Czytniki e-booków dla ucznia – dlaczego warto?

Niełatwo w dzisiejszych czasach trafić w gusta najmłodszych i zachęcić ich do nauki. Zwykła książka (nawet o bardzo ciekawej treści) czy zabawka nie robią już na nich wrażenia. Przedmiot musi być inny, wyróżniać się, a najlepiej być elektroniczny. Zachęcenie dzieci czy nastolatków do czytania książek i samodzielnej edukacji w niektórych przypadkach wydaje się niemal niemożliwe, kiedy do wyboru mają tyle różnorodnych rozrywek.

Nauka na czytniku e-booków

Czytniki zachęcają do czytania, dzięki licznym dodatkowym funkcjom

Jednak jest pewien sposób, aby połączyć wszystkie oczekiwania uczniów i równocześnie przekonać ich do książek – kupno czytnika. Pozwoli on zaspokoić potrzebę posiadania elektronicznego gadżetu, a zarazem będzie wygodnym narzędziem do czytania. Wiele czytników e-booków, poza możliwością otwierania książek, ma dużo ciekawych opcji, które mogą zainteresować najmłodszych. Poza tym są to urządzenia przypominające tablety, tak uwielbiane przez młode osoby. Jednak czytniki są dużo lepsze, bo w przeciwieństwie do urządzeń z ekranami LCD/LED nie męczą młodych oczu.

Dostępne słowniki pozwalają na wygodną naukę języka obcego

Czytniki ebooków oferują słowniki w wielu językach. Dzięki temu wystarczy przytrzymać dane słowo, aby z łatwością sprawdzić jego znaczenie. Nie trzeba w tym celu włączać przeglądarki internetowej i szukać definicji czy sięgać po standardowy, papierowy słownik.

PocketBook Touch HD 3

PocketBook Touch HD 3

Pisanie po stronach bez konsekwencji!

Wszyscy wiemy, że dzieci uwielbiają pisać po książkach. O ile na papierowych stanowi to problem, bo książka zostaje zniszczona, to po stronach wyświetlanych na czytniku mogą pisać i rysować ile chcą! Jeśli zapragną zrobić nowe notatki, a na stronach nie ma już miejsca także nie stanowi to problemu. Dotychczasowe zapiski można dowolnie usuwać i edytować. Niektóre czytniki wyposażono w rysik, co pozwala na odręczne pisanie i rysowanie, a te modele, które ich nie mają, dają możliwość notowania za pomocą klawiatury elektronicznej, dodawania podkreśleń czy zakreślania interesujących fragmentów palcem.

Nigdy więcej zgubionych książek z biblioteki!

Chyba każdy choć raz zgubił książkę wypożyczoną z biblioteki. Dzieciom i nastolatkom zadaje się dużo lektur szkolnych, które często lądują w różnych przypadkowych miejscach, przez co trudno je potem odnaleźć. Na czytniku można mieć wszystkie lektury w jednym miejscu! Biblioteki coraz częściej oferują książki w wersjach elektronicznych. Po co więc płacić grzywnę za nieoddane książki?

Dostęp do książek gdziekolwiek jesteś

Niedzielny wieczór albo rodzinny wyjazd? Okazuje się, że za dwa dni dziecko ma sprawdzian z lektury, a wszystkie biblioteki i sklepy są zamknięte lub nie ma do nich dostępu? Żaden problem! Większość czytników oferuje dostęp do e-księgarni, np. takich jak Legimi czy EmpikGo, które pozwalają na czytanie książek w każdym miejscu! 

Czytnik Onyx Boox Nova Air C

Czytnik Onyx Boox Nova Air C

Przystępna cena czytnika

Wiele czytników możemy kupić w przystępnych cenach – dobre urządzenia znajdziemy już od 550 zł. Ale znajdą się także tańsze za ok 450 zł. Oczywiście droższe mają więcej funkcji i „bajerów”. Jednak uczeń na pewno będzie cieszyć się z każdego, zważywszy, że będzie to dla niego coś nowego. Poza tym urządzenia te mają bardzo długi czas pracy baterii, zatem nie będziemy musieli co chwilę sprawdzać, czy czytnik na pewno jest naładowany. To zdecydowanie tańsza opcja niż tablety z ekranem LCD/LED. Warto też dodać, że wiele e-czytników odtwarza pliki MP3, co pozwala na słuchanie audiobooków czy nawet muzyki. Poza tym cena czytnika to koszt kilkunastu tradycyjnych książek (kosztujących ok. 35-50 zł/szt).

Czytnik na prezent – to zawsze dobry pomysł

Czytnik jako prezent jest niemalże zawsze świetnym pomysłem. Każdy, nawet jeśli nie jest zagorzałym fanem książek, co jakiś czas sięgnie po wybraną publikację. Dzieci w szkołach często mają dużo materiału do czytania, trzeba też wziąć pod uwagę fakt, że jest coraz więcej e-podręczników. Poza tym czytanie na urządzeniu elektronicznym może im się wydawać ciekawsze niż standardowa książka. W ten sposób zachęcimy nawet tych nieprzekonanych do czytania. E-czytniki przydadzą się szczególnie, kiedy nauka odbywa się online.

Jeśli naprawdę nie mamy pomysłu na prezent, to kupno czytnika nigdy nie będzie nietaktem. W oczach rodziców i opiekunów dziecka z pewnością zyskamy ogromny plus, prezentując mu taką niespodziankę na przykład z okazji urodzin. Poza tym jest to prezent na wiele lat, o ile młody użytkownik będzie o niego właściwie dbać. Może również przydać się w liceum i na studiach, kiedy materiałów do czytania będzie jeszcze więcej.

Czytnik Kindle 11

Czytnik Kindle 11

Jaki czytnik wybrać?

Teraz, kiedy już wiemy, dlaczego warto zainteresować się kupnem czytnika na prezent dla ucznia, przejdziemy do przedstawienia konkretnych modeli, które z pewnością zostaną pokochane przez najmłodszych.

1.Onyx Boox Nova Air C

Onyx Boox Nova Air C to co prawda czytnik stworzony z myślą o profesjonalnych zastosowaniach, jednak będzie także doskonały dla dzieci za sprawą kolorowego, 7,8- calowego ekranu. Wyposażono go w rysik, dzięki czemu uczeń może tworzyć odręczne notatki, tak samo jak na kartce papieru! To niezwykle przydatna funkcja podczas zdalnej edukacji, ale także wtedy, gdy mały czytelnik lubi rysować. Dzięki Onyx Boox Nova Air C może robić odręczne notatki i rysunki nie tylko w domu, ale także na przykład w drodze do szkoły. Poza tym czytnik umożliwia korzystanie z przeglądarki i wygodne pobieranie potrzebnych plików przewodowo i bezprzewodowo. Można również korzystać z kolorowych podręczników, a w przerwie od nauki czytać ulubione bajki i komiksy. Czytnik pracuje w oparciu o system Android 11.0, który za sprawą Sklepu Google Play zapewnia dostęp do tysięcy aplikacji. Poza tym, ze względu na 3 GB pamięci RAM oraz ośmiordzeniowy procesor działanie czytnika jest szybkie. Ma to niemałe znaczenie przy energii, jaka rozpiera dzieci. Warto też dodać, że istnieje możliwość odtwarzania muzyki przez wbudowany głośnik czy zewnętrzne słuchawki oraz podpięcie akcesoriów, takich jak klawiatura i myszka, dzięki USB-C z funkcją OTG.

Czytnik Onyx Boox Nova Air C

Czytnik Onyx Boox Nova Air C

 • Podświetlenie: Tak, z regulacją barwy
 • Interfejs: Dotykowy + rysik elektromagnetyczny + klawisze fizyczne (w osobnym etui)
 • Bateria: 2000 mAh
 • Ekran: 7,8-calowy
 • Rozdzielczość: 1872 x 1404, 300 dpi (odcienie szarości), 624 x 468, 100 dpi (kolor)
 • Waga: 235g
 • Pamięć: 32 GB pamięci wewnętrznej, możliwość podłączenia zewnętrznego nośnika pamięci przez USB-C HUB
 • Funkcje dodatkowe: Przeglądarka internetowa, Sklep Google Play, Słownik, Notatnik, Zakładki do książek, USB typ C ze wsparciem OTG (możliwość podłączenia klawiatury, myszki, pendrive), mikrofon, głośnik
 • Wyjście audio: Bezprzewodowo przez Bluetooth, przewodowo przez port USB-C (za pomocą przejściówki)
 • Obsługiwane formaty: PDF, TXT, HTML, RTF, FB2, FB2.zip, DOC, DOCX, PRC, MOBI, CHM, PDB, EPUB, JPG, PNG, GIF, BMP, DjVu, WAV, MP3. DOC, DOCX wymagają instalacji dodatkowego oprogramowania

 

2. PocketBook Touch Lux 5

PocketBook Touch Lux 5 jest kolejną alternatywą doskonałą dla młodych czytelników. Warto zwrócić uwagę, że poza ekranem dotykowym, ma on przyciski funkcyjne, dzięki czemu łatwiej będzie go obsługiwać młodszym dzieciom. Sprzyja temu również brak zaawansowanych funkcji, takich jak np. możliwość pobierania aplikacji czy notowania za pomocą rysika. Touch Lux 5 nie obsługuje plików audio, więc sprawdzi się dla tych, którzy książki wolą czytać niż słuchać. Wbudowana pamięć to 8 GB, jednak wbudowane gniazdo microSD pozwala podłączyć kartę nawet do 32 GB. Kompatybilność z księgarniami Legimi oraz EmpikGo oferuje wygodny dostęp do tysięcy książek bezpośrednio z czytnika.  Urządzenie zapewnia czytelny obraz w każdych warunkach, ze względu na oferowane podświetlenie SMARTlight. Pozwala ono na manewrowanie barwą oświetlenia od ciepłej po zimną. Sprawdza się to szczególnie wieczorami, ponieważ ciepłe odcienie pozwolą zrelaksować wzrok.

Czytnik PocketBook Touch Lux 5

Czytnik PocketBook Touch Lux 5

 • Podświetlenie: Tak, z regulacją barwy
 • Interfejs: Dotykowy + klawisze fizyczne
 • Bateria: 1500 mAh
 • Ekran: 6-calowy
 • Rozdzielczość: 1024 x 758, 212 ppi 
 • Waga: 155g
 • Pamięć: 8 GB pamięci wewnętrznej
 • Funkcje dodatkowe: Przeglądarka internetowa, słownik, Dropbox PocketBook, Send-to-PocketBook, kilka podstawowych gier (szachy, sudoku, pasjans)
 • Wyjście audio: brak
 • Obsługiwane formaty: PDF, PDF (DRM), EPUB, EPUB(DRM), DJVU, FB2, FB2, DOC, DOCX, RTF, PRC, TCR, TXT, CHM, HTM, HTML, MOBI, ACSM, JPEG, BMP, PNG, TIFF

3. PocketBook Basic Lux 3

Jak sama nazwa wskazuje, jest to urządzenie dość podstawowe, jednak mimo to ma wszystkie przydatne funkcje, które wystarczą, aby zadowolić młodego czytelnika. Głównym atutem tego modelu jest niska cena, przy wysokiej jakości wykonania i funkcjonalności. Największą różnicą pomiędzy PocketBook Basic Lux 3, a innymi czytnikami jest brak ekranu dotykowego. Po interfejsie urządzenia poruszamy się za pomocą klawiszy. Podobnie jak PocketBook Touch HD 3, posiada przydatne aplikacje (wgrane domyślnie) w tym PocketBook Dropbox, która umożliwia bezprzewodowe przesyłanie plików z komputera na czytnik. Ponadto pozwala przechowywać ebooki w internetowej chmurze i zaoszczędzić miejsce w pamięci wewnętrznej. Aplikacja Send-to-PocketBook również pozwoli na wygodne i szybkie przesyłanie plików na czytnik za pomocą wiadomości e-mail. Przesłane na specjalną skrzynkę książki, zostaną następnie automatycznie pobrane do folderu Send-to-PocketBook na e-czytniku.

Czytnik PocketBook Basic Lux 3

Czytnik PocketBook Basic Lux 3

 • Podświetlenie: Tak, z regulacją barwy
 • Interfejs: Klawisze fizyczne
 • Bateria: 1300 mAh
 • Ekran: 6-calowy
 • Rozdzielczość: 1024 x 758, 212 dpi
 • Waga: 155g
 • Pamięć: 8 GB pamięci wewnętrznej, microSD do 32 GB
 • Funkcje dodatkowe: słownik, Dropbox PocketBook, Send-to-PocketBook, PocketBook Cloud, kilka podstawowych gier (szachy, sudoku, pasjans, wąż)
 • Wyjście audio: brak
 • Obsługiwane formaty: PDF, PDF(DRM), EPUB, EPUB(DRM), DJVU, FB2, FB2.ZIP, DOC, DOCX, RTF, PRC, TXT, CHM, HTM, HTML, MOBI, ACSM.

4. Kindle 11

Kindle 11 to jeden z najnowszych czytników od firmy Amazon. Jest następcą podstawowego modelu Kindle 10, od którego prezentuje się dużo lepiej. 6-calowy ekran ma rozdzielczość 300 dpi, dzięki czemu wyświetlane obrazy są wyraźne, a wbudowane podświetlenie ekranu sprawi, że czytanie będzie komfortowe w każdych warunkach. W książkach możliwe jest dodawanie podkreśleń, notatek czy zakładek, a pojemna bateria pozwoli na pracę nawet do 6 tygodni na jednym ładowaniu. Wybrane pliki można przesłać używając kabla USB lub dostępnych funkcji, jak Send-To-Kindle przy pomocy specjalnego adresu e-mail. 16 GB wbudowanej pamięci pozwoli na przechowanie wszystkich niezbędnych plików. Kindle 11 dostępny jest w dwóch wersjach, czarnej i niebieskiej, dzięki czemu nawet kolor obudowy możemy dopasować do preferencji dziecka. Warto pamiętać, że czytniki Kindle nie posiadają polskiego menu, a dostępne języki to m.in. angielski i niemiecki. Może to sprawiać problem najmłodszym użytkownikom, jednak w przypadku nastolatków może posłużyć, jako narzędzie do dopracowywania swojej znajomości języka obcego.

Czytnik Kindle 11

Czytnik Kindle 11

 • Podświetlenie: Tak, białe
 • Interfejs: Dotykowy
 • Bateria: do 6 tygodni czytania (30 min dziennie)
 • Ekran: 6-calowy
 • Rozdzielczość: 1448 x 1072, 300 ppi 
 • Waga: 158g
 • Pamięć: 16 GB pamięci wewnętrznej
 • Funkcje dodatkowe: przeglądarka internetowa, send-to-kindle, przesyłanie plików mailem, słowniki, kompatybilność z księgarnią Amazon i Audible
 • Wyjście audio: Bezprzewodowo przez Bluetooth
 • Obsługiwane formaty: Kindle Format 8 (AZW3), Kindle (AZW), TXT, PDF, niezabezpieczony MOBI, EPUB, natywny PRC, HTML DOC, DOCX, JPEG, GIF, PNG, BMP poprzez konwersję i format audio Audible (AAX).

5. Kindle Paperwhite 5

Kindle Paperwhite 5 to kolejne funkcjonalne urządzenie idealnie nadające się dla najmłodszych czytelników. Nieco większy, 6,8-calowy ekran o rozdzielczości 300ppi wyraźnie wyświetli treść książki. A całość dopełni zamontowane podświetlenie z regulacją barwy. Ponadto, bateria wystarcza na użytkowanie czytnika nawet do 10 tygodni, zatem nie trzeba ciągle pamiętać o ładowaniu. Podobnie, jak w Kindle 11, mamy na nim dostęp do różnych sposobów przesyłania plików, w tym przewodowo, za pomocą kabla oraz bezprzewodowo, używając połączenia Wi-Fi. Wbudowana pamięć ma pojemność 8 GB, 16 GB lub 32 GB, w zależności od wybranego modelu. Jak we wszystkich czytnikach Kindle, nie mamy dostępu do polskiego języka systemowego, a możemy wybierać spośród m.in. angielskiego, niemieckiego czy hiszpańskiego. Paperwhite 5 oferuje za to wodoodporność, która ochroni czytnik w przypadku zachlapań.

Czytnik Kindle Paperwhite 5

Czytnik Kindle Paperwhite 5

 • Podświetlenie: Tak, z regulacją barwy
 • Interfejs: Dotykowy
 • Bateria: do 10 tygodni czytania (30 min dziennie)
 • Ekran: 6,8-calowy
 • Rozdzielczość: 300 ppi 
 • Waga: 205g
 • Pamięć: 8 GB, 16 GB lub 32 GB pamięci wewnętrznej
 • Funkcje dodatkowe: przeglądarka internetowa, wodoodporność send-to-kindle, przesyłanie plików mailem, słowniki, kompatybilność z księgarnią Amazon i Audible
 • Wyjście audio: Bezprzewodowo przez Bluetooth (przez Audible)
 • Obsługiwane formaty: Kindle Format 8 (AZW3), Kindle (AZW), TXT, PDF, niezabezpieczony MOBI, EPUB, natywny PRC, HTML DOC, DOCX, JPEG, GIF, PNG, BMP poprzez konwersję i format audio Audible (AAX).

6. Onyx Boox Note 5

Ostatnią propozycją będzie czytnik o większym ekranie, który lepiej sprawdzi się dla studentów, ale też nieco młodszych uczniów. Onyx Boox Note 5 posiada 10,3-calowy wyświetlacz o rozdzielczości 1872 x 1404, 227 dpi. Wspiera on dotyk pojemnościowy (na palec), ale też rysik elektromagnetyczny. Kompatybilność z piórkiem pozwala na wygodne tworzenie notatek, rysunków czy edycji wgranych plików. Co więcej 10,3-calowy ekran idealnie sprawdzi się do plików PDF, które nawet bez powiększania będą na nim czytelne. Wbudowane podświetlenie pozwoli czytać nawet w ciemnym otoczeniu, a regulacja barwy dostosuje się do okoliczności czy pory dnia. Podobnie, jak wspomniany wyżej model Nova Air C, czytnik ma system Android, a dzięki temu możliwe jest pobieranie  zewnętrznych aplikacji za pomocą Sklepu Google Play. Skrzynka pocztowa, dyski w chmurze czy pakiet Office – to wszystko jest dostępne do pobrania. 4GB pamięci RAM oraz ośmiordzeniowy procesor zapewnią szybką pracę e-notatnika, a 64 GB pamięci wewnętrznej z możliwością podłączenia zewnętrznych nośników pamięci, sprawią, że nigdy nie zabraknie miejsca na kolejne publikacje.

Czytnik Onyx Boox Note 5

Czytnik Onyx Boox Note 5

 • Podświetlenie: Tak, z regulacją barwy
 • Interfejs: Dotykowy + rysik elektromagnetyczny
 • Bateria: 3000 mAh
 • Ekran: 10,3-calowy
 • Rozdzielczość: 1872 x 1404, 227 dpi
 • Waga: 420g
 • Pamięć: 64 GB pamięci wewnętrznej, możliwość podłączenia zewnętrznego nośnika pamięci przez USB-C HUB
 • Funkcje dodatkowe: Przeglądarka internetowa, Sklep Google Play, Słownik, Notatnik, Zakładki do książek, USB typ C ze wsparciem OTG (możliwość podłączenia klawiatury, myszki, pendrive), mikrofon, głośnik
 • Wyjście audio: Bezprzewodowo przez Bluetooth, przewodowo przez port USB-C (za pomocą przejściówki)
 • Obsługiwane formaty: PDF, TXT, HTML, RTF, FB2, FB2.zip, DOC, DOCX, PRC, MOBI, CHM, PDB, EPUB, JPG, PNG, GIF, BMP, DjVu, WAV, MP3. DOC, DOCX wymagają instalacji dodatkowego oprogramowania

Podsumowanie

Nasze zestawienie najlepszych czytników dla uczniów składa się głównie z urządzeń prostych i intuicyjnych, aby każde dziecko, niezależnie od wieku potrafiło szybko nauczyć się jego obsługi. Zaproponowane czytniki są poręczne i mają niewielką wagę, aby młody czytelnik mógł wygodnie nosić swój czytnik zarówno do szkoły, jak i na wycieczki. 

Jeśli chodzi o funkcje niestandardowe to Onyx Boox Nova Air C oferuje tworzenie odręcznych notatek za pomocą rysika elektromagnetycznego WACOM, co na pewno ucieszy niejednego młodego użytkownika. W dodatku dostępna przeglądarka, kolorowy ekran oraz możliwość korzystania z aplikacji także mogą być mile widziane. Z kolei jeśli zależy nam na wodoodporności warto pomyśleć o czytniku PocketBook Touch HD 3 lub Kindle Paperwhite 5.

Czytnik to doskonałe urządzenie do nauki nie tylko dla dzieci, ale też nastolatków. Wybierając model czytnika warto pomyśleć o nawykach czytelniczych osoby, która zostanie nim obdarowana. Na przykład czy lubi czytać w nocy, czy potrzebuje wielu dodatkowych funkcji, czy może wystarczy jej sama opcja komfortowego czytania beletrystyki. Warto także zwrócić uwagę na to w jakich formatach czyta, jak dużo pamięci potrzebuje oraz czy kompatybilność z plikami audio jest konieczna.

Artykuł zaktualizowany dnia 09.10.2022 r.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *