Onyx Boox – 10,3 czy 13,3-calowy e-notatnik?

Marka Onyx Boox produkuje czytniki, których ekrany należą do jednej z pięciu dostępnych wielkości. Zaczynając od najmniejszych, 6-calowych aż do 13,3-calowych urządzeń. Wśród nich trzy serie z największymi ekranami wyposażone zostały w warstwę EMR. Pozwala ona na tworzenie notatek za pomocą rysika stworzonego w tej samej technologii. Są to 7,8-calowe czytniki z serii Nova, 10,3-calowe czytniki Note oraz 13,3-calowa seria Max.

Onyx Boox Max Lumi 2 i Onyx Boox Note 5

Onyx Boox Max Lumi 2 i Onyx Boox Note 5

Wybór, który z czytników sprawdzi się najlepiej do wybranych potrzeb użytkownika nie jest łatwy, szczególnie jeśli dopiero wchodzi się w świat e-czytników i e-notatników. Aby nieco ułatwić podjęcie tej decyzji przygotowaliśmy dwa artykuły opisujące różnice, jakie napotykamy przy różnych wielkościach ekranu. 

Pierwszy artykuł porównywał serie Nova (7,8-cali) oraz Note (10,3-cala). Tym razem ponownie przyjrzymy się czytnikom Note, jednak zestawimy je z serią Max (13,3-cala). Jakie są ich wymiary, ile treści wyświetlają i w jakiej cenie można je kupić? Odpowiadamy na wszystkie pytania. 

 

Wymiary i waga

Wymiary 10,3-calowego ekranu to 156 x 208 mm, w przypadku 13,3-calowych czytników jest to 201 x 269 mm. Jak widać różnica to 45mm wszerz i 61 mm wzdłuż. Mimo, że może się to wydawać niewiele, to na pierwszy rzut oka Max wygląda na dwa razy większy. Jeśli porównamy ekrany do standardowych wymiarów kartek seria Note jest nieco większa od kartki A5, a Max to już prawie kartka A4. Oba dostępne czytniki serii Note ważą 420 g. W przypadku aktualnie dostępnego Max Lumi 2 mamy do czynienia z wagą aż 570 g.

Porównanie wymiarów Onyx Boox Note Air 2, Max Lumi 2, Note 5

Porównanie wymiarów Onyx Boox Note Air 2, Max Lumi 2, Note 5

Odręczne notatki Onyx Boox

Nasze testy zaczęliśmy od porównania, ile odręcznie napisanego tekstu są w stanie zmieścić oba ekrany. Na czytnikach ustawiliśmy dwa szablony, których wyświetlana grubość linii była do siebie zbliżona (np. szablon z 20 liniami na Onyx Boox Max ma podobną odległość między liniami co szablon z 16 liniami na Onyx Boox Note). Następnie notatki tworzyliśmy w jak najbardziej zbliżony sposób. Staraliśmy się zachować tę samą wielkość czcionki i odstępów, w obu przypadkach używaliśmy takiego samego długopisu. Ten sam fragment tekstu, który na czytniku Note zajmuje całą stronę, na czytniku z serii Max zajmie około 60% dostępnego obszaru.

Porównanie notatek na czytnikach

Porównanie notatek na czytnikach

Książki

Następne dwa testy przeprowadziliśmy w książkach. W pierwszym ustawiliśmy taką samą wielkość czcionki na obu urządzeniach i porównaliśmy, ile tekstu zmieściło się na jednej stronie. W drugim ustawiliśmy na czytnikach wielkości czcionek w taki sposób, aby oba były w stanie wyświetlić jak najbardziej zbliżoną ilość tekstu.

Pierwszy test zaczęliśmy od ustawienia tej samej czcionki, równych interlinii i marginesów, a następnie porównaliśmy ile tekstu wyświetlają oba czytniki. Fragment, który na 10,3-calowym czytniku zajmował całą stronę, w przypadku 13,3-calowego serii Max ponownie zajmuje około 60% dostępnego obszaru. Jak widać, wynik jest taki sam, jak w przypadku testu przeprowadzonego na notatkach.

Przeprowadzając drugi test zaczęliśmy od ustawienia najmniejszego dostępnego rozmiaru czcionki na czytniku z serii Note (rozmiar 1). Następnie sprawdziliśmy, który rozmiar czcionki na czytniku z serii Max wyświetli zbliżoną ilość tekstu. Najlepsze rezultaty wyszły przy rozmiarze 5 (na 11 dostępnych). Przy takich rozmiarach tekst na mniejszym czytniku miał wielkość około 2 mm, a na większym około 3mm. 

Taka sama wielkość czcionki na dwóch wielkościach ekranu

Taka sama wielkość czcionki na dwóch wielkościach ekranu

Cena

10,3-calowa seria Note oferuje aktualnie dwa czytniki. Jest to Onyx Boox Note Air 2 w cenie ok. 2 329 zł oraz Onyx Boox Note 5 w cenie ok. 2 639 zł. Większa, 13,3-calowa seria Max na ten moment oferuje jeden model. Jest to Onyx Boox Max Lumi 2 w cenie ok. 4 899 zł. Wszystkie trzy czytniki są monochromatyczne, z dotykowym ekranem.

 

Który czytnik Onyx Boox lepiej wybrać?

Czytniki znajdą swoje zastosowanie w różnych sytuacjach, przez co obie serie będą miały swoich zwolenników, ale też przypadki, w których dany czytnik nie sprawdzi się idealnie.

Seria Note ze względu na mniejsze rozmiary i wagę będzie poręczniejsza, a co za tym idzie sprawdzi się lepiej dla osób, które dużo podróżują. Pozwala wygodnie czytać książki i tworzyć notatki. Do plików PDF sprawdzi się dobrze, jednak ze względu na mniejszy ekran, nie idealnie. Jesteśmy jednak pewni, że wielu studentów i nauczycieli, którzy wrócili na uczelnie czy pracowników w częstych delegacjach doceni te poręczne e-notatniki.

Seria Max pozwoli na wyświetlenie jeszcze większej ilości tekstu oraz zapisanie dłuższych notatek. Większy ekran wiąże się jednak z większymi rozmiarami i cięższym czytnikiem, przez co urządzenie może okazać się mniej poręczne. Ekran zbliżony do wielkości kartki A4 został jednak stworzony z myślą o popularnych plikach PDF, które można wygodnie przeglądać i edytować. Seria Max będzie więc lepszym wyborem dla każdego, komu zależy na dużym obszarze roboczym, obsłudze plików PDF oraz pracy z dokumentami, których wygodna i poręczna obsługa będą bardziej priorytetowe niż mobilność i gabaryty e-notatnika. 

 

Na koniec przedstawiamy porównanie 3 dostępnych wielkości czytników z funkcją tworzenia notatek Onyx Boox:

Porównanie wielkości czytników Onyx Boox

Porównanie wielkości czytników Onyx Boox

 

Autor: K.P.

1 thoughts on “Onyx Boox – 10,3 czy 13,3-calowy e-notatnik?

  1. manek

    Petarda. Miesiac temu nabylem Note Air 2 w celach notatkowych, ale czytnik z niego tez super:) I to jest przewaga nad Remarkable2! Genialne urzadzenie, ktorego wszystkich mozliwosci nie ogarne chyba nigdy. Polecam recenzje na YT goscia o imieniu Voya.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *