5 czytników do robienia notatek w 2021 r.

Coraz więcej urządzeń umożliwia wygodne tworzenie elektronicznych zapisków za pomocą rysika WACOM. Wśród nich są także nowoczesne czytniki e-booków, wyposażone w matowe ekrany E-Ink.

odręczne notatki na elektronicznym tablecie e-ink od onyx boox

Onyx Boox Note Air

Nie od dziś wiadomo, że odręczne notowanie pomaga lepiej zapamiętywać oraz ułatwia koncentrację. Daltego w tym artykule przedstawiamy 5 czytników e-booków do robienia notatek dostępnych w sprzedaży w 2021 roku.

Zacznijmy jednak od często pojawiającego się pytania dlaczego nie kupić po prostu tabletu do robienia notatek zamiast czytnika? Powodów jest wiele, ale skupmy się na 4 najważniejszych.

1 Bateria w tabletach zazwyczaj rozładowuje się po dwóch dniach. W przypadku czytników e-booków (przy wyłączonym Wi-Fi) może wytrzymać nawet do 4 tygodni. 

2 Ekran LCD  może powodować męczenie oczu. Jeśli masz taki problem, ekran E-Ink przypominający tradycyjny papier, może go złagodzić. 

3 Ekran tabletu może uniemożliwiać lekturę w słońcu. Na czytnikach e-booków można czytać swobodnie nawet w słoneczny dzień.

4 Tablet jest urządzeniem multimedialnym, które łatwo może Cię rozproszyć. Lepszemu skupieniu może sprzyjać e-papier. 

  Czytniki e-booków Tablety LCD
Plusy Można czytać nawet w słońcu, długa żywotność baterii Bogate palety kolorów, wszechstronna funkcjonalność
Minusy Monochromatyczne, ograniczona funkcjonalność Długa lektura może obciążać oczy, niekomfortowe korzystanie w słoneczny dzień
Porównanie ekranu E-Ink i ekranu smartfona LCD.

Onyx Boox Note Air

Pod uwagę wzięliśmy tylko czytniki dostępne w polskiej sprzedaży. Obecnie są to wyłącznie urządzenia marki Onyx Boox. Ze względu na to, że mają one wiele cech wspólnych (działają w oparciu o ten sam system), zaczniemy od ich omówienia. Następnie przyjrzymy się poszczególnym modelom.

 • Aplikacja Notatnik
Onyx Boox Nova 3 Color wygodne notowanie na matowym ekranie

Onyx Boox Nova 3 Color

Czytniki Onyx Boox zamieszczone w zestawieniu posiadają zaawansowany Notatnik, wgrany domyślnie. Pasek narzędzi jest ulokowany po prawej stronie, jednak z poziomu aplikacji możemy go przenieść na lewo. Do wyboru oferowane jest pięć różnych przyborów do pisania – pióro, pędzel, długopis ołówek oraz marker. Natomiast grubość linii możemy szczegółowo dostosować od 0 do 20. Warto dodać, że można ją zwiększać co 0,25, pozwala  na precyzyjne tworzenie notatek i rysunków.

 

1. Narzędzia

Do dyspozycji mamy także narzędzie Lasso. Umożliwia ono kopiowanie, wklejanie i usuwanie zaznaczonego obszaru za pomocą precyzyjne określanych przez nas kształtów. Bezpośrednio przy zaznaczeniu można manewrować obszarem i obracać go wokół własnej osi. Warto zwrócić także uwagę na możliwość dodawania obszaru tekstu i wprowadzania go za pomocą elektronicznej klawiatury na ekranie. Ta funkcja się sprawdzi, gdy zamiast notowania wolimy posłużyć się tekstem elektronicznym. Następnie można go dostosować do własnych preferencji – jego stopień, krój pisma itp.  Można również korzystać z gotowych geometrycznych kształtów, co znacznie usprawnia prace – do wyboru jest trójkąt, kwadrat oraz okrąg. Do dyspozycji mamy kilka odcieni szarości. W rzeczywistości jest to czarny, szary, średni szary, jasnoszary, biały, czerwony, zielony i niebieski. Szarości widoczne będą na ekranie E-Ink, z kolei kolory po wyeksportowaniu notatki do pliku PNG lub PDF można wyświetlić na ekranach LCD. Inaczej sytuacja wygląda w przypadku Onyx Boox Nova 3 Color, który umożliwia wyświetlanie kolorów bezpośrednio na ekranie E-Ink. Warto też wspomnieć, że możliwe jest dodawanie obrazów z pamięci notatnika. 

Onyx Boox Note 3 notowanie za pomocą rysika WACOM na dedykowanych szablonach w kratkę i linię.

Onyx Boox Note 3

2. Konwersja tekstu

Ważną funkcją jest również konwersja tekstu odręcznego na elektroniczny. Odbywa się ona  bezpośrednio w aplikacji Notatnika. Taki tekst można następnie wyeksportować na inne urządzenie lub po prostu zapisać go jako notatka. Można wyświetlić go na dwa sposoby – na czystym arkuszu, w tym samym miejscu co tekst źródłowy lub na linii, tekst wtedy zostaje automatycznie umieszczony po lewej stronie. Po przekonwertowaniu tekstu na elektroniczny możemy tworzyć notatkę dalej za pomocą elektronicznej klawiatury lub otworzyć na dole mały obszar ręcznego notowania, który w czasie rzeczywistym konwertuje tekst na elektroniczny. Domyślna konwersja tekstu jest w języku angielskim, jednak w ustawieniach rozpoznawania pisma odręcznego możemy pobrać interesujący nas pakiet językowy, po połączeniu się z WiFi. Znajdziemy tam m.in. polski.

Konwersja pisma odręcznego na elektroniczne onyx boox

Onyx Boox Note Air

3. Udostępnianie

Udostępnianie plików na inne urządzenia z czytników Onyx Boox

Do dyspozycji jest także kilka opcji udostępniania. Notatkę można np. przesłać wcześniej zainstalowaną aplikacją wybranej poczty lub udostępnić na Dysk w chmurze. Więcej na temat możliwości udostępniania plików (w tym notatek) można przeczytać TUTAJ.

 

 • Ekran

Każdy z czytników Onyx Boox posiada matowy ekran w technologii E-Ink imitujący papier. Pozwala to na komfortową lekturę w słońcu oraz możliwość korzystania z urządzenia nawet do 4 tygodni.

 • Podświetlenie

Wszystkie przedstawione czytniki wyposażone są w podświetlenie, dzięki czemu można z nich korzystać w każdych warunkach oświetleniowych. Pozwala ono również na podbicie kontrastu tekstu np. w pochmurny dzień. Większość z nich (poza Onyx Boox Nova 3 Color) pozwala także na regulacje temperatury podświetlenia, która jest szczególnie przydatna podczas wieczornego korzystania z urządzenia.

Onyx Boox Nova Pro czytnik z regulowaną barwą podświetlenia

Zwykłe podświetlenie i z włączoną funkcją ciepłego podświetlenia

 • Formaty

Czytniki Onyx Boox umożliwiają czytanie i notowanie na ponad 20 formatach plików: PDF, TXT, HTML, RTF, FB2, FB2.zip, DOC, DOCX, PRC, MOBI, CHM, PDB, DOC, EPUB, JPG, PNG, GIF, BMP, PDF, DjVu, MP3, z kolei DOC, DOCX wymagają instalacji dodatkowego oprogramowania.

 • Android 10 

 W odróżnieniu od większości dostępnych czytników e-booków najnowsze urządzenia marki Onyx Boox działają w oparciu o system Android 10. Oznacza to, że jako jedne z nielicznych pozwalają na pobieranie dowolnych aplikacji ze Sklepu Google Play. Trzeba mieć na uwadze, że aplikacje, które wymagają często odświeżania ekranu, mogą działać nieprawidłowo. Niemniej jednak, dzięki temu rozwiązaniu skorzystamy np. z poczty Gmail, Google Keep, Dysku Google, OneDrive czy nawet Microsoft Teams. 

Onyx Boox Nova 3 Color Google Play

Onyx Boox Nova 3 Color

 • Zewnętrze aplikacje do notowania

Możliwe jest również korzystanie z zewnętrznych aplikacji takich jak np. One Note. Jednak to rozwiązanie wiąże się z kilkusekundowym opóźnieniem. Co oznacza, że jest możliwe, jednak nieco mniej komfortowe niż w przypadku domyślnej aplikacji notatnika. Warto wspomnieć, że niektóre z zewnętrznych aplikacji umożliwiają rejestrowanie ruchów rysika w czasie rzeczywistym, na przykład na monitorze komputera. 

 • Przeglądarka

Urządzenia Onyx Boox, podobnie jak większość innych czytników e-booków posiadają przeglądarkę. Działa ona bardzo sprawnie (jak na czytnik e-booków), dzięki zaawansowanym podzespołom. Bez problemu pobierzemy z sieci plik, a następnie otworzymy go z możliwością edycji na czytniku Onyx Boox.

onyx boox note air przeglądarka internetowa

Onyx Boox Note Air

 • USB-C OTG

Warto też wspomnieć o USB-C ze wspraciem OTG. Umożliwia ono podłączenie dodatkowych akcesoriów takich jak np. klawiatura lub myszka.

 • Audio

Każdy omawiany czytnik posiada również głośnik oraz wyjście słuchawkowe przez port USB-C.

 

Oto 5 czytników do robienia notatek w 2021 r.:

 • Onyx Boox Note 3

Onyx Boox Note 3 to prawdopodobnie najbardziej zaawansowane 10,3-calowe urządzenie E-Ink na rynku. Posiada wszystkie cechy, o których wspominaliśmy wyżej, ale też kilka dodatkowych. Już na początku warto zaznaczyć, że dobrze sprawdzi się przy obsłudze plików PDF za sprawą przekątnej równej 10,3 cala. To, co wyróżnia ten model to giętki ekran E-Ink Mobius Carta w rodzielczości 227 DPI . W praktyce nie oznacza to, że możemy go dowolnie wyginać, tylko że jest bardziej odporny na ewentualne uszkodzenia. Jest to możliwe, dzięki wykorzystaniu plastikowego podłoża zamiast szklanego. Ponadto posiada solidną pamięć RAM 4 GB oraz 64 GB pamięci wewnętrznej. Warto również zwrócić uwagę na baterię 4300 mAh, która przy wyłączonym Wi-Fi może nam posłużyć na jednym ładowaniu kilka tygodni.

Onyx Boox Note 3 podgląd e-booków Android 10

Onyx Boox Note 3

 • Onyx Boox Note Air

To zdecydowanie najbardziej designerski czytnik e-booków w naszym zestawieniu. Podobnie jak Note 3, posiada 10,3-calowy ekran w rozdzielczości 227 DPI, który dobrze sprawdzi się do pracy z plikami PDF. Jego wyróżniająca cecha to atrakcyjny stosunek jakości do ceny. Jest “budżetowa” wersją Onyx Boox Note 3, jednak w rzeczywistości producent nie zrezygnował z wielu funkcji, a przyszłym użytkownikom pozwolił zaoszczędzić ok. 350 zł. Onyx Boox Note Air od Note 3 różni się przede wszystkim brakiem “elastycznego” ekranu. Zamiast tego otrzymamy standardowy ekran E-Ink HD Carta. Note Air za to jest nieco cieńszy od swojego droższego odpowiednika – ma zaledwie 5,8 mm grubości. Co może być powiązane z mniejszą baterią 3000 mAh. Jednak w ostatecznych rozrachunku jest o 42 g cięższy (waga: 420 g). Inną różnicą jest nieco mniejsza pamięć RAM – 3 GB oraz o połowę mniejsza pamięć wewnętrzna – 32 GB. Co ciekawe, Onyx Boox Note Air posiada akcelometr, umożliwiający automatyczną rotację ekranu, mimo że Onyx Boox Note 3 nie został w niego wyposażony.

onyx boox note air zaawansowany notatnik umożliwiający pracę na warstwach

Onyx Boox Note Air

 • Onyx Boox Nova 3

Onyx Boox Nova 3 to jeden z najmniejszych czytników e-booków umożliwiający notowanie za pomocą rysika WACOM. Posiada ekran E-Ink Carta o przekątnej 7,8-cala. Wiąże się to z mniej wygodnym odczytem plików PDF, jednak lektura tego formatu nadal będzie nieco bardziej komfortowa niż w przypadku standardowych, 6-calowych czytników. Jest także jedynym czytnikiem w tym zestawieniu, który posiada ekran o maksymalnej rozdzielczości 300 DPI. Podobnie jak Note Air został wyposażony w 3 GB pamięci RAM oraz 32 GB pamięci wewnętrznej. Z kolei bateria, jaką zamieścił tu producent, ma 3150 mAh. A zatem nieco więcej niż w przypadku Note Air, co przy 7,8-calowyn ekranie powinno być bardzo satysfakcjonujące. 

Onyx Boox Nova 3 dzielenie ekranu

Onyx Boox Nova 3

 • Onyx Boox Nova 3 Color

Onyx Boox Nova 3 Color ma dokładnie te same podzespoły i wymiary co Onyx Boox Nova 3. Kluczową różnicą jest tutaj możliwość wyświetlania kolorów dzięki E Ink New Kaleido™. Czarno-biały tekst ma rozdzielczość 300 DPI, z kolei kolorowy 100 DPI. Jednak nie można oczekiwać, że kolory będą tak nasycone, jak w przypadku tych znanych z ekranów LCD. Zarówno producent Onyx Boox, jak i inni, informują, że czytniki e-booków z kolorowymi ekranami wyświetlają je w odcieniach nieco bardziej pastelowych, niż są one w rzeczywistości. Niemniej jednak możliwość sporządzania notatek w kolorze jest bardzo ciekawą i przydatną funkcją.

Onyx Boox Nova 3 Color czytnik do notowania z kolorowym ekranem

Onyx Boox Nova 3 Color

 • Onyx Boox Max Lumi

Onyx Boox Max Lumi to urządzenie, które sprawdzi się nie tylko jako e-papierowy notatnik, ale także jako monitor ze względu na 13,3-calowy ekran. Podobnie jak w Note 3 wykonany został w technologii E-Ink Mobius Carta, która jest bardziej odporna na ewentualne uszkodzenia. Natomiast rozdzielczość jest nieco niższa w porównaniu z innymi modelami – wynosi 207 DPI. Jest to doskonałe urządzenie do pracy z plikami PDF, ponieważ jako jedyne w tym zestawieniu pozwala na odtworzenie ich w oryginalnym rozmiarze. Onyx Boox Max Lumi posiada także port USB-C i Micro HDMI umożliwiający podłączenie go np. do laptopa. Czytnik wyposażono w 4 GB pamięci RAM, 64 GB pamięci wewnętrznej i baterię 4300 mAh.

Notowanie na Onyx Boox Max Lumi

Onyx Boox Max Lumi

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *