Jak długo czytniki pozostają naładowane?

Jedną z głównych zalet, która odróżnia czytniki ebooków od innych urządzeń mobilnych jest ich ekran E Ink, który zużywa bardzo mało energii. Sprawia to, że ereadery mogą działać tygodniami, bez konieczności dodatkowego ich ładowania.Pocketbook Touch HD

Niektóre firmy twierdzą nawet, że w wybranych modelach czas ten dochodzić może nawet do dwóch miesięcy. Przykładem mogą być czytniki Pocketbook Touch HD i Cybook Muse HD. Jest to możliwe, ale tylko przy minimalnym korzystaniu z czytnika. Jeśli użytkujemy go codziennie, czas ten skróci się do 2-4 tygodni, zależnie od modelu.

Szacunki producentów opierają się na założeniu, że wykorzystanie czytnika nie przekracza 30 minut dziennie, z wyłączonym wi-fi i podświetleniem. Dość nierealne, dlatego warto nastawić się na krótsze działanie baterii, niż wspomniane 2 miesiące.

Kiedyś żywotność baterii mierzono ilością przeczytanych stron i liczba ta dochodziła nawet do 8000. Teraz podawany jest czas działania czytnika. 4-6 tygodni to typowy czas działania ereadera bez dodatkowego ładowania, cechę tę przejawiają czytniki Pocketbook, Cybook i niektóre modele Kindle.

Na końcu znajdują się urządzenia oparte na Androidzie, które wytrzymują do 2 tygodni bez dodatkowego ładowania. Wynika to z faktu, że ten system operacyjny zużywa więcej energii, ponieważ jest bardziej zaawansowany i potrzebuje jej do pomieszczenia szerszego zakresu funkcji.

To oczywiście tylko szacunki i liczba ta może być inna w zależności od użytkowania. Ile wytrzymują bez ładowania wasze czytniki?

2 thoughts on “Jak długo czytniki pozostają naładowane?

  1. Bziu

    KPW3 – tydzień, dwa – czasem czytam wiele godzin dziennie. Ciężko stwierdzić. W każdym razie po zakupie Kindla, który był moim pierwszym czytnikiem i spodziewałam się spełnienia obietnic reklamowych (właśnie bodajże owe dwa miesiące na 1 ładowaniu, haha), które zostały zweryfikowane przez rzeczywistość :). Ale to i tak najmniejszy szczegół. Ważniejsze jest samo czytanie i model czytnika, który nam pasuje. W końcu nie mieszkamy na pustyni, a w cywilizacji i raz na tydzień/dwa mamy dostęp do gniazdka elektrycznego :).

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *