Czytniki Kindle – najczęściej zadawane pytania w jednym miejscu

Kindle to zdecydowanie najbardziej rozpoznawalna marka czytników e-booków. Nic w tym dziwnego, w końcu należy do wielkiego koncernu Amazon. Jak to zwykle bywa – ma swoich wiernych fanów, jak i przeciwników. W tym artykule postaramy się odpowiedź na najczęściej zadawane pytania dotyczące czytników Kindle.

Czytniki Kindle amazon najczęściej zadawane pytania.źródło: amazom.com/uk

Czy Kindle czyta ePUB?

Nie, żaden czytnik Kindle nie obsługuje formatu ePUB. 

Czy Kindle obsługuje PDF?

Tak, czytniki Kindle obsługują pliki PDF, ale nie posiadają trybu reflow (rozpływu) ułatwiającego czytanie tego formatu. Trzeba również pamiętać, że 6-calowe ekrany nie są dedykowane do tego formatu, ponieważ jest on stały tzn. nie dostosowuje się do ekranu tak jak MOBI i ePUB. Dlatego spośród rodziny czytników Amazona najlepiej, ze względu na duży ekran, do czytania PDF sprawdzi się Kindle Oasis 3. 

Do atutów należy zaliczyć to, że pliki PDF na czytnikach Kindle otwierają się dość szybko, bez zarzutu działają także podkreślenia/zaznaczenia oraz słownik. Posiadają również tryb kolumnowy. Działa on w ten sposób, że dzieli ekran na pół, umożliwiając oddzielne czytanie każdej połowy lub po kliknięciu wybranej kolumny powiększa ją na cały ekran. 

 

Czy Kindle obsługuje Legimi?

Tak, czytniki Kindle obsługują Legimi, ale z pewnymi ograniczeniami. Do synchronizacji Legimi na czytniku potrzebna jest aplikacja na komputer, którą trzeba pobrać ze strony Legimi. Zostaniemy poproszeni o podłączenie czytnika do komputera przejście do strony www i wybranie książek, które chcemy umieścić na półce. Niestety liczba książek w abonamencie Kindle jest nieco ograniczona. Trzeba zaznaczyć, że w abonamencie bez limitu można pobrać na czytnik maksymalnie 7 (e-booki) lub 10 książek (e-booki + audiobooki).

Czy Kindle obsługuje Empik Go?

Nie, czytniki Kindle nie obsługują aplikacji Empik Go.

Czy Kindle ma menu w języku polskim?

Nie, czytniki Kindle nie mają menu w języku polskim. Do wyboru jest język angielski, niemiecki, francuski, hiszpański i inne…

Czy czytniki Kindle amazon mają polskie menu?źródło: amazom.com/uk

Czy Kindle odtwarza audiobooki?

Tak, wybrane modele Kindle odtwarzają audiobooki, ale tylko w aplikacji Audible, która oferuje pozycje tylko w języku angielskim. Miesięczny abonament kosztuje około 60 złotych. Oznacza to, że nie ma możliwości wgrywania własnych plików audio. Są to Kindle Oasis 1, Kindle Oasis 2, Kindle Oasis 3 Kindle Paperwhite IV, Kindle 8 oraz Kindle 10. Jest to możliwe tylko przez łącze Bluetooth (potrzebne będą bezprzewodowe słuchawki lub głośnik), ponieważ żaden z tych modeli nie ma wyjścia słuchawkowego oraz głośników.

Czy Kindle można ładować ładowarką z telefonu?

Kindle posiadają standardowy port micro-USB. Obecnie coraz rzadziej stosuje się je w smartfonach (zastępuje je USB-C), jednak istnieje duże prawdopodobieństwo posiadania go w domu. Kabel do ładowania zawsze jest dołączony w zestawie. Nie ma za to kostki, ale możemy wykorzystać tą, która służy do ładowania smartfona. 

Czym się różni Kindle z reklamami od Kindle bez reklam?

Zacznijmy od tego, że nowe czytniki Kindle z reklamami nigdy nie są wysyłane do Polski, ponieważ reklamy kierowane są do mieszkańców konkretnych państw (nie ma oferty dla Polski). Można zamówić czytnik np. do Niemiec do kogoś z rodziny i następnie poprosić o przesłanie go do Polski – tylko czy jest to warte oszczędności w wysokości ok. 10 euro? Reklamy wyświetlają się na wygaszaczu ekranu, gdy czytnik jest uśpiony.

W ofercie Czytio.pl oferujemy czytniki Kindle bez reklam.

czy czytniki Kindle mają podświetlenie ekranu?źródło: amazom.com/uk

Które czytniki Kindle mają podświetlenie?

Czytniki Kindle z podświetleniem, które są w oficjalnej sprzedaży to Kindle 10, Kindle Paperwhite 4 (z regulacją barwy podświetlenia) oraz Kindle Oasis 3 (z regulacją barwy podświetlenia).

Jak pobrać książki na Kindle?

E-booki na czytniki Kindle można pobrać na różne sposoby. Najbardziej intuicyjnym rozwiązaniem jest zgranie e-książek przez kabel USB. Inne sposoby to wysyłka e-booków przez e-mail, Send to Kindle Apps, The Cloud czy Calibre. Więcej na ten temat można przeczytać TUTAJ.

Jakie są główne różnice między Kindle i PocketBook?

PocketBook, w przeciwieństwie do Kindle posiada polskie menu, każdy model ma klawisze fizyczne oraz nieograniczony dostęp do Legimi. Poza tym niektóre modele czytników PocketBook uzyskały także dostęp do aplikacji Empik Go.

Kindle Paperwhite 4 vs. PocketBook Touch Lux 5 – porównanie

8 myśli nt. „Czytniki Kindle – najczęściej zadawane pytania w jednym miejscu

 1. Admin Autor wpisu

  Mieliśmy tutaj na myśli regulacje podświetlenia barwy (możliwość dostosowania odcienia podświetlenia pośród ciepłych lub zimnych tonacji). Pozdrawiamy.

 2. Artur

  Nie wiem czy ten artykuł i nie powinien nazywać się dlaczego PocketBook jest lepszy od Kindle…. Szczególnie czytając podsumowanie i biorąc pod uwagę, że naokoło artykułu pojawiają się same reklamy PocketBooka 🙂
  Ciekawostka co do formatu epub na Kindle – wystarczy zmienić rozszerzenie książki na jpg i wysłać książkę na czytnik używając SentToKindle, Calibre lub zwykłego maila – stanie się magia kindle odczyta epub bez problemu :). Z drugiej strony po co się męczyć nie znam księgarni, która sprzedawałaby książki tylko w formacie epub – w każdej bez problemu wybierzesz format odpowiedni dla dowolnego czytnika, dowolnego producenta. Jakby się jednak nad tym zastanowić głębiej to moim zdaniem dużo lepiej trzymać wszystkie swoje książki w formacie mobi – format ten czytany jest przez praktycznie wszystkie nowe czytniki tak więc na przyszłość jak najdzie Cię ochota na zmianę czytnika na dowolny inny (nawet ten kiepski Kindle) zawsze będziesz miał pewność że Twoje książki zostaną obsłużone bezproblemowo.
  Co do sposobu wysyłki na ten czytnik sugerowanym używać opcji zdalnej wysyłki książki na czytnik jest dużo wygodniejsza niż kabel poza tym każda taka książka jest zapisywana w Twojej prywatnej chmurze Amazon połączonej z czytnikiem dzięki czemu w przyszłości w dowolnej chwili mamy do niej natychmiastowy dostęp no i mamy dodatkowy backup zakupionych książek na wypadek gdybyśmy ją utracili ze względu na awarię sprzętu bądź zakończenie działalności księgarni w której ją kupiliśmy co już się zdarzało.
  Rozpisałem się tak mocno aby pokazać jak pobieżnie (moim zdaniem świadomie) autor potraktował temat odpowiedzi na zadawane najczęściej pytania.

 3. Admin Autor wpisu

  Panie Arturze, przykro nam, że odniósł Pan takie wrażenie. Akapit dotyczący porównania Kindle z PocketBook to zaledwie 2,5 linijki. W sprzedaży mamy urządzenia obu marek, zatem nie mamy interesu, aby zniechęcać do Kindle – staramy się podawać fakty na temat urządzeń, aby przyszli użytkownicy mogli znaleźć dla siebie najlepszy model.
  Z kolei na temat konwersji plików mamy osobny artykuł, co nie zmienia faktu, że prawdą jest, iż czytniki Kindle nie odczytują plików ePUB.
  Dziękujemy za uwagi. Pozdrawiamy.

 4. Andzia

  Czy da się na czytniku sprawdzić na jaki mail jest zarejestrowany czytnik? Bo na 90% zarejestrowałam go używając swojego stałego maila, a na koncie amazonu mi się pojawia, ze nie posiadam żadnych przypisanych urządzeń.

 5. Admin Autor wpisu

  Dzień dobry, proszę wejść w Menu » Settings » „My Account”. Kliknięcie „My Account” pokaże adres mailowy czytnika. Pozdrawiamy.

 6. Muffin

  Nonsens. Formatu .epub nie da się wysłać na Kindle, ale jeśli wgramy go po kablu bezpośrednio na czytnik, to nie będzie miał z tym najmniejszego problemu

 7. Admin Autor wpisu

  @Muffin prawdą jest, że Kindle nie obsługuje formatu EPUB. Opisany sposób jest obejściem niewspieranym oficjalnie przez Amazon oraz wymaga zmiany rozszerzenia pliku na graficzny. Ponadto wiąże się z takimi niedogodnościami jak np. problemy z metadanymi i okładkami, co może zaważyć na komforcie lektury. Pozdrawiamy.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *