Onyx Boox Nova Air – test

Onyx Boox Nova Air jest zupełnie nowym, opartym na technologii E Ink, cyfrowym urządzeniem do robienia notatek i czytnikiem ebooków. Posiada czarno-biały wyświetlacz i wysoką rozdzielczość DPI, dzięki czemu jest przyjemny dla oczu i może być używany na zewnątrz, nie odbijając światła. Działa na systemie Google Android 10 i ma pełen dostęp do Sklepu Play. Czytnik Nova Air, pomimo tego, że jest cieńszy i lżejszy od Nova 3, oferuje więcej niż możnaby się spodziewać.

Czytnik Onyx Boox Nova Air

Czytnik Onyx Boox Nova Air

Nova Air posiada 7,8-calowy pojemnościowy ekran dotykowy E Ink Carta HD o rozdzielczości 1872×1404 z 300 PPI. Posiada on warstwę WACOM, co oznacza, że można używać rysika do robienia notatek, edycji plików PDF lub interakcji z interfejsem użytkownika. Został też wyposażony w podświetlenie składające się na białe diody LED i system temperatury barwowej. Można nim dowolnie manipulować, aby zapewnić sobie przyjemne, miękkie światło podczas wieczornej lektury. 

Onyx Boox Nova Air

Design czytnika

Design Onyx Boox Nova Air

Ogólny wygląd Nova Air robi naprawdę dobre wrażenie. Tym, co wyróżnia go na pierwszy rzut oka jest kolorystyka, która sprawia, że ​​odznacza się w świecie pełnym e-czytników w kolorze fortepianowej czerni. Nova Air jest biały. Pokrywają go szare kropeczki o nieregularnych kształtach. Elegancji dodają metalowe wstawki, które przy okazji zwiększają wytrzymałość urządzenia w razie ewentualnego upadku. Natomiast z tyłu tabletu E-Ink znajduje się chromowany pasek, który dodaje nieco konturu. Tylna obudowa została skonstruowana tak, aby nie pozostawiała odcisków palców, jednak na chromowanym pasku nieco je widać. 

Rysik Onyx Boox Nova Air

Rysik Onyx Boox

Etui, rysik oraz folia Onyx Booxa 

Na wyświetlaczu Nova Air pojawiła się również nowa folia. Przy pierwszym wyjęciu urządzenia z pudełka widzimy naklejkę ostrzegawczą, informującą, że nie należy usuwać osłony. Folia oprócz chronienia ekranu ma jeszcze jedną funkcję – pomaga lepiej imitować wrażenia pisania jak po naturalnym papierze, ponieważ jest delikatnie chropowata i stawia dodatkowy opór podczas rysowania na ekranie. To pierwszy produkt Onyxa z takim dodatkiem.

Onyx Boox stworzył również etui premium, które posiada ręczne przyciski do przewracania stron i łączy się z tabletem Nova Air za pomocą złącza pogo pin.  Otwiera się i zamyka za pomocą magnetycznych zatrzasków. Przy zamknięciu etui, czytnik zostaje wprowadzony w stan uśpienia, a przy otwarciu się uruchamia. Ma to na celu przedłużyć żywotność baterii. 

Ponadto Onyx opracował nowy, biały, sześciokątny rysik, który ma 4096 poziomów czułości na nacisk. Stalówki wystają nieco bardziej niż w starszym modelu rysika Onyx, dzięki czemu rysowanie jest bardziej precyzyjne. Prawa strona urządzenia jest magnetyczna, więc rysik automatycznie przyczepia się do tabletu.

Onyx Boox Nova Air

Krawędź Onyx Booxa ma tylko 6.3 mm

Specyfikacja produktu Nova Air

Urządzenie posiada procesor Snapdragon 636 Octa, 3 GB pamięci RAM i 32 GB pamięci wewnętrznej. Standardowo, za pomocą WIFI można szybko połączyć się z siecią. Z kolei dzięki nowoczesnemu Bluetooth 5.0 urządzenie obsługuje bezprzewodowe słuchawki oraz zewnętrzny głośnik do audiobooków, muzyki czy podcastów. Jeśli nie masz ochoty na zakładanie słuchawek, czytnik posiada dwa głośniki stereo o wysokiej jakości dźwięku. Ma również port USB-C, przydatny do ładowania czytnika przez komputer PC lub MAC, bądź zwykłą ładowarkę. Onyx Boox Nova Air zasilany jest baterią o mocy 2000 mAh, która bez problemu powinna wystarczyć na kilka tygodni regularnego użytkowania. Wymiary czytnika to 194 × 136.5 × 6.3 mm, natomiast waga wynosi 235g.

czytnik Onyx Boox Nova Air

Menu Onyx Booxa

Oprogramowanie czytnika Onyx Boox z Androidem 10

Nova Air korzysta z Google Android 10, który jest najnowocześniejszym rozwiązaniem w produktach E Ink. Zawiera wiele funkcji bezpieczeństwa, które są aktualizowane automatycznie, bez konieczności pobierania ich z Google. Większość cyfrowych urządzeń do robienia notatek nie ma żadnego zainstalowanego sklepu z aplikacjami z góry, tym samym zmuszając użytkowników do pozyskiwania własnych aplikacji. Nova Air ma możliwość zainstalowania Sklepu Google Play, co czyni go niezwykle wszechstronnym tabletem. 

Czytniki Onyx Boox z Androidem 10 posiadają dedykowaną aplikację uruchamiającą, dzięki której wszystkie elementy interfejsu i przyciski, są łatwe do naciśnięcia. Główny interfejs użytkownika zawiera bibliotekę, menu ustawień, ikonę aplikacji, notatnik i księgarnię. Istnieje również kilka typowych funkcji Androida, takich jak przesuwanie w dół i w górę ekranu, aby wyświetlić powiadomienia, bądź skonfigurować sieć bezprzewodową.

Chromowana krawędź Onyx Booxa z portem USB-C I głośnikami

Zaawansowane ustawienia Onyx Booxa

Istnieje szereg zaawansowanych ustawień, na które warto zwrócić uwagę. Można zmieniać poziomy kontrastu przyciemniając czarny tekst lub zmienić tło na ciemniejsze odcienie szarości. Istnieją również różne tryby prędkości, które można zastosować, co znacznie poprawia wydajność tabletu. Przykładowo tryb A2 jest świetny do edycji plików PDF. Opcja ta subtelnie pogarsza jakość obrazu, jednak znacznie zwiększa płynność odświeżania. Tryb Speed jest ulepszoną formą A2, jest dobry do przeglądania Internetu, dostępu do Sklepu Play lub odtwarzania złożonych animacji w aplikacjach. Z kolei Tryb X  jest idealny do grania w gry lub oglądania filmów na Youtube, dzięki zwiększeniu liczby klatek na sekundę. Niektóre z trybów mają swoje wady – takie jak ghosting na ekranie, jednak istnieje opcja odświeżania ekranu, aby ten efekt usunąć. W praktyce jednak tryb gier czy korzystanie z Youtuba to bardziej chwyt marketingowy niż funkcja, z której da się na co dzień korzystać.

Na głównym ekranie znajduje się przycisk pływający, który po kliknięciu udostępnia szereg skrótów. Może być umieszczony w dowolnym miejscu, lub wyłączony całkowicie. Skróty mogą być dostosowane i robić wszystko od uruchamiania aplikacji, do różnych ustawień systemowych.

Onyx Boox naprawdę udoskonalił koncepcję, zapewniając wrażenia z tabletu multimedialnego na ekranie E Ink, a także zapewniając niezwykły komfort podczas robienia notatek. Bardzo użyteczny jest widok podzielonego ekranu, dzięki czemu można pracować nad dwoma różnymi dokumentami w tym samym czasie.

Nova Air jest wyjątkowo wszechstronny – idealny dla osób, które oczekują dużo od e-czytnika. 

Onyx Boox Nova Air

Notatnik Onyx Booxa

Rysowanie i pisanie na Nova Air 

Jednym z najlepszych ulepszeń w Onyx Boox Nova Air jest ogromna liczba funkcji, które zostały dodane do pisania. 

 • Podobnie jak w przypadku Remarkable 2 i SuperNote, istnieją warstwy ułatwiające rysowanie i projektowanie. 
 • Dodatkowo jest wiele narzędzi do wyboru, co więcej, warto pamiętać, że rysik do tabletu jest czuły na nacisk. 
 • Można wybrać wiele kolorów, jednak nie będą one wyświetlane dokładnie na wyświetlaczu E INK, ponieważ Nova Air ma czarno-biały wyświetlacz, a nie kolorowy. 
 • Można wyeksportować swoje notatki/rysunki jako plik PNG lub PDF i skopiować na komputer. Po otwarciu pliku na komputerze, widać dokument w pełnym kolorze. Jest to przydatne np. dla nauczycieli, którzy oceniają materiały uczniów.

Ogólne wrażenia z pisania na Nova Air są bardzo pozytywne, jednak tablet nie oferuje bardzo zaawansowanych funkcji. To może być zaletą dla części użytkowników,  szczególnie dla tych, którzy są nowicjuszami w pracy z e-notesami. 

Onyx Boox Nova Air

Czytnik Onyx Boox Nova Air

Podsumowanie

Onyx Boox Nova Air to prawdopodobnie jeden z najlepszych e-czytników, który można kupić w 2021 roku. Oprogramowanie Onyx’a jest solidne, chociaż nadal kuleją tłumaczenia menu na język polski. Firma regularnie wydaje aktualizacje oprogramowania, wprowadzając nowe funkcje i poprawki błędów. Oferowane przez nich tryby prędkości są najlepsze w branży i znacznie zwiększają wydajność aplikacji na Androida, które można pobrać ze Sklepu Play. 

Doświadczenie w robieniu notatek jest świetne, bez zbytniego skomplikowania. Edycja plików PDF jest równie wygodna, chociaż 7,8 cala nie zapewni najlepszego komfortu w edycji plików PDF, dużo lepiej sprawdzi się ekran 10,3 cala lub najlepiej 13,3.

 

Czy powinieneś kupić Nova Air? 

Jeżeli szukasz wszechstronnego czarno-białego czytnika, który posłuży do robienia notatek, rysowania czy używania jako tabletu – to Onyx Boox Nova Air sprawdzi się idealnie. Jednak jeżeli najbardziej Ci zależy na kolorowym czytniku to lepszy będzie Onyx Boox Nova 3 color, który jest obecnie jednym z najlepszych kolorowych czytników e-booków na rynku.

 

źródło:  goodereader.com

autor: ZS

 

3 thoughts on “Onyx Boox Nova Air – test

 1. Alex

  Aktualnie testuję czytnik 6 cali, który jest dla mnie za mały i nie czyta się wygodnie. 7,8- cala wydaje się być odpowiednie, ale nie wiem czy nie będzie za duże. Czy typowo do czytania warto dopłacać względem Onyx Boox Nova 3 czy może jednak warto poczekać na PaperWhite5? Obsługa PDF nie jest wysokim priorytetem, notatki również.

 2. Admin Autor wpisu

  Naszym zdaniem czytnik PocketBook InkPad 3 będzie lepszym rozwiązaniem, ze względu na cenę. Z czytników o 7,8-calowym ekranie możemy również polecić Onyx Boox Nova Air/ Onyx Boox Nova 3. Z kolei Kindle Paperwhite 5 ze względu na wielkość ekranu – 6,8 cala – nie będzie znaczącą zmianą.

 3. Alicja

  Książki w Onyx Nova Air wyświetlają się w dwóch językach np. angielski i polski. Czy można zmieć , żeby książka wyświetlała się tylko w języku polskim?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *