Najlepszy czytnik na prezent dla babci i dziadka

Pozostajemy w serii artykułów poświęconych prezentom. Dziś postanowiliśmy poszukać upominku dla naszych babć i dziadków.

Zadaliśmy sobie pytania: Czego oczekują od czytników, osoby starsze? Na co zwracają uwagę oraz jak można im pomóc w wyborze czytnika?

Czytnik na prezent dla babci i dziadka

Artykuł będzie w formie pytań  i odpowiedzi.

  1. Jaki czytnik jest prosty i łatwy w obsłudze?

Wybierając czytnik dla osoby starszej, w pierwszej kolejności musimy zwrócić uwagę na łatwy i intuicyjny interfejs. W tym przypadku pole producentów czytników znacznie się zawęża. Wśród firm, jakie zostają na placu boju, znajdziemy PocketBook’a i Onyx Boox’a.

Ekran startowy czytników PocketBook i Onyx Boox jest bardzo czytelny. Po jego włączeniu zobaczymy wyeksponowaną bibliotekę (ebooki podzielone są na ostatnio czytane oraz wszystkie, które są na czytniku, posegregowane według dat) jak również wszystkie wskaźniki (stan baterii, podświetlenie itp.). Dodatkowym atutem jest brak jakichkolwiek reklam, co zapobiega kliknięciu w nie, przez pomyłkę.

pocketbook touch lux 4 najlżejszy czytnik ebookówOnyx Boox Note S czytnik z rysikiem WACOM do plików PDF

  1. W jaki sposób można zgrywać ebooki na czytnik?

W czytnikach PocketBook jest kilka możliwości. Ebooki można zgrać na czytnik za pomocą kabla. Wówczas podłączamy urządzenie do komputera i na zasadzie „kopiuj-wklej” przerzucamy książki na urządzenie. Kolejne możliwości zgrania publikacji elektronicznych to formy bezprzewodowe. Zalicza się do nich tzw. wirtualne chmury (Dropbox) oraz możliwości przesłania ebooków drogą elektroniczną. Tutaj z pomocą przychodzi nam aplikacja Sent-to-PocketBook oraz PocketBookSync.

PocektBook, PrntScr, ebook reader, ebook, czytnik, czytnik ebooków, czytanie książek na czytniku

Dla osób, które z technologią są za pan brat, proponujemy czytniki, które są mniej intuicyjne w obsłudze, ponieważ nie mają menu w języku polskim, czyli Kindle. Tutaj poza tradycyjnymi ścieżkami przesyłu ebooków jest również możliwość zamieszczenia ebooków na czytniku za pomocą kanałów bezprzewodowych (wirtualne chmury, Sent to Kindle).

  1. Czy ekran czytnika jest dotykowy?

Ustawienia w czytniku pocketbook inkpad 3

To kolejna ważna rzecz, przekładająca się na łatwość użytkowania czytnika. Dotykowy ekran sprawia, że jego obsługa jest jeszcze łatwiejsza.

Czytniki PocketBook umożliwiają zmianę stron podczas czytania za pomocą fizycznych przycisków, a także szybkie cofanie się do ekranu początkowego. Znajdują się one pod ekranem, co wymusza na nas trzymanie czytnika za dolną krawędź obudowy.

Czytniki firmy Onyx Boox tak jak PocketBooki są obsługiwane za pomocą dotyku, jednak dwa (Onyx Boox i Onyx Boox Note S) z trzech obecnie dostępnych modeli posiadają tylko jeden przycisk, przez co zmiana stron jest możliwa tylko za pośrednictwem dotyku. Natomiast Onyx Boox Max 2, największy z nich, ma cztery przyciski fizyczne, znajdujące się także u dołu ekranu.

  1. Czy w czytnikach istnieje możliwość powiększenia czcionki?

Tak każda wymieniona powyżej firm stwarza możliwość personalizacji czcionki: zmiana wielkości, rodzaju itp. Dodatkowo można zmienić wielkość interlinii czy wielkość marginesów.

Onyx Boox Note Onyx Boox Note S porównanie czytanie ostrość ekranu

  1. Czy czytnik posiada polskie menu?

Wśród prezentowanych marek czytników (PocketBook, Onyx Boox) posiadają menu w języku polskim.

pb ekran główny touch lux 4 basic lux 2

Zatem jaki czytnik finalnie wybrać? Jest kilka propozycji:

PocketBook InkPad 3

To czytnik z niestandardowym ekranem, ponieważ jego wielkość jest równa 7,8 cala.  Jak wiadomo, czym większe ekran dla osoby starszej tym lepiej, ponieważ łatwiej będzie dostrzec jej szczegóły i treść ulubionych książek. Nie bez znaczenia jest też fakt, że wyposażono go w podświetlenie SMARTlight, dzięki któremu możliwa jest regulacja barwy podświetlenia od standardowej po bursztynową. Ma to szczególne znaczenie przy nocnym czytaniu, ponieważ ciepłe oświetlenie znacznie mniej męczy oczy. Jest to czytnik prosty i łatwy w obsłudze. Można na niego zgrywać ebooki w dwojaki sposób (stacjonarnie – przez kabel oraz zdalnie- przez aplikacje (Sent-to-PocketBook,PocketBook Sync.) i wirtualne chmury (Dropbox). Dodatkowo czytnik posiada MENU w języku polskim oraz wszelkie personalizacje czcionki.

PocketBook InkPad 3 ustawienia podświetlenia

Zmiana ustawień tekstu w pocketbooku Inkpad 3.

PocketBook Touch Lux 4

Jest kolejnym czytnikiem tego producenta, który podbił miliony serc. Ma dotykowy ekran, jednak nie zapomniano też o przyciskach fizycznych, pozwalających na wygodne i intuicyjnie zmienianie stron. Jego ekran jest standardowy jak na czytnik ebooków, o wymiarze 6 cali. Jednym z jego głównych atutów jest to, że waży niemal tyle co przysłowiowe piórko, raptem 155 gram. Dlatego będzie idealny dla osób starszych i nie tylko, które uwielbiają czytać w terenie np. w komunikacji miejskiej lub na działce, bo jego transport jest niezwykle wygodny. Poza tym ma standardowe podświetlenie, wyraźny ekran i tak jak w przypadku wszystkich PocketBooków bardzo intuicyjne menu oraz wiele możlwiości przesyłania ebooków.

pocketbook touch lux 4 najlżejszy czytnik ebooków

 

Onyx Boox Note S

Onyx Boox Note S, to świetny pomysł na prezent dla Babci lub Dziadka ze względu na swój duży, 9,7 calowy ekran. Pozwala on na bardzo dużo przybliżenie tekstu, jednocześnie umożliwiając wygodną lekturę. Innym jego atutem jest to, że jego obsługa jest możliwa zarówno przez dotyk placów, jak i za pomocą dołączonego rysika. Pozwala on także ręcznie pisać oraz rysować w aplikacji notatnik. Co więcej, Onyx Boox Note S ma przeglądarkę internetową umożliwiającą względnie wygodne surfowanie po sieci. Poza tym obsługuje audio, a więc na jendym urządzeniu można zarówno odsłuchiwać audiobooków, jak i czytać ebooki na najwyższym poziomie. Jedynym minusem tego modelu jest to, że ze względu na swój bardzo duży ekran nie został wyposażony w podświetlenie.

onyx boox note s onyx boox note porównanie ostrość

Kindle 8 Touch

Dla tych, co technologię traktują jak sprzymierzeńca, proponujemy Kindle 8 Touch. Jego cena to 399zł. Z powyższego zestawienia czytnik wpisuje się tylko w pytanie numer dwa i cztery, czyli możliwość przesyłu ebooków na czytnik zarówno stacjonarnie jak i zdalnie oraz możliwość personalizacji czcionki. Czytnik jest w pełni dotykowy, nie posiada polskiego MENU.

kindle 8 touch, ebook reader, ebook, czytnik, czytnik ebooków, czytanie książek na czytniku

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *