Wszystko co musisz wiedzieć o Note Air 3 i reMarkable 2.

Dwa 10-calowe czytniki, które cieszą się ogromną popularnością na rynku. Note Air 3 to monochromatyczna wersja Note Air 3 C, który miał swoją premierę na przełomie listopada. To tablet, który swoją wszechstronnością zachwycił użytkowników. Z drugiej strony mamy e-notatnik reMarkable 2. To czytnik z elektronicznego papieru, którego celem jest robienie notatek przy jak najmniejszym stopniu rozproszenia. Dlatego nie posiada dostępu ani do Internetu, możliwości instalowania innych aplikacji czy nawet czytania książek.

Porównajmy czytniki ze sobą.

Spis treści:

  1. Wygląd i rozmiary
  2. Ekran
  3. Rysik
  4. Podzespoły
  5. Oprogramowanie
  6. Wyświetlanie
  7. Przeglądarka
  8. Czytanie 
  9. Notowanie 
  10. Przesyłanie danych 
  11. Szybkość działania
  12. Cena

Porównanie wyglądu i rozmiarów Note Air 3 i reMarkable 2

Wygląd i rozmiary

Note Air 3 został wykonany z aluminium. Jego tylna obudowa jest delikatnie satynowa, dzięki czemu czytnik nie wyślizguje się z rąk i nie pozostawia odcisków palców. Przednia część została pokryta matową warstwą, która ma za zadanie imitować uczucie pisania po papierze. Czytnik jest utrzymany  w ciemnej kolorystyce z pomarańczowo-czerwonymi akcentami z przodu i na bokach czytnikach. Wszystko prezentuje się elegancko i schludnie. Ramka jest idealnie równo z ekranem, a czytnik leży płasko na stole, co oznacza że nie ma żadnych zbędnych wybrzuszeń. Jest to dobra cecha, która zapobiega chwiejności notatnika, przykładowo podczas pisania czy rysowania. 

Note Air 3 ma 193mm szerokości, 226mm wysokości oraz jest cienki na 5,8 mm. Jest poręczny i dzięki swoim rozmiarom łatwo odczytuje pliki PDF. Jego waga to 430 gram.

Czytnik idealnie nadaje się do pracy czy na uczelnię, jest poręczny i względnie lekki, a dzięki etui i magnetycznemu rysikowi dołączonemu do zestawu, łatwo można go transportować. Etui zostało zaprojektowane tak, aby ułatwić pracę. Dzięki zagięciom, etui nie tylko chroni czytnik, ale zamienia się w stojak. Dzięki temu można wygodnie pisać pod kątem 12 stopni czy czytać pod kątem 120 stopni.

reMarkable 2 to matowa warstwa zarówno z tyłu jak i z przodu notatnika. Tylna zapobiega przemieszczaniu się czytnika i dzięki temu łatwiej się go trzyma w dłoni. Przednia podobnie jak w  przypadku Note Air 3 sprawia, że użytkownik ma uczucie jakby faktycznie pisał po papierze. Ramka jest zlicowana z ekranem, a boki są delikatnie zaokrąglone. Całość czytnika jest jasnoszara z ciemnoszarymi detalami.

reMarkable 2 wyróżnia się tym, że jest cienki na 4,7mm. Jego wysokość wynosi 246 mm, a szerokość 187 mm. Jego waga to 403,5 gram. 

Notatnik nadaje się do pracy na uczelni, przy robieniu notatek, czy porządkowaniu pracy. Dokupowany osobno rysik jest bardzo dobry i bardzo drogi. Do czytnika można dokupić klawiaturę oraz etui. Dostępne są dwa. Pierwsze jest to typowe etui zamykane jak książka, a drugie to wsuwane materiałowe. 

wyświetlacz na Note Air 3 w porównaniu z reMakable 2

Ekran

Note Air 3 posiada ekran E Ink HD Carta z 16 poziomami szarości, co zapewnia wysoki kontrast treści, dzięki czemu czytanie czy pisanie jest wygodniejsze i mniej męczące dla oczu. Przekątna ekranu wynosi 10,3-cala. Jest to wielkość, która pozwoli zarówno na wygodne notowanie, czytanie czy przeglądanie internetu, ale także na realistyczny odczyt plików PDF. Rozdzielczość ekranu wynosi 1872 x 1404 px przy 227 DPI. Mimo, że nie jest to 300 DPI, to tekst i obrazy są wyświetlane w bardzo wysokiej jakości. Czytnik posiada podświetlenie ekranu z regulacją zarówno jasności jak i nasycenia barwy ekranu. Jest to zdecydowanie przydatne, kiedy przebywamy w ciemnym otoczeniu. Dzięki matowej warstwie ekranu rysik nie ślizga się po ekranie i faktycznie daje to odczucie pisania po papierze. 

reMarkable 2 ma przekątną ekranu tak samo jak Note Air 3, 10,3-cala. Jego ekran to również E Ink HD Carta z 16 poziomami szarości, który przez technologię elektronicznego papieru jest przyjazny dla oczu. Rozdzielczość to 1872 x 1404 px oraz 227 DPI. Czytnik oferuje klarowność wyświetlanych treści. reMarkable 2 nie posiada podświetlenia, co może powodować ograniczenia w korzystaniu z notatnika, uzależnione od warunków oświetleniowych. Jest to zdecydowany minus tego modelu. Matowa warstwa ekranu pozwala na wygodne przesuwanie rysika i ułatwia prace na notatniku.

Rysik

Note Air 3 przychodzi do nas w zestawie z rysikiem magnetycznym WACOM (BOOX Pen Plus). Jest to jeden z lepszych rysików na rynku. Jego średnica to 9,5 mm, a wysokość to 155 mm. Jest niesamowicie lekki (15g). Posiada 4096 poziomów nacisku, co umożliwia robienie różnej grubości linii, bez zmiany grubości pędzla. Jest wygodny do trzymania i nie powoduje odcisków nawet po kilku godzinach pracy. Końcówka jest bardzo precyzyjna i pozwala na płynne wykonywanie szkiców i odręcznych notatek.

reMarkable nie posiada w zestawie rysika. Trzeba go dokupić osobno. Podobnie jak w przypadku etui do wyboru są dwa. Pierwszy to szary smukły model Marker, który posiada różne poziomy nacisku. Można go przyczepić magnetycznie do czytnika. Jego waga jest taka sama jak w przypadku Pen Plus, czyli 15 gram. Drugą opcją jest Marker Plus, który waży o 4 gramy więcej, a jego kolorystyka jest w pełni czarna. Także posiada magnetyczne przyczepianie do czytnika, a dodatkowo ma wbudowaną gumkę na końcu, co ułatwia wymazywanie treści. 

Podzespoły

Model Onyx Boox Note Air 3 reMarkable 2
Ekran 10,3” E Ink HD Carta E Ink HD Carta 10,3”
Rozdzielczość 1872 x 1404px, 227ppi 1872 x 1404px, 227ppi
Podświetlenie ekranu Tak z regulacją barwy podświetlenia Nie
Poziomy szarości 16 16
Obsługiwane formaty plików PDF, DJVU, CBR, CBZ, EPUB, AZW3, MOBI, TXT, DOC, DOCX, FB2, CHM, RTF, HTML, ZIP, PRC, PPT, PPTX, PNG, JPG, BMP, TIFF, WAV, MP3

DOC, DOCX wymagają instalacji dodatkowego oprogramowania

PDF, EPUB, JPG, PNG
Interfejs dotykowy TAK – dotyk pojemnościowy (na palec) lub rysik WACOM w zestawie TAK – dotyk pojemnościowy (na palec) lub rysik WACOM (dokupowany oddzielnie)
Procesor Qualcomm 2.4GHz Octa-core 1.2 GHz dual core ARM
Pamięć RAM 4GB LPDDR4X 1 GB LPDDR3 SDRAM
Wewnetrzna pamięć flash 64 GB (UFS2.2) 8 GB
System operacyjny Android 12  
USB USB-C (support OTG) USB-C
Slot kart pamięci Tak, max 2T
Wyjście słuchawkowe Tak, przez port USB-C
Głośniki zewnętrzne Tak
Wi-Fi Wi-Fi (2.4GHz + 5GHz) Wi-Fi 2.4GHz i 5GHz
Bluetooth Tak, BT 5.0
Przeglądarka internetowa Tak
Akcelerometr Tak
Języki menu polski, angielski, niemiecki i inne Angielski
Słowniki Wielojęzyczne (m.in. pol-ang, ang-pol, pol-niem, niem-pol) Dostępne po zainstalowaniu
Bateria 3700mAh 3000 mAh
Waga 430g 403,5 g
Wymiary 226 x 193 x 5,8mm 187 x 246 x 4,7 mm
Współpraca z systemami Windows, Linux, MacOS Windows 10 i nowszy

MaxOS

iOS

Android

Funkcje dodatkowe USB typ C ze wsparciem OTG (możliwość podłączenia klawiatury, myszki, pendrive, słuchawek), mikrofon Wspiera konwersję pisma odręcznego w 33 językach w tym polskim
Gwarancja 24 miesiące 12 miesięcy
Zawartość opakowania czytnik, rysik magnetyczny WACOM (BOOX Pen Plus), kabel USB Type-C, instrukcja, karta gwarancyjna notatnik remarkable 2, kabel USB-C

Note Air 3 w porównaniu do czytnika reMarkable ma większą pamięć, większą baterię oraz obsługuje większą ilość formatów. Jest to notatnik z funkcjonalnością tabletu dedykowany do wielu zastosowań, a reMarkable to notatnik, który skupia się tylko na funkcji notowania i prostego przeglądania plików.

Czytnik Onyx Boox oferuje wiele języków menu (w tym polski) co ułatwia pracę na nim dla osób, które niekoniecznie posługują się językiem angielskim.

To natomiast jest wymagane w przypadku obsługi reMarkable 2. Język angielski to jedyny dostępny język na notatniku.

Oba czytniki posiadają dostęp do Wi-Fi oraz mają te same wejścia USB-C.

Note Air 3 wyróżnia się posiadaniem funkcji Bluetooth oraz lepszym procesorem. W odróżnieniu od reMarkable 2 posiada akcelerometr, który pozwala na zmianę orientacji ekranu z pionowej na poziomą, co jest przydatną cechą przy notowaniu czy rysowaniu. 

Oprogramowanie

Note Air 3 posiada oprogramowanie Androida 12. Użytkownik ma pełen dostęp do sklepu Google Play. Pozwala to na instalowanie dodatkowych aplikacji, które mogą nas zainteresować i przez to także spersonalizować nasz czytnik. Dzięki temu możemy posiadać wszystkie potrzebne aplikacje na jednym urządzeniu. Użytkownicy często korzystają z tej funkcji aby pobrać aplikacje do czytania jak Kindle, Legimi, Empik Go czy WattPad. 

Można także pobrać inne notatniki, aplikacje wydawnictw, aby móc czytać wiadomości na czytniku czy też różne aplikacje do odczytywania e-booków.

reMarkable 2 działa na oprogramowaniu Linux, podobnie jak starsze urządzenia Pocketbook. Jest to stabilne oprogramowanie, ale też ograniczające. Nie ma tu możliwości  pobierania żadnych zewnętrznych aplikacji na nasz czytnik. Producent przekonuje, że jest to zaleta pomagająca się skupić na pracy, jednak w praktyce jest to ograniczenie wynikające ze słabych parametrów technicznych notatnika, który do sprzedaży wszedł już ponad 4 lata temu. 

tryby odświeżania na Note Air 3

Wyświetlanie 

Note Air 3 oferuje 4 tryby odświeżania:

  • HD – idealnie nadaje się do czytania 
  • Zrównoważony – odpowiedni do szybkiego przeglądania treści 
  • Szybki – do przeglądania stron internetowych
  • Ultraszybki – do oglądania wideo
  • Regal

Oprócz różnych trybów odświeżania, sami możemy odświeżyć ekran w centrum sterowania lub poprzez kulkę nawigacyjną. Dodatkowo podczas odczytywania książek możemy sobie  ustawić co ile stron chcemy, aby ekran się odświeżył.

reMarkable nie umożliwia użytkownikom opcji kontroli odświeżania ekranu. Może to spowodować niejednokrotnie poirytowanie w przypadku, gdy pojawia się nam efekt ghostingu, ale nie możemy go zlikwidować, jedynie co nam pozostaje to czekanie, aż notatnik sam się odświeży. 

Przzeglądarka na Note Air 3

Przeglądarka

Note Air 3 posiada fabrycznie zainstalowaną przeglądarkę Neo Browser. Po uruchomieniu zauważamy, że działa ona bardzo szybko i płynnie. Strony ładują nieco wolniej niż na smartfonie czy tabletach LCD. Obrazy i filmy są odtwarzane poprawnie, co jest dużym wyzwaniem dla technologii E Ink. Jednak nawet bardziej skomplikowane strony otwierają się szybko. Bardziej wymagający użytkownik może zainstalować również inne przeglądarki np. Chrome, która ma mniejszy ghosting. 

W górnej części panelu mamy opcję zmiany wielkości czcionki lub włączenia trybu pełnoekranowego. Strony tak jak w każdej przeglądarce można zapisywać poprzez gwiazdkę w ulubionych zakładkach.

Przeglądarka to ogromny plus na korzyść notatnika Boox, ponieważ pozwala czytać blogi, serwisy informacyjne i cały szereg innych informacji publikowanych w internecie w sposób przyjazny dla wzroku. 

reMarkable 2 opcji przeglądarki nie posiada.

czytania na reMarkable, czytania na Note air 3

Czytanie 

Jeżeli chodzi o reMarkable to obsługuje on tylko format PDF i EPUB (bez DRM). Możemy je otworzyć z poziomu aplikacji notatek. Nie ma zbyt wiele opcji personalizowania interfejsu treści. Jest do wyboru 6 poziomów wielkości i 5 czcionek.

Tekst może być wyjustowany lub przysunięty do prawej. Jest opcja dostosowania marginesów, natomiast reMarkable 2 średnio sobie radzi z dostosowaniem się do wybranych materiałów. Po wybraniu marginesu, ebook ładował się bardzo długo. Można jeszcze dostosować interlinię. Jest to jednak bardzo ograniczony wachlarz możliwości, ze względu na to, że firma reMarkable skupiła się na robieniu notatek. 

Neo Reader to aplikacja domyślna Onyx Note Air 3 do czytania. Po otworzeniu książki możemy zmienić rozmiar czcionki od 10 do 96 jednostek. Można pogrubić tekst na 30 stopniowej skali i wzmocnić go na 17-stopniowej skali. Do wyboru jest wiele czcionek (samych systemowych jest 199). Oczywiście możemy też wgrać swoje.

W opcji kontrastu możemy wyostrzać obraz, wybielać znaki wodne lub wzmocnić ciemne kolory. 

Z poziomu e-booka możemy podzielić ekran, aby robić notatki do książki czy tłumaczenie. Dodatkowo obecna jest opcja pisania po e-booku czy zakreślania fragmentów. Fani Kindla docenią też możliwość zainstalowania aplikacji Kindle do czytania ebooków. 

Note Air 3 ma o wiele bardziej rozwinięte funkcje czytania. Dzięki nim użytkownik może spersonalizować i dostosować tekst na wiele różnych sposobów. reMarkable skupiło się mocno na aplikacji do notowania, a ich personalizacja treści czytanych została bardzo okrojona.

pisanie na Boox Note Air 3, pisanie na reMarkable 2

Notowanie

reMarkable posiada wiele szablonów notatek. Znajdą się tu zarówno szablony w linie, kratkę, kropki jak i szablony do rysowania akordów. Większość tych form jest niestety mało przydatna.

Jeżeli chodzi o narzędzia pisania to do wyboru jest:

  • długopis kulkowy
  • cienkopis
  • ołówek
  • ołówek automatyczny
  • zakreślacz
  • marker
  • pędzel
  • pióro

Wszystkie są dostępne w 3 różnych grubościach linii. Dodatkowo można wybrać różne kolory w tym różowy czy czerwony, mimo, że czytnik jest monochromatyczny. Nie będą one widoczne na ekranie czytnika, natomiast po przesłaniu notatek na laptopa czy telefon, kolory będą widoczne. 

W notatce można umieścić tekst napisany na klawiaturze wyświetlanej na ekranie lub dokupionej do czytnika. Jeżeli wolimy pisać odręcznie, można także zamienić notatkę w tekst poprzez zaznaczenie tekstu i kliknięcie małej ikony ”a”. Zaletą remarkable jest dobrze dopracowany algorytm OCR, który konwertuje notatki na czcionki cyfrowe.

Dostępne jest narzędzie warstw, które pozwala dodać do 5 warstw do strony bazowej. Gotowe notatki można łatwo i szybko przesłać na e-mail.

Na Note Air 3 do wybrania jest ponad 20 szablonów. Mimo, że jest ich mniej niż na notatniku reMarkable 2, to są one praktyczniejsze. Jest wiele rodzajów linii, kratki czy plannerów do wyboru.

Czytnik Onyx Boox oferuje 5 narzędzi do pisania:

  • pióro
  • pędzel
  • długopis
  • ołówek 
  • zakreślacz 

Można zapisać także 5 ustawień pióra, które będą na stałe zapisane w notatkach. Każde z narzędzi można dostosować pod względem 20-stopniowej grubości. 

Note Air 3 posiada duże wspomaganie narzędziami AI. Możemy podobnie jak na reMarkable przekształcić odręczne pismo na tekst. Funkcja perfekcja kształtu poprawi niedokładne kształty na równe linie. Do notatek można linkować strony, wstawiać zdjęcia czy pliki audio.

Aby przemieszczać elementy można skorzystać z narzędzia lasso, a żeby zamalować jakiś kształt wystarczy, że wybierzemy opcję wypełnienia. Czytnik Onyx również obsługuje do 6 warstw włącznie z szablonem bazowym. Każda notatka może mieć nawet do 500 stron.

Przesyłanie danych

Aby przesłać pliki na reMarkable 2 trzeba to zrobić poprzez aplikację pobieraną z oficjalnej  strony reMarkable na komputer lub telefon. 

Pliki są automatycznie dodawane do chmury, jeżeli mamy założone odpowiednie konto i jesteśmy podłączeni do sieci Wi-Fi

Notatki możemy także przesłać na wybrany adres e-mail, a także udostępnić je na inny ekran.. Aby to wykonać czytnik musi być połączony z chmurą i musimy posiadać aplikację komputerową reMarkable. Przycisk udostępniania znajdziemy w dolnym rogu notatek. 

Note Air 3 po podłączeniu do chmury, synchronizuje notatki na bieżąco, kiedy jest podłączony do Wi-Fi

Plik można udostępnić także poprzez kod QR, który generujemy po zalogowaniu do konta Onyx. Pliki można udostępnić poprzez Bluetooth czy udostępnienie urządzeniom w pobliżu, co potrzebuje włączenia lokalizacji. 

Najwygodniej skorzystać z dedykowanej aplikacji Boox Drop, gdzie możemy pliki zarówno wysyłać z czytnika jak i na czytnik, z różnych urządzeń. 

Pliki na czytnik Onyx Boox można również przesyłać przez Bluetooth czy podłączenie kablem do komputera. 

Szybkość działania

Czytnik Note Air 3 zyskał miano tabletu nie bez powodu. Jest to duże zaskoczenie, że urządzenie z ekranem E Ink jest tak szybkie. Widać to przede wszystkim w przeglądarce, która zawsze była pewnego rodzaju wyzwaniem dla czytników. Skomplikowane strony z reklamami, obrazami i filmami czasem nawet nie miały szansy się załadować. Note Air 3 bez najmniejszego problemu otwiera takie strony. Podczas przewijania nie przerywa się, idzie to wszystko bardzo płynnie. 

Aplikacje z Sklepu Google Play instalują się bez problemu i nawet dynamiczne treści z nich pobierane są ładowane błyskawicznie i bardzo dobrze.

Pisanie rysikiem jest bezbłędne, rysik nie zacina się.

reMarkable pracuje sprawnie i szybko. Rysik sprawnie pisze na ekranie, nie ma opóźnień w jego działaniu. Zdarzają się natomiast lekkie opóźnienia w momencie kiedy przewijamy pomiędzy notatkami. Przy zmianie wyglądu pliku PDF czu ePUB zdarzyły się nawet kilkuminutowe ładowania strony do zmian. Oprócz tych dwóch rzeczy reMarkable  pracuje całkiem płynnie, ale pytanie czy wystarczająco płynnie jak za taką cenę, gdzie i tak trzeba osobno dokupić rysik, a funkcjonalność czytnika jest bardzo okrojona. 

Cena

Note Air 3 kosztuje 1999 zł. W zestawie z nim dostajemy rysik Onyx Pen Plus, kabel USB-C oraz gwarancję na 24 miesiące. Do zestawu można dokupić magnetyczne etui, w cenie 239 zł lub w zestawie promocyjnym z czytnikiem zapłacić ok 2149 zł.

reMarkable kosztuje 2099 zł. W zestawie otrzymujemy e-notatnik, kabel i gwarancję na 12 miesięcy. Rysik, który jest dokupowany osobno w zależności od tego, który wybierzemy, będzie nas kosztował 479 zł za model Marker i 779 zł za Marker Plus. Etui do niego to koszt 919 zł (wersja skórzana) lub 599 zł (wersja materiałowa). Za zestaw promocyjny notatnika z rysikiem Marker i etui materiałowym zapłacimy 3059 zł, a za zestaw Marker Pen Plus z etui skórzanym i notatnikiem zapłacimy 3679 zł. Czyli prawie dwukrotność ceny Onyxa. 

Firma Onyx Boox oferuje także rysik Pen 2 Pro, sprzedawany poza zestawem. Rysik kosztuje 299 zł. Ma wbudowaną gumkę na końcu, która umożliwia zmazywanie pomyłek bez konieczności wybierania funkcji gumki na czytniku. Rysiki Boox oraz rysik od reMarkable są wzajemnie kompatybilne z ich notatnikami, co zapewnia elastyczność w wyborze narzędzi. Pisząc rysikami obu firm, użytkownicy mogą spodziewać się podobnych, wysokiej jakości wrażeń.

reMarkable 2Onyx Boox Note Air 3

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *