Zobacz, czemu czytnik e-booków to doskonały prezent na Dzień Babci i Dziadka

Pozostajemy w serii artykułów poświęconych prezentom. Dziś postanowiliśmy poszukać upominku na Dzień Babci i Dziadka, który będziemy świętować już 21 i 22 stycznia 2021. Laurki dla babć i dziadków z życzeniami gotowe? Czas znaleźć idealny prezent.

Zadaliśmy sobie pytania: Czego oczekują od czytników, osoby starsze? Na co zwracają uwagę oraz jak można im pomóc w wyborze czytnika?

Szukasz prezentu na dzień babci i dziadka 2020? Poznasz nasz propozycje na niezapomniany upominek zamiast laurki.

Artykuł będzie w formie pytań  i odpowiedzi.

  1. Jaki czytnik jest prosty i łatwy w obsłudze?

Wybierając czytnik dla osoby starszej, w pierwszej kolejności musimy zwrócić uwagę na łatwy i intuicyjny interfejs. W tym przypadku pole producentów czytników znacznie się zawęża. Wśród firm, jakie zostają na placu boju, znajdziemy PocketBook’a i Onyx Boox’a.

Ekran startowy czytników PocketBook i Onyx Boox jest bardzo czytelny. Po jego włączeniu zobaczymy wyeksponowaną bibliotekę (ebooki podzielone są na ostatnio czytane oraz wszystkie, które są na czytniku, posegregowane według dat), jak również najważniejsze wskaźniki (stan baterii, podświetlenie itp.).

Czytnik e-booków z dużym ekranem pozwala na czytanie plików z dużą czcionką oraz formatu PDF.

  1. W jaki sposób można zgrywać ebooki na czytnik?

W czytnikach PocketBook jest kilka możliwości. Ebooki można zgrać na czytnik za pomocą kabla. Wówczas podłączamy urządzenie do komputera i na zasadzie „kopiuj-wklej” przerzucamy książki na urządzenie. Kolejne możliwości zgrania publikacji elektronicznych to formy bezprzewodowe. Zalicza się do nich tzw. wirtualne chmury (Dropbox) oraz możliwości przesłania ebooków drogą elektroniczną. Tutaj z pomocą przychodzi nam aplikacja Sent-to-PocketBook oraz PocketBookSync.

PocektBook, PrntScr, ebook reader, ebook, czytnik, czytnik ebooków, czytanie książek na czytniku

Dla osób, które z technologią są za pan brat, proponujemy czytniki, które są mniej intuicyjne w obsłudze, ponieważ nie mają menu w języku polskim, czyli Kindle. Tutaj poza tradycyjnymi ścieżkami przesyłu ebooków jest również możliwość zamieszczenia ebooków na czytniku za pomocą kanałów bezprzewodowych (wirtualne chmury, Sent to Kindle).

  1. Czy ekran czytnika jest dotykowy?

Ustawienia w czytniku pocketbook inkpad 3

To kolejna ważna rzecz, przekładająca się na łatwość użytkowania czytnika. Dotykowy ekran sprawia, że jego obsługa jest jeszcze łatwiejsza.

Czytniki PocketBook umożliwiają zmianę stron podczas czytania za pomocą fizycznych przycisków, a także szybkie cofanie się do ekranu początkowego. Znajdują się one pod ekranem, co wymusza na nas trzymanie czytnika za dolną krawędź obudowy.

Czytniki firmy Onyx Boox obecnie dostępne w sprzedaży tak jak PocketBooki  obsługiwane są za pomocą dotyku, posiadają jeden przycisk, służący do cofania, w związku z czym zmiana stron jest możliwa tylko za pośrednictwem dotyku.

  1. Czy w czytnikach istnieje możliwość powiększenia czcionki?

Tak każda wymieniona powyżej firm stwarza możliwość personalizacji czcionki: zmiana wielkości, rodzaju itp. Dodatkowo można zmienić wielkość interlinii czy wielkość marginesów.

Czytnik na prezent dla babci i dziadka

  1. Czy czytnik posiada polskie menu?

Wśród prezentowanych marek czytników (PocketBook, Onyx Boox) posiadają menu w języku polskim.

pb ekran główny touch lux 4 basic lux 2

Zatem jaki czytnik finalnie wybrać? Jest kilka propozycji:

PocketBook InkPad 3

To czytnik z niestandardowym ekranem, ponieważ jego wielkość jest równa 7,8 cala.  Jak wiadomo, im większe ekran dla osoby starszej, tym lepiej, ponieważ łatwiej będzie dostrzec jej szczegóły i treść ulubionych książek. Nie bez znaczenia jest też fakt, że wyposażono go w podświetlenie SMARTlight, dzięki któremu możliwa jest regulacja barwy podświetlenia od standardowej po bursztynową. Ma to szczególne znaczenie przy nocnym czytaniu, ponieważ ciepłe oświetlenie znacznie mniej męczy oczy. Jest to czytnik prosty i łatwy w obsłudze. Można na niego zgrywać ebooki w dwojaki sposób (stacjonarnie – przez kabel oraz zdalnie- przez aplikacje (Sent-to-PocketBook, PocketBook Sync.) i wirtualne chmury (Dropbox). Dodatkowo czytnik posiada MENU w języku polskim oraz wszelkie personalizacje czcionki. Dużym atutem jest także możliwość korzystania z aplikacji abonamentowych – Legimi i Empik Go, które oferują dostęp do tysięcy e-booków w ramach różnych pakietów abonamentowych oraz odciążają użytkowników w kwestii samodzielnego zgrywania e-książek na czytnik. Warto też dodać, że PocketBook InkPad 3 umożliwia odsłuchiwanie audiobooków przez dołączony w zestawie adapter.

Test PocketBook InkPad 3

PocketBook InkPad 3 ustawienia podświetlenia

Zmiana ustawień tekstu w pocketbooku Inkpad 3.

PocketBook Touch Lux 5

Seria Touch Lux podbiła miliony serc doskonałym stosunkiem jakości do ceny. PocketBook Touch Lux 5 ma dotykowy 6-calowy ekran, jednak nie zapomniano też o przyciskach fizycznych, pozwalających na wygodne i intuicyjnie zmienianie stron.  Jednym z jego głównych atutów jest to, że waży niemal tyle, co przysłowiowe piórko, raptem 155 g. Dlatego będzie idealny dla osób starszych, które uwielbiają czytać w terenie np. w komunikacji miejskiej lub na działce, bo jego transport jest niezwykle wygodny. Poza tym ma inteligentne podświetlenie SMARTlight (umożliwiające dostosowanie jego barwy), wyraźny ekran o rozdzielczości 212 dpi i tak jak w przypadku wszystkich PocketBooków – bardzo intuicyjne menu, a także wiele możliwości przesyłania ebooków. Ten model także umożliwia korzystanie z aplikacji abonamentowych – Legimi i Empik Go. Czytnik dostępny jest w kolorze czarnym oraz bordowym.

Test PocketBook Touch Lux 5

Czytnik e-booków pocketbook touch lux 5 z ekranem 6 cali.

 

Onyx Boox Nova 3

Onyx Boox Nova 3, to świetny pomysł na prezent dla Babci i Dziadka ze względu na duży, 7,8-calowy ekran. Umożliwia on wygodne przybliżenie tekstu, bez zaważenia na komforcie lektury. Sprawdzi się u osób lubiących nowinki technologiczne, ponieważ jest jednym z najbardziej zaawansowanych czytników e-booków na rynku. Posiada Android 10 umożliwiający pobieranie  różnorakich aplikacji, głośniki zewnętrzne, nowoczesne USB-C  oraz bardzo mocny ośmiordzeniowy procesor Qualcomm Octa-core (Cortex-A72 + Cortex-A55). Czytnik można obsługiwać na dwa sposoby – przez dotyk placów, jak i za pomocą dołączonego rysika, którym można tworzyć zaawansowane rysunki, szkice, a także zwykłe notatki zarówno w aplikacji Notatnik, jak i bezpośrednio po plikach PDF. Co więcej, Onyx Boox Nova 3 ma przeglądarkę internetową pozwalającą na wygodne surfowanie po sieci. Obsługuje też audio, a więc na jednym urządzeniu można zarówno odsłuchiwać audiobooków, jak i czytać ebooki na najwyższym poziomie. A na koniec wisienka na torcie – czyli podświetlenie z możliwością regulacji barwy.

Test Onyx Boox Nova 3

Onyx Boox Nova 3 notowanie po pliku rysikiem

Kindle 10

Dla tych, co języki obce traktują jak sprzymierzeńca, proponujemy Kindle 10. Jest to czytnik 6-calowy wyposażony w standardowe podświetlenie. Podobnie jak wyżej wskazane modele ma on możliwość przesyłania ebooków na czytnik zarówno stacjonarnie, jak i zdalnie oraz możliwość personalizacji czcionki. Czytnik jest w pełni dotykowy. Należy zwrócić szczególną uwagę na fakt, że nie posiada polskiego MENU.

Test Kindle 10

Kindle Amazon 10 6-caliźródło: Amazon.com

Poznaj ceny poszczególnych modeli:

PocketBook InkPad 3

PocketBook Touch Lux 5

Onyx Boox Nova 3

Kindle 10

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *