Najlepszy prezent dla dziecka

Prezent dla najmłodszych, który zarazem sprawi im radość, ale też będzie dobrze wpływał na ich rozwój nie jest łatwy do znalezienia. Myślimy jednak, że czytnik e-booków właśnie takim prezentem jest. Z czego to wynika? Oto pięć powodów, dlaczego to właśnie na urządzenie z ekranem E Ink warto zwrócić uwagę wybierając tegoroczny prezent na dzień dziecka. Przedstawiamy również pięć modeli, które według nas idealnie wpasowują się w każdą z opisanych kategorii.

Czytnik jako idealny prezent na dzień dziecka

Czytnik jako idealny prezent na dzień dziecka

Zdrowy dla oczu

Najważniejszym elementem czytników są ich ekrany. Te, wykonane we wspomnianej technologii E Ink nie męczą oczu, nawet podczas wielogodzinnego użytkowania. Działa ona na zasadzie światła odbitego, a więc tak samo, jak papierowe publikacje. Oznacza to, że ekran nie świeci w nasze oczy, lecz potrzebuje zewnętrznego źródła światła (słońce, lampy w pomieszczeniu) do tego, aby był czytelny. Również podświetlenie ekranu, które dostępne jest w prawie wszystkich czytnikach, stworzone zostało w taki sposób, aby światło padało na ekran, a nie było skierowane w stronę oczu użytkownika.

PocketBook Touch Lux 5

PocketBook Touch Lux 5

PocketBook Touch Lux 5

Pierwszą propozycją czytnika idealnego dla najmłodszych będzie PocketBook Touch Lux 5. Posiada 6-calowy ekran, który wygodnie wyświetli książki, a zarazem będzie na tyle niewielki i lekki, że nie sprawi dyskomfortu nawet w mniejszych dłoniach. Model posiada podświetlenie ekranu wykonane w technologii SMARTlight. Pozwala ono zarówno na regulację mocy światła, ale również temperatury barwowej, od zimnych odcieni bieli, aż po ciepłe, wpadające w kolor bursztynu. Tak, jak wspominaliśmy, podświetlenie nie męczy wzroku, a zarazem pozwoli na wygodne czytanie nawet w nieco ciemniejszym otoczeniu.

PocketBook Touch Lux 5 ma również bardzo łatwe w obsłudze oprogramowanie, dzięki czemu nie sprawi problemu nawet dzieciom. Całość jest przejrzysta i intuicyjna, a system dostępny jest w języku polskim. Co więcej, czytnik posiada dedykowane aplikacje Legimi i EmpikGo. Korzystając z nich, jako rodzic jesteśmy w stanie zdalnie kontrolować do jakich książek dziecko ma dostęp. Robimy to poprzez dodawanie odpowiednich pozycji na półkę (z poziomu aplikacji na telefonie czy komputerze), które po synchronizacji pojawią się na czytniku.

 PocketBook Touch Lux 5

Bez rozpraszaczy

Większość aktualnie dostępnych czytników wyposażono w zamknięty system operacyjny, co przekłada się na to, że posiadają one wyłącznie domyślnie zainstalowane aplikacje. Nie znajdziemy tam social mediów, większości gier czy innych rozpraszających programów. Na czytniku nie pojawiają się więc powiadomienia, które odciągałyby od lektury na rzecz mniej edukacyjnych zajęć. Wybierając urządzenie E Ink jako prezent dla swoich pociech mamy gwarancję, że każde jego wykorzystanie pozytywnie wpłynie na ich rozwój.

Kindle 11

Kindle 11

Kindle 11

Jednym z czytników, które posiadają właśnie taki, zamknięty system jest Kindle 11. Ten opiera się na kompatybilności z produktami Amazon, a więc poza domyślą biblioteką posiada również dedykowane sklepy producenta. Nie będą one jednak użyteczne, jeśli książek dla swoich dzieci nie kupujemy bezpośrednio z Amazonu. Poza tym, na czytniku znajdziemy jedynie przeglądarkę internetową. Jej działanie nie jest jednak na tyle szybkie, aby pozwalało na włączenie gier czy filmików. Dodatkowo, czytniki Kindle oferują kontrolę rodzicielską, za pomocą której można wyłączyć dostęp do np. wspomnianych sklepów i przeglądarki lub utworzyć na czytniku całkowicie nowy profil, dostosowany do dziecka. 

Kindle 11 pozwala również na bezprzewodowe przesyłanie plików, dzięki czemu rodzic może wygodnie kontrolować jakie pliki trafiają na czytnik, nawet, kiedy ten nie jest w pobliżu. Musimy jednak zwrócić uwagę, że to urządzenie nie posiada menu w języku polskim. Interfejs jest wprawdzie prosty, więc podstawowe operacje mogą zostać łatwo zapamiętane, jednak możliwe, że dziecko będzie potrzebowało pomocy w obsłudze, przynajmniej na samym początku.

Kindle 11

Wielofunkcyjny

Mimo tego, że jak pisaliśmy wyżej, wiele czytników posiada jedynie funkcje stworzone przez producenta, nie oznacza to, że nie są to urządzenia wielofunkcyjne. Ich możliwości skupiają się jednak na książkach, dzięki wygodnemu i intuicyjnemu użytkowaniu tym bardziej zachęcają do lektury. Poza odtwarzaniem e-booków, duża część oferuje również kompatybilność z plikami audio, aby ulubione historie można było również odsłuchać. Z drugiej strony, słowniki wgrane na czytnikach zachęcą i ułatwią naukę języków obcych poprzez czytanie zagranicznych publikacji. Dzięki nim, każde nieznane słowo można przetłumaczyć jednym kliknięciem, bez odrywania się od książki.

PocketBook Touch HD 3

PocketBook Touch HD 3

PocketBook Touch HD 3

Modelem, który oferuje te funkcje jest m.in. 6-calowy PocketBook Touch HD 3. Nie posiada on wbudowanych głośników, jednak audiobooki możemy odsłuchać na słuchawkach, które podłączymy do czytnika za pomocą połączenia Bluetooth lub przewodowo do portu USB. A jeśli nie posiadamy audiobooków, tekstowe publikacje mogą zostać odczytane przy użyciu funkcji TTS (zamiana tekst na mowę). W przypadku książek dostępne są opcje, które pozwolą dopasować czcionkę, interlinię czy marginesy czytanej pozycji. PocketBook Touch HD 3 posiada wiele wgranych słowników oraz pozwala na dodawanie własnych. W trakcie czytania można również tworzyć zaznaczenia, dodawać elektroniczne komentarze, notatki odręczne (pisanie palcem) czy zakładki.

Czytnik jest takich samych rozmiarów, PocketBook jak Touch Lux 5, więc nie będzie za ciężki ani za duży dla najmłodszych. Dodatkowo, jest on wodoodporny, dzięki czemu nawet jeśli dziecko czyta podczas deszczu lub przypadkiem włoży urządzenie do wody, nie zostanie ono uszkodzone.

PocketBook Touch HD 3

Rozwijający kreatywność

Czytniki o większym ekranie, z wyższej półki cenowej, oferują jeszcze jeden ważny element, którym jest kompatybilność z rysikami elektromagnetycznymi. Ta przekłada się na możliwość wygodnego tworzenia precyzyjnych notatek odręcznych, a dzięki piórkom, które wykrywają nacisk na ekran, tworzenie szkiców jest równie komfortowe. Takie połączenie zachęca do tworzenia notatek w trakcie czytania, rozwinie kreatywność, ale też może okazać się idealnym rozwiązaniem dla nieco starszych pociech, które takie e-notatniki wykorzystają zamiast zeszytów w szkole.

Onyx Boox Nova Air 2

Onyx Boox Nova Air 2

Onyx Boox Nova Air 2

Kolejna propozycja to jeden z bardziej rozbudowanych czytników dostępnych na rynku.  Obsługa precyzyjnych rysików udostępnia pociechom możliwość notowania, zarówno na czytanych książkach i dokumentach, jak i w dedykowanej do tego aplikacji notatnika. Zapiski w plikach pozwolą dziecku przelewać myśli, pojawiające się w trakcie lektury, zarazem nie niszcząc czytanych książek. Będzie to również dobrze wykorzystane w przypadku magazynów z łamigłówkami, które można zakupić w formie pliku PDF, a następnie wygodnie rozwiązywać bezpośrednio na czytniku. Szczególnie, że 7,8-calowy ekran, o rozmiarze zbliżonym do kartki A5 wyraźnie wyświetli pliki w tym formacie. Wgrany notatnik oferuje wiele narzędzi pisania, dodawanie załączników i odnośników, kształtów czy szablonów notatki. Tak rozbudowana funkcjonalność pozwoli stworzyć z czytnika zeszyt do dowolnego przedmiotu szkolnego czy innego zadania za pomocą zaledwie kilku kliknięć. 

Onyx Boox Nova Air 2 to e-notatnik z otwartym systemem Android, pozwalającym na instalowanie dowolnych aplikacji zewnętrznych. Dziecko będzie więc w stanie pobierać wybrane programy, czym zwiększy możliwości swojego czytnika. Z tego powodu, model ten będzie dobrym rozwiązaniem dla nieco starszych dzieci, które są dość obeznane z technologią, a też oczekują od swoich urządzeń nieco więcej niż tylko obsługa książek czy audiobooków.

Onyx Boox Nova Air 2

Zamiast tabletu

Na sam koniec zostawiliśmy cechy najbardziej rozwiniętego czytnika, który aktualnie jest dostępny na rynku. Ta propozycja jest więc skierowana do rodziców z nieco starszymi pociechami. Mówimy tu o połączeniu dwóch elementów, które oferuje Onyx Boox Tab Ultra C, otwartym systemie Android oraz kolorowym ekranie. O ile w początkowych akapitach omawialiśmy dobre strony zamkniętego systemu, nie oznacza to, że możliwość pobierania aplikacji zewnętrznych jest czymś negatywnym. Wręcz przeciwnie, taki czytnik, będąc w rękach starszego dziecka, stanie się bezpiecznym dla oczu, wielofunkcyjnym narzędziem. Poza domyślnymi funkcjami, pozwoli na świadome rozbudowywanie możliwości, co przełoży się na wygodną naukę lub pracę i wykorzystanie czasu wolnego. Kolorowy ekran przyczyni się za to do wyraźniejszego wyświetlania dokumentów, podręczników z grafikami czy tworzenia lepszych notatek.

Onyx Boox Tab Ultra C

Onyx Boox Tab Ultra C

Onyx Boox Tab Ultra C

Jak już wspomnieliśmy, modelem, który oferuje wszystkie te funkcje jest Onyx Boox Tab Ultra C. Jest to pierwszy, 10,3-calowy czytnik, który nie dość, że oferuje kolorowy ekran, to jego rozdzielczość wynosi aż 300 dpi w przypadku czarno białych odcieni oraz 150 dpi w kolorze! Tablet posiada Sklep Google Play, dzięki któremu można zainstalować dowolne aplikacje mobilne. Zamontowany aparat pozwoli na wygodne skanowanie dowolnych dokumentów czy stron książek, aby mieć do nich dostęp na czytniku w ciągu kilku sekund. Dodatkowo, oprogramowanie oferuje tryb pracy, który pozwoli oddzielić prywatne konta aplikacji, od tych związanych ze szkołą czy pracą. 

Czytnik oferuje kompatybilność z rysikami elektromagnetycznymi, do wygodnego tworzenia notatek oraz USB-C z funkcją OTG, które pozwoli na podłączenie urządzeń zewnętrznych. Dostępne jest też połączenie Bluetooth, Wi-Fi oraz obsługa plików audio. Dzięki nowoczesnej technologii odświeżania przewijanie stron internetowych jest płynne, a animacje czy wideo są dość wyraźne. Onyx Boox Tab ultra C jest również domyślnie kompatybilny ze wszystkimi najpopularniejszymi plikami tekstowymi, graficznymi i dźwiękowymi. 

Onyx Boox Tab Ultra C

Podsumowanie

Pięć modeli czytników, od najprostszych, które będą idealnym prezentem dla tych najmłodszych, aż po rozbudowane e-notatniki, które umilą szkołę, pracę i czas wolny tym, którzy urodzili się nieco wcześniej. Uważamy, że czytnik to idealny prezent dla dziecka czy nastolatka i mamy nadzieję, że nieco ułatwiliśmy wybór odpowiedniego modelu, który sprawdzi się właśnie dla waszej pociechy. 

 

Na koniec zostawiamy również kilka innych artykułów, które również warto przeczytać przed zakupem pierwszego czytnika dla dziecka:

Czytnik dla ucznia – dlaczego warto?

Jak wybrać pierwszy czytnik e-booków? 

Jaką wielkość ekranu czytnika wybrać?

Autor: K.P.

Zaktualizowano dnia 24.05.2023r

5 thoughts on “Najlepszy prezent dla dziecka

  1. Virtualo

    Z czytania płyną same korzyści i nawyk czytania trzeba w dzieciach zaszczepiać od najmłodszych lat. Dzień Dziecka to świetna okazja, aby dziecko rozpoczęło swoją przygodę z czytaniem , a e-czytnik na pewno je do tego zachęci. czytniki są bezpieczne dla oczu więc nie ma żadnych przeszkód, żeby dzieciaki na nich czytały nie tylko szkolne lektury 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *