5 rzeczy, które warto wiedzieć zanim kupisz Onyx Boox Nova 3 Color

Zastanawiasz się nad zakupem Onyx Boox Nova 3 Color? Z tego artykułu dowiesz się, o czym powinieneś wiedzieć, zanim staniesz się jego posiadaczem.

 

1. Posiada rozbudowane możliwości konfiguracji

Onyx Boox Nova 3 Color zaawansowany czytnik e-booków

źródło: Boox.com

Nova 3 Color podobnie jak inne nowsze urządzenia Onyx Boox, oferuje możliwości wysokiej personalizacji. Zapewnia je Android 10 i Sklep Google Play. To najprawdopodobniej jedyny tak zaawansowany tablet E-Ink z kolorowym ekranem na świecie.

Z racji, że Nova 3 Color posiada ekran E-Ink New Kaleido, oczywiście można dostosowywać wyświetlane kolory. Do dyspozycji są trzy parametry: jasność, kontrast i nasycenie. Pozwala to na dopasowanie ich do różnego typu treści. Są także tryby odświeżania ekranu, które również można dobrać do aktualnych potrzeb, a dokładnie:

  • Tryb normalny, który służy do czytania książek i innych treści statycznych. Charakteryzuje się niemal niewidocznym ghostingiem.
  • Tryb Speed, który ​​służy do przeglądania książek i zdjęć. Tworzy subtelne cienie, ale za to poprawia responsywność ekranu.
  • Tryb A2 służy m.in do przeglądania stron internetowych. Chociaż efekt ghostingu jest bardziej widoczny ten tryb zapewnia najbardziej responsywne i płynne wrażenia.

Oprócz kolorów i odświeżania ekranu można też standardowo dostosować czcionkę, jej rozmiar czy marginesy. Można także notować bezpośrednio w plikach oraz w Notatniku i korzystać z  różnych kolorów, warstw, lasso, rejestratora głosu i szablonów.

2. Niektóre aplikacje na Androida nie są zoptymalizowane pod kątem ekranu E-Ink

Trzeba mieć na uwadze, że niektóre aplikacje na Androida nie zostały zoptymalizowane pod kątem ekranów E Ink. Większość aplikacji do rysowania i pisania innych firm, w tym OneNote, nie pozwala na pełną wydajność Nova 3 Color. Notowanie jest możliwe, ale odbywa się z delikatnym opóźnieniem.

Rysowanie na Onyx Boox Nova 3 Color

źródło: Boox.com, Czytaj na Nova 3 Color w słońcu

Za to Nova 3 Color wyposażono w domyślną aplikację Notatki, która działa doskonale.  Oferuje wiele przydatnych narzędzi takich jak różne pędzle, lasso, wycinanie czy szablony. Możliwe jest również konwertowanie pisma odręcznego na elektroniczne czy nagrywanie notatek głosowych.  No i oczywiście można używać kolorów!

3. Wyświetla tylko pastelowe kolory

Ekran Kaleido Plus w Nova 3 Color może wyświetlać 4096 kolorów. Jednak trzeba mieć na uwadze, że nie będą one tak nasycone jak te znane nam z ekranów LCD. Mimo to radość z powodu widoku kolorowych okładek na urządzeniu E-Ink  jest niemal gwarantowana.

Onyx Boox Nova 3 Color czytnik e-booków lektura możliwa nawet w pełnym słońcu

źródło: Boox.com, Czytaj na Nova 3 Color w słońcu

Zachwyceni będą też miłośnicy komiksów i mangi. Nova 3 Color jako jeden z nielicznych tabletów E-Ink umożliwia ich komfortową lekturę. Z  Nova 3 Color możliwe jest też korzystanie z podręczników oraz czytanie atlasów z anatomii czy geografii.

Dostosuj kolory w Nova3 Color

źródło: Boox.com, Dostosuj kolory w Nova 3 Color

4. Ma jednobarwne podświetlenie

Obecnie podświetlenie z regulacją barwy jest już niemal standardem, szczególnie w droższych modelach. Niestety nie jest stosowane w żadnym z czytników z kolorowym ekranem. Spowodowane jest to faktem, że ciepła barwa zmniejszyłaby nasycenie kolorów.

Niektórzy użytkownicy uważają, że zimne podświetlenie jest niekorzystne dla oczu. Jest w tym nieco prawdy, jednak w przypadku urządzeń E-Ink działa ono nieco inaczej niż standardowych urządzeniach.

Onyx Boox Nova 3 Color podświetlenie ekranu bezpieczne dla oczu.

źródło: Boox.com, Porównanie maksymalnych podświetlenia: tablety LED vs. Nova3 Color

Chociaż Nova 3 Color ma tylko białe/zimne podświetlenie, różni się ono od niebieskiego światła emitowanego przez ekrany LED/LCD. Jest bardziej przyjazne dla oczu niż podświetlenie LED//LCD, ponieważ nie świeci w oczy użytkowników bezpośrednio.

Ponadto Onyx Boox Nova 2, na zlecenie producenta przetestowano pod kątem działania światła niebieskiego – został zweryfikowany pod kątem bezpieczeństwa fotobiologicznych lamp. Nova 3 Color ma taki sam rozmiar jak Nova 2 i przyjmuje tę samą zasadę działania ekranu E Ink. Na górze nakładany jest filtr koloru, który rzadko wpływa na wydajność niebieskiego światła.

Raport z testu niebieskiego światła BOOX Nova2
Raport z testu niebieskiego światła BOOX Nova 2

5. Nie zastąpi tabletu LCD

Onyx Boox Nova 3 Color tablet E-Ink o wielu zastosowaniach

źródło: Boox.com, Kolorowe, przyjazne dla oczu wrażenia z Nova 3 Color

Standardowe tablety E-Ink to urządzenia multimedialne. Onyx Boox Nova 3 Color, mimo że posiada głośnik, mikrofon, sklep Google Play i sprawnie działająca przeglądarkę nie pozwoli nam na przeglądanie filmów czy granie w dynamiczne gry.

Za to z powodzeniem można wczytać kolorowe diagramy, wizualizować swoje pomysły za pomocą kolorowych znaków i używać aplikacji innych firm. Poza tym ekran E-Ink jest bardziej przyjazny dla oczu i energooszczędny niż urządzenia LED/LCD.

Rób notatki za pomocą kolorowych tabletów E Ink o przekątnej 7,8 cala

źródło: Boox.com

 

Onyx Boox Nova 3 Color

źródło: Boox.com

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *