Czytniki e-booków dla ucznia – dlaczego warto?

Nauka na czytniku e-booków

Niełatwo w dzisiejszych czasach trafić w gusta najmłodszych i zachęcić ich do nauki. Zwykła książka (nawet o bardzo ciekawej treści) czy zabawka nie robią już na nich wrażenia. Przedmiot musi być inny, wyróżniać się, a najlepiej być elektroniczny. Przekonanie dzieci i nastolatków do czytania książek i samodzielnej edukacji w niektórych przypadkach wydaje się niemal niemożliwe kiedy do wyboru mają tyle różnorodnych rozrywek.

Czytniki zachęcają do czytania, dzięki licznym dodatkowym  funkcjom

Jednak jest pewien sposób, aby połączyć wszystkie oczekiwania uczniów i równocześnie przekonać ich do czytania i nauki – kupno czytnika. Pozwoli on zaspokoić potrzebę posiadania elektronicznego gadżetu. Wiele czytników e-booków poza funkcją czytania ma dużo ciekawych opcji, które mogą zainteresować najmłodszych. Poza tym są to urządzenia przypominające tablety, uwielbiane przez młode osoby. Jednak czytniki są dużo lepsze, bo nie męczą młodych oczu.

Mają słowniki, dzięki którym uczniowie mogą uczyć się nowych nierozumiałych  słów albo języka obcego

Czytniki ebooków oferują słowniki w wielu językach. Dzięki czemu wystarczy kliknąć w dane słowo, aby sprawdzić jego znaczenie. Nie trzeba w tym celu włączać przeglądarki internetowej i szukać definicji albo sięgać po standardowy słownik.

Pisanie po stronach bez konsekwencji!

Wszyscy wiemy, że dzieci uwielbiają pisać po książkach. O ile na papierowych stanowi to problem, bo książka zostaje zniszczona , to po stronach wyświetlanych na czytniku mogą pisać i rysować ile chcą! Jeśli zapragną zrobić nowe notatki i zapiski, zamiast starych to także nie stanowi to problemu, ponieważ możemy je dowolnie usuwać i edytować.  Niektóre czytniki, wyposażone w rysik pozwalają na odręczne pisanie i rysowanie, a te które ich nie mają, dają możliwość notowania za pomocą klawiatury elektronicznej i zakreślania palcem interesujących fragmentów.

Nigdy więcej zgubionych książek z biblioteki!

Chyba każdy choć raz zgubił książkę z biblioteki. Dzieciom i nastolatkom zadaje się dużo lektur szkolnych, które często lądują w różnych dziwnych miejscach, przez co ciężko je potem odnaleźć. Na czytniku można mieć wszystkie lektury w jednym miejscu! Biblioteki coraz częściej już oferują książki w wersjach elektronicznych. Po co płacić grzywnę za nieoddane książki?

Dostęp do książek gdziekolwiek jesteś

A może jest niedzielny wieczór albo jesteście z rodziną zagranicą? Okazuje się że za dwa dni dziecko lub nastolatek ma sprawdzian z lektury, a wszystkie biblioteki i sklepy są zamknięte albo nie ma do nich dostępu? Żaden problem! Większość czytników oferuje dostęp do e-księgarni, takich jak Legimi, które pozwalają na zakup książek gdziekolwiek będziecie! Albo można je zakupić przez komputer i zgrać na czytnik.

Poza tym na wakacjach, zamiast dziesięciu książek wystarczy jeden czytnik dla całej rodziny.

Przystępna cena czytnika

Wiele czytników możemy kupić w naprawdę przystępnych cenach – dobre urządzenia znajdziemy już  do 480 zł. Ale znajdą się także tańsze za ok 390 zł. Oczywiście droższe mają więcej funkcji i „bajerów”. Jednak uczeń na pewno będzie cieszyć się z każdego, zważywszy, że będzie to dla niego coś nowego. Poza tym urządzenia te mają bardzo długi czas pracy baterii, zatem nie będziemy musieli co chwile sprawdzać czy czytnik na pewno jest naładowany. To zdecydowanie tańsza opcja niż na przykład Ipad. Warto też dodać, że wiele z nich odtwarza pliki MP3. Poza tym cena czytnika zwraca się po zakupie ok. 10 tradycyjnych książek (kosztujących ok. 35-50 zł/szt)

Czytnik na prezent – zawsze dobry pomysł

Czytnik jako prezent jest niemalże zawsze świetnym pomysłem, ponieważ czytanie nigdy nie wyjdzie z mody i niemalże każdy to robi, nawet jak nie jest zagorzałym fanem czytania. Dzieci w szkołach często mają dużo materiału do czytania, trzeba też wziąć pod uwagę fakt, że jest coraz więcej e-podręczników. Poza tym czytanie na urządzeniu elektronicznym może im się wydawać ciekawsze niż standardowa książka, dzięki czemu może zachęcić nawet tych nieprzekonanych do czytania. Teraz przydadzą się szczególnie, kiedy nauka odbywa się online.

Jeśli naprawdę nie mamy pomysłu na prezent, to kupno czytnika nigdy nie będzie nietaktem. W oczach rodziców i opiekunów dziecka z pewnością zyskamy ogromny plus, prezentując mu taką niespodziankę na przykład z okazji urodzin. Poza tym jest to prezent na wiele lat, o ile dziecko będzie o niego właściwe dbać. Może przydać się w liceum i na studiach, kiedy materiałów do czytania będzie jeszcze więcej.

Teraz, jak już jest jasne, dlaczego warto zainteresować się kupnem czytnika na prezent dla ucznia, przejdźmy do przedstawienia konkretnych modeli, które z pewnością zostaną pokochane przez najmłodszych.

 1. Onyx Boox Nova 3 Color

Onyx Boox Nova 3 Color to co prawda czytnik stworzony z myślą o profesjonalnych zastosowaniach, jednak będzie także doskonały dla dzieci za sprawą kolorowego 7,8- calowego ekranu. Wyposażono go w rysik, dzięki czemu dziecko możne tworzyć kolorowe elektroniczne notatki, tak samo jak na kartce papieru! To niezwykle przydatna funkcja podczas zdalnej edukacji, ale także wtedy, gdy nasz mały czytelnik lubi rysować. Dzięki Onyx Boox Nova 3 Color mógłby robić to nie tylko w domu, ale także na przykład w drodze do szkoły. Poza tym czytnik umożliwia korzystanie z przeglądarki i wygodne pobieranie potrzebnych plików. Można również korzystać z kolorowych podręczników, a w przerwie od nauki czytać ulubione bajki i komiksy.

Onyx Boox Nova 3 Color tablet E-Ink 8-cali wyświetla kolorowe okładki e-booków.

Czytnik pracuje w oparciu o system Android 10.0, który zapewnia dostęp do tysięcy aplikacji. Oczywiście, nie jest to urządzenie do grania, jednak dzeci na pewno z radością samodzielnie wybiorą aplikację, które chcą mieć na czytniku. Poza tym czytnik należy do jednych z najszybszych, co również ma niemałe znaczenie przy energii, jaka rozpiera dzieci. Warto też dodać, że istnieje możliwość odtwarzania muzyki przez słuchawki oraz podpięcie akcesoriów, takich jak klawiatura i myszka, dzięki USB-C  z funkcją OTG.

Onyx Boox Nova 3 Color notatnik umożliwiający notowanie w kolorze

 • Podświetlenie: tak
 • Interfejs: dotykowy + klawisz fizyczny
 • Bateria: 3150 mAh
 • Ekran: 7,8-calowy, dzięki czemu czytnik jest kompaktowy i lekki (265 g)
 • Rozdzielczość: 300 dpi
 • Pamięć: 32 GB pamięci wewnętrznej
 • Funkcje dodatkowe: Przeglądarka internetowa, Sklep z eBookami, Słownik, Galeria obrazów, Notatnik, Zakładki do książek, USB typ C ze wsparciem OTG (możliwość podłączenia klawiatury, myszki, pendrive), mikrofon
 • Wejście słuchawkowe: przez port USB-C, możliwość odtwarzania muzyki przez słuchawki Bluetooth
 • Obsługa wielu formatów: PDF , TXT, HTML, RTF, FB2, FB2.zip, DOC, DOCX, PRC, MOBI, CHM, PDB, DOC, EPUB, JPG, PNG, GIF, BMP, PDF, DjVu, WAV, MP3. DOC, DOCX wymagają instalacji dodatkowego oprogramowania

2. PocketBook Touch HD 3

PocketBook Touch HD 3 jest kolejną alternatywą doskonałą dla młodych czytelników. Warto zwrócić uwagę, że ma on przyciski funkcyjne, dzięki czemu łatwiej będzie go obsługiwać młodszym dzieciom. Sprzyja również temu brak zaawansowanych funkcji, takich jak np. możliwość pobierania aplikacji czy notowania za pomocą rysika. Jednak jeśli ktoś woli korzystać z czytnika wyłącznie przez dotyk, to również nie ma z tym problemu. Touch HD 3 wyposażono w wejście słuchawkowe przez adapter, dzięki czemu można nim odtwarzać pliki MP3. Ponadto pamięć 16 GB możemy rozszerzyć o kolejne 32 GB, dzięki karcie SD. Jest też przyjazny oczom, ponieważ wyposażono go w podświetlenie SMARTlight. Pozwala ono na manewrowanie barwą podświetlenia od ciepłej po zimną. Sprawdza się to szczególnie wieczorami, ponieważ ciepłe podświetlenie znacznie mniej naraża oczy na zmęczenie. Warto dodać, występuje w dwóch kolorach – szarym oraz miedzianym. Ponadto wyposażono go w Text To Speech czyli konwersję tekstu na mowę. Polega ona na odczytywaniu na głos przez elektronicznego lektora wyświetlanej strony na czytniku. Jest to przydatne, szczególnie jeśli nie stworzono audiobooka do danej publikacji. Może ona także być wykorzystana dla dzieci, które dopiero uczą się czytać, ponieważ możemy manewrować szybkością czytanego tekstu. Dzięki temu mogą one śledzić tekst i słuchać wymowy poszczególnych słów.  A do tego PocketBook Touch HD 3 jest wodoszczelny, dzięki czemu mali czytelnicy mogą czytać nawet w wannie i basenie.

Czytnik e-booków na dzień dziecka

 • Podświetlenie: tak, z regulacją barwy
 • Interfejs: dotykowy + klawisze fizyczne
 • Bateria:  1500 mAh
 • Ekran: 6 calowy, dzięki czemu czytnik jest kompaktowy i niesamowicie lekki (155 g)
 • Rozdzielczość: 300 dpi
 • Pamięć: 16 GB pamięci wewnętrznej
 • Funkcje dodatkowe:  wodoczelność, BookStore, przeglądarka internetowa, Text To Speech, kalkulator, szachy, słownik, Galeria Dropbox PocketBook, Pasjans, Biblioteki, Notes, PocketBook Sync, PocketNews, Scribble, Send-to-PocketBook, Sudoku
 • Wejście słuchawkowe: Tak, przed adapter
 • Obsługa wielu formatów: PDF, PDF (DRM), EPUB, EPUB(DRM), DJVU, FB2, FB2.ZIP, DOC, DOCX, RTF, PRC, TCR, TXT, CHM, HTM, HTML, MOBI, ACSM, MP3, M4B

3. PocketBook Basic Lux 2

Jak sama nazwa mówi jest to urządzenie dość podstawowe, jednak mimo to ma niemalże wszystkie przydatne funkcje, wystarczające, aby zadowolić młodego czytelnika. Głównym atutem tego modelu jest cena, przy wyjątkowo wysokiej jakości wykonania i funkcjonalności. Podobnie jak PocketBook Touch HD 3, posiada przydatne aplikacje (wgrane domyślnie) w tym PocketBook Dropbox, która umożliwia bezprzewodowe przesyłanie plików z komputera na czytnik. Ponadto pozwala chomikować ebooki w internetowej chmurze, dzięki czemu można oszczędzić pamięć urządzenia! Aplikacja Send-to-PocketBook pozwoli Ci na wygodne i szybkie przesyłanie ebooków na czytnik wiadomościami e-mail. Przesłane na Twoją skrzynkę książki, zostaną automatycznie pobrane do folderu Send-to-PocketBook na Twoim urządzeniu.

pocketbook basic lux 2 czytio

 • Podświetlenie: Nie
 • Interfejs: dotykowy + klawisze fizyczne
 • Bateria: Li-Ion 3,7V, 1300 mAh
 • Ekran: 6 calowy, dzięki czemu czytnik jest kompaktowy i bardzo lekki (155g)
 • Rozdzielczość: 212
 • Pamięć: 8 GB pamięci wewnętrznej, microSD do 32 GB
 • Funkcje dodatkowe: Send-to-PocketBook, DropBox, ReadRate, PocketBook Sync, Księgarnia, Przeglądarka internetowa, Kalkulator, Słownik, Kalendarz i zegar, Szachy, Pasjans, Przeglądarka zdjęć, RSS, Sudoku, Odręczny notatnik
 • Wejście słuchawkowe: brak
 • Obsługa wielu formatów: PDF, PDF (DRM), EPUB, EPUB(DRM), DJVU, FB2, FB2.ZIP, DOC, DOCX, RTF, PRC, TCR, TXT, CHM, HTM, HTML, MOBI, ACSM, JPEG, BMP, PNG, TIF

4. PocketBook Color

PocketBook Color to 6-calowy czytnik e-booków z kolorowym ekranem. Co prawda,  dziecko nie będzie mogło rysować i pisać po ekranie rysikiem, ale jest to możliwe za pomocą palca. Zarówno w aplikacji Notatnik, jak i po stronach książki. Ponadto można korzystać z aplikacji do przesyłania książek oraz prostych gier. To czytnik, który dobrze sprawdzi się do czytania publikacji bogatych w kolorowe ilustracje, takie jak bajki i komiksy.

pocketbook color ekran

 • Podświetlenie:  Tak
 • Interfejs: dotykowy
 • Bateria: 1900 mAh
 • Ekran: 6 calowy
 • Rozdzielczość: 300 ppi (tekst czarno-biały), 100 ppi (treści czarno-białe)
 • Pamięć: 16 GB pamięci wewnętrznej + 32 GB za pomocą karty SD
 • Funkcje dodatkowe: Send-to-PocketBook, DropBox, ReadRate, PocketBook Sync, Księgarnia, Przeglądarka internetowa, Kalkulator, Słownik, Kalendarz i zegar, Szachy, Pasjans, Przeglądarka zdjęć, RSS, Sudoku, Odręczny notatnik
 • Wejście słuchawkowe: Tak, przez adapter
 • Obsługa wielu formatów: PDF , TXT, HTML, RTF, FB2, FB2.zip, DOC, DOCX, PRC, MOBI, CHM, PDB, DOC, EPUB, JPG, PNG, GIF, BMP, PDF, DjVu, MP3. DOC, DOCX wymagają instalacji dodatkowego oprogramowania

5. Kindle Paperwhite 4

Kindle Paperwhite 4 to kolejne funkcjonalne urządzenie idealnie nadające się dla najmłodszych czytelników. Obudowa jest lekka i dopasowuje się do dłoni, dzięki czemu nawet młodsze dzieci nie będą miały problemu z trzymaniem go. Ponadto jedno ładowanie starcza na użytkowanie czytnika do 6 tygodni, zatem nie trzeba ciągle pamiętać o ładowaniu. Ogólne pozytywne wrażenie dopełnia wyraźny i kontrastowy ekran. Niestety Kindle Paperwhite 4, jak każdy czytnik od Amazonu nie posiada menu w języku polskim, co nie powinno stanowić problemu dla starszych dzieci, ale dla młodszych może być problemem, chociaż z drugiej strony jest to znakomita motywacja do nauki np. języka angielskiego. Poza tym Kinlde Paperwhite 4 jest odporny na drobne zachlapania.

Czytnik e-booków Kindle Paperwhite 4

źródło: Amazon.com

 • Podświetlenie: Tak
 • Interfejs: dotykowy
 • Bateria: producent nie podaje
 • Ekran: 6 calowy, 300 ppi
 • Pamięć: 8 GB pamięci wewnętrznej
 • Funkcje dodatkowe: aplikacje Kindle, wodoszczelność
 • Wejście słuchawkowe: Nie
 • Obsługa wielu formatów: Kindle Format 8 (AZW3), Kindle (AZW), TXT, PDF, niezabezpieczone MOBI, PRC ; HTML, DOC, DOCX, JPEG, GIF, PNG, BMP przez konwersje

Podsumowanie

Nasze zestawienie najlepszych czytników dla uczniów składa się głównie z urządzeń prostych i intuicyjnych, aby każe dziecko i nastolatek niezależnie od wieku potrafiło szybko nauczyć się jego obsługi. Większość z nich ma 6 calowy ekran i niewielką wagę, aby młody czytelnik mógł nosić swój czytnik zarówno do szkoły, jak i na wycieczki. Warto także zwrócić uwagę na baterie, przy wyborze czytnika dla dziecka, ponieważ często zdarza im się  zapomnieć wyłączyć urządzenie.

Jeśli chodzi o funkcje niestandardowe to Onyx Boox Nova 3 Color oferuje rysowanie i pisanie po książce i w notatniku za pomocą rysika WACOM, co na pewno ucieszy niejednego młodego użytkownika. W dodatku sprawnie działająca przeglądarka, kolorowy ekran oraz możliwość korzystania z aplikacji także mogą  być mile widziane. Możliwość czytania publikacje w kolorze oferuje także PocketBook Color. Z kolei jeśli zależy nam na dodatkowym bezpieczeństwie to warto pomyśleć o czytniku PocketBook  Touch HD 3 lub Kindle Paperwhite 4.

Czytnik to doskonałe urządzenie do nauki nie tylko dla najmłodszych, ale także dla starszych. Wybierając model czytnika warto pomyśleć o nawykach czytelniczych osoby, która zostanie nim obdarowana. Na przykład czy lubi czytać w nocy, czy potrzebuje wielu dodatkowych funkcji, czy może wystarczy jej sama opcja komfortowego czytania beletrystyki. Warto także zwrócić uwagę na to w jakich formatach czyta oraz czy potrzebuje WiFi albo wejścia słuchawkowego.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *