Onyx Boox Note 3 czy Remarkable 2 – krótkie porównanie

Szukasz czytnika e-booków z ekranem E-Ink do pracy lub innych profesjonalnych zastosowań? Przedstawiamy Ci dwa czytniki, które można nazwać tabletami z e-papierowymi ekranami. Czytanie PDF, notowanie, szybkie udostępnianie plików – to i wiele więcej zaoferują Ci Onyx Boox Note 3 oraz Remarkable 2.

Remarkable 2 niedawno trafił do sprzedaży. Porównamy jego specyfikację techniczną z Onyx Boox Note 3, który na rynku jest od końca ubiegłego roku. Oba czytniki stworzono z myślą o profesjonalnych zastosowaniach – pracy, studiach, czy szkole. Pomóc mają w tym rysiki, mocne procesory oraz duże ekrany.

Onyx Boox Note 3 czytnik do nauki i pracy 10,3 cala.

Onyx Boox Note 3

Ekrany

Ekran Onyx Boox Note 3 został wykonany w technologii E-Ink Mobius Carta. Oznacza to, że jego powłokę stworzono z elastycznego tworzywa sztucznego, odpornego na pęknięcia. Jest to niezwykle istotna cecha, jeśli szukamy czytnika biznesowego, ponieważ często wiąże się to z transportem urządzenia, które wtedy jest najbardziej narażone na uszkodzenia mechaniczne. 

Z kolei ekran Remarkable 2 to E-Ink Carta, a więc standardowy ekran stosowany w większości czytników e-booków – trzeba obchodzić się z nim ostrożnie.

Przejdźmy do rozdzielczości. Oba czytniki oferują 1872 x 1404 (227 DPI) – wystarczająco do komfortowej lektury i pracy. Mimo że nie jest to maksymalna rozdzielczość (300 DPI), 227 DPI powinno spełnić oczekiwania niemal każdego – tekst jest ostry i kontrastowy.

Onyx Boox Note 3 i Remarkable 2 to 10,3-calowce, które dobrze sprawdzą się do pracy z plikami PDF (chociaż do oryginalnego rozmiaru formatu PDF najbliżej czytnikom 13,3-calowym). Jednak dzięki takiemu rozmiarowi są bardziej kompatybilne i łatwiej zmieścić je do teczki lub torby.

czytnik tablet remarkable 2

źródło: remarkable.com

Remarkable 2

Podświetlenie

Lubisz pracować lub uczyć się wieczorami? A może czytać artykuły w sieci? Jeśli odpowiedziałeś twierdząco, to prawdopodobnie lepszym wyborem dla Ciebie będzie Onyx Boox Note 3. Czytnik posiada podświetlenie ekranu z regulacją barwy, co oznacza, że możliwe jest dobieranie koloru przedniego światła do aktualnych warunków – od bieli po bursztyn. Ciepłe podświetlenie szczególnie polecane jest wieczornej lekturze, ponieważ według niektórych, dobrze wpływa na jakość snu, w porównaniu do światła niebieskiego.

Onyx Boox Note 3 dzielenie ekranu odczyt dwóch plików jednocześnie, dwa ekrany.

Onyx Boox Note 3

Remarkable 2 nie wyposażono w podświetlenie, a więc przy braku dziennego światła będziemy zmuszeni do użycia standardowej lampki.

Design

Onyx Boox Note 3 posiada jeden przycisk funkcyjny, który znajduje się pod ekranem, na środku. Z kolei reMarkable 2 dookoła ekranu ma tylko ramkę. Oba czytniki są w jednej wersji kolorystycznej Note 3- czarnej, reMarkable 2 – białej. Sporą różnicę można zauważyć w wadze urządzeń – Remarkable waży 403.6 g, z kolei Onyx Boox 378 g. Jest to prawdopodobnie spowodowane tym, że Remarkable ma szklany (a zatem i cięższy) ekran. Wymiary Remarkable 2 to 187 x 246 x 4.7 mm, a Note 3 177,8 x  249,5 x 7,1mm – a więc Remarkable wygrywa jeśli chodzi o cienkość obudowy.

remarkable 2 notowanie pisanie rysikiem ekran eink

źródło: remarkable.com

Remarkable 2

Podzespoły

Zacznijmy od procesorów. Onyx Boox Note 3 zaoferuje nam Qualcomm Octa-core (Cortex-A72 + Cortex-A55) – 8 rdzeni, z kolei Remarkable 2 1.2 GHz dual core ARM, a więc tu pojedynek wygrywa Note 3. Jednak jak się zaraz okaże, ma on znacznie więcej funkcjonalności, dlatego też potrzebuje mocniejszego procesora. Przy tak dużych ekranach niemałą rolę odgrywa także moc baterii – Remarkable 2 posiada akumulator 3000 mAh, Onyx Boox Note 3 4300 mAh, a więc różnica jest niemała. Oba czytniki naładujemy za pomocą USB-C.

Jeśli chodzi o pamięć RAM to w przypadku Remarkable 2 jest to 1 GB pamięci RAM, Onyx Boox Note 3 zaoferuje użytkownikowi jej czterokrotność – 4 GB pamięci RAM. Podobnie sprawa ma się z pamięcią wewnętrzną, której Remarkable 2 ma 8 GB, a Note 3 64 GB. O ile w przypadku standardowych e-booków (MOBI, EPUB) można by było to Remarkable wybaczyć, o tyle mając na uwadze, że jest to głównie czytnik do formatu PDF, tak mała pamięć wydaje się nieporozumieniem. Chociaż na stronie producenta pojawia się informacja, że mieści ok. 100 000 stron – pytanie, jakiego formatu i czy zawierają one grafiki?

Zostając przy temacie formatów, Remarkable 2 odtwarza ich dwa – EPUB oraz PDF, a na Onyx Boox Note 3 odtworzymy: PDF , TXT, HTML, RTF, FB2, FB2.zip, DOC, DOCX, PRC, MOBI, CHM, PDB, DOC, EPUB, JPG, PNG, GIF, BMP, PDF, DjVu, MP3. DOC, DOCX (wymagają instalacji dodatkowego oprogramowania).

Onyx Boox Note 3 podgląd e-booków Android 10

Onyx Boox Note 3

Oprogramowanie

Onyx Boox Note 3 działa na Androidzie 10.0 co oznacza możliwość pobierania aplikacji, które pozwalają na personalizację czytnika na własne potrzeby. Możemy pobrać ulubione aplikacje do notowania, czytania czy skrzynkę poczty e-mail.  Możliwe jest także korzystanie z przeglądarki. Z kolei Remarkable 2 posiada oprogramowanie Codex, co ważne, ma wtyczkę Google Chrome.

Onyx Boox Note 3 wyposażono także w dwa głośniki oraz mikrofon. Słuchawki możemy podłączyć przez USB-C. Remarkable 2 nie umożliwia odtwarzania plików audio.

Notowanie

Oba czytniki powstały z myślą o komfortowym tworzeniu notatek na matowym ekranie E-Ink. Możliwe jest to zarówno bezpośrednio w treści plików, jak i w dedykowanej aplikacji do notowania. Dlatego podczas szczegółowego porównania bliżej przyjrzymy się tej funkcji.

remarkable 2 do pracy do szkoły biznesowy czytnik

źródło: remarkable.com

Remarkable 2

Podsumowanie

Po krótkim porównaniu specyfikacji technicznej można stwierdzić, że znacznie lepiej wypada Onyx Boox Note 3. Jednak trzeba mieć na uwadze, że jest o około 100 dolarów droższy (Remarkable 2 trzeba sprowadzać do Polski – porównujemy ceny zagraniczne). W tej cenie zyskujemy podświetlenie, lepsze podzespoły, nietłukący się ekran, możliwość odtwarzania plików audio, mikrofon oraz możliwość pobierania aplikacji. Wkrótce szczegółowe porównanie, w którym przyjrzymy się konkretnym funkcjom czytników.

Zdjęcia: remarkable.com, onyxboox.com

Porównanie czytników e-booków z funkcją notowania – reMarkable 2 vs Onyx Boox Note Air

11 rzeczy, których możesz nie wiedzieć o reMarkable 2

Onyx Boox Note 3

6 myśli nt. „Onyx Boox Note 3 czy Remarkable 2 – krótkie porównanie

 1. Harkov

  Faktem jest, że remarkable (miałem pierwszą wersję) jest dość zamknięty w kategorii systemu operacyjnego i transferu plików (z tego powodu przesiadlem się na Onyx Nova Pro), jednakże wrażenie płynące z notowania na ekranie Renarkable były o wiele lepsze i nie ukrywam, że takiej lekko chropowatej powierzchni brakuje mi w Onyxach. Inna sprawa to rysik bo firmowy jest Onyxa jest zbyt lekki i lepiej od razu zastąpić go Lamy EMR.

 2. Zofijka

  Remarkable 2 nie jest czytnikiem, a urządzeniem do notowania. Oczywiście można na nim również czytać, ale został stworzony do prowadzenia notatek. Porównywanie go z klasycznym czytnikiem mija się z celem i wprowadza w błąd

 3. Admin Autor wpisu

  Dziękujemy za opinię. Mamy na ten temat inne zdanie. Remarkable spełnia kryteria, które pozwalają na nazwanie go czytnikiem e-booków. Posiada ekran w technologii E-Ink oraz możliwość odtwarzania e-publikacji, czyli cechy, które są typowe dla czytników e-booków. Urządzenia Onyx Boox również zostały stworzone z myślą o tworzeniu i zarządzaniu notatkami, a równocześnie mają także inne funkcje. Dodajmy, że sam producent nazywa Remarkable tabletem E-Ink, mimo że jego funkcjonalność jest znacznie bardziej ograniczona niż w przypadku Note 2. Pozdrawiamy.

 4. Zofijka

  Mimo wszystko pozwolę się również nie zgodzić. To trochę tak jakby nazywać traktor samochodem tylko dlatego, że ma kierownicę i 4 koła czyli cechy typowe dla samochodów. Producenci nazywają Remarkable tabletem, czyli urządzeniem z ekranem dotykowym. Nie nazywają go smart co czyniłoby urządzenie wielozadaniowym. Ale to oczywiście moja opinia. Pozdrawiam

 5. Jakub

  Zgodzę się z Zofijką – reMarkable2 został stworzony z myślą o pracy w spokoju i skupieniu, bez odrywania użytkownika od pracy poprzez wyskakujące popupy itp. Minimalistyczne podejście i wycięcie choćby obsługi audio zostało wprowadzone z zamysłem przez projektantów. Urządzenie ma oddawać wrażenia jakie mamy pisząc na papierze. Nie było zamierzeniem stworzenie multimedialnego kombajna.

  W zestawieniu brakuje mi szczegółowego porównania z pisania, choć jest akapit o tym.

 6. Admin Autor wpisu

  Panie Jakubie, dziękujemy za opinię. Dyskusja z Panią Zofijką rozpoczęła się od stwierdzenia z jej strony, że reMarkable 2 nie jest czytnikiem e-booków. Większość czytników e-booków nie posiada zaawansowanych funkcji multimedialnych, w tym nie wyświetla pop-upów. Abstrahując od tego czy producent słusznie nazywa to urządzenie tabletem, czy nie – naszym zdaniem ze względu na ten argument i te przedstawione wyżej można nazwać reMarkable 2 czytnikiem e-booków, co stanowi podstawę do możliwości porównywania go z innymi czytnikami wyposażonymi w funkcję notowania.

  Wczoraj opublikowaliśmy rozbudowany test notatników reMarkable 2 oraz Onyx Boox Note Air: https://czytio.pl/blog/porownanie-czytnikow-e-bookow-z-funkcja-notowania-remarkable-2-vs-onyx-boox-note-air/.

  Pozdrawiamy.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *