E-papier i oczy- para idealna!

e-ink, PocketBook Touch, czytnik ebook8 cali, bookeen Cybook

1. E-papier, co to jest i jak działa?

E-papier składa się z czarnych i białych kapsułek wypełnionych pigmentem, który ma wartości dodatnie i ujemnie. W zależności od tego, jaki ładunek elektryczny zostanie zastosowany – dodatni czy ujemny, kapsułki z pigmentem się przemieszczają tak, aby na ekranie czytnika można było zobaczyć obraz – najczęściej tekst.

Twórcą pierwszej elektronicznej kartki był Nicholas Sheridon, powiązany zawodowo z kalifornijskim centrum technicznym Xerox Palo Alto Research Center. Sheridon wcielił w życie swój pomysł w roku 1975, wykorzystując do stworzenia elektronicznej kartki, kulki magnetyczne i dwie folie, w tym jedną przewodzącą prąd elektryczny. Następnie w latach 90. Joseph Jacobson zaprezentował swoją technologię, jednocześnie zakładając firmę e-Ink.

schemat-dzialania-epapieru, bookeen Cybook PocketBook Touch czytnik ebook8 cali

2. Jakie są różnice między ekranem e-Ink, a LCD?

Można wyróżnić kilka różnic między ekranem e-papierowym (E-Ink), a LCD. Są to między innymi:

 1. Oświetlenie. Ekrany lcd świecą bardzo mocno co wpływa niekorzystnie na oczy. Zaletą wyświetlaczy e-Ink jest możliwość wyłączenia oświetlenia, wówczas ekran wygląda jak kartka papieru.
 2. Emisja światła. Tablety i komputery wyposażone w ekrany LCD wpływają niekorzystnie między innymi na jakość snu. Prof. Anne-Marie Chang z Penn State, wraz ze swoim zespołem badała wpływ ekspozycji człowieka na światło wydzielanie z Ipada. Współpracownicy obserwowali 12 dorosłych przez 2 tygodnie. Osoby biorące udział w eksperymencie przez kilka dni czytały książki na urządzeniu z wyświetlaczem LCD, a w pozostałe czytali papierowe książki. Naukowcy mierzyli m.in. poziom melatoniny, parametry snu oraz czujność następnego poranka. Wyniki badań były następujące: okazało się, że po skorzystaniu z urządzenia, z ekranem LCD osoby potrzebowały prawie 10 minut więcej by zasnąć w stosunku do czasu kiedy czytano papierową książkę. Ponadto takie osoby rano były bardziej zmęczone i potrzebowały więcej czasu na rozruch.

eink-lcd, czytnik ebook8 cali PocketBook Touch bookeen Cybook

3. Zalety e-papieru

Pierwsza zaleta jaka czyni technologię eink wyjątkową to fakt, że jest bezpieczna dla oczu. Dzięki jasnemu i ostremu tekstowi prezentowanemu przez e-papier możemy pozwolić sobie na długotrwałe korzystnie z ekranów z technologią e-ink bez pogarszania wzroku. Technologia e-ink: nie męczy oczu, jest dobrze widoczna w słońcu i posiada bardzo szerokie kąty widzenia. Kolejną zaletą jest pobór energii wyłącznie podczas zmiany strony. Dzięki temu urządzenia wyposażone w e-papierowy ekran, mogą być cienkie i lekkie. Podstawową zaletą czytników z e-papierem jest to, że nie męczą oczu. Nie wymagają stałego podświetlenia tak jak ekrany LCD i renderowane na nich litery są bardzo dobrze widoczne w świetle słonecznym. Wartą uwagi zaletą jest podświetlenie. Należy zwrócić uwagę na to, że światło nie jest emitowane spod tekstu prosto w oczy użytkownika. Diody umieszczone są w ramce urządzenia. Nad ekranem znajduje się specjalna przezroczysta warstwa pełna malutkich kanalików, które rozprowadzają światło po całej powierzchni ekranu, dzięki czemu można bez problemu czytać w pełnym słońcu. W jasnym pomieszczeniu diody wybielają nieco tło liter, jeszcze bardziej upodobniając ją do papieru dobrej jakości. Po analizie różnych for dyskusyjnych zauważono, że użytkownicy cenią sobie e-papierowy ekran za to, że jest matowy, a co za tym idzie, bardziej czytelny niż „odblaskowe” ekrany w tabletach.  Specjalista lek. med. Robert Matusik z Centrum Okulistycznego Nowy Wzrok, który specjalizuje się w laserowej korekcji wzroku, czyli nowych technologiach w okulistyce, na łamach portalu imagazine.pl podaje, że czytanie na ekranie z technologią e-ink wydaje się przyjemniejsze ze względu na lepsze parametry rozdzielczości obrazu. Poprawa kontrastu znacznie ułatwia proces czytania, podobnie jak możliwie najbardziej białe tło. Poza tym ekran LCD słabo sprawdza się w warunkach mocnego oświetlenia, na przykład odbicia światła.

dasung-monitor, czytnik ebook8 cali PocketBook Touch bookeen Cybook

4.Wzrok skierowany w przyszłość

Do dziś ekrany E-ink były ograniczone do czytników książek elektronicznych. Obecnie firma Dasung wprowadza na rynek pierwsze monitory ze wspomnianą technologią. Paperlike Pro został zaprojektowany jako monitor komputerowy o rozmiarze 13.3” i tak zmodyfikowany, aby umożliwić na nim standardową pracę, jak na tradycyjnym monitorze. Obsługuje szybką edycję dokumentów tekstowych, arkuszy kalkulacyjnych, edytorów programistycznych i wiele innych narzędzi i programów.

Innowacyjny produkt potrzebuje odważnych kroków. A czy ty odpowiednio dbasz o swój wzrok?

 

Źródło:

 1. http://kopalniawiedzy.pl/czytnik-elektroniczny-e-czytnik-sen-jakosc-melatonina-fazy-snu-REM-czujnosc-zmeczenie-Anne-Marie-Chang,21627
 2. http://news.psu.edu/
 3. http://eksiazki.az.pl/e-papier/
 4. http://e-book.info.pl/abc-e-czytelnika/e-papier-jak-to-dziala/
 5. .https://imagazine.pl/2013/11/07/czy-lektura-e-bookow-na-czytnikach-jest-zdrowa-dla-wzroku/
 6. http://www.eink.com/

Jedna myśl nt. „E-papier i oczy- para idealna!

 1. Ladonna

  Appreciating the hard work you put into your site and detailed information you
  offer. It’s great to come across a blog every once in a while that
  isn’t the same unwanted rehashed information. Fantastic read!
  I’ve bookmarked your site and I’m including your RSS feeds to my Google account.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *