Jaki czytnik e-booków wybrać – Kindle, PocketBook czy Onyx Boox?

Z tego artykułu dowiesz się, jakie są różnice między czytnikami e-booków trzech marek: Kindle, PocketBook i Onyx Boox.  Odpowiemy na pytania: które z nich są kompatybilne z Legimi i Empik Go, jakie mają funkcje dodatkowe i zastosowania.

Który czytnik e-booków wybrać - Kindle, PocketBook czy Onyx Boox?

Często przed wybraniem konkretnego modelu czytnika e-booków zastanawiamy się, które marki brać po uwagę. Dlatego przyjrzymy się każdej z osoba, tak, aby zarysować ich ogólną charakterystykę. Jeśli już będziecie wiedzieć, który producent wzbudził Wasze największe zainteresowanie z pewnością łatwiej będzie wybrać konkretny model.

Czy warto wybrać czytnik PocketBook?

PocketBook to marka obecna na rynku od 2007 roku. W tym czasie zdążyła zyskać sporo fanów nie tylko w Polsce, ale i na świecie. Skupia się głównie na czytnikach doskonałych do czytania beletrystyki – większość z nich wyposażono w 6-calowe ekrany. W ofercie znajdziemy urządzenie dedykowane czytaniu PDF – PocketBook InkPad X, który w tym celu wyposażono w 10,3-calowy ekran.

Istotnym wyróżnikiem marki PocketBook jest możliwość obsługi czytników na dwa sposoby – za pomocą dotykowego ekranu* oraz przycisków fizycznych. Przyciski szczególnie przydają się podczas zmieniania stron. Wielu czytelników twierdzi, że dają większe poczucie kontroli (trudniej przeskoczyć przypadkiem o kilka stron dalej), jednak oczywiście jest to kwestia indywidualna. Poza tym są jeszcze dwa przyciski. Prawy pozawala na szybki powrót do ekranu głównego, natomiast lewy wywołuje szybkie ustawienia tak jak np. regulacja podświetlania czy Wi-Fi.

*Nie dotyczy PocketBook Basic Lux 2

Czy warto kupić czytnik PocketBook?Czytniki PocketBook wyposażono w podświetlenie z regulacją barwy*, który umożliwia dostosowanie go do pory dnia. Ciepłe dedykowane jest szczególnie wieczornej lekturze natomiast standardowe, białe może np. podbić kontrast tekstu w pochmurny dzień.  Posiadają także Bluetooth oraz Wi-Fi, dzięki czemu e-booki można zgrywać na czytnik także bezprzewodowo za pomocą dedykowanych aplikacji. Warto również wiedzieć, że wszystkie mają menu w języku polskim (dostępne są także inne języki). Niektóre czytniki umożliwiają również obsługę plików audio, są wodoodporne lub pozwalają na wyświetlanie kolorów, dzięki ekranowi E Ink Kaleido.

*nie dotyczy PocktBook Basic Lux 2, PocketBook Color, PocketBook InkPad 3 Color

Czy czytniki PocketBook obsługują Legimi i Empik Go?

Tak, za wyjątkiem jednego modelu – PocketBook Basic Lux 2. Pozwalają na korzystanie z aplikacji bez limitu czytanych książek, co czyni je najlepszymi czytnikami e-booków do korzystania z aplikacji abonamentowych (Legimi i Empik Go) w tym zestawieniu.

Jakie formaty obsługują czytniki PocketBook?

Decydując się na czytnik PocketBook nie musimy podczas zakupu przejmować się formatem pliku. Obsługuje wszystkie te, które są często w użyciu, tzn.: PDF, PDF (DRM), EPUB, EPUB(DRM), DJVU, FB2, FB2, DOC, DOCX, RTF, PRC, TCR, TXT, CHM, HTM, HTML, MOBI, ACSM, JPEG, BMP, PNG, TIFF.

Podsumowując, że jeśli szukasz czytnika, który zastąpi Ci tradycyjną książkę i nie ma zbyt wielu „dodatków” PocketBook powinien być dobrym wyborem.

Porównanie wszystkich modeli  PocketBook dostępnych w ofercie znajdziesz TUTAJ.

Czytnik e-booków na dzień dziecka

Czy warto wybrać czytnik Kindle?

Pierwszy czytnik Kindle stworzony przez amerykańską firmę Amazon pojawił się w 2007 roku. Dzięki ogromnej popularności producenta szybko zyskały one wierne grono fanów. To szczególnie dobra opcja dla osób, które sprawnie posługują się angielskim – z dwóch powodów. Po pierwsze czytniki Kindle nie posiadają menu w języku polskim (za to poza angielskim dostępne są inne popularne języki takie jak np. niemiecki czy francuski). Po drugie Kindle posiadają Kindle Store, czyli sklep z e-bookami, którą zdecydowaną większość stanowią tytuły anglojęzyczne. Oczywiście nie oznacza to, że osoba nie władająca żadnym językiem obcym na starcie powinna odrzucić Kindle. Menu można opanować w kilka dni (albo nawet szybciej) bez znajomości języka.

czy czytniki Kindle mają podświetlenie ekranu?

źródło: oficjalna strona Amazon

Czytniki Kindle, podobnie jak PocketBooki nie mają wielu dodatkowych funkcji. Sprawę osobom niezdecydowanym ułatwi fakt, że w ofercie dostępne są tylko 3 modele. Można pokusić się na skategoryzowanie ich jako „podstawowy” – Kindle 10, „średni” – Kindle Paperwhite 4 i „premium” – Kindle Oasis 3. Pierwsze dwa można obsługiwać wyłącznie poprzez dotykowy ekran, Kindle Oasis 3 wyposażono również w dwa przyciski fizyczne do zmiany stron.

W ofercie producenta na próżno szukać czytników z kolorowym ekranem, wszystkie trzy posiadają standardowy czarno-biały ekran E-Ink. Warto również wiedzieć, że mimo iż dwa z nich obsługują audio to nie posłuchamy na nich własnych audiobooków. Możliwe jest wyłącznie słuchanie publikacji z Audible – płatnej platformy Amazon. Za to zarówno Kindle Paperwhite 4 jak i Oasis 3 są wodoodporne. Ponadto podobnie jak PocketBooki pozwalają na bezprzewodowe przesyłanie e-booków.

Czy czytniki Kindle obsługują Legimi i Empik Go?

Tak, ale z pewnymi ograniczeniami. Użytkownicy Kindle do wyboru mają tylko dwie opcje abonamentowe: ebooki bez limitu lub ebooki+audiobooki bez limitu. Jednak w rzeczywistości limit istnieje, a jest nim dokładnie możliwość przeczytania siedmiu (e-booki bez limitu) lub dziesięciu (ebooki+audiobooki bez limitu) e-booków miesięcznie. Ponadto dodatkowego wysiłku wymaga także instalacja Legimi na Kindle, które nie jest domyślnie wgrane na czytnik (tak jak w przypadku PocketBooków) oraz dodawanie książek na półkę, które wymagające podłączenia czytnika do komputera. Jeśli chodzi o Empik Go to Kindle go w ogóle nie obsługuje.

Czy w 2021 roku będzie Kindle Oasis 4 i Kindle Paperwhite 5?

Jakie formaty obsługują czytniki Kindle?

Najważniejszą informacją jest to, że Kindle nie obsługuje plików EPUB. Do dyspozycji użytkownika są Kindle Format 8 (AZW3), Kindle (AZW), TXT, PDF, niezabezpieczone MOBI, PRC ; HTML, DOC, DOCX, JPEG, GIF, PNG, BMP przez konwersje, audible audio format (AAX) – audiobooki.

Podsumowując, czytniki Kindle to urządzenia cieszące się doskonałą renomą, świetne do codziennej lektury. Jednak przed zakupem warto przeanalizować wszystkie za i przeciw.

Porównanie wszystkich modeli  Kindle dostępnych w ofercie znajdziesz TUTAJ.

 

Czy warto wybrać czytnik Onyx Boox?

Na koniec zostawiliśmy czytniki najbardziej nietypowe. Ich nietypowość polega na tym, że można je nazwać nie tylko czytnikami e-booków, ale też tabletami E-Ink. Posiadają wszystkie cechy typowe dla czytników e-booków, a poza tym działają w oparciu o system Android 10. Tworzy to szereg możliwości, takich jak na przykład pobieranie aplikacji ze Sklepu Google Play. Jednak należy mieć na uwadze, że te aplikacje, które wymagają często odświeżania (dużo animacji) mogą działać nieco gorzej niż w przypadku standardowych tabletów.

Czy warto wybrać czytnik Onyx Boox?

Marka Onyx Boox specjalizuje się głównie w czytnikach do profesjonalnych zastosowań, dlatego większość czytników w ofercie producenta ma ekrany większe niż 6 cali (poza Onyx Boox Poke 3). Wyposażone są one również w rysik WACOM umożliwiający tworzenie cyfrowych notatek w zaawansowanym notatniku. Warto też dodać, że mają USB-C, głośniki oraz mikrofon.

Czytniki Onyx Boox ze względu na mnogość oferowanych rozwiązań działają znacznie szybciej niż PocketBook i Kindle. Jest to możliwe, dzięki mocnym podzespołom, takim jak np. ośmiordzeniowy procesor. Przekłada się to również na możliwość wygodnego przeglądania sieci, pobieranie plików prosto z Internetu, przesyłanie notatek i publikacji za pomocą wiadomości e-mail itp.

Wszystkie modele z czarno-białym ekranem w obecnej ofercie posiadają podświetlenie z regulacją barwy. Wyjątkiem jest Onyx Boox Nova 3 Color z uwagi na kolorowy ekran. Pod wpływem ciepłego oświetlenia kolory prawdopodobnie wyglądałyby nieatrakcyjnie.

Czy czytniki Onyx Boox obsługują Legimi i Empik Go?

Tak. Jednak warto mieć na uwadze, że nie są to w przypadku Onyx Boox aplikacje dedykowane czytnikom. Oznacza to, że na urządzeniach Onyx Boox skorzystamy z aplikacji stworzonych domyślnie na tablety. Niektórzy użytkownicy skarżą się, iż pobierają one więcej energii baterii niż aplikacje stworzone na czytnik. Z kolei inni są bardzo zadowoleni z działania obu aplikacji. Niemniej jednak pewne jest, że na czytnikach Onyx Boox można korzystać z  Legimi i Empik Go bez ograniczeń.

onyx boox note air przeglądarka internetowa

Onyx Boox Note Air

Jakie formaty obsługują czytniki Onyx Boox?

Czytniki Onyx Boox podobnie jak PocketBooki obsługują zdecydowaną większość potrzebnych formatów: PDF , TXT, HTML, RTF, FB2, FB2.zip, DOC, DOCX, PRC, MOBI, CHM, PDB, DOC, EPUB, JPG, PNG, GIF, BMP, PDF, DjVu, MP3., DOC, DOCX wymagają instalacji dodatkowego oprogramowania.

Podsumowując czytniki Onyx Boox to urządzenia dla osób, które poza standardową lekturą chcą również korzystać z aplikacji, przeglądać Internet czy tworzyć odręczne notatki. Te z większymi ekranami świetnie się sprawdzą do obsługi PDF. To bez wątpienia także doskonałe narzędzie pracy.

Porównanie wszystkich modeli Onyx Boox do robienia notatek dostępnych w ofercie znajdziesz TUTAJ.

 

One thought on “Jaki czytnik e-booków wybrać – Kindle, PocketBook czy Onyx Boox?

  1. Michal

    Tylko Kobo 🙂 Nie rozumiem, dlaczego te czytniki sa tak malo popularne w Polsce. Oferuja najlepsze mozliwosci – szczegolnie dla polskiego rynku bez DRMow – za prawdopodobnie najlepsza cene, a to wszystko podlane zupelnie obca dla Pocketbookow ergonomia uzytkowania.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *