Słowniki Onyx Boox – wszystko, co musisz wiedzieć

Kompatybilność czytników ze słownikami jest bardzo komfortowym rozwiązaniem, kiedy czytamy książki w obcym języku. Możliwość tłumaczenia słów bez odrywania się od książki jest wygodna, dzięki czemu zachęca do nauki. Aby jednak wszystko działało poprawnie musimy wiedzieć z czego korzystać i jak dostosować to do naszych wymagań i potrzeb. Właśnie w tym celu stworzyliśmy dokładny opis wszystkich funkcji związanych z tłumaczeniami, jak dostępne są na czytnikach Onyx Boox. 

Wszystko o słownikach na Onyx Boox

Wszystko o słownikach na Onyx Boox

Słownik a translator

Onyx Boox - słownik

Słownik

Słów jak słownik, translator czy tłumacz często używamy jako synonimy, jednak nie jest to poprawne. 

Słownik podaje wszystkie możliwe tłumaczenia lub definicje dla jednego, wybranego słowa, dokładnie w taki sposób, jak papierowe słowniki. Nie jest w stanie tłumaczyć całych zdań czy tym bardziej akapitów na raz. 

 

 

 

 

Translator to program, który jest w stanie tłumaczyć wiele słów na raz, jednak bez podawania ich definicji czy przykładów użycia. Działanie translatorów w dzisiejszych czasach jest bardzo dobre, jednak nie możemy od nich oczekiwać idealnego tłumaczenia. O ile mogą one być bardzo pomocne, kiedy w książce pojawia się niezrozumiałe zdanie, to nie będą one w stanie zastąpić profesjonalnego tłumaczenia publikacji. 

Onyx Boox - tłumacz

Translator

Wykorzystanie słowników na czytnikach Onyx Boox

Słowniki wykorzystujemy podczas czytania książek, poprzez przytrzymanie słowa, które chcemy przetłumaczyć. Pojawi się wtedy okno tłumaczenia, w którym możemy wybrać, jakiego słownika używamy, dodać słowo do konstruktora, skorzystać z pobranych aplikacji lub domyślnie dostępnych tłumaczy online.

Onyx Boox - słownik w książce

Onyx Boox – słownik w książce

Jeśli po zaznaczeniu słowa pojawi się okno mówiące “Brak danych” oznacza to, że żaden z wgranych słowników nie posiada do niego tłumaczenia. 

Onyx Boox - brak słownika

Onyx Boox – brak słownika

Słownik online

Jeśli na czytniku nie posiadamy żadnych własnych słowników lub kiedy tłumaczone słowo nie zostało w nich znalezione możemy spotkać się z opcja “Słownik online”. Z tego, co zauważyliśmy jest to jednak dostępne tylko w przypadku książek w języku angielskim i wyświetla definicje słowa (po angielsku), a nie jego tłumaczenie. Słownik online można wyłączyć w ustawieniach słownika.

Onyx Boox - słownik online

Onyx Boox – słownik online

Słownik offline

Producent oferuje 3 słowniki:

  • Angielsko – Chiński
  • Chińsko – Chiński
  • Angielsko – Angielski

Jeśli chcemy z nich skorzystać należy wejść w aplikację słownika, a następnie w zakładce Definicja wybrać 3 poziome linie w prawym górnym rogu. Tam klikamy Pobierz pliki słownika i po chwili ładowania (konieczne połączenie z internetem) pojawią się 3 wspomniane pozycje. 

Onyx Boox - słowniki udostępnione przez producenta

Słowniki udostępnione przez producenta

Jeśli ten wybór nie jest satysfakcjonujący możliwe jest dodanie własnych plików słownika. Kompatybilne są formaty StarDict, MDict, BlueDict, Babylon itp. Możecie je znaleźć np. Tutaj.

Dodawanie na czytnik:

  • Pobierz wybrany słownik na swój komputer
  • Rozpakuj pliki, aby folder ze słownikiem nie był skompresowany
  • Podłącz czytnik do komputera za pomocą kabla USB
  • Foldery słowników przenieś do pamięci czytnika, do folderu dicts
  • Odłącz czytnik od komputera
  • Słowniki są wgrane i gotowe do użycia
Onyx Boox - dodawanie własnych słowników

Onyx Boox – dodawanie własnych słowników

Wgrywając wiele słowników możemy wybrać ich priorytetowość. Ponownie robimy to w aplikacji słownika w zakładce Definicja. Po kliknięciu w 3 poziome linie wybieramy Preferowane ustawienia słownika. W tym miejscu wybieramy, które słowniki są używane (maks. 20) oraz w jakiej kolejności mają być przeszukiwane. Im wyżej ustawiony jest słownik tym wcześniej będzie przeszukany, dlatego na samej górze najlepiej dać swoje preferowane pozycje, a nieco niżej dodać zapasowe.

Onyx Boox - kolejność słowników

Priorytetowość słowników

Konstruktor słownictwa

Konstruktor słownictwa pozwala przechowywać wybrane, najczęściej trudne słowa wraz z ich definicjami. Możemy wracać do nich w dowolnym momencie w celu lepszego zapamiętania i nauczenia się nieznanych dotychczas słów. Każde słowo, które dodamy do konstruktora zostanie podkreślone w książce podwójną linią.

Słowa dodane do konstruktora zostały podkreślone

Słowa dodane do konstruktora zostały podkreślone

Dodane słowa możemy znaleźć w aplikacji słownika, w zakładce konstruktor słownictwa. Domyślnie są one niezgrupowane, jednak możemy je dodawać do własnych folderów, co będzie przydatne, kiedy np. dodajemy tłumaczenia z kilku różnych języków. 

Onyx Boox - grupowanie w konstruktorze słownictwa

Grupowanie w konstruktorze słownictwa

Klikając na wybrane słowo wyświetlona zostanie jego definicja. W tym miejscu możemy również usunąć je z konstruktora lub wybrać tłumaczenie z innego słownika. 

Onyx Boox - definicja słowa

Definicja słowa

Pobieranie aplikacji na czytniki Onyx Boox

Innym sposobem na tłumaczenie jest korzystanie z aplikacji firm zewnętrznych, jak tłumacz Google czy DeepL. Programy możemy pobrać ze Sklepu Google Play. Należy jednak pamiętać, że nie wszystkie dostępne tam aplikacje słowników czy tłumaczy będą kompatybilne z działaniem książek na czytniku. Najczęściej, aby tłumaczenia były dostępne z poziomu książki należy zainstalować wybraną aplikację, a następnie uruchomić ją i przejść wymagane wstępne kroki (jak zaakceptowanie regulaminu czy logowanie na konto). Aplikacje można ustawić jako domyślne słowniki w ustawieniach słownika.

Onyx Boox - zewnętrzne aplikacje tłumacza

Onyx Boox – zewnętrzne aplikacje tłumacza

Tłumacz online

Wszystko, co dotychczas opisaliśmy dotyczyło opisanych na początku słowników. Czytniki Onyx Boox oferują również dostęp do domyślnie wgranych translatorów, choć te wymagają do działania połączenia z Wi-Fi. 

Onyx Boox - tłumaczenie w książce

Onyx Boox – tłumaczenie w książce

Ustawienia słownika Onyx Boox

Aby włączyć ustawienia słownika należy otworzyć dowolną książkę, kliknąć środek ekranu, oraz 3 poziome linie w prawym górnym rogu. Na wyświetlonej liście wybieramy Ustawienia, a następnie Ustawienia słownika.

W tym miejscu możemy wybrać domyślny translator, domyślny słownik oraz włączyć / wyłączyć słownik online. 

Onyx Boox - ustawienia słownika

Onyx Boox – ustawienia słownika

Podzielony ekran – dokument i tłumaczenie

Ostatnią funkcją związaną z tłumaczeniem książek jest opcja dostępna podczas dzielenia ekranu. Znajdziemy ją wchodząc w książkę, klikając środek ekranu, a następnie wybierając Podziel widok na dolnym pasku. Wśród dostępnych opcji znajdziemy Dokument i tłumaczenie.

Ten sposób umożliwia tłumaczenie całych stron książki, na bieżąco, w trakcie czytania. Funkcja ta wykorzystuje jeden z trzech dostępnych translatorów (ONYX, Google, Bing), a więc tłumaczenie, o ile zwykle dość dokładne, nie jest idealne.

Onyx Boox - dokument i tłumaczenie

Onyx Boox – dokument i tłumaczenie

Czytniki Onyx Boox kupisz na Czytio.pl!

Autor: K.P.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *