Onyx Boox Poke 4 Lite – pierwsze wrażenia

Najnowszy czytnik od firmy Onyx Boox – Poke 4 Lite jest już dostępny. Po raz pierwszy ten producent zdecydował się na rozwiązanie “Lite”. Oznacza to, że w czytniku zamontowano słabsze podzespoły, zarazem maksymalnie zmniejszając cenę czytnika. Jak wygląda i co oferuje ten 6-calowy czytnik? Przedstawiamy pierwsze wrażenia. 

Czytnik Onyx Boox Poke 4 Lite

Czytnik Onyx Boox Poke 4 Lite

Wygląd

Zacznijmy od tego, co zauważamy jako pierwsze, czyli wyglądu czytnika. Tutaj ponownie spotykamy się z czymś, na co Onyx Boox zdecydował się po raz pierwszy. Do wyboru są dwie wersje kolorystyczne: czarna i biała. Cała obudowa jest jednolita i matowa. Większość ramki wokół ekranu jest cienka, jedynie dolna część została poszerzona, aby czytnik można było wygodniej trzymać w dłoniach. Ekran nie jest zlicowany z ramką, ustawiono go około milimetra niżej. Wymiary czytnika to 153 x 107 x 7,1 mm. Waży zaledwie 150g, tyle samo co Poke 3, co czyni tę serię najlżejszymi czytnikami Onyx Boox. Poke 4 Lite jest elegancki, lekki i poręczny. Matowe wykończenie sprawia, że nie ślizga się w dłoni. 

Dwie wersje kolorystyczne czytnika Poke 4 Lite

Dwie wersje kolorystyczne czytnika Poke 4 Lite

Ekran

Onyx Boox Poke 4 Lite został wyposażony w 6-calowy ekran E-Ink Carta. Jest on monochromatyczny i dotykowy, o rozdzielczości 756 x 1024 (212 dpi). Pomimo niedużej rozdzielczości wyświetlany tekst jest wyraźny i przyjemny dla oka. 16 odcieni szarości obsługiwane przez czytnik sprawia, że ilustrowane książki i komiksy również są czytelne. 

Ekran rozbudowano o podświetlenie z dostępną regulacją natężenia i barwy. Taka funkcja pozwala dostosować czytnik do otoczenia oraz pory czytania. Białe światło sprawdzi się w ciągu dnia, a ciepłe, bursztynowe odcienie idealnie wpasują się podczas czytania wieczorową porą.

Podświetlenie ekranu Onyx Boox Poke 4 Lite

Podświetlenie ekranu Onyx Boox Poke 4 Lite

Czytanie

Poke 4 Lite jest kompatybilny ze wszystkimi popularnymi formatami e-booków i audiobooków. Możemy na nim otworzyć pliki PDF, TXT, HTML,RTF, FB2, FB2.zip, PRC, MOBI, CHM, PDB, EPUB, JPG, PNG, GIF, BMP, DjVu, WAV, MP3 oraz DOC i DOCX, jednak wymagają one osobnego oprogramowania.

Format PDF jest jednym z najczęściej używanych formatów plików. Czytniki Onyx Boox, zaczynając od 13,3-calowej serii Max, która została stworzona z myślą o nich aż do 7-calowych urządzeń Leaf, sprawdzą się do wyświetlania formatu PDF co najmniej dobrze. Najmniejsze dostępne modele, 6-calowe czytniki serii Poke nie będą jednak dobrym rozwiązaniem. Tak mały ekran nie jest w stanie wyraźnie wyświetlić strony, której domyślną wielkością jest A4. Mówimy tu jednak wyłącznie o wielkości ekranu. Pod względem szybkości otwierania i obsługi, Poke 4 Lite będzie jednym z najlepszych spośród czytników o tej przekątnej. 4-rdzeniowy procesor oraz aż 2 GB pamięci RAM rzadko zdarzają się w 6-calowych czytnikach. Dzięki nim Poke 4 Lite będzie szybszy od konkurencji i nie będzie miał problemu z otwieraniem nawet dużych plików.

Wyświetlenie książki na czytniku Onyx Boox Poke 4 Lite

Wyświetlenie książki na czytniku Onyx Boox Poke 4 Lite

Podzespoły

Podzespoły urządzenia to miejsce, w którym można zauważyć, czym charakteryzuje się wersja Lite czytnika. Czterordzeniowy procesor Quad-core 2GHz i 16 GB pamięci wewnętrznej to połowa z tego, co zostało wbudowane w czytnik Onyx Boox Poke 3, chociaż 2 GB pamięci RAM pozostały niezmienione. Nie można jednak zapominać, że zastosowane podzespoły nadal przebijają wiele czytników innych producentów, a taka pojemność pamięci wewnętrznej pomieści tysiące ebooków.

W czytniku znajdziemy baterię o pojemności 1500 mAh, która ma wystarczać na wiele godzin korzystania z czytnika. To, jak długo będzie można korzystać z czytnika na jednym ładowaniu zależy oczywiście od sposobu używania czytnika. Wyłączone połączenia bezprzewodowe i brak podświetlenia zużywa 2-3%/h, ale już włączając pełne podświetlenie zużywane jest 12%/h.

Zakładka Pamięć na czytniku Onyx Boox Poke 4 Lite

Zakładka Pamięć na czytniku Onyx Boox Poke 4 Lite

Oprogramowanie Onyx Boox

Czytnik oparto na nowoczesnym systemie Android 11.0. Tak, jak w innych czytnikach Onyx Boox, pozwala to na korzystanie z kompatybilnego Sklepu Google Play. Dzięki temu możliwe jest pobranie na Poke 4 Lite wielu zewnętrznych programów. Aplikacje popularnych księgarni, jak Legimi czy EmpikGO, aplikacje chmurowe czy poczta to tylko kilka ze wszystkich dostępnych opcji. 

Już przy pierwszym uruchomieniu czytnika zauważamy kolejną rzecz, z której słynie Onyx Boox, możliwość wyboru jednego z wielu języków systemu. Producent ma na uwadze wszystkich swoich klientów, więc wyposaża czytniki w 25 języków systemowych. W ten sposób można wybrać ten, którym posługujemy się na co dzień, czy też dołożyć cegiełkę do nauki języka obcego i otaczać się nim, nawet w momencie korzystania z czytnika.

Zakładka Aplikacje na czytniku Onyx Boox Poke 4 Lite

Zakładka Aplikacje na czytniku Onyx Boox Poke 4 Lite

Połączenia bezprzewodowe

Na Onyx Boox Poke 4 Lite dostępne są dwa rodzaje połączeń, Wi-Fi (2.4GHz + 5.0GHz) oraz Bluetooth (5.0). 

Wi-Fi pozwala na podłączenie czytnika z kontem Onyx, korzystanie z przeglądarki internetowej czy pobierania aktualizacji na czytnik. Używane jest również do pobierania aplikacji ze wspomnianego wyżej Sklepu Google Play.

Bluetooth posłuży przede wszystkim do podłączenia czytnika z dodatkowymi akcesoriami. Słuchawki, głośnik czy klawiatura to kilka najciekawszych opcji. Można go również wykorzystać do przesyłania plików pomiędzy czytnikiem a innym urządzeniem, jak np. telefon.

Zakładka Ustawienia na czytniku Onyx Boox Poke 4 Lite

Zakładka Ustawienia na czytniku Onyx Boox Poke 4 Lite

Etui

Podobnie, jak przy poprzednim wypuszczonym czytniku – Nova Air C, również tym razem wraz z czytnikiem wypuszczono nowe etui. Ponownie, jest to kolorowe etui z ciekawym wzorem. Tym razem przedstawia rysunkowe góry, wraz z zachodem słońcem. W cały design wpleciono 5 kotów, co zdaje się być nowym tematem przewodnim etui od Onyx Boox.

Jeśli jednak nowy wzór nie przypadnie komuś do gustu, nadal dostępny jest wcześniejszy model etui. Ciemnoszare z zewnątrz, z jaśniejszym wykończeniem w środku, dzięki czemu jest bardzo uniwersalne. 

Oba modele obsługują funkcję usypiania czytnika po zamknięciu etui. Ich koszt wynosi ok. 59 zł.

Dostępne etui do czytnika Onyx Boox Poke 4 Lite

Dostępne etui do czytnika Onyx Boox Poke 4 Lite

Podsumowanie

Onyx Boox Poke 4 Lite jest aktualnie najtańszym czytnikiem firmy Onyx Boox. Jego cena wynosi ok. 779 zł. Wszystkie czytniki Onyx Boox charakteryzują się dobrą specyfikacją oraz szybkim działaniem (jak na czytniki E Ink). Jako jedne z niewielu na rynku wyposażone zostały w systemem Android, który pozwala pobierać zewnętrzne aplikacje. Dobrane podzespoły zagwarantują szybkie otwieranie plików, niezależnie od ich wielkości oraz sprawne działanie przeglądarki internetowej. Ten model, ze względu na swoją wielkość jest najtańszym o takich możliwościach. Sprawdzi się idealnie dla wszystkich czytelników, którzy cenią sobie poręczność, szybkość działania i rozbudowane funkcje. Będzie idealny do wielu formatów, szczególnie EPUB i MOBI. 

Autor: K.P.

Onyx Boox Poke 4 Lite

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *