wieszają, i u mnie laptop nigdy się nie zawiesił a to jest już trzeci jaki posiadam.
  Po kilku dniach męczenia, reinstalacji oprogramowania, szukania rozwiązań w necie napisałem do Legimi. Pomimo trzech wiadomości i tygodnia oczekiwania nie dostałem na żadnego maila odpowiedzi. Zadzwoniłem więc na infolinię, poinformowałem o problemie i spytałem co mam robić. Konsultant poinformował mnie jednym zdaniem, że nie odpowiadają za działanie mojego laptopa. Wyjaśnienia że problem występuje wyłącznie jak włączam ich program, który też nie działa nie pomogły. Nie wydawał się w ogóle zainteresowany sprawą, nie zadał pytania, nie sprawdził czy można jakość rozwiązań problem. Wydawał się nie dostrzegać związku przyczynowo skautowego który mu opisałem. Nie widział też powodu (choć to zasugerowałem) aby przekazać sprawę do działu technicznego. Zasugerowałem też, że Apple wprowadził tydzień przed rozmową nowy system operacyjny więc może to jest powodem problemów. Konsultanta stwierdził, że ich oprogramowanie zawsze jest aktualne …
  Kończąc, oferta Legimi jest dobra jeżeli coś działa albo jeżeli chcesz niszczyć oczy czytając książki na telefonie. W innym wypadku proponuję wybrać oferty konkurencji np EmpikGo co zrobiłem dzień po rozmowie. Wsparcie techniczne jest tam traktowane na serio. Nie wróżę przyszłości Legimi z taką obsługą.

 11. Admin Autor wpisu

  W przypadku obu aplikacji książki znikną w momencie zrezygnowania z abonamentu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *