Onyx Boox – jak zwiększyć wydajność baterii?

Czytniki Onyx Boox słyną ze swoich długotrwałych baterii. Takie wyniki zawdzięczają zastosowaniu ekranów E Ink. Technologia ta sprawia, że zużycie energii następuje głównie w momencie zmiany obrazu. Jest to zupełnie inna technologia niż w ekranach LCD/LED, które pobierają energię zawsze, kiedy są włączone. Jednak obecne czytniki są wyposażone w dużo więcej funkcji niż tylko ekran, a część z tych udogodnień może pobierać zauważalne ilości baterii.

Bateria Onyx Boox

Podświetlenie ekranu

Czytniki Onyx Boox, dzięki zastosowanym ekranom E-Ink, działają na zasadzie światła odbitego. Oznacza to, że im jaśniejsze jest ich otoczenie tym lepiej widoczny jest obraz na ekranie. Wiele czytników ma wbudowane podświetlenie ekranu, które przydaje się podczas czytania w ciemniejszych miejscach. Jest to jednak funkcja, która zużywa baterię zawsze, kiedy jest włączona. Warto pamiętać, o wyłączaniu lub minimalizowaniu podświetlenia, kiedy to możliwe. Pomocne w tym przypadku może być wyłączenie opcji „Włącz oświetlenie przednie, gdy urządzenie zostanie wybudzone”, dostępnej w zakładce Ustawienia > Zasilanie.

 

Wi-Fi i Bluetooth w Onyx Boox

Wi-Fi i Bluetooth są przydatne podczas używania czytnika. Pobieranie lub przesyłanie książek, podłączenie słuchawek, klawiatury czy pilota to tylko część z udogodnień, które oferują. Należy jednak pamiętać, że obie te funkcje zużywają energię zawsze, kiedy są włączone, nawet, jeśli w danym momencie nie są używane. Wyłączanie ich po każdym użyciu jest więc łatwym sposobem na zmniejszenie zużycia baterii. Dodatkowo warto upewnić się, czy funkcje nie są automatycznie włączane po uruchomieniu czytnika. Można to zrobić wchodząc w Ustawienia > Zasilanie, a następnie wyłączając opcje „Zawsze włączaj WiFi…” i „Zawsze włączaj Bluetooth…”.

 

Ustawienia zasilanie

Ustawienia zasilanie

Wygaszanie i wyłączanie 

O ile różnica w zużyciu energii pomiędzy wygaszonym ekranem, a wyłączonym czytnikiem nie jest duża, to warto o niej wiedzieć i zwracać uwagę na to, którą opcję częściej wybieramy. Wygaszanie ekranu pozwala na szybsze włączanie czytnika, jednak zużywa więcej baterii. Wyłączanie czytnika oszczędza baterię, jednak czas włączania się urządzenia będzie dłuższy. Po zastanowieniu się co jest ważniejsze – dłuższa żywotność baterii czy szybkie włączanie się czytnika, można dostosować ustawienia do swoich preferencji. Po wejściu w zakładkę Ustawienia > Zasilanie dostępne są „Automatyczne uśpienie” (wygaszenie) oraz „Wyłączenie po określonym czasie bezczynności”.

 

Wyświetlanie tekstu

Innym przypadkiem jest czytanie, podczas którego często zmienia się wyświetlony obraz. Nie raz nie zwracamy uwagi na to, że marginesy są za duże, interlinia za szeroka, a mniejsza czcionka byłaby wygodniejsza do czytania. Zmniejszenie tych wartości pozwoli na wyświetlenie większej partii tekstu na jednej stronie, dzięki czemu przewracanie stron będzie rzadsze. Opcje te można dostosować po otwarciu danej książki. W tym celu należy kliknąć na środek ekranu, a następnie wybrać zakładkę Format.

Wyświetlanie tekstu

Wyświetlanie tekstu

Odświeżanie ekranu w Onyx Boox

Jak już wspomniano wcześniej, czytnik zużywa baterię podczas zmiany wyświetlanego obrazu, a szczególnie podczas odświeżania ekranu. Istnieje wiele sposobów na zminimalizowanie liczby odświeżeń, z których część nie wpłynie negatywnie na doświadczenia podczas użytkowania.

 

 • Częstotliwość pełnego odświeżania – określa po ilu dotknięciach ekranu ma nastąpić pełne odświeżenie. Opcja dostępna jest w zakładce Ustawienia > Wyświetlacz systemu. Najbardziej energooszczędnym rozwiązaniem byłoby ustawienie tej opcji na „nigdy”. Przy takim rozwiązaniu ghosting może się jednak okazać przeszkadzający.
Częstotliwość pełnego odświeżania

Częstotliwość pełnego odświeżania

 • Odświeżanie podczas czytania – określa, co ile stron ma nastąpić odświeżenie ekranu. Aby zmienić dotychczasową wartość należy otworzyć książkę, kliknąć na środek ekranu, a następnie trzy poziome kreski w prawym górnym rogu oraz Odświeżanie. Ponownie „Częstotliwość odświeżania” najlepiej ustawić na nigdy, jednak, w przypadku gdy ghosting będzie utrudniał czytanie, już samo zmniejszenie częstotliwości odświeżania podczas czytania może pozytywnie wpłynąć na mniejsze zużycie baterii.
Odświeżanie podczas czytania

Odświeżanie podczas czytania

 • Optymalizacja aplikacji – ostatnią opcją, która pozwala na zmianę częstotliwości odświeżania jest Optymalizacja aplikacji dostępna po przytrzymaniu ikony aplikacji. W karcie Odświeżanie można dostosować liczbę odświeżeń (możliwe przy trybach odświeżania normalnym i regal). Konieczne jednak będzie dostosowywanie tych opcji dla każdej aplikacji osobno.
Optymalizacja aplikacji

Optymalizacja aplikacji

Aplikacje w tle

Aplikacje działające w tle pobierają energię, a często nie są potrzebne do korzystania z czytnika. Aby je wyłączyć należy wejść w zakładkę Aplikacje, a następnie kliknąć ikonę śnieżynki w górnej części ekranu. Tam zmienić „Domyślnie zamroź aplikacje trzecie działające w tle” na „ON” oraz włączyć zamrażanie nieużywanych aplikacji również ustawiając „ON” przy ich nazwie. Należy jednak być ostrożnym i wyłączyć tylko te aplikacje, które nie są używane, aby nie pozbawić się możliwości korzystania z nich.

Zamrażanie aplikacji

Zamrażanie aplikacji

Legimi na Onyx Boox

Jedną z aplikacji, na które warto zwrócić uwagę posiadając czytnik Onyx Boox jest Legimi. Ponieważ aplikacja dostępna w Sklepie Google Play jest przystosowana na smartfony, a nie czytniki często jest ona przyczyną szybkiego rozładowywania się czytników. Rozwiązaniem tego problemu jest zainstalowanie starszej wersji aplikacji, co można zrobić w kilku prostych krokach:

 1. Odinstaluj aktualną aplikację przytrzymując ikonę Legimi w zakładce Aplikacje, a następnie wybierając „Odinstaluj”.
 2. Pobierz plik instalacyjny starszej wersji na komputer. Sprawdzona przez nas jest wersja 2.65.7.
 3. Podłącz czytnik do komputera i prześlij plik instalacyjny aplikacji do dowolnego miejsca w pamięci czytnika.
 4. Na czytniku wejdź w Pamięć > APK i uruchom plik.

 

Stara bateria

Czytniki firmy Onyx Boox mają wbudowane baterie litowo-polimerowe. Istnieje kilka zasad, które warto stosować, aby wydłużyć żywotność baterii:

 • Stosuj krótkie cykle ładowania, długie cykle rozgrzewają baterię, co może mieć na nią negtywny wpływ.
 • Pracuj w przedziale 20-80% naładowania akumulatora.
 • Nie dopuszczaj do całkowitego rozładowania.
 • Nie pozostawiaj rozładowanego czytnika.
 • Zwracaj uwagę na temperaturę pracy, najlepiej korzystać z czytnika w otoczeniu 0゚C-35゚C.

Na koniec warto wspomnieć, że czytniki i funkcje w nich wbudowane są stworzone po to, żeby z nich korzystać. Ważniejsze jest komfortowe używanie. Przedstawione tutaj sposoby w wielu przypadkach nie wpłyną negatywnie na używanie Onyx Boox, a poprawią działanie baterii. Warto je wypróbować i samemu wybrać to, co będzie dla nas najlepszym rozwiązaniem.

 

Autor: K.P.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *