Najlepszy prezent dla Mamy – czytelniczki

Dzień Matki tuż tuż, a Ty wciąż zastanawiasz się nad idealnym prezentem? W ubiegłym roku była to książka, a w tym może być cała biblioteka!

Jak wybrać czytnik e-booków idealny dla mamy?

Prezent dla mamy - czytelniczki

Prezent dla mamy – czytelniczki

Matka jest zwykle jedną z najważniejszych osób w naszym życiu. Nic więc dziwnego, że w dniu jej święta pragniemy podarować coś wyjątkowego. Czekoladki i kwiaty – nawet najpiękniejsze, z roku na rok tracą swój czar. Jeśli więc Twoja mama należy do osób lubujących się w literaturze, a książka zwykle była dobrą, aczkolwiek wysłużoną już koncepcją, zachęcamy do sprawdzenia naszych propozycji.

 

Teraz możesz dać jej dużo więcej niż książkę. Oto pięć powodów, by podarować jej czytnik ebooków:

Poręczność

Mamy zwykle bywają zabiegane. Niezależnie od wieku czy liczby swoich pociech mają na głowie bardzo dużo. Dlatego ważne jest, aby krótkie chwile wytchnienia, które znajdują w ciągu dnia, były w stanie w pełni wykorzystać na zasłużony relaks.

Wiele dostępnych czytników jest niewielkich i lekkich, dzięki czemu, zawsze można je mieć przy sobie: w domu, pracy, komunikacji miejskiej czy podczas podróży. Imponująca kolekcja tradycyjnych, papierowych książek daje wiele satysfakcji, ale noszenie jej ze sobą nie jest wygodne. Czytnik pozwala włożyć całą bibliotekę książek elektronicznych do plecaka lub torebki. Do tego specjalnie dostosowany ekran oraz podświetlenie umożliwiają czytanie w każdych warunkach, zarówno w bardzo intensywnym świetle słonecznym, jak i w wyjątkowo ciemnym pomieszczeniu. Dzięki lekkości urządzenia, łatwo je również obsłużyć jedną ręką.

Poręczność

Poręczność

 

Intuicyjność

Zwłaszcza te mamy, których pociechy są lub mogłyby same być już rodzicami, mogą mieć obiekcje przed posiadaniem nowych gadżetów elektronicznych. Należy jednak zwrócić uwagę, że czytnik to nie to samo, co najnowszy smartfon lub tablet.

Bez zbędnych animacji i kolorów, interfejs czytników jest przejrzysty i łatwy do opanowania. Szczególnie, kiedy zdecydujemy się na bardziej podstawowe czytniki, jak PocketBook. Wszelkie ich funkcje mają przede wszystkim służyć wygodnemu czytaniu. Stąd też nie są stworzone do odtwarzania multimediów, czy przeglądania portali społecznościowych. Pozwolą jednak dostosować wyświetlanie książki, podświetlenie ekranu czy odtworzyć audiobooki, tak, aby lektura była idealnie dopasowana do preferencji naszej mamy.

Intuicyjność

Intuicyjność

 

Zwyczajowość

Być może, Twoja mama jest osobą, która lubi zaznaczać wybrane fragmenty lub uwieczniać swoje myśli na marginesach książek. Na czytnikach nie dość, że takie adnotacje są możliwe, to jeszcze nie niszczą książek oraz są łatwe do dodania, usunięcia czy edycji.

Nawet jeśli pisanie po książkach czy zaginanie rogów nie przeszkadza naszym mamom, to na pewno nie raz zabrakło im miejsca na marginesach czy przypadkowo zaznaczyły nie to, co trzeba i nie były w stanie tego cofnąć. Notatki tworzone na czytniku są w pełni edytowalne, a do tego nie ograniczają się do miejsca dostępnego na marginesie. Większość urządzeń umożliwia tworzenie podkreśleń, zakładek czy komentarzy elektronicznych bez ograniczeń. Niektóre z nich są nawet kompatybilne z rysikami elektromagnetycznymi, co umożliwia tworzenie notatek odręcznych. Ponadto, dzięki lupce oraz interaktywnym spisom treści, wyszukiwanie adnotacji zajmuje nie więcej niż kilka sekund. 

Zwyczajowość

Zwyczajowość

Konfigurowalność

Korzystając z tradycyjnej książki nie jedna mama napotkała czcionkę, która jest za mała lub jej rodzaj sprawia, że czytanie nie przyjemne. Niestety, papierowego wydania nie jest w stanie dopasować do własnych potrzeb, czytnik – jak najbardziej!

Niedoskonały wzrok, czy indywidualne preferencje nie muszą być problemem. Czytniki standardowo wyposażone są w wiele rodzajów czcionek, możliwość powiększenia i pomniejszenia tekstu, dostosowania interlinii czy marginesów. Urządzenia czytające pliki PDF, umożliwiają za to przybliżanie i oddalanie wybranych fragmentów stron. Większość nowych modeli posiada również wbudowane podświetlenie, które nie męczy oczu, jak ekrany smartfonów czy komputerów. Osobom mającym problemy ze wzrokiem polecane są szczególnie czytniki 7,8-calowe lub większe, gdyż ich ekran mieści dużo tekstu, nawet jeśli ustawiona czcionka do małych nie należy.

Konfigurowalność

Konfigurowalność

Wielofunkcyjność

Torebki czy plecaki naszych mam wypełnione są po brzegi niezbędnymi rzeczami. Wiele z nich doceni więc urządzenie, które spełni więcej niż jedną funkcję i poza stertą papierowych książek zastąpi też notatnik, słownik czy będzie w stanie odtworzyć audiobooki.

Poza wygodną lekturą, wiele czytników oferuje też obsługę plików audio, aby będąc w biegu, kolejną historię mama mogła wygodnie odsłuchać. Połączenie internetowe pozwoli przeglądać ulubione blogi, na bezpiecznym dla oczu ekranie oraz wygodnie i bezprzewodowo przesyłać pliki. Niektóre z dostępnych urządzeń oferują kompatybilność z rysikami elektromagnetycznymi, dzięki czemu spełniają również funkcję e-notatnika. Pozwalają na odręczne notatki w książkach, na dokumentach lub w dedykowanej aplikacji notatnika. Słowniki będą za to świetnym narzędziem do nauki języków obcych. Czytając zagraniczne książki można szybko i wygodnie tłumaczyć nieznane słówka, dzięki czemu łatwiej je zapamiętujemy, a zarazem nauka wydaje się nieco prostsza niż w przypadku papierowych kopii.

Wielofunkcyjność

Wielofunkcyjność

Teraz, kiedy już wiecie, dlaczego czytnik e-booków to świetny prezent dla mamy, przedstawiamy najciekawsze modele, wyselekcjonowane z myślą o ich potrzebach.

Intuicyjny i stylowy – PocketBook Era

Jako pierwszą propozycję przedstawiamy model PocketBook Era. Ten 7-calowy czytnik e-booków przypadnie do gustu niejednej kobiecie. Minimalistyczne i intuicyjne oprogramowanie oraz dotykowy ekran i przyciski fizyczne to rozwiązanie, które gwarantuje wygodną lekturę. To, w połączeniu z dopracowanym i estetycznym designem może szybko okazać się prezentem idealnym.

PocketBook Era

PocketBook Era

Ekran czytnika jest monochromatyczny o rozdzielczości 1680 x 1264 (300 dpi). Posiada również regulowane podświetlenie ekranu. PocketBook Era obsługuje wszystkie najpopularniejsze formaty plików tekstowych, a także audiobooki w formacie MP3. Wszystkie lektury wygodnie przechowamy w pamięci wewnętrznej o pojemności 16GB (srebrny) lub 64GB (miedziany). Pliki audio odtworzymy za pomocą wbudowanych głośników, słuchawek podłączonych do portu USB-C lub bezprzewodowo poprzez Bluetooth. Dostępne jest również połączenie Wi-Fi, które pozwoli mamom śledzić ulubione blogi lub korzystać z domyślnie wgranych aplikacji Legimi i EmpikGo.

PocketBook Era jest wodoodporny, a więc nie straszne mu deszcze czy towarzyszenie podczas relaksujących kąpieli. Intuicyjny interfejs nie sprawi problemu nawet mamom, którym z technicznymi nowościami zwykle nie po drodze. 7-calowy ekran o wysokiej rozdzielczości zapewnia czytelny tekst i obrazy, a podświetlenie ekranu sprawi, że mama będzie mogła zapomnieć o nocnych lampkach i czytać w każdym, nawet ciemniejszym otoczeniu.

PocketBook Era

Przyjaciel w podróży – Onyx Boox Leaf 2

Kolejnym czytnikiem, którego nie powstydzi się żadna mama jest lekki i poręczny Onyx Boox Leaf 2. Nawet z zastosowanym 7-calowym ekranem jest on lżejszy niż 2 tabliczki czekolady, waży zaledwie 170g (biały) lub 185g (czarny)! Czytnik posiada dotykowy, podświetlany ekran o rozdzielczości 1680 x 1264 (300 dpi) oraz dwa przyciski do zmiany stron.

Onyx Boox Leaf 2

Onyx Boox Leaf 2

Jego oprogramowanie należy do rozbudowanych, a więc sprawdzi się dla mam, które lubią poznawać i uczyć się nowych technologii. Jedną z zalet czytnika jest możliwość pobierania aplikacji zewnętrznych, co pozwala na łatwe rozbudowanie jego możliwości. Leaf 2 domyślnie obsługuje wiele formatów plików. Książki i aplikacje przechowamy w pamięci wewnętrznej o pojemności 32GB lub na karcie pamięci dzięki dedykowanemu gniazdu kart SD. Możemy również odtwarzać pliki audio w formacie WAV oraz MP3 i odsłuchać ich za pomocą wbudowanych głośników, słuchawek podłączonych za pomocą USB-C lub Bluetooth. Połączenie wykorzystany również do przesyłania danych oraz łączenia się z innymi urządzeniami bezprzewodowymi, jak piloty. Wi-Fi pozwala na korzystanie z internetu, pobieranie aktualizacji, przesyłanie plików czy łączenie się z chmurą ONYX. 

Onyx Boox Leaf 2 to idealny wybór dla mam, które od swojego urządzenia oczekują wszystkiego, co najlepsze. Rozbudowane oprogramowanie, wygodny, 7-calowy ekran i odtwarzanie audiobooków w połaczeniu z niewielką wagą i eleganckim wyglądem zadowolą nawet wymagające rodzicielki.

Onyx Boox Leaf 2

Czytnik z większym ekranem – PocketBook InkPad 4

A teraz propozycja dla tych mam, którym 7-calowy ekran może nie wystarczyć. PocketBook InkPad 4 to nieco większa, 7,8-calowa nowość na rynku. Czytnik można nazwać większym bratem modelu PocketBook Era. Ponownie spotykamy się z eleganckim designem, tym razem łączącym czerń oraz srebro. Ekran jest dotykowy, o rozdzielczości 1872 x 1404 (300 dpi) z wbudowanym podświetleniem. Posiada również zamontowane przyciski fizyczne.

PocketBook InkPad 4

PocketBook InkPad 4

Spotykamy się tutaj z prostym oprogramowaniem skupionym na obsłudze e-booków i audiobooków. Obsługiwane są wszystkie najważniejsze formaty tekstowe, graficzne oraz audio. Pliki dźwiękowe odsłuchamy za pomocą wbudowanych głośników zewnętrznych, słuchawek podłączonych przez Bluetooth lub kablem, do gniazda USB-C. Pamięć wewnętrzna ma pojemność 32 GB i możemy rozszerzyć ją za pomocą portu USB z funkcją OTG. Tak, jak w przypadku PocketBook Era, dostępne jest Wi-Fi, które pozwala korzystać z przeglądarki internetowej i wgranych aplikacji Legimi i EmpikGo, przesyłać pliki czy pobierać aktualizacje oprogramowania.

PocketBook InkPad 4 jest również wodoodporny, co potwierdza certyfikat IPX8. Czytnik sprawdzi się dla mam, które często sięgają po magazyny i czasopisma lub posiadają nieco słabszy wzrok, przez co potrzebują książek z dużą czcionką. Zadowoli również zwolenniczki minimalizmu i prostoty, które docenią intuicyjne oprogramowanie.

PocketBook Inkpad 4

Klasyczny czytnik e-booków – Kindle Paperwhite 5 

Czwarta propozycja to klasyka wśród czytników, znany i lubiany Kindle Paperwhite 5. Jest to najmniejszy model w naszym zestawieniu, jednak od PocketBook Era czy Onyx Boox Leaf 2 różni się zaledwie o 0,2-cala. 6,8-calowy ekran jest dotykowy, o rozdzielczości 300 dpi z zamontowanym podświetleniem ekranu. 

Kindle Paperwhite 5

Kindle Paperwhite 5

W tym przypadku oprogramowanie jest dość podstawowe, więc obsługa nie powinna być problematyczna. Warto jednak zauważyć, że jest to jedyny czytnik spośród naszych propozycji, który nie oferuje polskiego języka systemowego. Również liczba obsługiwanych formatów jest dość ograniczona i sprowadza się głównie do plików PDF, MOBI przesyłanych kablem lub EPUB przesyłanych za pomocą Send-to-Kindle. Audiobooki są dostępne, jednak muszą pochodzić ze sklepu Audible. Odsłuchamy je po podłączeniu słuchawek Bluetooth. Kindle Paperwhite 5 dostępny jest w 3 wersjach, o różnych pojemnościach pamięci: 8GB, 16GB lub 32GB. Jest to również kolejny czytnik, który oferuje wodoodporność klasy IPX8.

Kindle Paperwhite 5 to model dla mam, które doceniają prostotę i klasykę. Kompatybilność z produktami Amazon sprawi, że idealnie sprawdzi się dla rodzicielek, które właśnie stamtąd czerpią swoje książki. Wodoodporność i waga zaledwie 205g zapewią, że czytnik z łatwością umili podróże do pracy czy na wakacje.

Kindle Paperwhite 5

Wielofunkcyjny tablet E Ink – Onyx Boox Tab Ultra

A na koniec prawdziwa gwiazda, której możliwościom nie dorównał jeszcze żaden inny czytnik, 10,3-calowy Onyx Boox Tab Ultra. Podobnie, jak w poprzednich propozycjach, ekran czytnika jest dotykowy, z wbudowanym podświetleniem, jednak nieco słabszą rozdzielczością, 1872 x 1404 (227 dpi). Tym razem oferowana jest za to kompatybilność z rysikami elektromagnetycznymi, które pozwalają na tworzenie odręcznych notatek. 

Onyx Boox Tab Ultra C

Onyx Boox Tab Ultra C

Tak, jak w przypadku modelu Leaf 2, oprogramowanie należy do bardzo rozbudowanych. Poza wieloma domyślnymi funkcjami i ustawieniami możliwe jest pobieranie aplikacji zewnętrznych, które zwiększają możliwości czytnika. Kompatybilność z najpopularniejszymi formatami plików tekstowych pozwala wygodnie przeczytać kolejne książki, a duży ekran sprawdzi się do wszystkich magazynów, dokumentów czy innych plików PDF. Onyx Boox Tab Ultra posiada również bardzo szybkie (jak na czytniki e-ink) odświeżanie ekranu, które sprawia, że nawet animacje czy filmy są dość wyraźne. Audiobooki lub dźwięk oglądanych filmów usłyszymy dzięki wbudowanym głośnikom stereo lub poprzez podłączenie słuchawek bezprzewodowych (Bluetooth) lub przewodowych (USB-C). Wbudowana pamięć ma pojemność 128 GB, a dzięki USB z funkcją OTG oraz dostępnemu slotowi na kartę SD można ją łatwo zwiększyć.

Podobnie jak Leaf 2, Tab Ultra oferuje najwyższą jakość pod względem oprogramowania. Tym razem mamy jednak do czynienia z większym ekranem oraz kompatybilnością z rysikami elektromagnetycznymi. Również odświeżanie ekranu jest na wysokim poziomie. Jeśli mama jest zapaloną czytelniczką, do tego tworzy wiele notatek czy szkiców i wymaga od swoich urządzeń wielofunkcyjności, Onyx Boox Tab Ultra będzie dla niej rozwiązaniem idealnym. 

Onyx Boox Tab Ultra

Tak przedstawiają się nasze propozycje. Każda nieco inna, więc spełni inne wymagania i preferencje naszych mam. Mamy nadzieję, że to zestawienie ułatwi nieco wybranie czytnika, który stanie się nieodłącznym towarzyszem rodzicielki. 

 

Nadal nie wiesz który czytnik wybrać?

Poniższe artykuły jeszcze bardziej ułatwią tę decyzję:

Jak wybrać pierwszy czytnik e-booków? 

Jaką wielkość ekranu czytnika wybrać?

Artykuł zaktualizowany dnia 21.05.2023 r.

1 thoughts on “Najlepszy prezent dla Mamy – czytelniczki

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *