Który czytnik Kindle wybrać? – kompleksowe porównanie 2021

Czytnik e-booków Kindle Oasis z regulacją barwy podświetlenia

Producentów na rynku e-booków nie brakuje, jednak zdecydowanie wśród nich króluje amerykański Amazon Kindle. Jedni kochają, drudzy nienawidzą. Jednak o wadach i zaletach Kindle napiszemy kiedy indziej. Dziś skupiamy się na pytaniu, który czytnik dostępny w ofercie 2021 wybrać?

Wybór czytnika e-booków to nie lada wyzwanie, szczególnie dla tych, którzy stoją przed wyborem swojego pierwszego profesjonalnego urządzenia do czytania. Na początku powinniśmy się zastanowić, czy szukamy czytnika podstawowego, czy raczej wyposażonego w dodatkowe funkcje, takie jak np. możliwość regulowania barwy podświetlenia.

Obecnie w ofercie Czytio.pl są trzy modele Kindle. Przyjrzyjmy im się po kolei i wytypujmy główne cechy.

Kindle 10

Kindle 10 to najbardziej podstawowy 6-calowy czytnik e-booków. Doskonale sprawdzi się u tych, którzy zaczynają swoją przygodę z e-czytaniem, ale nie chcą wydawać na pierwszy czytnik kroci. Jego szczególną zaletą jest podświetlenie. Czemu szczególną? Ponieważ żaden podstawowy czytnik Amazonu do premiery Kindle 10 nie był wyposażony w „światełko”. Na tej podstawie można stwierdzić, że debiut tego modelu był ukłonem w stronę osób czytających wieczorami. 6-calowy ekran czytnika oferuje rozdzielczość równą 167 dpi. Z odległości 10-15 cm można dostrzec delikatne rozmycia, jednak nie zaważają one znacząco na komforcie lektury. Kindle 10, podobnie jak inne modele, nie wyposażono w przyciski fizyczne. Co za tym idzie, obsługa jest możliwa tylko za pomocą dotykowego interfejsu. Na szczęście producent zadbał o dobrą responsywność ekranu, dzięki czemu codziennie użytkowanie czytnika nie sprawia problemów. Jeśli chodzi o funkcje dodatkowe, to na pewno warto wspomnieć, że Kindle 10 wyposażono w możliwość odtwarzania plików audio, co jest dużym udogodnieniem jak na czytnik w tej klasie cenowej. Niestety, jak to bywa, jest pewne ale. Na czytnik nie możemy wgrać własnych audiobooków, tylko słuchać tych, które są dostępne po ich pobraniu w aplikacji Audible (sklepie Amazonu z audiobookami). Jeśli chodzi o aspekty wizualne, to warto wspomnieć, że czytnik dostępny jest w dwóch kolorach – czarnym oraz białym, a jego waga wynosi 174 gramów. Kindle 10 to koszt lekko ponad 400 złotych, a zatem będzie idealny dla tych, którzy preferują niskobudżetowe rozwiązania.

Zalety:

 • Niska cena >410 zł
 • Podświetlenie
 • Bluetooth
 • Możliwość odsłuchiwania audiobooków w aplikacji Audible

Wady:

 • Przeciętna rozdzielczość ekranu
 • Brak regulacji temperatury podświetlenia

Kindle Paperwhite 4

Czytnik e-booków Kindle Paperwhite 4

O serii Paperwhite słyszał zapewne każdy, kto zastanawia się nad zakupem czytnika e-booków. Kindle Paperwhite 4, jak sama nazwa wskazuje to czwarta odsłona czytnika, który łączy funkcjonalność z atrakcyjną ceną. To już nie tylko podstawowe funkcje, ale też dodatkowe, charakterystyczne dla czytników premium. Zacznijmy od początku. Zdecydowany atut Kindle Paperwhite 4 to podświetlany 6-calowy ekran o najwyższej możliwej rozdzielczości 300 dpi. Nawet przy maksymalnym przybliżeniu czytnika do twarzy, trudno dostrzec jakiekolwiek mankamenty. W dodatku tekst jest wyraźny oraz ma odpowiedni kontrast. Dlatego perfekcjoniści oraz osoby, którym zależy na niemal nieskazitelnej ostrości tekstu, prezentowanego na ekranie na pewno będą usatysfakcjonowane. Kolejnym atutem Kindle Paperwhite 4 jest jego wodoszczelność, która podczas premiery wprawiła w szok nawet ekspertów. Umożliwia ona godzinne zanurzenie czytnika w czystej wodzie na głębokość dwóch metrów. O ile z początku ta funkcja wydaje się niezbyt przydatna, o tyle możemy ją docenić np. podczas przypadkowego zalania. Jest to również świetna alternatywa dla tych, którzy uwielbiają czytać podczas kąpieli. Kolejną nowością było wyposażenie Kindle Paperwhite 4 w Bluetooth, dzięki któremu, tak samo jak na Kindle 10, posłuchamy audiobooków,  również tylko w aplikacji Audible. Ważną kwestią jest również to, że Paperwhite 4 oferuje 8 GB pamięci wewnętrznej, dzięki czemu bez problemu pomieści setki e-booków. Tak, jak wszystkie czytniki Kindle, nie jest wyposażony w wejście na kartę SD. Jednak w tym przypadku nie jest ono niezbędne, ponieważ nie możemy wgrać własnych plików audio, które zazwyczaj zajmują sporo miejsca. Kindle Paperwhite 4 jest dostępny tylko w kolorze czarnym, a jego waga jest równa 182 g. Jest to bardzo dobry czytnik, który wyposażono w ekran najwyższej klasy oraz funkcje wodoodporności, którą do tej pory, spośród czytników Amazonu, miał tylko Kindle Oasis 2.

Zalety

 • Ekran najwyższej rozdzielczości 300 dpi
 • Podświetlenie
 • Wodoszczelność klasy IPX8
 • Możliwość słuchania audiobooków w aplikacji Audible
 • Bluetooth

Wady

 • Brak regulacji temperatury podświetlenia

Kindle Oasis 3

Kindle Oasis 3 wodoszczelny

Na koniec zostawiliśmy wisienkę na torcie, czyli trzecią odsłonę serii Oasis. Od swoich braci odróżnia go przede wszystkim 7-calowy ekran, który mieści około 30% więcej tekstu od standardowych 6-calowców. Dzięki temu nie musimy zmieniać tak często stron oraz mamy jeszcze większe  możliwości zmiany rozmiaru czcionki. Kindle Oasis 3 poradzi sobie także nieco lepiej od standardowych czytników z publikacjami zawierającymi tabele lub wykresy, które z większym prawdopodobieństwem zmieszczą się na jednej stronie. Na tle wyżej wymienionych czytników Oasis 3 wyróżnia się szybkością działania. Pliki ładują się niemalże natychmiastowo, a strony prawie same się przewracają za sprawą dwurdzeniowego procesora. Podobnie jak Kindle Paperwhite 4 jest odporny na wodę, dzięki czemu bez obaw możemy zabrać go ze sobą np. na basen. Poza tym, ma oryginalnyą kształt obudowy, z wyprofilowanym wgłębieniem, ułatwiającym czytanie. Wyróżniają go także, podobnie jak Kindle Oasis 2, przyciski fizyczne służące do zmiany stron, oprócz tego możliwa jest także obsługa za pomocą dotyku. Jednak główną cechą wyróżniającą Kindle Oasis 3 jest podświetlenie z regulowaną barwą temperatury. Oznacza to, że możemy manipulować nie tylko intensywnością podświetlenia, ale także jego kolorem – od bieli po bursztyn. Taka funkcja będzie szczególnie przydatna dla osób, które czytają wieczorami i odczuwają nieprzyjemne dla wzorku skutki tradycyjnego białego podświetlenia. Kindle Oasis 3, tak jak pozostałe czytniki w tym porównaniu, posiada Bluetooth oraz możliwość obsługi plików audio przez aplikację Audible. O ile wyżej wspomnianym czytnikom można wybaczyć, że użytkownik nie ma możliwości wgrania własnych plików audio, o tyle w przypadku czytnika premium, który miał swój debiut w 2019, jest to irytujące. Innym mankamentem, do którego można się przyczepić jest brak USB typu C. Oasis 3 jest dostępny w dwóch wersjach – 8 GB oraz 32 GB oraz w dwóch kolorach – graficie oraz złocie. Z kolei waga czytnika równa jest 188 g. Kindle Oasis 3 to czytnik dla tych, którzy często czytają wieczorami oraz cenią sobie najwyższą jakość.

Zalety

 • 7-calowy ekran
 • Najwyższa rozdzielczość 300 dpi
 • Podświetlenie z regulacją barwy
 • Szybkość działania
 • Przyciski fizyczne
 • Wodoszczelność

Wady

 • Cena
 • Możliwość słuchania audiobooków tylko w aplikacji Audible (traktowane jako wada ze względu na wysoką cenę czytnika)

Na koniec dodamy kilka informacji, o których warto pamiętaj kupując czytnik Kindle:

 • Nie obsługują menu w języku polskim,
 • nie odtwarzają formatu EPUB
 • nie obsługują w pełni aplikacji Legimi.

Czytniki Kindle – najczęściej zadawane pytania w jednym miejscu

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *