Czytnik na prezent dla dziadków – podpowiadamy który wybrać

Gwizdka już za nami, jednak wraz z Nowym Rokiem przychodzą nowe święta więc poradniki prezentowe jeszcze się nie kończą! Dziś postanowiliśmy poszukać upominku na Dzień Babci i Dziadka, które świętujemy już 21 i 22 stycznia. Laurki dla babć i dziadków z życzeniami gotowe? Teraz czas znaleźć idealny prezent.

Zadaliśmy sobie pytania: Czego oczekują od czytników, osoby starsze? Na co zwracają uwagę oraz jak można im pomóc w wyborze czytnika?

Szukasz prezentu na dzień babci i dziadka 2020? Poznasz nasz propozycje na niezapomniany upominek zamiast laurki.

  1. Łatwość obsługi

Wybierając czytnik dla osoby starszej, w pierwszej kolejności musimy zwrócić uwagę na prosty i intuicyjny interfejs. W tym przypadku ilość odpowiednich producentów znacznie się zawęża, a na placu boju pozostanie jedynie PocketBook.

Ekran startowy czytników PocketBook jest bardzo czytelny. Na jego środku zobaczymy 4 ostatnio czytane oraz dodane książki, co sprawia, że od włączenia czytnika do zanurzenia się w najnowszej lekturze często dzieli nas tylko jedno kliknięcie. Dostępne funkcje i ustawienia ograniczono do samych najważniejszych, dzięki czemu łatwo je znaleźć i wykorzystać.

Czytnik e-booków z dużym ekranem pozwala na czytanie plików z dużą czcionką oraz formatu PDF.

  1. Sposoby zgrywania e-booków

Njałatwiejszy i najpopularniejszy sposób, czyli przesyłanie plików z komputera za pomocą kabla dostępny jest na czytnikach wszystkich omawianych przez nas producentów. Zarówno PocketBook, Kindle, jak i Onyx Boox pozwalają podłączyć czytnik do komputera i przesyłać książki na zasadzie „kopiuj-wklej„.

PocketBook oraz Kindle pozwalają również na przesyłanie e-booków mailem, korzystając z funkcji Send-to-PocketBook oraz Send-to-Kindle. Onyx Boox oferuje za to specjalną stronę internetową oraz aplikację mobilną, dzięki którym również możemy dodawać pliki bezprzewodowo.

Aplikacja BOOX Assistant na telefonie

Aplikacja BOOX Assistant na telefonie

  1. Obsługa czytnika: ekran dotykowy czy klawisze fizyczne?

Ekran dotykowy oferuje łatwość użytkowania, jednak fizyczne przyciski w pewnych sytuacjach mogą okazać się bardziej intuicyjne.

Najlepszym rozwiązaniem byłoby wiec połączenie obu elementów, co oferowane jest przez firmę PocketBook. Czytniki tego producenta jesteśmy w stanie użytkować korzystając z samego ekranu dotykowego (poza serią Basic Lux). Wbudowane do nich klawisze pozwalają jednak szybko i wygodnie włączać ustawienia, wracać do strony głównej, zmieniać strony czy wykonywać inne funkcje, które do nich przypiszemy.

Onyx Boox aktualnie oferuje tylko jeden model posiadający przyciski, Leaf 2.  Nieco inne rozwiązanie zastosowano w przypadku serii Nova Air, której czytniki nie posiadają przycisków, jednak są one dostępne w kompatybilnym etui. W obu przypadkach krótkie naciśnięcie klawiszy pozwala zmienić stronę, a funkcję dłuższego przytrzymania możemy sami dostosować w ustawieniach czytnika.

W ofercie Kindle również znajdziemy jeden czytnik, którym jest Oasis 3. Ponownie krótkie naciśnięcie powoduje zmianę strony, jednak w przeciwieństwie do Onyx Boox dłuższe przytrzymanie nie oferuje osobnych funkcji.

Pozostałe modele Onyx Boox i Kindle obsługujemy w pełni za pomocą ekranu dotykowego.

Od lewej Onyx Boox Leaf, Kindle Oasis, PocketBook Era

  1. Wielkość ekranu

Ostatni element, na który warto zwrócić uwagę, to wielkość ekranu. Zbyt mały ekran sprawi, że czcionka będzie nieczytelna, a po powiększeniu kilka słów zajmie całą stronę, a to nie zagwarantuje komfortowej lektury. Z drugiej strony czytniki z dużymi ekranami są cięższe i mniej wygodne do przenoszenia czy długiego trzymania w rekach.

Złoty środek w tym przypadku to wyświetlacze z przedziału 7 do 8 cali. Taka przekątna ekranu jest wystarczająco duża, aby wygodnie wyświetlać większą czcionkę, a zarazem czytniki nadal są lekkie i poręczne.

Czytnik na prezent dla babci i dziadka

  1. Polski język systemowy

Wśród prezentowanych marek czytników PocketBook oraz Onyx Boox posiadają system w języku polskim.

Ustawienia w czytniku pocketbook inkpad 3

Zatem jaki czytnik wybrać? Oto kilka naszych propozycji:

PocketBook InkPad 3

Czytnik posiada 7,8-calowy ekran dotykowy o rozdzielczości 300 dpi. Oferowane podświetlenie SMARTlight pozwala na dostosowanie nasycenia oraz barwy światła, dzięki czemu możemy korzystać z urządzenia w każdych warunkach. Zamontowane 4 przyciski fizyczne domyślnie umożliwiają zmianę stron, powrót do strony głównej oraz włączenie menu, jednak ich funkcje możemy dowolnie dostosować w ustawieniach. Dostępne 8 GB pamięci wewnętrznej przechowa setki publikacji, a możliwość przesyłania na rożne sposoby zapewni, wygodne dodawanie książek bez względu na okoliczności. Jeśli jednak pamięci okazałoby się za mało dostępny port microSD pozwoli ją łatwo rozbudować. Czytnik najlepiej sprawdzi się do obsługi formatu EPUB, jednak kompatybilny jest z wieloma innymi formatami, jak PDF, DOCX, TXT czy MOBI. Dużym atutem jest także możliwość korzystania z księgarni abonamentowych Legimi oraz EmpikGo, które, w zależności od wykupionej subskrypcji, oferują dostęp do tysięcy e-booków. PocketBook InkPad 3 nie posiada głośników, jednak pozwala na odtwarzanie audiobooków po podłączeniu do niego słuchawek.

PocketBook InkPad 3

 

PocketBook Era

Najnowszy czytnik PocketBook, który od wejścia na rynek podbija serca czytelników. Posiada 7-calowy ekran o rozdzielczości 300 dpi. Podobnie do modelu InkPad 3, zamontowano w nim podświetlenie SMARTlight, które pozwala na dostosowanie nasycenia oraz barwy względem naszego otoczenia. Spotkamy się tutaj również z dotykowym ekranem oraz 4 programowalnymi przyciskami. W zależności od wybranej wersji, PocketBook Era oferuje pamięć o pojemności 16 GB lub 64 GB. Tym razem nie znajdziemy portu na kartę SD, jednak przy takiej ilość pamięci wewnętrznej nie powinien być nam on potrzebny. Obsługiwane jest ponad 15 różnych formatów plików, które ponownie możemy przesyłać zarówno przewodowo jak i bezprzewodowo. Pliki audio możemy odsłuchiwać za pomocą słuchawek lub zamontowanych w czytniku głośników. PocketBook Era jest również kompatybilny z księgarniami Legimi i EmpikGo, których aplikacje znajdziemy bezpośrednio na czytniku. Dodatkowymi atutami tego modelu są wodoodporność oraz wbudowany akcelerometr.

PocketBook Era

Onyx Boox Nova Air 2

Nova Air 2 to najbardziej rozbudowany czytnik spośród naszych propozycji. 7,8-calowy ekran o rozdzielczości 300 dpi poza dotykiem pojemnościowym (na palec) obsługuje również rysiki elektromagnetyczne. Czytnik sprawdzi się więc idealnie dla tych, którzy w trakcie czytania lubią zaznaczać najważniejsze momenty czy zapisywać własne myśli na marginesach książek. Co więcej, czytniki Onyx Boox wykorzystują oprogramowanie Android, co pozwala na korzystanie ze Sklepu Google Play. Możemy wiec pobierać skrzynki pocztowe, aplikacje księgarni czy ulubionych czasopism. Programy oraz pliki przechowane zostaną w pamięci wewnętrznej o pojemności 32 GB. Czytnik kompatybilny jest z wieloma formatami, w tym MOBI, PDF, EPUB, CBZ i wiele więcej. Możemy również odtwarzać pliki audio, do czego wykorzystamy wbudowane głośniki lub podłączone słuchawki. Nova Air 2 posiada również podświetlenie ekranu z regulacją barwy oraz mikrofon pozwalający na tworzenie notatek głosowych.

Onyx Boox Nova Air 2

Onyx Boox Leaf 2

Ostatnią nasza propozycją jest 7-calowy Onyx Boox Leaf 2 o rozdzielczości 300 dpi. Ekran oferuje podświetlenie, którego nasycenie oraz barwę możemy dostosować. Jak wspomnieliśmy wyżej Leaf 2 posiada dotykowy wyświetlacz oraz 2 przyciski, których funkcje możemy sami zaprogramować. Oprogramowanie czytnika jest bardzo rozbudowane, znajdziemy w nim wiele ustawień, które pozwalają dostosować właściwie każdy element czytnika. Dostępny jest także Sklep Google Play, a co za tym idzie tysiące aplikacji, które możemy pobrać na nasze urządzenie. Wysoka konfigurowalność jest oczywiście atutem, jednak może okazać się nieco skomplikowana dla osób starszych, a szczególnie tych, którzy na co dzień nie mają dużej styczności z technologią. Oferowana pamięć wewnętrzna to 32 GB, co z łatwością przechowa wiele książek i aplikacji, a w połączeniu z kompatybilną kartą SD zapewni, że na czytniku zmieści się wszystko, co potrzebujemy. Leaf 2 kompatybilny jest z wieloma różnymi formatami plików, w tym najpopularniejsze MOBI, EPUB, PDF czy MP3. Dodatkowo, dzięki kompatybilności ze Sklepem Google Play możemy zainstalować programy, które pozwolą na odtwarzanie innych formatów (np. DOCX poprzez Microsoft Word). Czytnik pozwala na odtwarzanie audiobooków, do czego wykorzystamy wbudowane głośniki lub podłączone słuchawki. Innymi atutami czytnika jest wbudowany akcelerometr oraz niewielka waga, która wynosi zaledwie 185 g.

Onyx Boox Leaf 2

Artykuł zaktualizowany dnia 11.01.2023 r.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *