Jaki czytnik Kindle wybrać?

Kindle to popularne czytniki ebooków, opinie na temat ich poszczególnych modeli są jednak różne, ze względu na cenę lub ich dostępność w Polsce. Sprawdź czym się od siebie różnią i co oferują Kindle 7, Paperwhite 3, Voyage oraz Oasis.

kindle_oasis_voyage_paperwhite_7

 

Jeśli decydujemy się na jeden z popularnych czytników ebooków od Amazonu, warto przed zakupem zastanowić się do czego będzie on nam służył. Urządzenia Kindle nie należą do najtańszych, dlatego warto przed zakupem przeanalizować, czy będziemy w pełni korzystać ze wszystkich funkcji, za które zapłacimy.

Amazon oferuje modele w różnych przedziałach cenowych: od urządzeń o podstawowych funkcjach, do czytników z wyższej półki. Najpopularniejsze z nich to: Kindle 7, Kindle Paperwhite 3, Kindle Voyage oraz nowy Kindle Oasis. Niektóre modele sprzedawane są w dwóch wersjach: z reklamami lub bez/z 3G lub bez które różnią się od siebie ceną.

 

Parametry wspólne dla wszystkich wymienionych modeli:

 • Ekran 6 cali
 • Ekran dotykowy
 • Łącze wi-fi i wbudowana przeglądarka internetowa
 • 4GB wbudowanej pamięci flash (w tym ok. 3GB dostępne dla użytkownika)
 • Dodawanie notatek i wbudowane słowniki

 

Cechy wyróżniające:

Kindle 7 Touch

kindle_7

To czytnik o podstawowych funkcjach, skierowany przede wszystkim do początkujących użytkowników e-papieru, którzy od ereadera oczekują przede wszystkim wygodnego czytania ebooków. Urządzenie to dysponuje ekranem E-Ink Pearl o rozdzielczości 167dpi, a wymiary jego obudowy to: 169mm x 119mm x 10,2mm.

Główną zaletą Kindle 7 jest cena – czytnik możemy kupić już za ok. 400zł, co w przypadku urządzeń Amazona jest stosunkowo niskim kosztem.

 

Kindle Paperwhite 3

Amazon-Kindle-PaperWhite-3-3

Czyli jeden z najpopularniejszych i najchętniej wybieranych czytników ebooków tej firmy. Urządzenie charakteryzuje się nowocześniejszym niż w przypadku Kindle 7 ekranem E-Ink Carta, wyższą rozdzielczością 300ppi oraz nieco subtelniejszymi gabarytami 169mm x 117mm x 9.1mm. Do tego Paperwhite 3 posiada dobrej jakości podświetlenie ekranu (4 diody LED) przyjazne dla oczu.

Ten model Kindle, w wersji z reklamami dostaniemy już za ok. 640zł, wersja bez reklam dostępna jest za ok. 670zł.

 

 

Kindle Voyage

kindle_voyage

Był jeszcze do niedawna najbardziej ekskluzywnym czytnikiem od Amazonu. W odróżnieniu od Kindle 7 oraz Paperwhite, model ten dysponuje ciśnieniowymi przyciskami służącymi do zmiany stron, a także inteligentnym, adaptacyjnym podświetleniem, dopasowującym się automatycznie do warunków zewnętrznych. Podobnie jednak jak Paperwhite posiada ekran E-Ink Carta o rozdzielczości 300ppi. Jest on natomiast mniejszy niż tańsze modele, jego wymiary to zaledwie 162mm x 115mm x 7.6mm, a jego wbudowane podświetlenie opiera się już na 6 diodach LED.

Za te udoskonalenia musimy już jednak zapłacić ok. 920zł.

 

Kindle Oasis

kindle_oasis

Czyli najnowszy i jednocześnie najdroższy czytnik Kindle dostępny obecnie na rynku. Model ten to przede wszystkim zmieniony design, podobny do tego znanego z modeli: PocketBook InkPad oraz Wexler Flex One. Nowością na tle innych Kindle są również niewielkie rozmiary: 143mm x 122mm x 3.4-8.5mm oraz piórkowa waga: 131g. Oasis został wyposażony również w udoskonalone podświetlenie (10 diod LED). Niezmienna została jednak rozdzielczość ekranu E-Ink Carta 300ppi. Tym, co jednak najciekawsze w nowym Kindle Oasis jest specjalnie dopasowane etui – okładka ładująca czytnik na zasadzie power banku. Nie dość, że przedłuża ona czas pracy czytnika, to dodatkowo umożliwia wprowadzenie go w tryb hibernacji, minimalizujący zużycie energii, kiedy Kindle jest nieaktywny. Niestety jednak, czytnik razem z okładką znacząco przybiera na wadze, a także zwiększają się jego gabaryty.

Luksusowy Kindle Oasis to przyjemność kosztująca w granicach ok. 1500-1800zł.

 

Oprócz czytników Kindle na rynku dostępna jest również gama innych modeli urządzeń oferujących podobne funkcje w odmiennych cenach bądź parametry, których nie proponuje Amazon, np. przekątna ekranu 8 cali.

W tego rodzaju wyświetlacz zostały wyposażone takie czytniki, jak PocketBook InkPad, Cybook Ocean, czy InkBook 8. (sprawdź też: porównanie czytników 8-calowych)

Jeśli jednak szukamy urządzenia w niższym przedziale cenowym, o niekoniecznie podstawowych parametrach – warto przyjrzeć się ofercie Cybooka Muse, Cybooka Muse Frontlight, PocketBooka Basic Touch oraz Cybooka Odyssey.

 

Sprawdź też:

 

A jeśli nie Kindle to co?

4 myśli nt. „Jaki czytnik Kindle wybrać?

 1. quantyzator

  Świetny tekst szybko krótko i zwięźle ale jedna uwaga Kindle Voyage nie ma fizycznych przycisków. W zasadzie jest to tylko wydzielony fragment obudowy który po ściśnięciu przerzuca stronę. Są to tzw przyciski ciśnieniowe.

 2. BestCarolyn

  I have noticed you don’t monetize czytio.pl, don’t waste your traffic, you can earn additional bucks every month with new monetization method.

  This is the best adsense alternative for any type of website (they approve all sites), for more details simply
  search in gooogle: murgrabia’s tools

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *