Czy Amazon wypuści Kindle Paperwhite 5 i Oasis 4 w 2021 roku?

Fani Amazon z utęsknieniem wyczekują nowych czytników Kindle. W 2020 marka nie zaproponowała żadnych nowości, a nie jest tajemnicą, że Kindle Paperwhite 4 i Oasis przydałoby się odświeżenie.

Warto przypomnieć, że Kindle Paperwhite 4 pojawił się trzy lata temu, a Oasis w 2019 roku. Z jakiej nowej technologii e-papieru Amazon mógłby skorzystać, aby zachęcić użytkowników?

Czy w 2021 roku będzie Kindle Oasis 4 i Kindle Paperwhite 5?

Kindle Oasis 3

Na początku tego roku firma E INK wydała nową technologię e-papieru o nazwie On-Cell Touch. Jest ona kompatybilna z istniejącymi wyświetlaczami Carta HD, z których Kindle korzystają od lat. OCT zwiększa wydajność czarno-białych wyświetlaczy o 30% oraz współczynnik kontrastu, oferując przyszłym czytelnikom wyraźniejszy tekst. Będzie też obsługiwać dotyk 2-punktowy lub multidotyk 5-punktowy. Zdaniem E INK ta technologia jest tańsza w użyciu, ponieważ e-papier i ekran dotykowy E INK Carta są teraz na jednej warstwie zamiast na dwóch.
Skoro jesteśmy już przy o ekranach Carta – nowa generacja E Ink Carta 1200 jest już dostępna i zapewnia 20% wzrost czasu reakcji w porównaniu z E Ink Carta 1000, z którego Kindle korzystają od 5-6 lat. Istnieje również 15% poprawa współczynnika kontrastu.
Ponadto szybszy czas reakcji umożliwia płynniejsze pisanie odręczne i animacje na wyświetlaczach EPD. E Ink Carta 1200 obsługuje technologię Regal do aktualizacji obrazów. Praktycznie eliminuje ona potrzebę pełnego odświeżenia, zapewniając widzowi płynniejsze przejścia podczas oglądania. Dlatego na niektórych czytnikach można czytać ebooka, a odświeżanie odbywa się tylko co około 20 stron.
Moduły E Ink Carta 1200 składają się z TFT (tranzystor cienkowarstwowy), warstwy tuszu i arkusza ochronnego. Ponadto projektanci produktów mogą uwzględnić rozwiązanie dotykowe, które jest wbudowane w stos modułów. E Ink oferuje obecnie digitizery i pojemnościowe rozwiązania dotykowe. Technologia dotykowa Digitizer wykorzystuje rysik do aktualizacji wyświetlacza, a czujnik dotykowy znajduje się pod wyświetlaczem TFT. Natomiast pojemnościowa technologia dotykowa bazuje na dotyku placów i jest umieszczona na górze modułu wyświetlacza.
Kiedy pojawi się nowy Kindle Paperwhite i nowy Kindle Oasis?
źródło: Amazon.com

Czy w przyszłości Kindle będą korzystać z kolorowego e-papieru?

Na początku tego roku został wydany E INK Kaleido 2 – wiele nowych czytników chętnie z niego skorzystało, na przykład Pocketbook InkPad Color czy Onyx Boox Nova 3 Color. Technologia wykorzystuje tablicę filtrów kolorów, która jest wbudowana bezpośrednio w e-papier. Zaletami e-papieru drugiej generacji jest jednolitość skali szarości, która została znacznie poprawiona, dzięki czemu tło zawsze będzie szare, a nie kolory, które próbują się ze sobą mieszać, tworząc szarość. Ma lepszą dokładność kolorów, obsługuje ekrany od 5,84 do 10,3 cali.
Stąd też można mieć mocne przypuszczenia, że Amazon zastosuje E INK Carta 1200 i On-Cell Touch. W połączeniu te dwie technologie zapewniają 45% wzrost kontrastu i 20% wzrost czasu reakcji. Jednak prawdopodobnie będzie to dodatek do zwiększenia mocy procesora, pamięci RAM lub zmian oprogramowania. Prawdopodobnie te ulepszenia dotyczyłyby Kindle Paperwhite 5 i Kindle Oasis 4. Z kolei na kolorowy ekran prawdopodobnie będzie trzeba jeszcze poczekać.
źródło: goodereader.com

2 myśli nt. „Czy Amazon wypuści Kindle Paperwhite 5 i Oasis 4 w 2021 roku?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *