Prezent na Dzień Babci i Dziadka – czytnik e-booków

Pozostajemy w serii artykułów poświęconych prezentom. Dziś postanowiliśmy poszukać upominku na Dzień Babci i Dziadka, który będziemy świętować już 21 i 22 stycznia 2020. Laurki dla babć i dziadków z życzeniami gotowe? Czas znaleźć idealny prezent.

Zadaliśmy sobie pytania: Czego oczekują od czytników, osoby starsze? Na co zwracają uwagę oraz jak można im pomóc w wyborze czytnika?

Szukasz prezentu na dzień babci i dziadka 2020? Poznasz nasz propozycje na niezapomniany upominek zamiast laurki.

Artykuł będzie w formie pytań  i odpowiedzi.

  1. Jaki czytnik jest prosty i łatwy w obsłudze?

Wybierając czytnik dla osoby starszej, w pierwszej kolejności musimy zwrócić uwagę na łatwy i intuicyjny interfejs. W tym przypadku pole producentów czytników znacznie się zawęża. Wśród firm, jakie zostają na placu boju, znajdziemy PocketBook’a i Onyx Boox’a.

Ekran startowy czytników PocketBook i Onyx Boox jest bardzo czytelny. Po jego włączeniu zobaczymy wyeksponowaną bibliotekę (ebooki podzielone są na ostatnio czytane oraz wszystkie, które są na czytniku, posegregowane według dat), jak również najważniejsze wskaźniki (stan baterii, podświetlenie itp.). Dodatkowym atutem jest brak jakichkolwiek reklam, co zapobiega kliknięciu w nie, przez pomyłkę.

Czytnik e-booków z dużym ekranem pozwala na czytanie plików z dużą czcionką oraz formatu PDF.

  1. W jaki sposób można zgrywać ebooki na czytnik?

W czytnikach PocketBook jest kilka możliwości. Ebooki można zgrać na czytnik za pomocą kabla. Wówczas podłączamy urządzenie do komputera i na zasadzie „kopiuj-wklej” przerzucamy książki na urządzenie. Kolejne możliwości zgrania publikacji elektronicznych to formy bezprzewodowe. Zalicza się do nich tzw. wirtualne chmury (Dropbox) oraz możliwości przesłania ebooków drogą elektroniczną. Tutaj z pomocą przychodzi nam aplikacja Sent-to-PocketBook oraz PocketBookSync.

PocektBook, PrntScr, ebook reader, ebook, czytnik, czytnik ebooków, czytanie książek na czytniku

Dla osób, które z technologią są za pan brat, proponujemy czytniki, które są mniej intuicyjne w obsłudze, ponieważ nie mają menu w języku polskim, czyli Kindle. Tutaj poza tradycyjnymi ścieżkami przesyłu ebooków jest również możliwość zamieszczenia ebooków na czytniku za pomocą kanałów bezprzewodowych (wirtualne chmury, Sent to Kindle).

  1. Czy ekran czytnika jest dotykowy?

Ustawienia w czytniku pocketbook inkpad 3

To kolejna ważna rzecz, przekładająca się na łatwość użytkowania czytnika. Dotykowy ekran sprawia, że jego obsługa jest jeszcze łatwiejsza.

Czytniki PocketBook umożliwiają zmianę stron podczas czytania za pomocą fizycznych przycisków, a także szybkie cofanie się do ekranu początkowego. Znajdują się one pod ekranem, co wymusza na nas trzymanie czytnika za dolną krawędź obudowy.

Czytniki firmy Onyx Boox tak jak PocketBooki  obsługiwane są za pomocą dotyku, posiadają jeden przycisk, służący do cofania, w związku z czym zmiana stron jest możliwa tylko za pośrednictwem dotyku. Natomiast Onyx Boox Max 3, największy z nich, ma cztery przyciski fizyczne, znajdujące się także u dołu ekranu.

  1. Czy w czytnikach istnieje możliwość powiększenia czcionki?

Tak każda wymieniona powyżej firm stwarza możliwość personalizacji czcionki: zmiana wielkości, rodzaju itp. Dodatkowo można zmienić wielkość interlinii czy wielkość marginesów.

Onyx Boox Note Onyx Boox Note S porównanie czytanie ostrość ekranu

  1. Czy czytnik posiada polskie menu?

Wśród prezentowanych marek czytników (PocketBook, Onyx Boox) posiadają menu w języku polskim.

pb ekran główny touch lux 4 basic lux 2

Zatem jaki czytnik finalnie wybrać? Jest kilka propozycji:

PocketBook InkPad 3

To czytnik z niestandardowym ekranem, ponieważ jego wielkość jest równa 7,8 cala.  Jak wiadomo, czym większe ekran dla osoby starszej tym lepiej, ponieważ łatwiej będzie dostrzec jej szczegóły i treść ulubionych książek. Nie bez znaczenia jest też fakt, że wyposażono go w podświetlenie SMARTlight, dzięki któremu możliwa jest regulacja barwy podświetlenia od standardowej po bursztynową. Ma to szczególne znaczenie przy nocnym czytaniu, ponieważ ciepłe oświetlenie znacznie mniej męczy oczy. Jest to czytnik prosty i łatwy w obsłudze. Można na niego zgrywać ebooki w dwojaki sposób (stacjonarnie – przez kabel oraz zdalnie- przez aplikacje (Sent-to-PocketBook,PocketBook Sync.) i wirtualne chmury (Dropbox). Dodatkowo czytnik posiada MENU w języku polskim oraz wszelkie personalizacje czcionki.

PocketBook InkPad 3 ustawienia podświetlenia

Zmiana ustawień tekstu w pocketbooku Inkpad 3.

PocketBook Touch Lux 4

Jest kolejnym czytnikiem tego producenta, który podbił miliony serc. Ma dotykowy ekran, jednak nie zapomniano też o przyciskach fizycznych, pozwalających na wygodne i intuicyjnie zmienianie stron. Jego ekran jest standardowy jak na czytnik ebooków, o wymiarze 6 cali. Jednym z jego głównych atutów jest to, że waży niemal tyle co przysłowiowe piórko, raptem 155 gram. Dlatego będzie idealny dla osób starszych i nie tylko, które uwielbiają czytać w terenie np. w komunikacji miejskiej lub na działce, bo jego transport jest niezwykle wygodny. Poza tym ma standardowe podświetlenie, wyraźny ekran i tak jak w przypadku wszystkich PocketBooków bardzo intuicyjne menu oraz wiele możlwiości przesyłania ebooków.

pocketbook touch lux 4 najlżejszy czytnik ebooków

Onyx Boox Nova Pro

Onyx Boox Nova Pro, to świetny pomysł na gwiazdkowy prezent dla Babci i Dziadka ze względu na duży, 7,8 calowy ekran.  Umożliwia on wygodne przybliżenie tekstu, bez zaważenia na komforcie lektury. Czytnik można obsługiwać na dwa sposoby – przez dotyk placów, jak i za pomocą dołączonego rysika, którym da się notować także w aplikacji Notatnika oraz bezpośrednio po plikach PDF! Co więcej, Onyx Boox Nova Pro ma przeglądarkę internetową umożliwiającą względnie wygodne surfowanie po sieci. Poza tym obsługuje audio, a więc na jednym urządzeniu można zarówno odsłuchiwać audiobooków, jak i czytać ebooki na najwyższym poziomie. A na koniec wisienka na torcie – czyli podświetlenie z możliwością regulacji barwy.

Onyx Boox Nova Pro czytanie na 7,8-calowym ekranie

Kindle 10

Dla tych, co technologię traktują jak sprzymierzeńca, proponujemy Kindle 10. Jego cena to 419 zł. Z powyższego zestawienia czytnik wpisuje się tylko w pytanie numer dwa i cztery, czyli możliwość przesyłu ebooków na czytnik zarówno stacjonarnie, jak i zdalnie oraz możliwość personalizacji czcionki. Czytnik jest w pełni dotykowy, nie posiada polskiego MENU.

kindle 8 touch, ebook reader, ebook, czytnik, czytnik ebooków, czytanie książek na czytniku

PocketBook Touch Lux 4 PocketBook Basic Lux 2

Kindle 10 PocketBook InkPad 3

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *