Czy ty też tak masz siedząc długo przed monitorem komputera?

W obecnych czasach gdzie technologia rozwija się w zastraszającym tempie, komputer stał się nieodłącznym elementem naszego życia.  Jest on niezbędny już prawie w każdej pracy, a przeglądanie Internetu stało się podstawową rozrywką naszych czasów.  Często nie zdajemy sobie jednak sprawy, jak wspomniany monitor komputera niekorzystnie wpływa na nasz wzrok.

Dasung- e-papier, monitor do laptopa

Jak donosi portal pcworld.pl, poprzez długotrwałe siedzenie przy komputerze możemy nabawić się zaburzenia widzenia. Po przeprowadzonych wywiadach z dr Barbarą Jerschina i Dr Grażyną Śmiałkowską jednoznacznie stwierdzono, iż przemęczenie oczu wywołane jest częstymi zmianami ogniskowej oraz wpatrywaniem się na przemian w obiekty mocno oświetlone położone blisko. Rezultatem tego są zaczerwienione oczy, uczucie kucia w oczach, bóle głowy czy widzenie podwójnych obiektów albo za mgłą. Następstwami tych zmian są objawy psychosomatyczne.

choroby oczu, Dasung, monitor do komputera, e-ink, e-papier

Jednak zanim przejdziemy do sedna, należy zlokalizować przyczynę narastających dolegliwości. Wspomniana przyczyna to między innymi promieniowanie z ekranów komputera. Na portalu abcZdrowie.pl wymieniono następującą typologię promieniowania z ekranów naszych monitorów:

 • rentgenowskie – promienie X – emitowane przez tylną część monitora,
 • podczerwone – IR – emitowane przez tylną część monitora, powoduje choroby oczu,
 • niskoczęstotliwościowe – VLF, ELF – emitowane przez tylną część monitora, powoduje wady wzroku,
 • ultrafioletowe – UV – znikome emitowanie, które nie szkodzi zdrowiu człowieka.

Drugą przyczyną  licznych dyskomfortów jest złe dobranie jasności ekranu. Badania przeprowadzone na Uniwersytecie Kitasato (Japonia), School of Allied Health Sciences jednoznacznie wskazują, że przyczyną przewlekłego zmęczenia wzroku jest ustawienie zbyt jasnego ekranu albo zbyt ciemnego.

Trzecia przyczyna to światło niebieskie, które jest elementem światła widzialnego.

światło niebieskie, Dasung, e-papier, LCD, Monitor do komputera

Istotnym faktem jest to, że 99% promieniowania ultrafioletowego docierającego do Ziemi to promienie UVA. Światło niebieskie ma podobną długość fali, a co za tym idzie może powodować zmęczenie oczu.

światło niebieskie, Dasung, e-papier, LCD, Monitor do komputera

Kolejną przyczyną powodującą dyskomfort związane ze wzrokiem to podświetlenie LED. Eksperci doszukują się korelacji między masowym pojawieniem się świateł LED, a zwiększoną liczbą osób skarżącą się na zmęczenie osób spowodowane migotaniem.  Migotanie to negatywnie wpływa na osoby, wywołując u nich bóle głowy.

Dasung, e-papier, monitor do komputera

W czasopiśmie naukowym „Medycyna Pracy” wydawanym przez Instytut Medycyny Pracy im. prof. J. Nofera w Łodzi opublikowano artykuł, w którym dwie autorki (Małgorzata Kowalska
i Joanna Bugajska) przytaczają badania obrazujące częstotliwość chorób oczu związanych
z długotrwałą pracą przed komputerem. Zaznaczają, że najczęstszymi dolegliwościami związanymi z  narządem wzroku to wady refrakcji, zespół suchego oka, zaburzenia ostrości widzenia i ogólne zmęczenie wzroku. Z badań przeprowadzonych w Indiach wynika, że w grupie 419 przebadanych pracowników używających komputera aż 46,3 % ma problemy związane
z niedowidzeniem  (astenopia). Kolejne badania dotyczyły zespołu suchego oka. Przebadano grupę japońskich pracowników, którzy mają ciągle kontakt z monitorem komputera. W grupie tej wykazano, że 5% osób nabyło zaburzenia wzroku, jednoczenie 17% badanych deklarowało, że poprzez pracę z komputerem mają dolegliwości w postaci zmęczenia wzroku.

Niektóre dolegliwości, jakie mogą nas spotkać z tytułu długiego siedzenia przed monitorem:

 1. Efekt McColough’a- jest to dolegliwość polegająca na pojawiającym się chwilami czarno-białych obiektów z towarzyszącymi im kolorowymi zabarwieniami.
 2. Zespół czerwonego oka- Stany zapalne przedniego odcinka gałki ocznej, często określane jako zespół czerwonego oka. Często te objawy są lekceważone, ponieważ oprócz zaczerwienienia, zwykle nie towarzyszy im ból. Zbagatelizowanie tych objaw grozi dalszymi konsekwencjami i może przeobrazić się w zespół suchego oka, alergicznego zapalenia spojówek czy zakażenia.
 3. Zespół suchego oka- Najczęstszą przyczyną tego zespołu jest niedostateczne wydzielanie podstawowej wodnej składowej filmu łzowego. Objawami zespołu suchego oka są: uczucie ciała obcego, pieczenie pod powiekami, lepkość powiek, częste mruganie, spadek ostrości wzroku, nadmierne łzawienie wyrównawcze, uczucie suchości pod powiekami, światłowstręt i ból gałki ocznej.
 4. Astenopia- Zaburzenia widzenia, dyskomfort i ból oczu związany z nieskorygowanymi wadami wzroku. Objawy, jakie towarzyszą przy Astenopii to ból oka często z jednoczesnym bólem głowy. Bóle występują w różnym czasie i mają różne nasilenie, często jednak nasilają się w czasie pracy wymagającej widzenia z bliska.

dasung, monitor do laptopa, e-papier

Należy dbać o wzrok, jeśli nasz tryb pracy nie pozwala zrezygnować z częstego używania komputera. Producenci sprzętu komputerowego również wychodzą naprzeciw tej „chorobie cywilizacyjnej” tworząc różne filtry, które włączają się wraz z uruchomieniem komputera. Firma Dasung poszła o krok dalej i stworzyła monitor z ekranem e-Ink, który poprzez wspomniany ekran niweluje dyskomfort oczu. DASUNG Paperlike Pro jest specjalnym monitorem komputera bezpiecznym dla oczu – pierwszym, w którym zastosowano technologię E-ink. Monitor wyświetla obraz w ten sam sposób jak tradycyjna kartka papieru.
W przeciwieństwie do zwykłego monitora nie emituje szkodliwego światła. Dzięki temu możesz dłużej, bez zmęczenia oczu, bólu głowy i innych dolegliwości wykonywać swoją pracę.

Zatem jaki jest sposób na zachowanie zdrowych oczu? Naszą propozycją jest kupno monitora stworzonego z myślą o ochronie oczu! Wiem trochę zwariowany pomysł, ale skuteczna ochrona oczu wymaga sporo wysiłku. Mimo to nasze starania będą miały ograniczoną skuteczność, jeśli monitor nie spełnia określonych standardów jakości. Ponadto powinniśmy więcej czytać na czytnikach, które mają wyświetlacz e-papierowy.  Tak jak wspomniałam mniej męczą oczy, a co za tym idzie komfort czytania mamy zapewniony!

Źródła:

 1. M. Kowalska, J. Bugajska, Problemy zdrowotne osób pracujących z komputerem, Instytut Medycyny Pracy im. prof. J. Nofera w Łodzi, Medycyna Pracy 2009; 60(4): 321–325
 2. http://www.pcworld.pl/news/Komputer-albo-zdrowie,73588.html
 3. Kański J.J. Okulistyka kliniczna, Urban & Partner, Wrocław 2009, ISBN 978-83-7609-120-4
 4. Kański J.J. Diagnostyka kliniczna w okulistyce, Urban & Partner, Wrocław 2008, ISBN 978-83-60290-84-2
 5. Bolton A., Kański J.J. Ilustrowane wykłady z okulistyki, Górnicki Wydawnictwo Medyczne, Wrocław 2004, ISBN 83-89009-03-X
 6. http://www.eizo.pl
 7. http://www.muskalski.pl
 8. https://medycynaipasje.com.pl
 9. https://portal.abczdrowie.pl
 10. http://szczecin-okulista.pl

1 thoughts on “Czy ty też tak masz siedząc długo przed monitorem komputera?

 1. beata

  no niestety, moja praca wymaga ode mnie siedzenia przed komputerem ;( ale staram się jeść rzeczy z luteiną i produkty, które mają kwasy omega 3 😀 na razie nie narzekam na ból oczu i ich zmęczenie, ale pewnie przydałboy się jeszcze robić jakieś ćwiczenia 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *