Onyx Boox – 7,8 czy 10,3-calowy e-notatnik?

Na rynku dostępnych jest wiele różnych czytników oraz e-notatników, co sprawia, że wybór, który z nich najlepiej kupić nie jest łatwy. Jeśli zdecydujemy się na zakup jednego z produktów firmy Onyx Boox pojawi się kolejne pytanie: jaką wielkość ekranu wybrać?

Onyx Boox Note 5 i Nova Air C

Onyx Boox Note 5 i Nova Air C

Onyx Boox produkuje trzy serie czytników, które obsługują odręczne notatki. Każda z nich oferuje inną przekątną. Zaczynając od najmniejszych czytników, jest to seria Nova posiadająca 7,8-calowe ekrany, następnie Note o 10,3-calowych wyświetlaczach oraz największe czytniki, czyli seria Max z przekątną 13,3-cala. Każda wielkość ma swoje zalety i wady, a co za tym idzie lepiej sprawdzi się w innych sytuacjach.

Tym razem przyjrzymy się czytnikom Nova oraz Note. Sprawdzimy, na którym wygodniej się notuje, ile tekstu na jednej stronie można na nich zapisać, jak wyglądają wyświetlane książki, pliki PDF i nie tylko. W kolejnym artykule porównamy 10,3-calową serię Note z 13,3-calową serią Max. 

 

Wymiary

Wielkość 7,8-calowego samego ekranu (bez ramek) to 117 x 157 mm. W przypadku 10,3-calowego urządzenia jest to 156 x 208 mm. Jak łatwo zauważyć ekrany serii Note są prawie dwa razy większe niż te w czytnikach z serii Onyx Boox Nova.

Aby lepiej zobrazować te liczby możemy porównać je do standardowych wielkości kartek papieru. Wyświetlacz Nova  wynosi w przybliżeniu ¾ wielkości kartki A5. Jeśli chodzi o Note jest to ponad połowa kartki A4. Warto jednak pamiętać, że na czytnikach drobno zapisane notatki będą słabiej widoczne niż na papierze. Jeśli więc na co dzień korzysta się z zeszytów A5, to w przypadku czytnika 7,8-calowy ekran może być niewystarczający.

 

Porównanie notatek na czytnikach

Porównanie notatek na czytnikach

Odręczne notatki

Pierwszą rzecz, jaką porównaliśmy to ilość tekstu, jaką można zapisać na obu czytnikach. Żeby to sprawdzić, ustawiliśmy na urządzeniach szablony, których wyświetlana grubość linii była do siebie zbliżona (np. szablon z 20 liniami na Onyx Boox Note ma podobną szerokość między liniami co szablon z 16 liniami na Onyx Boox Nova). Następnie ten sam fragment tekstu napisaliśmy na obu czytnikach, starając się zachować jak najbardziej zbliżoną wielkość czcionki. Na koniec porównaliśmy ilość tekstu zapisaną na obu urządzeniach i uśredniliśmy otrzymane wyniki. Jako efekt naszych testów, możemy stwierdzić, że na jednej stronie, na czytnikach serii Note można zapisać około 40% więcej tekstu niż na czytnikach serii Nova.

 

Książki

Poza notowaniem, drugim najważniejszym przeznaczeniem urządzeń Onyx Boox jest czytanie. Tutaj sprawdziliśmy dwie kwestie. Po pierwsze, ile tekstu o takiej samej wielkości mieści się na obu czytnikach. Po drugie, jaka byłaby różnica w wielkości czcionki, jeśli chcielibyśmy zmieścić tyle samo tekstu na obu czytnikach. 

W pierwszym teście ustawiliśmy taką samą wielkość czcionki, marginesów i interlinii, a następnie porównaliśmy ilość wyświetlonego tekstu na obu czytnikach. Wynik wyszedł podobny do tego, który otrzymaliśmy podczas odręcznych notatek. Tym razem Onyx Boox Nova był w stanie wyświetlić na jednej stronie 65% z tego, co jedna strona na czytniku Note. 

Drugi test polegał na tym, że na czytniku z serii Nova zmniejszyliśmy czcionkę, aż na stronie mieściło się tyle samo tekstu, co na czytniku Note. Udało się to osiągnąć ustawiając wielkość czcionki na 5 w przypadku Note oraz 1 na czytniku Nova. W przybliżeniu oznacza to 3 mm czcionkę na Note oraz 2 mm czcionkę na Nova. Tekst był wyraźny na obu czytnikach, jednak wygodniej się go czytało na większym ekranie. Na podobną kwestię napotykamy się otwierając pliki PDF. Czytniki Onyx Boox Note są w stanie zapewnić większy tekst i grafiki, a co za tym idzie wyraźniejszy obraz.

 

Porównanie widoku książek na czytnikach

Porównanie widoku książek na czytnikach

Kolorowy ekran

Kilka lat temu na rynku pojawiły się czytniki E Ink z kolorowymi ekranami. Z czasem oraz rozwojem technologii E Ink stały się one coraz popularniejsze. Mimo to, technologię można nadal uznać za nową i jeszcze mało rozwiniętą. Na ten moment największe dostępne czytniki z kolorowym ekranem są 7,8-calowe. Oznacza to, że jeśli monochromatyczny ekran nie spełnia naszych wymagań jedyną możliwością jest zakup czytnika z serii Nova, a dokładniej  Onyx Boox Nova Air C. Firma Onyx Boox już od dłuższego czasu pracuje nad większymi czytnikami, jednak możemy się ich spodziewać prawdopodobnie dopiero w przyszłym roku.

 

Cena

W tym momencie dostępne są po 2 czytniki z serii Note oraz Nova. Są to monochromatyczne Onyx Boox Note 5 w cenie 2699 zł oraz Onyx Boox Note Air 2 za 2379 zł z serii 10,3-calowych ekranów. Z mniejszych, 7,8-calowych czytników do wyboru mamy monochromatyczny Onyx Boox Nova Air kosztujący 1599 zł oraz wspomniany wyżej Onyx Boox Nova Air C z kolorowym ekranem, w cenie 2099 zł.

 

Dostępne czytniki Onyx Boox

Dostępne czytniki Onyx Boox

Który czytnik lepiej wybrać?

Jeśli cena nie gra roli lepszym kandydatem na e-notatnik będzie 10,3-calowy czytnik. Większy ekran pozwala zapisać oraz wyświetlić więcej tekstu. Rozmiar zbliżony do kartki A4 sprawia, że otwierane pliki PDF są wyraźne, a tworzenie notatek wygodne. Urządzenia z serii Note świetnie sprawdzą się dla każdego, kto szuka elektronicznej alternatywy dla papierowych zeszytów. Pisarze, uczniowie czy terapeuci na pewno docenią duży obszar roboczy i wygodę pisania. 

Czytniki Onyx Boox Nova będą za to idealne dla tych, którzy mają zamiar tworzyć mniejsze notatki. Krótkie zapiski ze spotkania biznesowego, stworzenie listy rzeczy do zrobienia czy możliwość wygodnego przenoszenia czytnika w torebce lub niewielkim plecaku – w takich przypadkach mały, lekki i poręczny czytnik z serii Nova będzie idealny.

 

Autor: K.P.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.