5 sposobów jak zachęcić dziecko do czytania

Lato jest niewątpliwie okresem odpoczynku, relaksu ale również zabawy – szczególnie dla najmłodszych. Jednak nawet wakacje powinny być okazją do kształtowania dobrych nawyków.

reading-834944_640

Latem królują zabawy na świeżym powietrzu, swoboda i długie wieczory. Gdy na horyzoncie daleko do szkolnych ławek i prac domowych, czasem trudno zapanować nad czasem wolnym dziecka. Nie jest to oczywiście jednak powód, by porzucić próby kształtowania w nim dobrych nawyków. Wręcz przeciwnie! Wakacje mogą być świetną okazją do zainteresowania najmłodszych literaturą. Sęk w tym, by czynność czytania nie była przymusem, a atrakcyjną alternatywą.  Jak tego dokonać? Przedstawiamy pięć wskazówek.

 

1.       Zachęć

Jak udowodnić dziecku, że książka może być równie atrakcyjna (albo nawet lepsza) co nowa gra komputerowa? Najłatwiej dać mu na to dowód, którego może doświadczyć. Na zachętę przeczytaj mu krótkie opowiadanie, którego tematyka z pewnością je zainteresuje. Nawet, jeśli Twoim zdaniem bajka o superbohaterze nie jest specjalnie wartościowa, może ona okazać się świetną „przynętą”, dzięki której Twoje dziecko odkryje, że czytanie może być dla niego atrakcyjne.

little-girl-reading-912380_640

2.       Usystematyzuj

Spraw, by czytanie było dla dziecka nagrodą, czynnością na którą czeka, a nie taką, której wolałoby uniknąć. Dobrze jest ustalić konkretną porę dnia, w której odbywałoby się wspólne czytanie, np. jednego lub dwóch rozdziałów interesującej historii. Możesz również motywować dziecko kupując mu kolejne części z serii książek – oczywiście dopiero, kiedy dziecko „wykona misję” i skończy poprzednie. W ten sposób ustanowisz nowy zwyczaj, na który będzie niecierpliwie czekać, przez co podniesiesz atrakcyjność samej czynności.

3.       Rozmawiaj

By skorzystać z wartości, jakie przekazuje nam książka, nie wystarczy jedynie ją przeczytać! Po zakończonej lekturze porozmawiaj z dzieckiem na temat owej historii, zapytaj o jego opinię, przeanalizuj wspólnie z nim zachowanie bohaterów. Spraw, by książka nie była dla Twojego dziecka jedynie oderwaną od rzeczywistości opowiastką, a wartości z niej wyciągnięte miały odzwierciedlenie w jego życiu.

4.       Daj przykład

Niestety, nawet najlepsze i najbardziej sprawdzone sposoby, by zachęcić dziecko do czytania nie zadziałają, jeśli ono nigdy nie zobaczy Cię z książką. Nie przekażesz mu radości z czytania, jeśli dla Ciebie także nie jest to atrakcyjne zajęcie. Dzieci lubią naśladować starszych, dlatego, jeśli jesteś dla jednego z nich autorytetem, a co drugie popołudnie spędzasz zanurzając się w ulubionej lekturze, istnieje duża szansa, że ono również zapragnie tego doświadczyć.

pexels-photo-69097

5.       Podaruj mu własny sprzęt

W dzisiejszych czasach dzieci kochają elektronikę. Wybór między piłką a smartfonem jest dla nich oczywisty. Dlatego, jeśli Twoje dziecko niechętnie spogląda na ciężkie tomy archaicznego wynalazku, jakim są według niego książki, być może czytnik ebooków odmieni jego zdanie. Nowoczesne urządzenie, pozornie podobne do tabletu będzie mu bliższe niż drukowany tekst kojarzący się tylko i wyłącznie z obowiązkami szkolnymi. Modny gadżet nie tylko zainteresuje, ale również stworzy poczucie niezależności. Jeśli dziecko dostanie czytnik tylko dla siebie (lub utworzysz mu osobne konto użytkownika) będzie mogło gromadzić na nim swoje własne zbiory. W ten sposób podarujesz mu nie tylko książkę, ale całą bibliotekę! W dodatku możliwość katalogowania, dodawania i segregowania ebooków, sprawia, że dziecko może z nich korzystać na swój własny sposób. A jak wiadomo, nic tak nie motywuje dzieci do rzeczy, na które nie mają ochoty, jak możliwość wykazania się samodzielnością.

 

Czytniki jednak, jako sprzęt elektroniczny są stosunkowo delikatne i niezbyt odporne na upadek lub zgniecenie, dlatego warto zorientować się, które z nich będą najodpowiedniejsze dla dziecka drugiej strony, nawet ten fakt można potraktować jako zaletę. Dając dziecku dość kruche urządzenie możemy je uczyć szacunku do rzeczy i prawidłowego obchodzenia się z nimi.

Jeśli jednak taka nauka jest dla nas zbyt ryzykowna, przy wyborze czytnika ebooków warto zwrócić uwagę na kilka parametrów. Przede wszystkim obudowa urządzenia powinna być trwała i dopasowana tak, by czytnik stabilnie leżał w dłoni.

Dobrym rozwiązaniem w tej sytuacji może okazać się PocketBook Aqua. Jego obudowa jest wodoodporna i pyłoodporna, dzięki czemu nie powinna ucierpieć nawet w ekstremalnych, dla innych czytników warunkach (więcej na temat PocketBooka Aqua w artykule). Innym dobrym wyborem będzie również Cybook Muse lub Cybook Muse Fronlight. Czytniki te, dzięki swoim niewielkim rozmiarom są wyjątkowo łatwe w transporcie. Do tego ich minimalistyczne menu jest nie tylko proste w obsłudze, ale również pozbawione gier, które mogłyby rozpraszać ucznia podczas lektury.

pocketbook_aqua-horz

 

Sprawdź też:

Szkoła czytania – nowej generacji

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *