Czy czytniki Onyx Boox mogą zastąpić papierowy kalendarz?

Każdy, kto interesuje się czytnikami Onyx Boox wie, jak bardzo rozbudowane i wielofunkcyjne są. Domyślnie wgranych opcji jest wiele, a dostęp do Sklepu Google Play pozwala na jeszcze więcej. Dlatego nie raz zastanawiamy się, do czego jeszcze mogą przydać się te czytniki? Czy są jeszcze jakieś przedmioty codziennego użytku, poza książkami i notatnikami, które mogą zastąpić?

Tym razem nasze myśli spoczęły na funkcji kalendarza. Wielu użytkowników bierze swój czytnik ze sobą wszędzie, tak jak papierowy kalendarz, więc wygodnie byłoby połączyć te dwie rzeczy w jedną. Ta myśl skusiła nas do przetestowania możliwości, jakie udostępnia Onyx Boox.

“Notatka z kalendarza”

Domyślnie zainstalowany na czytniku jest program “Notatka z kalendarza”. Aplikacja daje możliwość odręcznego zapisywania codziennych notatek, które następnie można wyświetlić jako wygaszacz ekranu. Notatki można zapisać w prawym dolnym rogu programu, używając  jednego z 5 dostępnych pędzli. W lewym dolnym rogu ekranu jest za to dostępny podgląd przeczytanych książek i otwartych notatek (z zakładki Notatki) z danego dnia, a kliknięcie na tytuł przeniesie nas do wybranego pliku.  

Aplikacja "Notatka z kalendarza""

Aplikacja „Notatka z kalendarza””

Aby ustawić wspomniany wygaszacz ekranu, należy wejść w zakładkę Aplikację -> Wygaszacz ekranu -> Styl wygaszacza ekranu -> Wygaszacz ekranu notatka. W taki sposób po wygaszeniu czytnika na ekranie wyświetlone zostaną notatki, które zapisano w kalendarzu na dany dzień. Jeśli zapisane zostanie wiele notatek (do 30 na każdy dzień) będą ustawiane jako wygaszacz w kolejności utworzenia, zmieniając się przy każdym wygaszeniu ekranu. Brak notatki na dany dzień będzie wyświetlał jedynie datę i godzinę, a miejsce na zapiski pozostanie białe.

Narzędzia notatek kalendarzowych nie są rozbudowane, jednak możliwość ustawienia spersonalizowanego wygaszacza ekranu jest przydatna. Przechodzenie do otwartych książek i notatek z danego dnia również jest ciekawym dodatkiem. Opisana aplikacja raczej nie jest w stanie w pełni zastąpić kalendarza, może jednak być pomocna w codziennych zadaniach.

Wygaszacz ekranu "Notatka z kalendarza""

Wygaszacz ekranu „Notatka z kalendarza””

Kalendarz w notatkach

Funkcje notowania w czytnikach Onyx Boox są bardzo rozbudowane, a producent z każdą aktualizacją dodaje lub ulepsza kolejne możliwości. Jedną z opcji, które znajdziemy na czytniku jest ustawianie szablonów notatek. Słysząc o tym pierwszy raz można pomyśleć o wzorcach w linie lub w kratkę, które ułatwiają pisanie. Programiści Onyx Boox lubią jednak zaskakiwać rozbudowanymi funkcjami na czytniku. Wymienione przykłady są oczywiście dostępne, jednak jest to tylko niewielka część tego, co tam znajdziemy. 

Pliki PDF jako szablon notatek

Czytniki Onyx Boox umożliwiają dodawanie własnych szablonów. Wzorce kalendarza można znaleźć w internecie lub stworzyć samemu. 

Warto wspomnieć o przydatnej funkcji w notatkach, a mianowicie szablonach na wiele stron. Jeśli wybrany szablon zapisany jest w formacie PDF i posiada więcej niż jedną stronę Onyx Boox będzie ustawiał kolejne strony pliku jako szablon podczas tworzenia kolejnych stron notatek. Dzięki takiemu rozwiązaniu można na przykład wgrać cały kalendarz na rok 2022. Wszystkie miesiące będą zapisane w szablonie, więc wystarczy co 30 dni utworzyć nową stronę, aby przez cały rok mieć aktualny kalendarz. 

Miesięczne kalendarze oczywiście nie są jedyną możliwą opcją. Kalendarze roczne, tygodniowe, dzienne, rozbudowane planery, to nadal nie wszystko. Właściwie można powiedzieć, że możliwości są nieograniczone. Wszystko co można zapisać w formacie PDF może później zostać użyte jako szablon.

Darmowe kalendarze w formie plików PDF można znaleźć m.in na stronach:

Kalendarz Świat, Brother Creative Center.

Szablon kalendarza w notatkach

Szablon kalendarza w notatkach

Zewnętrzne aplikacje

Używanie kalendarza w formie aplikacji ma wiele plusów. Wygodne użytkowanie, możliwość połączenia z innymi urządzeniami czy wyświetlanie powiadomień to kilka najciekawszych funkcji, które oferują.

Musimy jednak wspomnieć, że znalezienie aplikacji w Sklepie Google Play, która obsługuje rysik nie jest łatwe, a te, które udało się nam znaleźć są niestety dalekie od idealnych. Opóźnienia przy pociągnięciach rysikiem są nawet kilkusekundowe, liczba różnych pędzli znikoma, a poziomy nacisku niewykrywalne. Wszystkie te rzeczy sprawiają, że używanie tych aplikacji jest bliższe utrudnianiu niż ułatwianiu życia. 

Na szczęście są jeszcze aplikacje, które obsługują wprowadzanie danych jedynie przez klawiaturę. W tym przypadku będą one dużo lepszym rozwiązaniem. Jest ich też dużo więcej, więc łatwiej będzie znaleźć coś dla siebie. Można wybierać spomiędzy darmowych, płatnych, minimalistycznych, rozbudowanych i wielu innych opcji. 

Brak dobrej aplikacji kalendarza, która jest w stanie obsługiwać rysik jest nieco rozczarowujący, jednak nie zaskakujący. Sklep Google Play został stworzony głównie dla smartfonów, których większość nie jest kompatybilna z rysikami. Dlatego też wielu producentów aplikacji nie myśli o dodaniu takich funkcjonalności.

Kalendarz Google na Onyx Boox

Jedną z aplikacji, o które często jesteśmy pytani jest Kalendarz Google, oraz to, jak dobrze sprawdza się na czytnikach. Aplikacja dostępna jest w sklepie Google Play, a połączenie się z internetem i zalogowanie się na swoje konto Google pozwala zsynchronizować kalendarz na czytniku z innymi urządzeniami. Minusem będzie brak możliwości zapisywania danych rysikiem, jednak dostępna klawiatura sprawia, że z kalendarza na Onyx Boox można korzystać w taki sam sposób jak na telefonie. 

Mimo, że aplikacja została przeznaczona na urządzenia z kolorowym ekranem, wygląda przejrzyście nawet na monochromatycznych ekranach czytników Onyx Boox. Możliwość synchronizacji jest bardzo przydatna, szczególnie jeśli kalendarz Google jest używany na co dzień na innych urządzeniach. Podsumowując można powiedzieć, że aplikacja wygląda dobrze oraz jest łatwa i wygodna w obsłudze.

Kalendarz Google na czytniku Onyx Boox

Kalendarz Google na czytniku Onyx Boox

Po przetestowaniu dostępnych opcji możemy powiedzieć, że kalendarz może zostać zastąpiony przez czytniki Onyx Boox. Dostępnych opcji jest kilka i dość mocno się od siebie różnią. Każda z nich ma swoje zalety i wady, więc wybór nie jest łatwy. Nawet nam po przetestowaniu ich wszystkich trudno było wybrać swojego ulubieńca. Po dłuższych przemyśleniach skłaniamy się jednak do opcji stworzenia kalendarza w notatkach za pomocą rozbudowanego szablonu PDF. Taka opcja wydaje się nam najbardziej konfigurowalna i najbliższa tradycyjnym, papierowym rozwiązaniom. Jednak jest to tylko nasza opinia. Was, jak zwykle zachęcamy do własnego przetestowania dostępnych kalendarzy i wybrania swojego ulubionego. 

Autor: K.P.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *