E-papier i oczy- para idealna!

e-ink, PocketBook Touch, czytnik ebook8 cali, bookeen Cybook

1. E-papier, co to jest i jak działa?

E-papier składa się z czarnych i białych kapsułek wypełnionych pigmentem, który ma wartości dodatnie i ujemnie. W zależności od tego, jaki ładunek elektryczny zostanie zastosowany – dodatni czy ujemny, kapsułki z pigmentem się przemieszczają tak, aby na ekranie czytnika można było zobaczyć obraz – najczęściej tekst.

Twórcą pierwszej elektronicznej kartki był Nicholas Sheridon, powiązany zawodowo z kalifornijskim centrum technicznym Xerox Palo Alto Research Center. Sheridon wcielił w życie swój pomysł w roku 1975, wykorzystując do stworzenia elektronicznej kartki, kulki magnetyczne i dwie folie, w tym jedną przewodzącą prąd elektryczny. Następnie w latach 90. Joseph Jacobson zaprezentował swoją technologię, jednocześnie zakładając firmę e-Ink.

schemat-dzialania-epapieru, bookeen Cybook PocketBook Touch czytnik ebook8 cali

2. Jakie są różnice między ekranem e-Ink, a LCD?

Można wyróżnić kilka różnic między ekranem e-papierowym (E-Ink), a LCD. Są to między innymi:

 1. Oświetlenie. Ekrany lcd świecą bardzo mocno co wpływa niekorzystnie na oczy. Zaletą wyświetlaczy e-Ink jest możliwość wyłączenia oświetlenia, wówczas ekran wygląda jak kartka papieru.
 2. Emisja światła. Tablety i komputery wyposażone w ekrany LCD wpływają niekorzystnie między innymi na jakość snu. Prof. Anne-Marie Chang z Penn State, wraz ze swoim zespołem badała wpływ ekspozycji człowieka na światło wydzielanie z Ipada. Współpracownicy obserwowali 12 dorosłych przez 2 tygodnie. Osoby biorące udział w eksperymencie przez kilka dni czytały książki na urządzeniu z wyświetlaczem LCD, a w pozostałe czytali papierowe książki. Naukowcy mierzyli m.in. poziom melatoniny, parametry snu oraz czujność następnego poranka. Wyniki badań były następujące: okazało się, że po skorzystaniu z urządzenia, z ekranem LCD osoby potrzebowały prawie 10 minut więcej by zasnąć w stosunku do czasu kiedy czytano papierową książkę. Ponadto takie osoby rano były bardziej zmęczone i potrzebowały więcej czasu na rozruch.

eink-lcd, czytnik ebook8 cali PocketBook Touch bookeen Cybook

3. Zalety e-papieru

Pierwsza zaleta jaka czyni technologię eink wyjątkową to fakt, że jest bezpieczna dla oczu. Dzięki jasnemu i ostremu tekstowi prezentowanemu przez e-papier możemy pozwolić sobie na długotrwałe korzystnie z ekranów z technologią e-ink bez pogarszania wzroku. Technologia e-ink: nie męczy oczu, jest dobrze widoczna w słońcu i posiada bardzo szerokie kąty widzenia. Kolejną zaletą jest pobór energii wyłącznie podczas zmiany strony. Dzięki temu urządzenia wyposażone w e-papierowy ekran, mogą być cienkie i lekkie. Podstawową zaletą czytników z e-papierem jest to, że nie męczą oczu. Nie wymagają stałego podświetlenia tak jak ekrany LCD i renderowane na nich litery są bardzo dobrze widoczne w świetle słonecznym. Wartą uwagi zaletą jest podświetlenie. Należy zwrócić uwagę na to, że światło nie jest emitowane spod tekstu prosto w oczy użytkownika. Diody umieszczone są w ramce urządzenia. Nad ekranem znajduje się specjalna przezroczysta warstwa pełna malutkich kanalików, które rozprowadzają światło po całej powierzchni ekranu, dzięki czemu można bez problemu czytać w pełnym słońcu. W jasnym pomieszczeniu diody wybielają nieco tło liter, jeszcze bardziej upodobniając ją do papieru dobrej jakości. Po analizie różnych for dyskusyjnych zauważono, że użytkownicy cenią sobie e-papierowy ekran za to, że jest matowy, a co za tym idzie, bardziej czytelny niż „odblaskowe” ekrany w tabletach.  Specjalista lek. med. Robert Matusik z Centrum Okulistycznego Nowy Wzrok, który specjalizuje się w laserowej korekcji wzroku, czyli nowych technologiach w okulistyce, na łamach portalu imagazine.pl podaje, że czytanie na ekranie z technologią e-ink wydaje się przyjemniejsze ze względu na lepsze parametry rozdzielczości obrazu. Poprawa kontrastu znacznie ułatwia proces czytania, podobnie jak możliwie najbardziej białe tło. Poza tym ekran LCD słabo sprawdza się w warunkach mocnego oświetlenia, na przykład odbicia światła.

dasung-monitor, czytnik ebook8 cali PocketBook Touch bookeen Cybook

4.Wzrok skierowany w przyszłość

Do dziś ekrany E-ink były ograniczone do czytników książek elektronicznych. Obecnie firma Dasung wprowadza na rynek pierwsze monitory ze wspomnianą technologią. Paperlike Pro został zaprojektowany jako monitor komputerowy o rozmiarze 13.3” i tak zmodyfikowany, aby umożliwić na nim standardową pracę, jak na tradycyjnym monitorze. Obsługuje szybką edycję dokumentów tekstowych, arkuszy kalkulacyjnych, edytorów programistycznych i wiele innych narzędzi i programów.

Innowacyjny produkt potrzebuje odważnych kroków. A czy ty odpowiednio dbasz o swój wzrok?

 

Źródło:

 1. http://kopalniawiedzy.pl/czytnik-elektroniczny-e-czytnik-sen-jakosc-melatonina-fazy-snu-REM-czujnosc-zmeczenie-Anne-Marie-Chang,21627
 2. http://news.psu.edu/
 3. http://eksiazki.az.pl/e-papier/
 4. http://e-book.info.pl/abc-e-czytelnika/e-papier-jak-to-dziala/
 5. .https://imagazine.pl/2013/11/07/czy-lektura-e-bookow-na-czytnikach-jest-zdrowa-dla-wzroku/
 6. http://www.eink.com/

1 thoughts on “E-papier i oczy- para idealna!

 1. Ladonna

  Appreciating the hard work you put into your site and detailed information you
  offer. It’s great to come across a blog every once in a while that
  isn’t the same unwanted rehashed information. Fantastic read!
  I’ve bookmarked your site and I’m including your RSS feeds to my Google account.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *