Czytnik e-booków jako prezent komunijny

Na blogu pojawiło się już wiele artykułów udowadniających, że czytnik e-booków może być świetnym prezentem dla dziecka. Ciekawe funkcje, zdrowszy dla oczu ekran, możliwość pisania odręcznego na książkach to tylko kilka powodów. Jednak 10-latkowie przystępujący do komunii to wyjątkowi konsumenci i dla takich trzeba też zaproponować odpowiednie modele.

PocketBook Verse

PocketBook Verse

Co będzie wyznacznikiem dobrego czytnika dla dziecka, który już niedługo przystąpi do swojej pierwszej komunii świętej? Na co warto zwrócić uwagę przy zakupie czytnika na prezent komunijny?

  • Prosty w obsłudze interfejs to priorytet przy wyborze czytnika dla dziecka. Ważne jest, żeby młody użytkownik łatwo i szybko znajdował potrzebne funkcje bez zbędnego rozpraszania się.
  • Pamiętajmy też, że dzieciaki zaabsorbowane książką nie skupiają się na tym, żeby czytnika nie pochlapać lub ubrudzić. Zadbajmy o to więc za nich i wybierzmy czytnik wodoodporny. Pozwoli to na czytanie na basenie czy w wannie bez zamartwiania się o urządzenie.
  • Trudno jest przykuć uwagę trzecioklasisty, szczególnie jeśli chodzi o naukę i czytanie. Dlatego dobrym wyborem może być czytnik z ekranem kolorowym, na którym przyjemnie czyta się komiksy i kolorowe książki.
  • Czasami każdy z nas potrzebuje odpoczynku. Pozwólmy na to najmłodszym i nam samym poprzez wybranie czytnika z funkcją Text to Speech lub z możliwością słuchania audiobooków. 
  • Tablety z ekranem LED i LCD mogą niekorzystnie wpływać na nasze zdrowie i samopoczucie. Dlatego przy długim korzystaniu z monitora warto wybrać ekran E-ink, który daje wrażenie czytania z papieru. Dodatkową zaletą jest możliwość pisania na nich i robienia odręcznych notatek. Do wielu można podłączać akcesoria jak słuchawki lub klawiatura, które zwiększą możliwości urządzenia.

Przypominamy również, że do każdego zakupionego czytnika w naszym sklepie, przesyłamy 1100 darmowych e-booków. Na tej liście znajdują się pozycje idealne dla osoby, która niedługo przystąpi do pierwszego sakramentu: m.in. Biblia, lektury szkolne oraz bajki.

 

1. Pocketbook Verse 

Dzieciaki potrafią nas zaskoczyć swoją kreatywnością i umiejętnością odkrywania rzeczy. Jednak mimo to potrzebują urządzeń prostych i nieskomplikowanych, które pozwolą im na zupełne skupienie się na książce, a nie na długim wyszukiwaniu skomplikowanych funkcji i narzędzi. Dlatego jako pierwszą propozycję prezentu przedstawiamy czytnik Pocketbook Verse.

Pocketbook Verse ma zamknięty system Linux w języku polskim. Oznacza to, że można obsługiwać tylko aplikacje wcześniej zainstalowane na czytniku bez możliwości pobierania rozpraszających gier czy komunikatorów. Przy takim czytniku nasz uczeń może zupełnie oddać się swojej ulubionej książce lub skupić się na lekturze szkolnej i nauce.

Dodatkową zaletą modelu Pocketbook Verse jest duża pamięć wewnętrzna (8GB), którą można rozbudować poprzez karty pamięci.  Model ma zainstalowane aplikacje Legimi i Empik Go, które ty – jako dorosły – możesz kontrolować z poziomu innych urządzeń, np. z telefonu lub z komputera. Ma również proste gry jak Pasjans i Szachy lub notatnik, na którym można rysować palcem i zapisać ulubione cytaty z książek.

Mamy również cztery przyciski umieszczone na dole, które ułatwiają poruszanie się po czytniku. Przyciskiem wyłączymy urządzenie, wrócimy do ekranu głównego lub przejdziemy do następnej strony.

Dla uczących się obcych języków, jest opcja tłumaczenia słów przez wgrane lub zainstalowane samodzielnie słowniki.

O tym, jak obsługiwać słowniki na modelach Pocketbook, pisaliśmy w tym artykule.

 PocketBook Verse (629) Jasny Niebieski

Model jest w dwóch kolorach: z obudową czarno-szarą lub jasnoniebieską. Jasnoniebieski czytnik będzie pasował estetycznie jako prezent na świętowanie pierwszego sakramentu.

2. Pocketbook Era

Choć czytniki są ogólnie delikatnymi urządzeniami, niektóre oferują wodoszczelną obudowę. Przykładem takiego urządzenia jest Pocketbook Era, 7-calowy czytnik z pamięcią wewnętrzną o pojemności 16B. Z takim ebookiem nie trzeba się martwić o każde pochlapanie, czyszczenie i inne zagrożenia ze strony dzieciaków. Producent zapewnia o ochronie urządzenia do 60 min przed słodką wodą. Żeby zapobiec zarysowaniom na obudowie można dokupić odpowiednie etui.

Ponadto Pocketbook Era obsługuje format CBR, CBZ, którymi są najczęściej komiksy i mangi. Można zapisywać fragmenty książek i rysować palcem bez obaw o zniszczenie materiałów.

Działa na tym samym systemie Linux co Pocketbook Verse, więc również na tym modelu mamy dostęp do aplikacji abonamentowych (Empik GO, Legimi) i prostych gier.

Jest również możliwość słuchania audiobooków (dzięki wbudowanemu głośnikowi lub po uprzednim połączeniu się bluetoothem ze słuchawkami). Urządzenie ma również funkcję Text-to-Speech, które umożliwia automatycznemu lektorowi czytanie książki.

Przypominamy również, że wkrótce pojawi się nowa odsłona tego modelu, z kolorowym ekranem PocketBook Era Color.

 PocketBook Era 16GB Srebrny

3. Pocketbook Inkpad Color 3

Pocketbook Inkpad Color 3 oferuje ekran kolorowy o przekątnej 7,8 cala, który sprawdzi się dla miłośników kolorowych komiksów i książek z obrazkami. A przy tym ma te same atuty co poprzednie modele: jest wodoodporny, ma aplikacje do czytania Legimi oraz Empik Go i aż 32GB pamięci wewnętrznej.

Pojemność baterii wynosi 2900 mAh. Oznacza to, że można cieszyć się czytaniem bez konieczności podłączania do ładowarki nawet przez kilka miesięcy.

Inkpad Color 3 ma funkcję Text-to-Speech jak i możliwość tłumaczenia słów za pomocą słowników. Słuchanie audiobooków poprzez wbudowany głośnik lub słuchawki połączone Bluetoothem również nie powinno sprawiać problemów.

Poza tym, Pocketbook Inkpad Color 3 ma funkcję OTG. OTG umożliwia podłączenie dodatkowych urządzeń (klawiatura, myszka i inne) przez wejście USB-C. To sprawia, że znajdzie on swoje zastosowanie przy bardziej skomplikowanych działaniach ze strony starszych użytkowników. Różnorodność funkcji na pewno zachęci uczniów do nauki.

 PocketBook InkPad Color 3

4. Kobo Clara 2E

Marka Kobo ma w swojej ofercie wiele wyjątkowych i dopracowanych urządzeń, jednak to model Kobo Clara 2E dziś Państwu proponujemy na prezent na pierwszą Komunię Świętą ze względu na swoją prostotę i klasyczny design. To czytnik stworzony dla tych najmłodszych, którzy już teraz odpowiedzialnie i ekologicznie podchodzą do swoich wyborów, a także dla tych, którzy potrzebują małego i lekkiego czytnika.

Sam wybór czytnika zamiast zwykłej papierowej książki jest już ekologiczną decyzją. Jednak urządzenie Kobo Clara 2E jest ponadto zbudowane z plastiku pochodzącego z recyklingu, dzięki czemu wybranie tego modelu jeszcze bardziej przyczynia się do zmniejszenia zanieczyszczeń naszej planety.

Jest to niewielki 6 – calowy czytnik o wadze zaledwie 172 g. Dzięki temu można go schować i zabrać wszędzie. Na przykład do plecaka, żeby w drodze do szkoły zrelaksować się ze swoją ulubioną książką lub na szybko doczytać wymaganą lekturę.

Należy zaznaczyć, że na urządzeniach marki Kobo nie znajdziemy aplikacji Empik Go czy Legimi. Książki można przesyłać za pomocą kabla USB-C lub kupować z dedykowanej księgarni Kobo e-Bookstore.

Dodatkową zaletą tego modelu jest jego wodoodporność i możliwość słuchania audiobooków ze sklepu Kobo e-Bookstore (po połączeniu się modułem Bluetooth ze słuchawkami).

 Kobo Clara 2E

5. Onyx Boox Tab Mini C

Warto również zwrócić szczególną uwagę na czytniki i notatniki marki Onyx Boox. Charakteryzują się one systemem Android, można więc instalować dodatkowe aplikacje i korzystać ze znacznie bogatszej funkcjonalności.

Marka Onyx Boox nie posiada w swojej ofercie czytników wodoodpornych.

Pierwszym sugerowanym modelem na prezent dla ucznia jest Onyx Boox Tab Mini C. To czytnik na wiele lat. Dla trzecioklasisty znajdzie zastosowanie przy rysunkach i czytaniu, z czasem przysłuży się do notowania bardziej skomplikowanych treści podczas lekcji lub wykładów na uczelni.

Oferuje 7,8-calowy kolorowy ekran, ma aż 64GB pamięci wewnętrznej i 5000 mAh baterii. Dołączono również w zestawie rysik umożliwiający precyzyjne notowanie, niemal tak samo jak na tradycyjnej kartce papieru. Można go traktować jako alternatywa dla tabletu dzięki swoim różnorodnym i rozwiniętym funkcjom. Umożliwia słuchanie audiobooków przez głośnik lub słuchawki. Natomiast jego nieduże rozmiary pozwalają na zabranie i używanie go w każdym miejscu. Ma również funkcję OTG, dzięki której można podłączyć akcesoria.

W modelach marki Onyx Boox również możemy tłumaczyć słowa i uczyć się języka w praktyce. W tym artykule opisujemy, jak to dokładnie działa.
 Onyx Boox Tab Mini C

6. Onyx Boox Poke 5

Model Onyx Boox Poke 5 to niewielki czytnik z niezliczonymi możliwościami. Na tym 6-calowym czytniku również jest system Android, który pozwala na instalowanie dodatkowych aplikacji jak Legimi, Empik Go oraz wiele innych do nauki i czytania. Dla młodego chrześcijanina sugerujemy pobranie aplikacji modlitewnych, które przydadzą się przy nabożeństwach i nie tylko.

Ze względu na swoje małe rozmiary, najlepiej sprawdzi się do czytania beletrystyki i lektur szkolnych. Również do zabrania go w podróż będzie nadawał się bardzo dobrze. Możemy również dodać, że ma wbudowane narzędzie Text-to-Speech, które umożliwia automatycznemu lektorowi czytanie książek. Słuchać (również audiobooki) możemy przez słuchawki podłączone kablem lub przez bluetooth.

 Onyx Boox Poke 5

7. Onyx Boox Note Air 3 i 3 C

Na koniec prezentujemy model wielofunkcyjny, który może zastąpić tablet i zeszyt. Pełni funkcje czytnika oraz rozbudowanego notatnika, obsługuje również wiele prostych aplikacji.

Onyx Boox Note Air 3 jest w wersji z ekranem czarno-białym lub kolorowym o przekątnej 10,3 cala. Ekran czarno-biały sprawdzi się dla tych uczniów, którym zależy na wyraźnym i kontrastowym tekście oraz na tworzeniu notatek do szkoły. Natomiast na ekranie kolorowym wygodniej będzie czytać komiksy, mangi czy książki z kolorowymi obrazkami.

Niezależnie od tego, jaki ekran wybierzemy, model Onyx Boox Note Air 3 sprawnie będzie obsługiwał aż 17 formatów (w tym PDF, MOBI, CBR) i audiobooki w formacie MP3. Można ich słuchać z pomocą słuchawek podłączonych Bluetoothem lub głośnikiem urządzenia.

Funkcje notatnika są niezwykle rozbudowane i łatwe w korzystaniu. Pomogą trzecioklasiście w dyktandach, będą również stanowić rozrywkę dzięki rysowaniu za pomocą rysika. Z czasem umożliwią mu wykonywanie dokładnych notatek i wykresów do szkoły.

Są to najbardziej zaawansowane modele w naszym zestawieniu. Przypominamy również, że dzięki systemowi Android na urządzeniach marki Onyx można instalować dodatkowe aplikacje. Może to być aplikacja do nauki języków, quizów, fiszek. Dzięki temu czytnik dostosuje się do zmieniających się potrzeb dziecka i później nastolatka i jego procesu nauki.
 Onyx Boox Note Air 3  Onyx Boox Note Air 3 C

Podsumowanie

Pierwsza Komunia Święta to ważny krok do dorosłości i nauki odpowiedzialności  w życiu dziecka. Prezent, który w tym dniu otrzyma, może mu służyć wiele lat, dlatego warto dobrze zastanowić się nad wyborem i podarować mu urządzenie, które nie tylko pomoże mu w nauce, ale również będzie stanowić rozrywkę i zadba o zdrowe oczy młodego czytelnika.

Zachęcić dziecko do czytania możemy poprzez ciekawe urządzenie i dodatki. Samo może dobrać kolor swojego etui, wybrać idealne dla siebie słuchawki czy – przy niektórych modelach – wybrać najciekawsze aplikacje do nauki i rozrywki.

Może uda nam się znaleźć obudowę o ulubionym kolorze? Może będzie etui o ciekawym designie, który natychmiast przyciąga wzrok i zachwyci rówieśników? Na pewno czytnik zaciekawi i przyprawi naszego trzecioklasistę o uśmiech, a dodatkowo zachęci go do nauki i czytania.

 

Artykuły, które zajmują się podobnymi tematami:

Tu szukaliśmy najlepszych modeli dla młodych użytkowników 

Badaliśmy różne sposoby na zachęcenie dziecka do czytania 

Zastanawialiśmy się, czy czytniki e-booków przydadzą się w szkole

I argumentowaliśmy, czemu czytnik e-booków będzie dobrym prezentem 

autorka: Agnieszka

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *